Ciekawostki z królestwa zwierząt

Najciekawsze zwierzęta morskie

Najciekawsze zwierzęta morskie. Myślisz o zwierzętach morskich, ich wielkości i kształcie? Mamy kilka zwierząt morskich, które zaskoczą Cię swoimi rozmiarami i możliwościami. Oto lista najlepszych zwierząt:

Najciekawsze zwierzęta morskie

 

1. Japoński krab pająk

Japoński krab pająk to dość wytrzymałe stworzenie głębinowe. Krab ten znany jest z tego, że ma największy rozstaw nóg spośród wszystkich skorupiaków – do 3,6 metra od pazura do pazura – i wygląda jak przerośnięty pająk. Mimo dużych rozmiarów krab japoński nie jest drapieżny. Zamiast tego używa swoich długich, wrzecionowatych kończyn, aby powoli chodzić po dnie morza, szukając martwej i rozkładającej się materii. Kolejna ciekawostka – młode kraby japońskie czasem ozdabiają się gąbkami lub wodorostami, prawdopodobnie w celu zamaskowania się przed drapieżnikami.

Japoński krab pająk

 

2. Octopus Flapjack

Ośmiornica Flapjack jest niezaprzeczalnie urocza. Jego duże oczy, stubby webbed ręce i płetwy na jego powłoki przypominające uszy sprawiają, że ten ośmiornicy uroczy. Ośmiornica łopatkowa większość czasu spędza na dnie morza, gdzie może leżeć płasko i przypominać naleśnik – stąd jej nazwa. Kiedy nadchodzi czas na ruch, ośmiornica łopatkowa pływa lub unosi się nad dnem morza, machając płetwami i pulsując pajęczymi rękami, co sprawia, że wygląda bardziej jak pulsująca galareta niż ośmiornica. W przeciwieństwie do wielu gatunków płytkowodnych ośmiornic, nie posiada worka z atramentem i nie może zmieniać koloru w celu kamuflażu.

Octopus Flapjack

 

 

3. Świnka morska Najciekawsze zwierzęta morskie

Morświn może otrzymać swoją nazwę od różowego zabarwienia ciała i zamiłowania do błotnistego dna morskiego, ale w rzeczywistości jest to rodzaj ogórka morskiego. To dziwnie wyglądające, ale zaskakująco urocze stworzenie ma rurkowate stopy na brzuchu, plecach i wokół ust. Morświn spędza dni, grzebiąc w mulistych osadach na dnie morza, jedząc kawałki martwych alg i zwierząt, które spadły z powierzchni. Kiedy coś dużego tonie na dnie morza, na przykład spadający wieloryb, ogromne stada morświnów gromadzą się w pobliżu, by ucztować na bogatych osadach organicznych rozkładającej się tuszy.

Świnki morskie mogłyby być opiekunkami do dzieci w głębinach. Nasi partnerzy badawczy z Marine Mammal Aquarium Research Institute (MBARI) często obserwują młode kraby wspinające się na morświny lub chowające się pod nimi – być może jest to sposób młodych krabów na ochronę przed drapieżnikami.

Świnka morska Najciekawsze zwierzęta morskie

 

4. Ogromny izopod

Te głębinowe zwierzęta przypominają swoich dalekich krewnych, maleńkie chrząszcze spotykane w wielu ogrodach. Jego rozmiar – izopod olbrzymi może dorastać nawet do 16 centymetrów! Ten kolosalny skorupiak powoli przemierza dno morskie, żywiąc się martwymi zwierzętami. Występuje w głębokich zimnych wodach i wytrzymuje głębokości ponad 7000 metrów!

Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

Rośliny akwariowe – 10 najlepszych roślin i jak je pielęgnować

Akwarium: 9 stworzeń, które sprawią, że będzie ono bardziej urocze

5. Anioł morski

Anioły morskie to małe pływające ślimaki morskie, których przezroczyste ciała i wdzięcznie trzepoczące skrzydła sprawiają, że wyglądają bardziej niebiańsko niż ślimaczo. Ci mieszkańcy zimnych głębin morskich są zmodyfikowanymi ślimakami – umięśnione nogi, które są powszechne u ślimaków, wyewoluowały w skrzydlate występy dla silnego pływania w otwartej wodzie, a ich skorupy zostały utracone.
Nie daj się zwieść ich anielskiemu wyglądowi – anioły morskie używają swoich promieni i antenek do wyciągania innych pływających ślimaków z ich muszli i zjadania ich. Polują one wyłącznie na gatunek małży, na który oczekuje się, że zmiany klimatyczne i zakwaszenie oceanów będą miały negatywny wpływ.

