Kone

Największy koń świata 7 największych ras koni

Największy koń świata. Przez tysiące lat konie były selektywnie hodowane do różnych rodzajów pracy Dziś znamy ponad 350 ras .7 największych ras koni na świecie .

Być może najbardziej godnym uwagi powodem, dla którego największe rasy koni zostały wyhodowane, jest pomoc w gospodarstwie przy ciągnięciu pługów, wozów i ciężkich maszyn. Jednak dopiero około XIX wieku niektóre rasy koni pociągowych zaczęły osiągać bardzo duże rozmiary. Dowiedzmy się, jakie są największe rasy koni na świecie.

 

 

Największe konie w historii

 

Największe konie w historii

 

Największym koniem w historii był Shire o imieniu Sampson (później znany jako Mamut). Sampson, który urodził się w 1846 roku w Bedfordshire, miał 2,20 m wzrostu i ważył 1,524 kg. Ta ogromna waga czyniła go również najcięższym koniem.

 

Innym ogromnym koniem z historii jest wałach Percheron o imieniu Dr. LeGear, który w 1913 roku stał 2,1 m i ważył 1 358 kg.

Rekordzista Guinnessa z 2005 roku, Goliat ważył 1.133 kg, był najwyższym żyjącym wówczas koniem. Od tego czasu rekord ten został pobity przez Big Jake’a, najwyższego żyjącego konia.

 

Najwyższy żyjący koń na świecie

 

Najwyższy żyjący koń na świecie

Według Księgi Rekordów Guinnessa, Big Jake jest najwyższym żyjącym koniem na świecie. Big Jake ma 2,03 m wzrostu i obecnie mieszka w Smokey Hollow Farm w Wisconsin. Chociaż jego imponujące rozmiary mogą wydawać się onieśmielające, Big Jake jest miłym i łagodnym koniem o wielkim sercu i zamiłowaniu do przeżuwania sierści. Największy koń świata. 

Jako dorosły, będzie jadł dwa razy więcej niż normalnej wielkości koń, a jego właściciele są ostrożni, aby nie pozwolić mu stać się zbyt ciężkim, ponieważ spowodowałoby to jeszcze większe obciążenie jego stawów, co zawsze jest ryzykiem przy tak dużej ilości.7 Largest Horse Breeds in the World .

 

7 największych ras koni

7. Australijski koń pociągowy

 

Australijski koń pociągowy

 

Australian Draught Horse jest praktycznie połączeniem wszystkich innych dużych ras koni z tej listy. Księga ras koni australijskich, która powstała z hodowli koni Clydesdale, Percheron, Shire i Suffolk , stała się rzeczywistością dopiero w 1976 roku.7 największych ras koni na świecie .

Wyhodowane dla australijskiego środowiska, te ogromne konie łączą w sobie wszystkie atuty ras swoich przodków i jeszcze więcej.

Popularne na pługach i w zaprzęgach w całym kraju, australijskie konie pociągowe szybko stały się dominującą rasą pociągową. Choć wiele z nich nie jest zarejestrowanych, to jednak przestrzegają standardów rasy.
Ta ogromna rasa koni występuje we wszystkich jednolitych kolorach i waży od 600 do 900 kg, chociaż rejestr przyjmuje większe konie.

Na świecie istnieje wiele ras koni pociągowych i choć nie wszystkie są tak duże jak te wymienione tutaj, wiele z nich jest równie silnych – nawet w mniejszych rozmiarach.

6. Holenderski zimnokrwisty – Największy koń świata

 

Holenderski zimnokrwisty - Największy koń świata

 

Holenderski Warmblood to stosunkowo duża rasa koni, która powstała po I wojnie światowej z krzyżówki konia ardeńskiego z koniem belgijskim. Podobnie jak inne rasy, był popularny do pracy na roli i innych ciężkich robót.

II wojna światowa spowodowała jednak gwałtowny spadek liczebności rasy, przez co stała się ona stosunkowo rzadką rasą koni.

Uważane za jedną z najsilniejszych ras koni, holenderskie zimnokrwiste są często widywane na pokazach rolniczych ciągnąc ogromne kłody drewna lub rywalizując w zawodach orki konnej.
Pomimo swojej siły, holenderski zimnokrwisty jest mniejszy niż inne rasy pociągowe, od 1,50 m dla klaczy i 1,70 m dla ogierów i wałachów.

5. Koń Suffolk – Największy koń świata

 

Koń Suffolk - Największy koń świata

Koń Suffolk jest jedną z najstarszych i najwyższych ras koni w Wielkiej Brytanii. Dziś konie te są chętnie wykorzystywane w leśnictwie, pracach gospodarskich i reklamie, głównie ze względu na swoją niezwykłą posturę. Są koloru kasztanowego i stoją na wysokości od 1,65 do 1,78 m, ważą około 900 do 1000 kg.

