Kone

Najwspanialsze konie na świecie top 10 ras

Najwspanialsze konie na świecie top 10 ras. Jako jedno z najstarszych zwierząt pracujących, przez lata wyhodowano setki różnych ras koni. Konie od wieków były wykorzystywane do transportu towarów, uprawy pól i stanowiły główny środek transportu.

Jednak gdy rozpoczęła się rewolucja przemysłowa, konie szybko zostały zastąpione przez automobile. Od tego czasu kilka ras koni jest krytycznie zagrożonych, a bardzo niewiele organizacji utrzymuje te rasy przy życiu.
Większość ras na tej liście ma populacje tylko kilkuset . Nie wiadomo, czy te rasy koni będą istnieć w przyszłości, ale są ludzie, którzy ciężko pracują, aby ustabilizować rasy koni na tej liście.

10.  Hackney

 

10.  Hackney

 

Obecna szacowana liczba: około 3 000
Kraj pochodzenia: Anglia
Waga: 453,59 – 544,31 kg
Wysokość: 147 – 168 cm

Hackney pochodzi z Norfolk w Anglii i w swoim rodzinnym mieście znany jest jako Norfolk Trotter. Pierwszy oficjalny Hackney urodził się w 1760 roku i był źrebakiem klaczy Norfolk i ojcem Thoroughbreda . W ciągu następnych kilkudziesięciu lat Hackney został opracowany jako specjalna rasa, a hodowla Hackney stała się oficjalna w 1883 roku.10 najrzadszych ras koni na świecie.

 

Hackneys to stosunkowo mało znana rasa, której większość populacji mieszka w Anglii. Na świecie jest prawdopodobnie około 3000 znanych Hackneyów, przy czym w Ameryce Północnej jest ich mniej niż 200, a w Argentynie około 300.

 

9. Kucyk Kaspijski – Najwspanialsze konie na świecie

 

9. Kucyk Kaspijski - Najwspanialsze konie na świecie

 

Obecna szacunkowa liczba: mniej niż 2 000
Kraj pochodzenia: północny Iran
Waga: 181,44-272,16 kg
Wysokość: 102 – 127 cm

Chociaż Caspian jest małym koniem, nie jest uważany za kuca. Smukły i atletyczny Caspian jest uważany za jedną z najstarszych ras koni na świecie, a jego historia może sięgać 3000 lat p.n.e. w Iranie. Caspian był używany przez rodziny królewskie . Może zainteresuje Cię również 15 fascynujących faktów o koniach

Przez wiele lat uważano, że te starożytne perskie konie wyginęły, ale obecnie mocno wierzy się, że współczesny Caspian jest bezpośrednim potomkiem tych starożytnych koni. Dziś konie te hodowane są poza granicami rodzimego Iranu, który w ciągu ostatnich kilku lat przeszedł polityczne wstrząsy. Szacuje się, że obecnie na świecie pozostało mniej niż 2 tysiące koni kaspijskich.

8. Koń Shire

 

8. Koń Shire

Obecna szacowana liczba: mniej niż 2 000
Kraj pochodzenia: Anglia
Waga: 850 – 1 100 kg
Wysokość: 163 – 178 cm

Shire Horse to oryginalny angielski koń pociągowy, wywodzący się od Great Horse lub War Horse ze średniowiecznej Anglii. Te potężne i wytrzymałe konie były wykorzystywane do prac pociągowych, rolniczych i, jak wskazuje ich nazwa, wojennych. Te konie wojenne zostały skrzyżowane z ogierami flamandzkimi i holenderskimi fryzami i ostatecznie powstały jako Lincolnshire Black. Współczesna rasa koni Shire została założona około 1790 roku przez hodowcę bydła Roberta Bakewella.

Jak wiele koni z tej listy, Shire Horse osiągnął szczyt popularności około I wojny światowej, ale wypadł z użycia po II wojnie światowej. Koń Shire zdołał przetrwać dzięki swojej urodzie. Konie są często wykorzystywane w przystankach reklamowych, reklamujących browary, podobnie jak słynne Budweiser Clydesdales. Szacuje się, że na świecie jest ich mniej niż 2 tysiące.

 

7. Cleveland Bay

 

7. Cleveland Bay

Obecna szacowana liczba: około 900
Kraj pochodzenia: Anglia
Waga: 544,3 – 680,4 kg
Wysokość: 163 – 168 cm

Światowa populacja w Cleveland Bay to około 900 koni w całej Ameryce Północnej, Australii, Europie, Japonii i Pakistanie. Chociaż nazwa rasy może sprawić, że pomyślisz o Cleveland, Ohio ten koń faktycznie pochodzi z obszaru Cleveland w Anglii. Uważa się, że Cleveland Bay jest najstarszą brytyjską rasą koni.
Przez większość swojej historii był popularnym koniem. Jednak pojawienie się automobilu i rewolucji przemysłowej spowodowało, że w Cleveland Bay zabrakło pracy. Obecnie jest bardzo niewielu hodowców, którzy utrzymują te konie pełnej krwi, ale kilka organizacji na całym świecie poświęca się utrzymaniu Cleveland Bay przy życiu.

 

6. Koń Suffolk

 

6. Koń Suffolk

Obecna szacunkowa liczba: około 800
Kraj pochodzenia: Anglia
Waga: 900 – 1 000 kg
Wysokość: 165 – 178 cm

Suffolk Punch, lub po prostu Suffolk, to koń pociągowy z Anglii, który został wyhodowany jako ciężki koń roboczy.
Wytrzymały Suffolk był używany do orania ciężkiej gliniastej gleby w hrabstwach Suffolk i Norfolk. Suffolk ma również dużą wytrzymałość, dobre zdrowie, długowieczność i jest potulny. Koń Suffolk jest jedną z najstarszych ras koni pociągowych, a jego zapisy sięgają XVIII wieku. Po II wojnie światowej zapotrzebowanie na konie Suffolk spadło, ponieważ zostały one zastąpione przez maszyny.Obecnie w USA jest około 600 koni Suffolk, a w Anglii około 200.

