Ciekawostki z królestwa zwierząt

Top 10 najbardziej śmiercionośnych węży na świecie

Na świecie jest wiele gatunków węży, które są w stanie zabić człowieka. Ten artykuł przynosi 10 najlepszych  najbardziej śmiertelnych węży, w oparciu o analizę ogólnej toksyczności i potencjału śmiertelności ludzi w przypadku braku leków lub odpowiednich antidotów.

Jakie są najbardziej zabójcze węże na świecie? Od czarnej mamby do śródlądowego Taipana, oto dziesięć najbardziej śmiercionośnych i niebezpiecznych węży na naszej planecie.

10. Mamba czarna

10.Czarna Mamba


Czarna mamba to gatunek niezwykle jadowitego węża, który żyje w Afryce Subsaharyjskiej. Wąż ten może występować zarówno na ziemi, jak i na drzewach, które najczęściej występują wzdłuż sawann . Wąż ten żywi się przede wszystkim ptakami i innymi małymi zwierzętami. Mamba jest również uważana za jednego z najdłuższych śmiertelnych węży na świecie. Ich kolory mogą się różnić częściej spotykane są szare, oliwkowe lub ciemnobrązowe, przy czym dorośli są znacznie ciemniejsi niż młode mamby. .

Jego jad, przede wszystkim neurotoksyna, wywołuje objawy w ciągu 10 minut i jest śmiertelny. Jad powoduje dysfunkcje neurologiczne, niewyraźne widzenie i paraliż układu oddechowego. Jednak ekstremalna senność, niezdolność do mówienia, nudności, wymioty i ekstremalne pocenie się są również powszechne.

9. Hydrophis belcheri

9.Hydrophis belcheri


Hydrophis belcheri jest niezwykle jadowitym wężem i jest uważany za jednego z najbardziej jadowitych węży na świecie. Wąż ten jest stosunkowo niewielki o smukłym ciele z żółtym kolorem i zielonymi paskami. Występuje powszechnie na Oceanie Indyjskim, a także na Filipinach, w Zatoce Tajlandzkiej, na Wyspach Salomona i u północno-zachodnich wybrzeży Australii. Wąż jest tak jadowity, że jedno ukąszenie może zabić ofiarę w mniej niż 30 minut. Jego jad składa się z dużej ilości neurotoksyn i miotoksyn.

 

Uważa się, że jedna kropla jego trucizny jest wystarczająco silna, by zabić 1800 osób. Objawy obejmują ekstremalny ból brzucha, ekstremalne krwawienie, niewydolność nerek i niewydolność oddechową.

8) Kobra filipińska

8.Filipina Kobra


Kobra filipińska to silnie jadowity gatunek węża, żyjący w najbardziej północnych zakątkach wysp filipińskich. Gatunek ten jest dość wytrzymały. Węże te posiadają neurotoksynę, która bezpośrednio wpływa na układ oddechowy, a jad jest niezwykle silny. Wiadomo, że powoduje porażenie układu nerwowo-mięśniowego.

Objawy ukąszenia kobry często pojawiają się bardzo szybko w ciągu około 30 minut, do których należą wymioty, migrena, ból brzucha, zawroty głowy, a także trudności z oddychaniem.

Sama trucizna jest śmiertelna, co oznacza, że ewentualne leczenie nie zawsze jest skuteczne i zwykle prowadzi do śmierci. Oprócz gryzienia, kobra filipińska ma nawet zdolność do plucia swoim jadem na potencjalne ofiary, powodując poważne uszkodzenia oczu, co prowadzi do trwałej ślepoty.

7. Żmija zygzakowata

7. Żmija zygzakowata


Uważany jest za jednego z najbardziej zabójczych węży żyjących w Australii, Nowej Gwinei i okolicach. Gatunek ten jest podobny do żmii. Mają trójkątne głowy i małe łuski zdobiące ich ciało. Mają też duże zęby i mogą mieć czerwonożółty, brązowy lub zielonkawy odcień. Często czekają na swoją ofiarę i zasadzają się na nią atakując ją błyskawicami.

Zabójca śmierci, jak sama nazwa wskazuje, posiada śmiertelną neurotoksynę, która często powoduje paraliż, a także całkowite zatrzymanie oddechu, co ostatecznie prowadzi do śmierci w ciągu 6 godzin.

6. Żmija Russella

6. Żmija Russella


Żmija rusałka, zwana również żmiją, to jadowity wąż występujący głównie w Azji Południowo-Wschodniej, Chinach, Tajwanie i Indiach. Żmije są stosunkowo pospolite i powszechnie występują na terenach trawiastych lub w górach. Jednym z ich głównych źródeł pożywienia są gryzonie. W związku z tym najczęściej można je spotkać w okolicach ludzkich mieszkań. Ich wzór kolorów jest zwykle żółty, tan i brązowy i może się zmieniać w zależności od węża.

