Ciekawostki z królestwa zwierząt

Zwierzęta chronione : Top 10 najbardziej zagrożonych zwierząt

Dla niektórych gatunków czas na planecie Ziemia dobiega końca. Zwierzęta chronione.  Człowiek jest największym zagrożeniem dla przetrwania zagrożonych gatunków, a kłusownictwo, niszczenie siedlisk i skutki zmian klimatycznych powodują wiele problemów. Czytaj dalej, aby poznać niektóre z pięknych stworzeń, które najbardziej potrzebują naszej pomocy i ochrony.

10. Goryle

 

Goryle

Goryle to fascynujące stworzenia, które dzielą 98,3% swojego DNA z ludźmi! Potrafią odczuwać emocje tak jak my, a nawet czasem zachowywać się jak my – czy wiedzieliście, że potrafią się śmiać?

Istnieją dwa gatunki, goryl wschodni i goryl zachodni, a oba mają dwa podgatunki. Trzy z czterech są krytycznie zagrożone na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych IUCN. Na wolności pozostało jedynie około 150 do 180 dorosłych goryli. Podobnie jak w przypadku wielu zagrożonych zwierząt, ich spadek jest spowodowany głównie kłusownictwem, utratą siedlisk, chorobami i konfliktami międzyludzkimi. Goryle powoli wracają do zdrowia również dlatego, że mają niski współczynnik reprodukcji, co oznacza, że samice rodzą dzieci tylko co cztery do sześciu lat. Jedna kobieta będzie rodzić trzy lub cztery razy w ciągu życia.

9. Nosorożce – zwierzęta chronione

 

Rhino

Nazwa Rhino pochodzi od dwóch greckich słów, Rhino i Ceros, co w tłumaczeniu oznacza róg nosa! Niestety, kłusownictwo dla ich charakterystycznych rogów jest ich największym zagrożeniem. Są one stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej i przedstawiane jako symbol statusu i przejaw bogactwa. Są one tak wysoko cenione, że róg nosorożca jawajskiego może być sprzedawany na czarnym rynku nawet za 24 824 euro za kilogram. Z tego powodu trzy z pięciu gatunków nosorożców należą do najbardziej zagrożonych na świecie: nosorożec czarny, nosorożec jawajski i nosorożec sumatrzański. Nosorożec jawajski jest najbliższy wyginięciu, pozostało go tylko od 46 do 66 osobników, wszystkie znajdują się w indonezyjskim Parku Narodowym Ujung Kulon.

8. Żółwie morskie

 

  Żółwie morskie

 

Następne na naszej liście gatunków zagrożonych są żółwie morskie. Dwa gatunki żółwi morskich są krytycznie zagrożone na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych IUCN: żółwie Hawksbill i Kemps Ridley. Żółwie morskie Leatherback są klasyfikowane jako zagrożone, chociaż ich populacje zmniejszają się, a kilka subpopulacji jest zagrożonych wyginięciem. Polowania są jednym z największych zagrożeń dla żółwi morskich. Kłusownicy celują w ich jaja, skorupki, mięso i skórę. Zagraża im również utrata siedlisk, przyłów i zanieczyszczenie, a także zmiany klimatyczne. Temperatura piasku decyduje o płci wyklutych jaj, które w wyższych temperaturach rozwijają się jako samice. Oznacza to, że nawet niewielkie zmiany temperatury mogą zaburzyć proporcje płci w poszczególnych populacjach. Co więcej, plaże hodowlane mogą zniknąć pod wodą wraz ze wzrostem poziomu morza.

7. Saola – Zwierzęta chronione

 

Zwierzęta chronione Saola

Saola jest jednym z najrzadszych dużych ssaków na Ziemi. Po raz pierwszy odkryto go w 1992 roku w wietnamskim Annamite Range, co było wydarzeniem tak wielkim, że Saola okrzyknięto jednym z 20 najbardziej spektakularnych odkryć zoologicznych. wiek. Saola jest nieuchwytna i tak rzadko się pokazuje, że jest znana jako azjatycki jednorożec! Liczbę tych zwierząt trudno określić z jakąkolwiek dokładnością, ale jest on uznawany za krytycznie zagrożony i jest jednym z najrzadszych dużych ssaków lądowych na Ziemi.

6. Wieloryb Biskajski

 

 

To wielorybnicy nadali wielorybowi północnoatlantyckiemu jego nazwę. To łagodne olbrzymy, które trzymają się blisko brzegu i spędzają dużo czasu na powierzchni żywiąc się zooplanktonem. Zwierzęta chronione. Wszystko to sprawia, że są łatwym celem i „odpowiednim wielorybem do polowania”. Po tym, jak myśliwi prawie wymazali je po ich mięsie i bogatym w olej pęcherzu znanym jako tran wielorybi, są one obecnie jednym z najbardziej zagrożonych dużych wielorybów. Top 10 najpiękniejszych ras psów na świecie.
 

 

Obecnie pozostało ich tylko około 400 i tylko około 100 samic hodowlanych. Obecnie są one chronione, a polowania są nielegalne, ale odbudowa populacji przebiega powoli. Samice nie rodzą przez pierwsze dziesięć lat życia, a potem rodzą jedno młode co sześć do dziesięciu lat. Nadal grozi im wyginięcie, a największym zagrożeniem są uderzenia łodzi i zaplątanie się w narzędzia połowowe. Ruch statków powoduje również hałas, który zakłóca ich zdolność do komunikacji. Wieloryby używają dźwięków do poszukiwania partnerów, lokalizowania pożywienia i unikania drapieżników, a także do nawigacji i rozmowy między sobą. To naprawdę istotny zmysł. Zmiany klimatyczne i zmieniające się temperatury morza mogą wpłynąć na dostępność pożywienia, co będzie miało bezpośredni wpływ na przeżywalność i zdolności reprodukcyjne.

