Ciekawostki z królestwa zwierząt

Zwierzęta z literą j – 14 zwierząt z literą j

Zwierzęta na j 10 zwierząt na literę j. Zastanawiasz się, które zwierzęta zaczynają się na literę j? Przygotowaliśmy listę zwierząt zaczynających się na literę j. Zwierzęta na j i coś o nich.

Zwierzęta na j

 

 

Jeże łatwo rozpoznać po kolcach, które są pustymi włoskami usztywnionymi keratyną.Ich kolce nie są ani trujące, ani kolczaste i w przeciwieństwie do jeżozwierzy nie odrywają się łatwo od ciała. Jednak niedojrzałe zwierzęta zwykle tracą kolce, gdy zastępują je kolce dorosłych. Zwierzęta na j. Proces ten nazywany jest „perleniem”. Kręgosłupy mogą również wypadać, gdy zwierzę jest chore lub w skrajnym stresie. Jeże są zazwyczaj brązowe, z bladymi końcami grzbietów, choć na wyspie Alderney w kanale La Manche występują również jeże bladolice.

 

Jeż, który czuje się zagrożony, może zwinąć się w ciasną kulkę.
Wszystkie gatunki jeży potrafią w obronie własnej zwinąć się w ciasny kłębek, co powoduje, że wszystkie kolce są skierowane na zewnątrz. Na grzbiecie jeża znajdują się dwa duże mięśnie, które kontrolują położenie piór. Kiedy stworzenie zwija się w kulkę, pióra na jego grzbiecie chronią ukrytą twarz, nogi i brzuch, które nie są pokryte piórami. Ponieważ skuteczność tej strategii zależy od liczby kolców, niektóre jeżowce pustynne, które wyewoluowały, by dźwigać mniejszy ciężar, są bardziej skłonne do ucieczki lub ataku, powalając intruza kolcami; zwinięcie się w kłębek kolców jest dla tych gatunków ostatecznością. Różne gatunki są ofiarami różnych drapieżników: podczas gdy jeże leśne są przede wszystkim ofiarami ptaków (zwłaszcza sów) i fretek, mniejsze gatunki, takie jak jeż długoszyjny, są ofiarami lisów, wilków i mangust.

Jeże są przede wszystkim zwierzętami nocnymi, choć niektóre gatunki mogą być aktywne w ciągu dnia. Jeże większą część dnia spędzają śpiąc pod krzakami, trawą, kamieniami lub najczęściej w norach wykopanych w ziemi, a ich zwyczaje różnią się w zależności od gatunku. Wszystkie dzikie jeże mogą hibernować, choć nie wszystkie, w zależności od temperatury, gatunku i ilości pożywienia.

 

2. Jack Russell

 

Jack Russell

 

Polowania były niegdyś ulubioną rozrywką zamożnych mężczyzn, w tym także ludzi Kościoła. Jack Russell terrier, opracowany do polowania na lisy w południowej Anglii 200 lat temu, można przypisać jednemu z tych ciężko polujących angielskich proboszczów. Proboszcz John Russell, „Jack” dla swoich przyjaciół, chciał mieć skutecznego psa myśliwskiego i postanowił zaprojektować takiego właśnie jak ten, którego miał na myśli. Najszybsze psy : Top 12 najszybszych ras psów.

 

W rezultacie powstał odważny, atletyczny pies, który podbił serca swoją szybkością, inteligencją, determinacją i intensywną chęcią polowania. Jack Russell Terrier, zwany również Parson Russell Terrier, jest ulubieńcem właścicieli koni, miłośników psich sportów, trenerów zwierząt w filmie i telewizji oraz ludzi, którzy po prostu doceniają jego nieustraszoną naturę, bezgraniczną energię, zabawne wybryki i przenośne rozmiary. Wszystko dla włosów. 

Ale uważaj! Wyszkolony Jack Russell, którego widzisz w telewizji lub w filmach, nie został stworzony w ten sposób. Nauczenie Jacka Russella bycia cywilnym towarzyszem nie jest łatwym zadaniem. Wymaga dużo czasu i cierpliwości, a także dużego poczucia humoru. JRT jest bardzo podatny na szkolenie, ale ma swój rozum i nie znosi nudy. Jeśli nie będziesz go zabawiać, znajdzie sobie własną rozrywkę i prawdopodobnie nie będziesz zadowolony z rezultatu.