Żmije Russella produkują znaczną ilość jadu w jednym ukąszeniu, które jest śmiertelne dla ludzi . Objawy to zazwyczaj nadmierne krwawienie, gwałtowny spadek ciśnienia krwi, wymioty, niewydolność nerek, a także krzepnięcie krwi. Nawet jeśli dostępne jest antidotum, ból po ukąszeniu często utrzymuje się przez około cztery tygodnie, ostatecznie powodując poważne uszkodzenia tkanek.

5. Bungar niebieskawy

5.Bluish Bungar


Bungar blueback jest również bardzo jadowitym wężem z rodziny elapidów. Może dorastać do długości 3,6 metra i ma wzór kolorów niebiesko-czarnych poprzecznych pasów oddzielonych żółtawo-białymi przerwami.Występuje głównie w Azji Południowo-Wschodniej, w tym w Indonezji, Tajlandii i często w pobliżu rzek, jezior i stawów. Żywi się głównie myszami, innymi wężami i małymi gryzoniami. Jad jest bardzo silny i składa się z niezwykle silnych neurotoksyn, które są w stanie sparaliżować układ mięśniowy ofiary, co prowadzi do niemożności mówienia lub jasnego myślenia, gdy atakuje układ oddechowy powoduje asfiksję prowadzącą do niemożności oddychania.

4. Taipan w małym rozmiarze

4.Mały taipan
Taipan jest obecnie uważany za jednego z najbardziej śmiercionośnych węży na świecie ze względu na ostrość jadu. Żywi się przede wszystkim szczurami i innymi małymi zwierzętami. Taipan zamieszkują głównie północno-wschodnie wybrzeże Queensland, a także południowy sektor Papui Nowej Gwinei. Jego jad zawiera duże ilości neurotoksyn i nawet od jednego ukąszenia może wywołać w ciągu 1-2 godzin bóle głowy, drgawki i paraliż oddechowy.

3. Kobry wschodnie

3.Krokodyl wschodni


Makolągwa wschodnia żyje w prawie wszystkich środowiskach, z wyjątkiem gęstych lasów wokół Australii i południowej Nowej Gwinei. Najczęściej można je spotkać w gospodarstwach rolnych, ponieważ żywią się głównie myszami.

Ten niezwykle śmiercionośny wąż jest dość smukły. Krokodyl wschodni ma zazwyczaj brązowy kolor, ale może mieć również czarny wygląd. Są dobrze znane ze swoich małych kłów, ciemnych języków i ciemnych czarnych oczu. Mają one tendencję do większej aktywności w godzinach dziennych. Jad tego węża jest niezwykle śmiertelny, ale zbadano, że ukąszenia tego węża mają stosunkowo niską śmiertelność – około 10% – ponieważ wąż ten nie wytwarza zazwyczaj dużej ilości jadu przy każdym ukąszeniu. Objawy to nagły spadek ciśnienia krwi, silne krwawienie, niewydolność serca i nerek. W zależności od ilości jadu wstrzykniętego podczas ukąszenia, u niektórych osób objawy mogą pojawić się bardzo szybko w ciągu kilku minut.

2. Kobra tygrysia

2.Tiger cobra


Pakobra tygrysia to kolejny silnie jadowity wąż, który żyje wzdłuż południowego sektora Australii i Tasmanii, głównie na obszarach przybrzeżnych, mokradłach i bagnach. W zależności od środowiska, węże te mają dużą liczbę ubarwień, takich jak oliwkowy, żółty, pomarańczowy, brązowy i czarny. Jeśli chodzi o jad , to składa się on z bardzo silnie działających miotoksyn, neurotoksyn i koagulantów. Symptomy ich ukąszenia mogą obejmować ekstremalny ból w szyi i stopie, paraliż i oczywiście trudności w oddychaniu. Na szczęście istnieje skuteczne antidotum, które podane w porę może uratować życie.Węże na Słowacji – kompletny przewodnik

1. żwir

1.Żwir
Wąż gopher, znany również jako Mojave zielony, jest jednym z najbardziej śmiercionośnych i najbardziej jadowitych gatunków węży.Żyją głównie w pustynnych obszarach południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych, a także w środkowym Meksyku. Kolor węża waha się od jasnozielonego do brązowego, co pozwala mu łatwo wtopić się w otoczenie. Ukąszenie susła często ma jednak opóźnione objawy, ale w ciągu kilku godzin mogą pojawić się problemy z widzeniem, osłabienie mięśni, a także trudności z przełykaniem. Ponadto jad zwykle powoduje trudności w oddychaniu, prowadząc do niewydolności oddechowej i w końcu śmierci. Zgony są obecnie stosunkowo rzadkie dzięki odkryciu antidotum CroFab, które ma bardzo skuteczne działanie neutralizujące.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button