5. Kucyk Dales

 

5. Kucyk Dales

Obecna szacunkowa liczba: około 800
Kraj pochodzenia: Anglia
Waga: 362,87 – 453,59 kg
Wysokość: 132 – 142 cm

Jak większość koni z tej listy, Dales Pony wywodzi się z Anglii. Jest to jedna z rodzimych ras kucyków Highland . Historycznie kucyki z Dales były wykorzystywane w przemyśle wydobywczym ołowiu.

W XVIII wieku kucyk Dales był używany do ciągnięcia dyliżansów i dostarczania poczty ze względu na swoją szybkość i zwinność. W czasie obu wojen światowych został wcielony do armii brytyjskiej do przenoszenia broni. Z biegiem lat populacja kucyków Dales zmniejszyła się, ponieważ nie było już zapotrzebowania na pracę w różnych gałęziach przemysłu. Światowa populacja w obszarze tej rasy szacowana jest na około 800 sztuk.

4. Kucyk z Exmoor – Najwspanialsze konie na świecie

 

4. Kucyk z Exmoor - Najwspanialsze konie na świecie

 

Obecna szacunkowa liczba: mniej niż 800
Kraj pochodzenia: Anglia
Waga: około 226,8 kg
Wysokość: 114-130 cm

Kuce Exmoor pochodzą z Exmoor w Anglii i są uważane za jedną z najstarszych ras koni w północnej Europie. Według badań nad historią rasy, Exmoor jest genetycznie odmienny od innych ras koni, co świadczy o jego pierwotności.

Exmoor jest przystosowany do warunków zimowych. Konie mają podwójną sierść, która chroni je przed śniegiem, a także jest prawie wodoodporna. W przeszłości kucyki Exmoor były wykorzystywane przez rolników do jazdy konnej, orki, bronowania i przewożenia towarów na rynek . Dziś na świecie żyje mniej niż 800 kucyków Exmoor, głównie w Anglii.

3. Amerykański kremowy koń do powożenia

 

3. Amerykański kremowy koń do powożenia

Obecna szacowana liczba: mniej niż 400
Kraj pochodzenia: USA
Waga: 725,75 – 907,18 kg
Wysokość: 152 – 163 cm

American Cream Carriage Horse to jedyna rasa koni pociągowych pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Rasa ma swoje korzenie w latach 20. ubiegłego wieku, a zapoczątkował ją koń o imieniu Old Granny. Klacz ta była kremową klaczą pociągową nieznanego pochodzenia, która konsekwentnie dawała kremowe potomstwo. Po narodzinach ogiera o imieniu Silver Lace w 1932 roku, hodowcy zaczęli bardziej interesować się kremową linią krwi Old Granny.

 

Ze względu na tak ograniczony rodowód, amerykański kremowy koń pociągowy zawsze był rzadką rasą. Dziś zarejestrowanych jest mniej niż 400 American Cream Draft Horses.

 

2. Kucyk nowofundlanda – Najwspanialsze konie na świecie

 

2. Kucyk nowofundlanda - Najwspanialsze konie na świecie

Aktualna szacowana liczba: mniej niż 400 (około 250 w stanie rozrodczym)
Kraj pochodzenia: Nowa Fundlandia, Kanada
Waga: 180 – 317,5 kg
Wysokość: 112 do 147 cm

Kucyk nowofundland jest również jednym z najbardziej krytycznie zagrożonych ras koni . Obecnie na świecie pozostało około 400 kucyków, z czego tylko około 250 jest w stanie się rozmnażać. W przeszłości kuce nowofundlandzkie były wykorzystywane jako konie robocze do orki, wozu i transportu towarów. Kuce zostały zastąpione przez mechanizację, a wiele nowofundlandów zostało zabitych lub porzuconych. Największy koń świata 7 największych ras koni.

 

Najwspanialsze konie na świecie. Kucyk nowofundland pochodzi z Nowej Fundlandii w Kanadzie i wywodzi się od kucyków górskich przywiezionych ze sobą przez europejskich osadników. Pierwotnymi przodkami kuca nowofundlanda są konie brytyjskie, takie jak kuce Exmoor, Dartmoor i New Forest. Kuce nowofundlandzkie mają w swoim rodowodzie także krew kucyków Welsh Mountain, Galloway (wymarły), Highland i Connemara.

1. Galiceno – Najwspanialsze konie na świecie

 

1. Galiceno - Najwspanialsze konie na świecie

Obecna szacunkowa liczba: mniej niż 100
Kraj pochodzenia: Meksyk
Waga: 270-360 kg
Wysokość: 122 – 137 cm

Galiceno to krytycznie zagrożony koń, który ma długą historię w obu Amerykach. Szacuje się, że pozostało mniej niż 100 czystych Galicenos, co czyni go najrzadszą rasą koni na świecie. Większość pozostałych Galicenów nie jest w stanie hodowlanym, pozostawiając przyszłość rasy niepewną.Jedna z najrzadszych ras koni na świecie .

Galicen są małymi końmi i uważa się, że pochodzą od portugalskiego Garrano, prymitywnej rasy koni z Półwyspu Iberyjskiego. Konie te zostały sprowadzone do obu Ameryk przez Krzysztofa Kolumba i hiszpańskiego konkwistadora Hernana Cortesa. Naturalna selekcja w środowisku naturalnym dała początek rasie Galiceno.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button