Ciekawostki z królestwa zwierząt

Ryby akwariowe 10 ryb akwariowych dla początkujących

Akwarium Ryby 10 ryb dla początkujących.Jeśli dostajesz się do akwarium słodkowodnego po raz pierwszy, to może być zastraszające, aby wiedzieć, które ryby wybrać. Jak wybrać ryby akwariowe? Idealny, jeśli chcesz coś trwałego, niedrogiego i kolorowego z ciekawą osobowością.

 

Ryby akwariowe

 

Ryby akwariowe 10 ryb akwariowych dla początkujących

 

Sprawdź naszą listę 10 najlepszych ryb dla początkujących (w żadnym konkretnym porządku), które są łatwe w pielęgnacji i będą świetnym dodatkiem do Twojego akwarium!

 

1) Razbora

 

Razbora do akwarium

Istnieje wiele gatunków rasbory, ale naszymi ulubionymi są rasbora harlequin (Trigonostigma heteromorpha) i rasbora jagnięca (Trigonostigma espei). Znane ze swojego jaskrawego pomarańczowego koloru i charakterystycznej czarnej trójkątnej plamki, te pokojowe nanoribbony dorastają tylko do około dwóch centymetrów długości i są łatwo dostępne w większości sklepów zoologicznych. Inne rasbory to miniaturowa neonowa zielona rasbora (Microdevario kubotai) i większa nożycowa rasbora (Rasbora trilineata). Jeśli dostaniesz stado lub sześć lub więcej tego samego gatunku rasboras, będą one tworzyć uderzający wyświetlacz w swoim zbiorniku zoologicznym.

2. Karmazyn wschodni ( złota rybka )

 

karmazyn wschodni ( złota rybka )

Hodowcy weterani często ostrzegają nowych hodowców, aby unikali złotych rybek, ponieważ są one bardzo duże, ale nadal są wspaniałym zwierzęciem dla początkujących, ponieważ są bardzo wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji. Wspólne złote rybki (Carassius auratus) rosną do około 12 do 14 cali w wielkości, więc wymagają 30 galonów wody na rybę (lub dwie złote rybki w 55-galonowym akwarium). Wiele osób umieszcza nawet swoje złote rybki w stawach zewnętrznych, gdy osiągną one dorosłe rozmiary. Uwielbiają jeść algi spirulina, warzywa, Repasha Super Gold i inne pokarmy wyższe w węglowodany, a niższe w białko.

 

Złote rybki są bardzo wyrozumiałe dla parametrów wody, takich jak pH i twardość wody, ale wymagają częstych podmian wody, aby utrzymać ich zbiornik w czystości. Preferowane jest akwarium jednogatunkowe, ponieważ będą one próbowały zjeść wszystkie zwierzęta (i rośliny), które zmieszczą się w ich pyskach.

3. Rybki akwariowe Tetra

 

Rybki akwariowe Tetra

Podobnie jak rasbory, tetry są bardzo popularnymi małymi rybami, które występują w wielu odmianach – na przykład tetry neonowe (Paracheirodon innesi), tetry kardynalne (Paracheirodon axelrodi), tetry czarne (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) i tetry Kongo (Phenacogrammus interruptus). Są stosunkowo łatwe w pielęgnacji i preferują wodę o neutralnym pH w granicach 7,0-7,8 (zwykle po wyższej stronie dla tetry afrykańskiej i po niższej dla dzikiej tetry południowoamerykańskiej). Jak większość ryb żyjących w ławicach, trzymaj je w grupach po sześć lub więcej, ponieważ lubią bezpieczeństwo w liczbie. Tetry bardzo dobrze dogadują się z rasborami i innymi rybami z tej listy.

4. Corydoras ( Armadillo )

 

 Corydoras ( Armadillo )

Sumy Cory to spokojne ryby, podobnie jak rasbory i tetry, ale przebywają na dnie akwarium. Jak wybrać ryby akwariowe? Dorastają do długości od jednego do trzech centymetrów, lubią grzebać w dnie zbiornika szukając okruchów, ale musisz specjalnie karmić je różnymi tonącymi pokarmami, aby zapewnić, że dostaną wystarczająco dużo do jedzenia.

 

Do tej pory zidentyfikowano ponad 160 gatunków, ale do najpopularniejszych należą skorupiaki brązowe i albinotyczne (Corydoras aeneus), skorupiak panda (Corydoras panda) i skorupiak szmaragdowozielony (Corydoras splendens). Trzymaj je w grupach co najmniej trzech do sześciu sztuk tego samego gatunku, aby jak najlepiej cieszyć się ich szalonymi wybrykami.