Pochodzący z 1586 roku koń Suffolk niewiele się od tego czasu zmienił. Ma bliskie powiązania z rasami kuców, takimi jak Fell pony, Dales pony i Haflinger, ale z pewnością nie jest to kucyk.

Jego starożytne pochodzenie jest również częścią dlaczego ta wspaniała rasa koni jest tak rzadka. W Wielkiej Brytanii pozostało ich bardzo niewiele, częściowo z powodu barier genetycznych i strat podczas wojen światowych.

 

4. Koń belgijski

 

Koń belgijski

Koń belgijski , który początkowo był wymienny z brabantami, po II wojnie światowej stał się własną rasą koni. To koń belgijski jest wyższy i lżejszy w budowie od brabanckiego, ale jest też bardzo ciężką rasą koni.

Ważąc około 900 kg i stojąc na wysokości od 1,68 do 1,73 m, rasa ta ma sporą siłę. Odnotowano kiedyś dwa belgijskie konie pociągowe jako zespół o uciągu przekraczającym 7 700 kg.

Są one popularne w ciężkich pracach rolniczych i leśnych, a także wykorzystywane do jazdy konnej. W przeciwieństwie do innych koni pociągowych, tej rasie nie grozi wyginięcie – na szczęście.

Najsłynniejszy belgijski koń pociągowy, Brooklyn Supreme był lżejszy od innych na tej liście, ale z pewnością nadrabiał to wielkością i szerokością.

3. Percheron – Największy koń świata

 

Percheron - Największy koń świata

Percheron to francuska rasa pociągowa z regionu Doliny Huisne, niegdyś znana jako Perche, stąd jej nazwa.

Ta duża rasa koni ma dość szeroki zakres wielkości, od 1,55 m do 1,93 m, w zależności od kraju. Jego pochodzenie jest w większości nieznane, ale może mieć nawet 1 600 lat .

 

W XIX wieku był to popularny koń treningowy, a dziś pojawiają się głównie na pokazach konnych, choć nadal są aktywne w innych dziedzinach, takich jak leśnictwo i prace rolnicze. Są one również dobre do jazdy i podczas rejsu dla jego dobrych właściwości. Percherony są również dobre w draftingu i skokach na parkurze.

2. Koń Clydesdale

 

Koń Clydesdale

Koń Clydesdale, pochodzący ze Szkocji, jest jedną z najbardziej znanych ras pociągowych na świecie. Co prawda rasa ta jest zwykle mniejsza od Shire Horse, ale w XX wieku wszystko się znacznie zmieniło, łącznie z wysokością.

Wzorzec rasy wymaga, aby konie miały od 1,63 do 1,83 m i ważyły od 820 do 910 kg. Mogą być jednak i często są większe. Aby się zakwalifikować, koń musi mierzyć 1,83 m i ważyć od 820 do 1,040 kg.

King LeGear, koń Clydesdale , był jednym z największych istniejących koni. Stał na wysokości 2,08 m i ważył 1,338 kg.

Konie te są nadal wykorzystywane w rolnictwie, leśnictwie i innych zastosowaniach wymagających ich siły. Ze względu na swój piękny wygląd i białe, pierzaste kopyta, są często widywane na pokazach koni.
Pomimo swojej popularności, koń Clydesdale, podobnie jak wiele ras pociągowych, jest niestety wciąż na skraju wyginięcia w niektórych krajach. Psy belgijskie 7 ras psów z Belgii

Podobnie jak w przypadku wielu starszych ras, nie ma prawdziwego zapisu, kiedy rasa powstała, chociaż możemy prześledzić ogólny trend od połowy XVIII wieku, ze względu na import ogierów flamandzkich do Szkocji. Ostatecznym przodkiem jest klacz Lampits wyhodowana w 1806 roku i czarny ogier Thomson, znany jako Glancer.

1. Koń Shire – Największy koń świata

 

Koń Shire - Największy koń świata

 

 

Konie Shire są największą rasą koni na świecie. Konie te ważą od 816 do 1 088 kg i są imponująco duże. Podobnie jak inne rasy koni pociągowych, zostały one wyselekcjonowane do pracy na dużą skalę w przemyśle i rolnictwie.

Używano ich w szczególności do transportu piwa z browarów, co jest praktykowane do dziś, a także do prac leśnych i jazdy rekreacyjnej. Są one nawet uważane za jedną z najlepszych ras koni dla początkujących!

Dziś rasa ta jest zagrożona. Wraz z II wojną światową ich liczebność została zredukowana niemal do wyginięcia.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button