Ciekawostki z królestwa zwierząt

Zwierzęta lasów deszczowych – 11 niesamowitych zwierząt

Od anakond do niebieskich motyli – las deszczowy jest pełen przestrzeni do życia dla każdego. Zwierzęta lasu deszczowego. Te rzadkie ekosystemy są domem dla 80 procent różnorodności biologicznej na ziemi. Oto 11 niesamowitych gatunków zwierząt, które znalazły dom w lesie deszczowym:

 

1. wschodni goryl górski

 

Goryl górski wschodni

Goryle górskie to największe żyjące naczelne na ziemi! Wraz z szympansami, orangutanami i bonobo są najbliższymi żyjącymi krewnymi człowieka. Goryle górskie mają najbardziej rozwinięte mózgi spośród wszystkich czterech gatunków goryli. Żyją głównie na górskich terenach parków narodowych w Rwandzie, Ugandzie i Demokratycznej Republice Konga w Afryce Środkowej. Goryle górskie żyją w grupach liczących około 30 osób, z jednym dominującym samcem liderem , który ma srebrny płaszcz. Zwierzęta chronione : Top 10 najbardziej zagrożonych zwierząt.

 

2. Motyl Morpho

 

  Motyl Morpho

Jego unikalny niebieski kolor przyciąga wielu turystów i jest bardzo popularny i cenny. Jego skrzydła mają długość 12 cm i opalizujący niebieski kolor. Motyle te nie wylatują w czasie deszczu, gdyż mogłoby to je fizycznie uszkodzić. Dlatego w tych okresach preferują miejsca zadaszone.

 

3. Kaptur

 

Kaptur

Okapi to najbliższy żyjący krewny żyrafy, zamieszkujący gęsty las tropikalny Ituri w środkowej Afryce. To „Zamaskowany Mistrz”, jego pasiaste tylne nogi i brązowa skóra pomagają mu ukryć się w przefiltrowanym świetle lasu.

 

4. Leniwiec brązowonogi

 

Zwierzęta lasów deszczowych Leniwiec brunatny

Leniwiec to bardzo powolne zwierzę, ważące zaledwie osiem lub dziewięć kilogramów, żyjące wyłącznie na drzewach i żywiące się liśćmi, gałązkami i owocami. Porusza się tak wolno, że jego futro przybiera zielony odcień od rosnących na nim alg. Trawienie jednego posiłku może trwać nawet miesiąc.

 

5. Amerykański Jaguar

 

Zwierzęta lasów deszczowych Jaguar amerykański

Jaguary znane są ze swoich pięknych, nakrapianych sierści, które pomagają im ukryć się wśród traw, krzewów i drzew, w których żyją. Bardzo rzadki, całkowicie czarny jaguar to zwierzę, które potocznie nazywamy czarną panterą. Jaguary znane są z tego, że zjadają ponad 85 gatunków ofiar, w tym armadillos, pekari, kapibary, tapiry, jelenie, wiewiórki i ptaki, a nawet potrafią wyłowić z wody ryby, żółwie i młode kajmany (krokodyle).

 

6. Kapibara bagienna – Zwierzęta lasów deszczowych 

 

Zwierzęta lasu deszczowego Kapibara bagienna

Kapibara, która bardzo przypomina świnkę morską, jest największym gryzoniem na Ziemi, waży ponad 45 kg i stoi na wysokości dwóch metrów. Żyje w gęstej roślinności otaczającej wodę, często wchodzi do wody, aby ukryć się przed drapieżnikami. Potrafi wstrzymać oddech nawet na pięć minut. Wypadanie włosów? Jedz te 9 pokarmów, aby zapobiec wypadaniu włosów.

 

7. Ara arakanga – Zwierzęta lasu deszczowego 

 

Zwierzęta lasów deszczowych Ara arakanga

Jednym z najbardziej ikonicznych gatunków w lasach deszczowych jest papuga Ara. Jest to uderzająca duża papuga z jaskrawoczerwonym upierzeniem i jasnymi niebieskimi i żółtymi piórami. Jego silny dziób potrafi otworzyć twarde orzechy i nasiona. Ara arakanga jest jednym z niewielu gatunków, które łączą się w pary na całe życie.

 

8. Strzałki trujące – Zwierzęta lasów deszczowych 

 

  Zwierzęta lasów deszczowych (Poison Dart)

Rzekotka trująca to jedno z najbardziej promiennych zwierząt na naszej planecie, wykorzystujące swój kolor do ostrzegania drapieżników przed toksycznym jadem ukrywającym się w jej skórze. Rdzenne kultury często używają tego jadu żaby do pokrycia końcówek grotów strzał używanych podczas polowań.

 

9. Black Heath – Zwierzęta lasów deszczowych 

 

Zwierzęta lasów tropikalnych Błotniak zbożowy

Czarne wyjce zyskały swoje przydomki dzięki głośnemu skowytowi, którego używają do oznaczania swojego terytorium. Te wokalizacje, które brzmią jak silny wiatr wiejący w tunelu, można usłyszeć w odległości do  3 km. Małpy te żyją wysoko na drzewach w wysokim lesie deszczowym w grupach od 4 do 19 lat.

 

10. Kuskus z niedźwiedzia (Sulawesi)

 

Kuskus niedźwiedzi

Niedźwiedź kusak, nazwany tak ze względu na grube, ciemne futro niedźwiedzia, nie jest prawdziwym niedźwiedziem, a właściwie jest zamieszkującym drzewa marsupialem. Podobnie jak w przypadku innych marsupali, samica tego niedźwiedzia przynosi na świat stosunkowo słabo rozwinięte potomstwo i nosi je w woreczku na brzuchu, dopóki nie osiągnie ono wieku około ośmiu miesięcy i nie rozwinie się na tyle, by przeżyć. Żyją w niezaburzonych lasach Indonezji, głównie na wyspie Sulawesi.

 

11. Mroczna Anakonda – Zwierzęta lasów deszczowych 

 

Mroczna anakonda

Legendarna Anakonda Ciemna znana również jako Anakonda Zielona to jeden z największych węży na świecie, osiągający długość ponad 9,14 m przy średnicy 30 cm i wadze ponad 249 kg. Na lądzie ma dość uciążliwe rozmiary, ale w wodzie jest niepozorny.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button