5. Bąk Drontiego – Zwierzęta chronione

 

  dronti drontik

Żyją tylko na Samoa i obecnie na wolności pozostaje ich od 70 do 380, bez populacji w niewoli, co ma na celu zachowanie ich liczby. O gołębiach Drontiego wiadomo właściwie bardzo niewiele. Są nieuchwytne i bardzo rzadkie. W przeszłości dużą rolę w ich upadku odegrały polowania, które zabiły tysiące osobników. Dziś jest to nielegalne, ale gołębie zwane też gołębiami pocztowymi nadal są przypadkowo zabijane podczas polowań na inne gatunki. Obecnie jednym z ich głównych zagrożeń jest utrata siedlisk. Duże obszary ich domów zostały wykarczowane, aby zrobić miejsce dla rolnictwa, zniszczone przez cyklony lub opanowane przez inwazyjne drzewa. Są też ofiarą gatunków inwazyjnych, w tym zdziczałych kotów.

4) Gavial

 

Gavial

Gawiale to krokodyle z Indii, które żywią się rybami. Mają długie cienkie pyski z dużym zgrubieniem na końcu, które przypomina garnek znany jako Ghara, od którego biorą swoją nazwę. Zwierzęta chronione.  Większość czasu spędzają w słodkowodnych rzekach, wygrzewając się na słońcu i składając jaja. Niestety, numery Gawłów od 30. zmniejszają się od lat i niestety ten duży krokodyl jest obecnie bliski wyginięcia. Na wolności pozostało ich tylko około 100 do 300 sztuk. Ich spadek wynika z kilku problemów, a wszystkie one są spowodowane przez człowieka. Utrata siedliska, zanieczyszczenie i zaplątanie się w sieci rybackie stanowią jedno z największych zagrożeń, podobnie jak kłusownicy, którzy namierzają je i wykorzystują w medycynie tradycyjnej. 10 najrzadszych ras koni na świecie.
 

3. Sowa Kakapo

 

Zwierzęta chronione sowa kakapo

Sowy kakapo to naziemne nocne papugi z Nowej Zelandii. Krytycznie zagrożony, pozostało tylko około 140 osobników, każdy z nich ma indywidualne imię. Kiedyś były hodowane powszechnie w całej Nowej Zelandii i Polinezji, ale teraz zamieszkują tylko dwie małe wyspy u wybrzeży południowej Nowej Zelandii. Jednym z głównych zagrożeń dla kakapo są ofiary z wprowadzonych gatunków, takich jak koty i łasice, które żerują po zapachu. Naturalną reakcją kakapo w przypadku zagrożenia jest wtopienie się w otoczenie i wtopienie się w nie. Jest skuteczny wobec drapieżników, które w polowaniu polegają na wzroku, ale nie czują. Samice pozostawiają również gniazdo bez opieki podczas żerowania w poszukiwaniu pożywienia i pozostawiają jaja swobodnie dostępne dla drapieżników. Intensywne działania ochronne sprawiają, że populacja obecnie wzrasta, co jest zjawiskiem pozytywnym.

2. Amurski lampart plamisty

 

Zwierzęta chronione Lampart plamisty

Lamparty amurskie to niestety jedne z najbardziej zagrożonych wielkich kotów na świecie. Są one również krytycznie zagrożone na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych IUCN, a w latach 2014-2015 w ich naturalnym zasięgu pozostało tylko około 92 lampartów amurskich. Obecnie liczbę tę szacuje się na mniej niż 70. Jak wszystkie gatunki z naszej listy gatunków zagrożonych, człowiek jest ich największym zagrożeniem. Ich wspaniałe płaszcze są ulubione przez kłusowników, sprzedawane i wykorzystywane w tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Zagraża im również utrata siedlisk, głównie z powodu naturalnych i spowodowanych przez człowieka pożarów. Zmiany klimatu zmieniają również siedlisko amurskiego lamparta plamistego i prowadzą do zmniejszenia dostępności jego ofiar. Przetłuszczające się włosy : 5 domowych sposobów.

1. Morświn kalifornijski – Zwierzęta chronione

 

Zwierzęta chronione Morświn kalifornijski

Morświn kalifornijski jest jednocześnie najmniejszym i najbardziej zagrożonym ssakiem morskim na świecie. Od 1996 roku jest klasyfikowany jako krytycznie zagrożony przez IUCN, a w 2018 roku pozostało tylko około 6 do 22 zwierząt. Najnowsze szacunki z lipca 2019 roku wskazują, że obecnie jest ich tylko 9. Ich największym zagrożeniem jest nielegalny połów ryb totoaba. Morświny kalifornijskie przypadkowo zaplątują się w sieci skrzelowe zastawiane na Totoabę i toną, ponieważ nie mogą już wypłynąć na powierzchnię i oddychać. Działania na rzecz ochrony doprowadziły do wprowadzenia zakazu stosowania sieci skrzelowych w siedlisku morświna kalifornijskiego. Już w lipcu 2016 roku, jednak nielegalne połowy trwają i zagrożenie utrzymuje się. Wysiłki koncentrują się obecnie na egzekwowaniu zakazu stosowania sieci skrzelowych i ściganiu osób, które je stosują. Konserwatorzy pracują również nad zmniejszeniem popytu na totoabę, która jest gatunkiem chronionym.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button