Ciekawostki z królestwa zwierząt

Zwierzęta w Kosmosie 10 zwierząt, które były w Kosmosie

Zwierzęta we Wszechświecie. 10 zwierząt, które były w kosmosie. Zwierzęta były prawdziwymi pionierami lotów kosmicznych, wykonując jeden wielki skok w kosmos i często tracąc życie w tym procesie.

 

Zwierzęta w kosmosie

 

Zwierzęta w kosmosie

 

W lipcu 1969 roku Apollo 11 wystrzelił w kosmos, a Neil Armstrong i „Buzz” Aldrin z powodzeniem dokonali pierwszego załogowego lądowania na Księżycu. Telewizyjny materiał o mężczyznach, którzy postawili pierwsze kroki ludzkości na powierzchni Księżyca, trafił do milionów domów. To doniosłe wydarzenie poprzedziło jednak wiele zwierząt, które później przyczyniły się do dalszego rozwoju astronautyki

 

1. Muszki owocowe

 

Muszki owocowe

W 1947 roku pierwsze zwierzę wyruszyło w kosmos. Być może zaskakująco, była to skromna muszka owocowa. Amerykańscy naukowcy próbowali dowiedzieć się, jaki wpływ mogą mieć promienie kosmiczne na astronautów w przyszłości – wybrali muchy, ponieważ są genetycznie podobne do ludzi.

 

Pocisk balistyczny V-2 odzyskany przez hitlerowców pod koniec 2. II wojna światowa, został załadowany muszkami owocowymi i poleciał na 109 km w powietrze – odległość, na której oficjalnie zaczyna się przestrzeń kosmiczna. Podczas opadania z powrotem na Ziemię kapsuła z muchami została zrzucona przez spadochron w Nowym Meksyku.

 

2. Małpy

 

Małpy

Niewiarygodne jest to, że 32 małpy i małpy dotarły w kosmos, w tym makak rhesus, małpa świnka, małpa cynomolgus, małpa wiewiórcza i szympans. Zwierzęta we Wszechświecie.

 

Pierwszym z nich był makak rhesus o imieniu Albert II. W 1949 roku osiągnął wysokość 134 km, ale niestety zginął podczas ponownego wejścia na orbitę z powodu awarii spadochronu.  Zwierzęta we Wszechświecie. Rok wcześniej wyprzedził go Albert I, który udusił się w ciasnej kapsule, zanim ta opuściła ziemię.

 

3. Myszy – Zwierzęta w kosmosie

 

Myszy - zwierzęta we wszechświecie

 

Gryzonie te od dawna były wykorzystywane do sprawdzenia, jak podróże kosmiczne wpływają na organizm człowieka. NASA opublikowała niedawno szczegółowe badania myszy stacjonujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wynika z niego, że myszy szybko adaptują się do warunków mikrograwitacji.

 

Pierwsza mysz wyruszyła w kosmos w 1950 roku i osiągnęła wysokość 137 km. W przeciwieństwie jednak do muszek owocowych, mysz zginęła, gdy rakieta rozpadła się z powodu awarii spadochronu.

 

4. Psy – Zwierzęta w kosmosie

 

  Psy - Zwierzęta we wszechświecie

 

W byłym Związku Radzieckim kilka psów trafiło w kosmos. Najbardziej znana była Lajka w 1957 roku. Została odebrana z ulicy jako bezpański szczeniak rasy mieszanej w Moskwie i została uznana za odpowiednią ze względu na jej łagodny charakter. Naukowcy sądzili też, że przybłęda lepiej poradzi sobie z niekorzystnymi warunkami.

 

Chociaż inne psy zostały wystrzelone w kosmos przed nią, Laika słynie z tego, że jest pierwszym zwierzęciem, które okrążyło Ziemię. Nigdy jednak nie wróciła. Najpiękniejsze zwierzę na świecie : 10 najpiękniejszych zwierząt na świecie.

 

Wysłano ją tylko z jednym posiłkiem i siedmiodniowym zapasem tlenu. Rząd radziecki twierdził, że przetrwała ona siedem dni. Fakt: Lis przegrzał się i zdechł już po pięciu godzinach lotu.

 

5. Żółwie

 

Żółwie

 

W 1968 roku trwał wyścig między USA a Związkiem Radzieckim o umieszczenie człowieka na Księżycu. Rosjanie wystrzelili na orbitę statek kosmiczny Zond 5 z kapsułą zawierającą próbki gleby i nasion, kilka robaków i dwa żółwie stepowe.

 

Żółwie wykonały obieg wokół Księżyca i po sześciu dniach wróciły na Ziemię. Chociaż Zond 5 miał wylądować w Kazachstanie, kapsuła zboczyła z kursu i ostatecznie została wyłowiona z Oceanu Indyjskiego. Na szczęście żółwie jeszcze żyły, choć straciły 10% wagi.