Anioł morski

 

6. Larwa olbrzyma Najciekawsze zwierzęta morskie

Mimo swojej nazwy, larwa olbrzyma ma mniej niż 10 cm długości. Jednak ten mały, swobodnie pływający bezkręgowiec jest niesamowitym architektem śluzu. Gigantyczne larwy tworzą ze śluzu skomplikowaną strukturę, która może mieć nawet trzy metry średnicy – ich własny pałac smarków. Wykorzystuje tę strukturę do zatrzymywania pokarmu w morskim śniegu, który spływa z wyższych wód. Jeśli filtr śluzowy zostanie zatkany, larwa olbrzyma szybko go odrzuca i buduje nowy. Porzucony domek ze śluzu opada na dno morskie, gdzie dostarcza ważnego pożywienia i składników odżywczych innym zwierzętom w głębinach morskich.

7. Przegrzebek krwawy

Nazwa może być przerażająca, ale to zwierzę jest zapierające dech w piersiach. Kształtem przypominająca serce, zabarwiona na głęboki karmazyn, krwista galareta pokryta jest maleńkimi algami, które nieustannie biją i napędzają galaretę w wodzie. Kiedy światło uderza w rzęsy, załamują się one i tworzą mieniący się obraz. Paradoksalnie, w głębinach, w których żyje ten Blood Scallop, jest on prawie niewidoczny dla drapieżników ze względu na swój czerwony kolor. Czerwone światło jest tracone w ciemnym, głębinowym środowisku tej galarety, a biolodzy uważają, że jej kolorowe, czerwone wnętrzności pomagają ukryć bioluminescencyjne ofiary, które, jeśli nadal świecą, również mogłyby stać się pokarmem dla galarety.

Przegrzebek krwawy

 

8. Ryby morskie

Zimorodki mają trafną nazwę, ponieważ są rybami, które polują na swoje ofiary. Te zadziornie wyglądające ryby głębinowe mają wyrastający z pyska wyrostek w kształcie pręta z małym organem na końcu, który zawiera miliony bakterii wytwarzających światło. Ta wędka rzuca świecący punkt świetlny bezpośrednio nad pyskiem ryby – idealna przynęta do zwabienia ciekawskiej zdobyczy. Potem ryba po prostu siedzi i czeka na niczego nie spodziewającą się rybę, która przepłynie obok. W głębinach morskich jest niewiele zdobyczy, więc ta strategia połowowa może pomóc rybom zachować energię podczas polowania na kolejny smakołyk.
Chcesz poznać kolejny oszałamiający fakt dotyczący tych zębatych ryb? U niektórych gatunków maleńki pasożytniczy samiec zaczepia się zębami o znacznie większą samicę, aż zostaje do niej skutecznie wessany – ich skóra i naczynia krwionośne łączą się, a wiele narządów ulega rozpadowi. Samiec zaczyna czerpać z jej krwi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Samica wkrótce jest w stanie wykorzystać (to, co niewiele zostało) swojego kolegę do rozmnażania i składania jaj.

Morlesz

 

9. Ogromny siphonophore 

Syfonofor przypomina bardziej głupi sznurek niż zwierzę – jego długi, linowy kształt pływający po głębokim oceanie może rozciągać się nawet na 40 metrów długości. Jak wszystkie syfonofory, jest to zespół wysoce wyspecjalizowanych części roboczych. Niektóre części polują na ofiary, inne trawią pokarm, niektóre części rozmnażają się, a inne kontrolują aktywność poprzez pływanie. Ten siphonophore jest bioluminescencyjny – tworzy własne światło. Gdy w coś uderzy, jego trzon jarzy się jasnoniebieskim światłem.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button