 

3. jesiotr Zwierzęta na j

 

  Jesiotr Zwierzęta na j

 

Jesiotry są długo żyjącymi, późno młodymi rybami o charakterystycznych cechach, takich jak heterocercal rekinopodobna płetwa ogonowa i wydłużone wrzecionowate ciało o gładkiej skórze, pozbawione łusek i opancerzone pięcioma bocznymi rzędami kostnych płytek zwanych łuskami. Niektóre gatunki mogą dorastać do dość dużych rozmiarów, osiągając zwykle długość 2 – 3,5 m. Zwierzęta na j. Największym odnotowanym jesiotrem była samica belugi złowiona w ujściu Wołgi w 1827 roku, która mierzyła 7,2 m i ważyła 1 571 kg. Większość jesiotrów to anadromiczne ryby denne, które migrują w górę rzeki na tarło, ale większość życia spędzają żerując w deltach rzek i estuariach. Niektóre gatunki zamieszkują wyłącznie środowiska słodkowodne, podczas gdy inne zamieszkują przede wszystkim środowiska morskie w pobliżu obszarów przybrzeżnych i znane są z wypraw na otwarty ocean.

 

4. borsuk Zwierzęta na j

 

Borsuk Zwierzęta na j

 

Borsuki to krótkonożne zwierzęta wszystkożerne z rodziny Mustelidae (do której należą także wydry, rosomaki, kuny, norki, tchórze, łasice i fretki). Borsuki są grupą polifiletyczną i nie są naturalnym zgrupowaniem taksonomicznym: borsuki łączy skulone ciało, przystosowane do aktywności kopalnej. Wszystkie należą do podrzędu Canidae. Najpiękniejsze zwierzę na świecie : 10 najpiękniejszych zwierząt na świecie.

 

Piętnaście gatunków jamników z rodziny mustelidów zalicza się do czterech podrodzin: Melinae (rodzaje Meles i Arctonyx) cztery gatunki, w tym borsuk europejski, Helictidinae (rodzaj Melogale) pięć gatunków borsuka fretkowego, Mellivorinae (rodzaj Mellivora) (borsuk miodowy lub ratel) i Taxideinae (rodzaj Taxidae) (borsuk amerykański). Borsuki należą do najbardziej bazalnych mustelidów; najbardziej bazalny jest borsuk amerykański, a po nim kolejno ratel i Melinae; szacowane daty podziału to około 17,8, 15,5 i 14,8 mln lat temu[1].

Dwa gatunki azjatyckich borsuków cuchnących z rodzaju Mydaus były wcześniej umieszczane w rodzinie Melinae (a więc Mustelidae), ale nowsze dowody genetyczne sugerują, że są one w rzeczywistości członkami rodziny skunksów (Mephitidae).

 

5. jeleń

 

Jeleń

 

Jeleń lub jeleń szlachetny to kopytne przeżuwacze z rodziny jeleniowatych. Dwie główne grupy jeleniowatych to Cervinae, do której należą muntjac, łoś (wapiti), jeleń i daniel, oraz Capreolinae, do której należą renifery (karibu), bielik, sarna i łoś. Samce wszystkich gatunków jeleni (z wyjątkiem jelenia szlachetnego), a także samice reniferów, co roku wyrastają i zrzucają nowe poroże. Odróżnia je to od trwale porośniętych antylop, które należą do innej rodziny (Bovidae) w obrębie tego samego rzędu parzystokopytnych (Artiodactyla).

 

6. jaguar Zwierzęta na j

 

jaguar

 

Jaguar (Panthera onca) to duży kot i jedyny żyjący członek rodzaju Panthera, który zamieszkuje obie Ameryki. Przy długości ciała do 1,85 m i wadze do 96 kg jest największym gatunkiem kota w obu Amerykach i trzecim co do wielkości na świecie. Zwierzęta na j. Jego wyraźnie zaznaczona sierść charakteryzuje się bladożółtym do brązowego umaszczeniem pokrytym łatami, które na bokach przekształcają się w rozety, choć u niektórych osobników pojawia się melanistyczne czarne futro. Potężny zgryz jaguara pozwala mu przebijać pancerz żółwi i stosować nietypową metodę zabijania: wgryza się bezpośrednio w czaszki ssaków między uszami i zadaje im śmiertelny cios w mózg. Top 10 najrzadszych ras psów na świecie.

 

Przodkowie współczesnego jaguara prawdopodobnie dotarli do obu Ameryk z Eurazji we wczesnym plejstocenie przez most lądowy, który kiedyś przecinał Cieśninę Beringa. Obecnie zasięg jaguara rozciąga się od południowej Arizony i Nowego Meksyku w Stanach Zjednoczonych przez Meksyk i znaczną część Ameryki Środkowej, lasy deszczowe Amazonii, po Paragwaj i północną Argentynę. Zamieszkuje różne tereny zalesione i otwarte, ale jego ulubionymi siedliskami są tropikalne i subtropikalne wilgotne lasy liściaste, tereny podmokłe i leśne. Jest biegły w pływaniu i jest w dużej mierze samotnym, oportunistycznym drapieżnikiem wierzchołkowym, który skrada się po łodygach i krzewach. Jako gatunek kluczowy odgrywa ważną rolę w stabilizacji ekosystemów i regulacji populacji ofiar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button