 

6. Żaby – Zwierzęta w kosmosie

 

Żaby - Zwierzęta we wszechświecie

 

Płazy te od 1959 roku pomagają ludzkości wykonać jeden wielki skok. Najbardziej znaczący lot żaby miał jednak miejsce w 1970 roku, kiedy to Nasa wystrzeliła na orbitę statek kosmiczny Frog Olotith (na zdjęciu) z dwiema żabami bykami w środku.

 

Słowo „olotith” odnosi się do mechanizmu równowagi ucha wewnętrznego żaby, a eksperyment miał na celu zbadanie wpływu podróży kosmicznej na chorobę lokomocyjną. Zwierzęta leśne : Top 10 zwierząt leśnych na Słowacji.

 

Żaby miały wszczepione elektrody w klatkę piersiową i układ przedsionkowy w uchu, aby rejestrować dane dotyczące skutków trwałej nieważkości. Zwierzęta we Wszechświecie. Badanie wykazało, że po 6 dniach żaby zaaklimatyzowały się i ich układ przedsionkowy wrócił do normy.

 

7. Pająki

 

Pająki

 

Po sukcesie pierwszej załogowej misji na Księżyc w 1969 roku, mniejszy nacisk położono na wysyłanie zwierząt w kosmos. Jednak naukowcy nadal byli zainteresowani badaniem wpływu mikrograwitacji na funkcje biologiczne zwierząt.

 

W 1973 r. dwa pająki ogrodowe, Anita i Arabella, zostały wykorzystane w eksperymencie mającym na celu sprawdzenie, czy potrafią tkać pajęczyny w przestrzeni kosmicznej. Eksperyment był dziełem licealistki Judith Miles z Massachusetts.

 

Obu pająkom udało się zatrzasnąć pajęczyny, choć były one nieco drobniejsze niż na Ziemi. Badanie ujawniło wiele na temat wpływu mikrograwitacji na reakcje motoryczne.

 

8. Ryby – Zwierzęta we wszechświecie

 

Ryby - Zwierzęta we wszechświecie

 

Pierwszymi akwanautami, którzy dotarli w kosmos, był gatunek minoga występujący na słonych bagnach – minóg – oraz 50 jaj. Był rok 1973, a Nasa chciała zaobserwować skutki mikrograwitacji na zwierzętach, które na Ziemi poruszały się trójwymiarowo.

 

Ludzcy astronauci cierpieli na chorobę kosmiczną, podobnie jak ryby pływające w pętlach, a nie w liniach prostych. W ciągu kilku dni zarówno astronauci, jak i akwanauci doszli do siebie.

 

Ostatnio, w 2012 roku, japońska agencja kosmiczna postanowiła wysłać ryby na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ich akwarium miało automatyczny system karmienia. System cyrkulacji wody oraz oświetlenie LED obrazujące dzień i noc.

 

Do wyprawy w górę wybrano ryby z gatunku Medaka. Które mają przezroczystą skórę. Dzięki czemu naukowcy mogą łatwiej zobaczyć, co dzieje się wewnątrz ryby. Celem eksperymentu było sprawdzenie, jak ryby zareagują na skutki promieniowania, degradację kości i utratę mięśni. Wypadanie włosów.

 

9. Tardigrades

 

Tardigrades

 

W 2007 roku tardigrades były pierwszymi zwierzętami, które przetrwały w kosmosie. Tardigrades, znane również jako niedźwiedzie wodne, są mikroskopijnymi bezkręgowcami zdolnymi do radzenia sobie ze wszystkim na Ziemi, więc może to nie jest niespodzianka. Brak tlenu, promieniowanie, mróz, odwodnienie… Tardigrad nie będzie niczym zaskoczony. Zwierzęta Himalajów 7 najpiękniejszych zwierząt.

 

 Kiedy po powrocie na Ziemię ponownie je uwodnili, naukowcy odkryli Że 68% z nich przeżyło ekstremalne zimno i promieniowanie kosmiczne.

 

10. Nicienie – Zwierzęta w kosmosie

 

Nicienie - Zwierzęta we wszechświecie

 

W 2003 roku prom kosmiczny Columbia rozpadł się podczas wchodzenia w atmosferę ziemską. Tragicznie zginęło siedmiu astronautów na pokładzie.

 

Na pokładzie wahadłowca przeprowadzono również 80 eksperymentów naukowych. Żywa grupa nicieni przetrwała ekstremalne upały. Zwierzęta we Wszechświecie. Obecnie nicienie (zwane też glisty) są często wykorzystywane do badania wpływu podróży kosmicznych na organizmy.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button