Ciekawostki z królestwa zwierząt

10 najgroźniejszych owadów na świecie

Owady należą do najbardziej zróżnicowanych grup zwierząt na naszej planecie, obejmujących ponad milion opisanych gatunków i stanowiących ponad połowę wszystkich znanych organizmów żywych. Istnieje szereg owadów, z których wiele jest niegroźnych, a inne są niebezpieczne. Poniżej przedstawiamy listę 10 najbardziej przerażających owadów na świecie, choć nie wszystkie z nich są najbardziej śmiertelne, ale mogą wywołać skrajny strach na pierwszy rzut oka. 10 najgroźniejszych owadów na świecie.


10. Nowa Zelandia Weta

10. Nowa Zelandia Weta


Ten gatunek jest jednym z najcięższych owadów na świecie – i wygląda strasznie. Największy gatunek weta, jaki kiedykolwiek znaleziono, znajdował się w Nowej Zelandii .Stworzenie ważyło 2,5 uncji z 7-calową rozpiętością skrzydeł. Owad ten jest na tyle duży, że może owinąć swoje kończyny wokół marchewki, ale nie stanowi zagrożenia dla człowieka.


9. Komar denga

9. Komar denga


Komar denga czyli Aedes aegypti jest jednym z najbardziej zabójczych zwierząt na świecie. Jest to główny gatunek komara, który przenosi gorączkę przenoszoną przez komary i występuje w wielu krajach tropikalnych na całym świecie. Komar denga nie żyje i nie rozmnaża się na bagnach, w zatokach, rzekach czy krzewach. Podczas gdy inne gatunki komarów tak robią, komar denga żyje tylko tam, gdzie są ludzie.


8. Osy

osy


To nie jest ani pszczoła, ani mrówka. Włączając żółte kurtki i szerszenie w obrębie klasy, osy różnią się tym, że są stosunkowo społeczne, zwykle lądowe, a prawie każdy podgatunek ma specyficznego pasożyta lub szkodnika, na którym żerują. Chociaż osy niekoniecznie użądlić ludzi , to zdarza się od czasu do czasu i może być niebezpieczne dla alergików . Wiele osób wpada we wstrząs anafilaktyczny i umiera z powodu jednego użądlenia osy.


7. Triatominae

7. Triatominae


Te małe potwory znane są z tego, że wysysają krew. Znane są również z przenoszenia choroby Chagasa na ludzi. Najbardziej rozpowszechnione są w obu Amerykach, a kilka gatunków występuje w Azji, Afryce i Australii.

6. Heterometrus

6. Heterometrus


Heterometrus, znany również jako olbrzymi skorpion leśny, to gatunek skorpiona należący do rodziny Scorpionidae. Jest szeroko rozpowszechniony w tropikalnych i subtropikalnych południowo-wschodnich regionach Azji, w tym w Kambodży, Laosie, Tajlandii, Wietnamie, a także w Indiach, Sri Lance, Nepalu i Chinach. Godne uwagi jest to, że jest jednym z największych żyjących gatunków skorpionów. Użądlenie powoduje miejscowy ból, stan zapalny, obrzęk i zaczerwienienie skóry, które utrzymuje się od kilku godzin do kilku dni.


5. Mrówki

5. Mrówki


Znany także jako 24 ant, dla 24 godzin bólu, który znosisz, jeśli zostaniesz użądlony przez jednego z tych małych potworów. Mówi się, że ból spowodowany użądleniem tego owada jest większy niż u jakiegokolwiek innego błonkoskrzydłego. Opisano go jako powodujący „fale pieczenia, pulsowania i bólu, który utrzymuje się do 24 godzin”.


4. Hornet

4. Hornet
Szerszenie są największymi osami eusocjalnymi; niektóre gatunki mogą osiągać długość do 5,6 cm. Prawdziwe szerszenie należą do rodzaju Vespa i różnią się od innych szerszeni szerokością wierzchołka, który jest proporcjonalnie większy z przednio zaokrąglonymi gastronomami. Użądlenia są bardziej bolesne dla ludzi niż typowe użądlenia innych owadów, ponieważ jad szerszeni zawiera duże ilości (5%) acetylocholiny. Szerszenie mogą użądlić wiele razy; w przeciwieństwie do typowych pszczół, szerszenie i osy nie umierają po użądleniu, ponieważ ich żądła można wyciągnąć. Co zjeść na lunch w ciągu tygodnia


3. Stonogi

3. Stonogi


Stonogi to stawonogi należące do klasy Chilopoda podtypu Myriapoda. Są to zwierzęta wydłużone, posiadające jedną parę nóg na każde ogniwo ciała. Pomimo tej nazwy, centipedes może mieć różną liczbę nóg od 20 do 300 .

Szacuje się, że na świecie występuje około 8 000 gatunków stonóg. Wyglądają naprawdę dziwnie, ale w rzeczywistości są dobre, ponieważ jedzą inne owady, a nawet pająki. Są one odpowiedzialne za wiele zgonów każdego roku. Ich ugryzienie nie zrani normalnego człowieka, ale jeśli jesteś uczulony na wytwarzaną przez nie truciznę, będziesz miał poważne problemy.


2. Tarantula

2. Tarantula


Tarantule to grupa często owłosionych i bardzo dużych pajęczaków należących do rodziny pająków Theraphosidae, z których zidentyfikowano około 900 gatunków. Ich wielkość waha się od małych jak paznokcie do dużych talerzy. Wszystkie tarantule są jadowite, ale niewiele gatunków jest śmiertelnych, choć niektóre ukąszenia powodują silny dyskomfort, który może utrzymywać się przez kilka dni.


1. Palestyński żółty skorpion

1. Deathstalker
Palestyński skorpion żółty – gatunek skorpiona, członek rodziny Buthidae. Znany jest również jako skorpion omdurmański, izraelski skorpion pustynny i wiele innych potocznych nazw. Jest uważany za bardzo niebezpieczny gatunek, ponieważ jego jad jest silną mieszaniną neurotoksyn. Żyjące głównie w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie skorpiony są odpowiedzialne za ponad 75% zgonów związanych ze skorpionami każdego roku.

Chociaż zdrowi dorośli zwykle doświadczają tylko ekscytującego bólu, dzieci, cierpią z powodu gorączki, śpiączki, drgawek i paraliżu, zanim wypełnią płuca i utoną we własnych płynach.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button