Ciekawostki z królestwa zwierząt

Spinosaurus wszystko o dinozaurach

Spinosaurus znany jest tylko z fragmentarycznych szczątków. Szacunki dotyczące wielkości wahają się do 18 m, co czyniłoby go najdłuższym mięsożercą, choć jest bardziej smukły niż T. rex czy Giganotosaurus.

 

Spinosaurus

 

Spinosaurus

 

Dieta: mięsożerna mięsożerna ikona pokarmu
Zęby: płaskie i ostre
Pożywienie: ryby i może inne dinozaury
Jak się poruszał: na 2 nogach
Kiedy żył: 95-70 milionów lat temu
Znalezione w: egipt, maroko
Rodzaj dinozaura: duży teropod
Długość: 18,0 m
Waga: 4000 kg

 

Spinosaurus Charakterystyka Spinosaurus

 

Spinosaurus Charakterystyka Spinosaurus

 

Paleontolodzy (ludzie badający dinozaury) uważają, że głowa i szczęki spinozaura wyglądają podobnie jak u współczesnego krokodyla. Paleontolodzy doszli niedawno do wniosku, że Spinosaurus mógł pływać na podstawie swoich cech fizycznych. Były to m.in. pajęcze stopy, grube kości, ostre zęby i nozdrza w pobliżu szczytu pyska. Te cechy ułatwiłyby spinozaurom pływanie w głębokiej wodzie, chwytanie śliskich ofiar i oddychanie, gdy były w wodzie, co czyniło je zaciekłymi i przerażającymi drapieżnikami. Spinozaur to jedyny dinozaur, który potrafił pływać, co czyni go wyjątkowym!

 

 

Skamielina dinozaura

 

Skamielina dinozaura

 

Spinozaur miał długi ogon, który był elastyczny i pomagał mu napędzać się podczas pływania. Miał 6-7 zębów z przodu jamy ustnej i kolejne 12 z tyłu. Chociaż te przednie zęby były bardzo ostre, nie miały szorstkich krawędzi, co oznaczało, że nie mógł on zjeść żadnych dużych zwierząt lądowych, które były żywe.

Spinozaur chodził zwykle na dwóch nogach, choć mógł też chodzić na czterech. Nogi Spinozaura były krótsze niż jego ręce i nie byłyby zbyt zgrabne, gdyż jego stopy i nogi były przystosowane do pływania. Nogi Spinozaura były znacznie krótsze niż u wielu innych dinozaurów, ale jego ręce były niezwykle długie i bardzo silne.

Dinozaur Spinozaur 

 

Spinosaurus żył w środkowej kredzie, około 112-97 milionów lat temu. Okres kredowy zakończył się wymarciem większości dinozaurów i nastąpił zaraz po okresie jurajskim, który znany był z pojawienia się wielu nowych dinozaurów. Spinozaur zniknął pod koniec okresu kredowego wraz z ociepleniem się Ziemi. Oznaczało to, że ich wodne środowisko wyschło, a więc nie miały wystarczającej ilości pożywienia.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button