 

5. Plata

 

Ryby platanowe do akwarium

Te trzycentymetrowe ryby żyworodne (czyli takie, które rodzą żywe młode) są niezwykle wytrzymałe, odporniejsze nawet od gupików. Radzą sobie w szerokim zakresie pH od 7,0 wzwyż i preferują twardsze wody. Ponadto, płastugi są żarłoczne i zjedzą prawie każdy pokarm z gromady wszystkożerców, który im zaoferujesz. Naszym ulubionym typem jest płazińczyk variegata (Xiphophorus variatus), więc koniecznie je sprawdźcie!

Ryby akwariowe  6. Lis bojowy variegata

 

Ryby akwariowe  6. Walcząca ryba

Ryby wojownicze są królem ryb dla początkujących ze względu na ich jasne ubarwienie, niewielkie rozmiary i proste wymagania pielęgnacyjne. Mogą być trzymane samotnie w 5-galonowym akwarium z drobnym filtrem lub ze społecznością innych ryb w 10-galonowym lub większym zbiorniku. Ryby akwariowe (Nie trzymaj ich z innymi rybami betta, ponieważ ich przydomek „syjamskie ryby walczące” ma swoje uzasadnienie). Ryby akwariowe Odpowiedni koledzy z akwarium, tetry. Corydoras i inne spokojne zwierzęta, ale unikaj ryb, które mogą porysować ich piękne płetwy. Jako mięsożercy lubią granulat betta, mrożone bloodwormy i inne małe pływające pokarmy. Wypadanie włosów: 3 proste domowe produkty zapobiegające przerzedzaniu się włosów.

7. Parmička

 

Parm

Barby są żywym, pełnym akcji dodatkiem do Twojego akwarium. Do najpopularniejszych gatunków, które dorastają do trzech-czterech centymetrów (lub więcej), należą brzanki tygrysie (Puntigrus tetrazona), brzanki odeskie (Pethia padamya) i brzanki wiśniowe (Puntius titteya). Niektóre gatunki są uważane za półagresywne, dlatego zalecamy zakup sześciu lub więcej sztuk, aby ograniczyć drapanie płetw. Dobrymi kolegami w zbiorniku są rasbory, tetry i corydory, ale unikaj ryb z długimi płetwami, takich jak angelfish i bettas.

Ryby akwariowe  8. Cichlid wysokopienny

 

Ryby akwariowe  8. Cichlid wysokopienny

Baran boliwijski (Mikrogeophagus altispinosus) doskonała pielęgnica dla początkujących z Ameryki Południowej. Bardzo podobny do swojego kolorowego, ale mniej odpornego krewnego – barana niemieckiego. Ryby akwariowe co musisz wiedzieć.  Jej unikalne zachowanie pielęgnic, żółto-czarne ubarwienie i łatwość utrzymania sprawiają, że jest to wspaniała ryba centralna w średniej wielkości akwarium zbiorczym. Barany boliwijskie cenią sobie pH od 7,0 do 8,0 i mogą być trzymane z prawie każdą rybą domową, która spełnia te same wymagania.

Ryby akwariowe  9. Pasy skośne

 

Ryby akwariowe  9. Szybowce skośnopłatowe

Kuhli (Pangio kuhlii) oczaruje Cię lub przestraszy, ponieważ wygląda jak mały 4-calowy węgorz lub wąż. Ponieważ jest to ryba nocna. Mają tendencję do bycia nieco nieśmiałymi i chowania się za dekoracjami. Dlatego trzymaj je w grupach co najmniej od trzech do sześciu. Żeby czuły się na tyle bezpiecznie, żeby wyjść na zewnątrz i zwiedzać. Podobnie jak korydory, te denne mieszkańcy padają ofiarą resztek na dnie i wśród skał, ale trzeba je karmić specjalnie, aby nie umarły z głodu.

Ryby akwariowe  10. Pnącza skalne (Angelfish)

 

Ryby akwariowe  10. Skalnica (Angelfish)

Ze swoim pięknym kształtem, charakterystycznymi płetwami i wspaniałym pasiastym wzorem, uderzająca ryba anioł z pewnością zasługuje na swoją nazwę. Ponieważ mogą rosnąć do wielkości małego spodka, trzymaj je w 55 galonach lub więcej wody (zwłaszcza w pionowo wysokich zbiornikach). Ryby akwariowe Duży pielęgnica wystawowa dobrze toleruje się z rasborasami. Tetry i inne ryby domowe. Najlepiej hodować tylko jednego, aby uniknąć walk terytorialnych między przedstawicielami własnego gatunku. Do często spotykanych gatunków należą: marmurkowy, zeberkowy, koi i weloniasty.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button