Ciekawostki z królestwa zwierząt

Top 10 najmniejszych żyjących zwierząt na świecie

 Niesamowita i ciekawa lista 10 najmniejszych żyjących zwierząt na świecie.

Najmniejsza małpka: karłowata małpka pigmejska.

Najmniejsza małpa Marmozeta pigmejska


Pigmejska małpa rhesus jest jedną z najmniejszych małp na świecie. Dorośli ważą zaledwie 110 do 140 gramów i dorastają do długości zaledwie 10 cm . Żyją w amazońskich lasach deszczowych. Mają ostre zęby i pazury. Są jednak dość potulne i popularne w handlu egzotycznymi zwierzętami domowymi.

Najmniejszy koń: Pony

Najmniejszy koń miniaturowy


Konie miniaturowe występują w wielu krajach, zwłaszcza w Europie i Ameryce. O nazewnictwie konia miniaturowego decyduje wysokość zwierzęcia, która w zależności od danego rejestru rasowego wynosi zazwyczaj mniej niż 1 metr.

Najmniejszy ptak: kolibry pszczoły

Najmniejszy ptak Pszczoła Kolibry


Koliber pszczeli lub Zunzuncito to gatunek kolibra, który występuje w gęstych lasach i na obrzeżach lasów na wyspie Kuba oraz na Isla de la Juventud, która również jest częścią Kuby. Przy masie około 1,6-2 g i długości 5-6 cm jest najmniejszym żyjącym ptakiem.

Najmniejszy Tarsier: Tarsiers Filipino

Najmniejszy Tarsier Filipiński Tarsiery


Tarsiery filipińskie to gatunek zagrożony wyginięciem na Filipinach. Jest to członek liczącej około 45 milionów lat rodziny Tarsiidae, której nazwa pochodzi od ich wydłużonego „stępa” lub kości skokowej. Tarsiery filipińskie (Tarsius syrichta) to bardzo wyjątkowe małe zwierzę. W rzeczywistości jest to jeden z najmniejszych znanych naczelnych. W dodatku jest nie większy od dłoni dorosłego mężczyzny.

Najmniejsza świnka: Minipig

Najmniejsza świnia Świnia miniaturowa


Minipig to rasa świni opracowana i wykorzystywana do badań medycznych lub przeznaczona jako zwierzę domowe. Te mniejsze świnie były najpierw wykorzystywane do badań medycznych w Europie, a następnie w latach 80. 20 lat. wiek przybył do USA jako zwierzęta domowe. Od tego czasu zwierzęta były wykorzystywane w badaniach przez naukowców na całym świecie, w tym do badań jako źródło organów do przeszczepów . Średni wzrost dorosłej świni wynosi od 40 do 70 cm. Winietki na Boże Narodzenie

Najmniejszy lis: Fennec

Najmniejszy Lis Fennec


Fenek to mały nocny lis występujący na Saharze w Afryce Północnej. Jego najbardziej rzucającą się w oczy cechą są niezwykle duże uszy, które służą do odprowadzania ciepła. Lis fenkułowy jest najmniejszy ze wszystkich lisów na świecie, ale jego duże uszy, mierzące 15 cm, wydają się być zapożyczone od większego krewnego.

Najmniejsza żyjąca krowa: Krowa Panda

Najmniejsza żyjąca krowa Panda Cow
Krowa panda to rasa miniaturowego bydła o cechach przypominających pandę. Według stanu na styczeń 2011 roku, na świecie jest ich podobno tylko 24. Znana również jako miniaturowa krowa panda, jest wynikiem mutacji.

Najmniejszy królik: Brachylagus idahoensis

Najmniejszy królik Królik pigmejski


Królik pigmejski jest najmniejszym królikiem. Mieszka w Ameryce Północnej. Dorosły królik waży około 400 g przy długości ciała od 24 do 29 cm. Samice są nieco większe od samców. Na ogół zamieszkują obszar na głębokich glebach z wysoką, gęstą szałwią, którą wykorzystują do osłony i jako pokarm.

Najmniejsza ryba: Paedocypris

Najmniejsza ryba Paedocypris


Najmniejsza ryba na świecie. Gatunek ryby należy do grupy karpiowatych i nosi nazwę Paedocypris progenetica. Jest to również najmniejszy kręgowiec na świecie. Maleńkie, przezroczyste ryby Paedocypris mają wygląd larw i mają zredukowany szkielet głowy,mają mózg nie osłonięty kością. Żyją w ciemnej wodzie o kwasowości pH 3, która jest co najmniej 100 razy bardziej kwaśna niż woda deszczowa.

Najmniejsza żyjąca żaba: Złota żaba

Złota żaba
Panamska złota żaba to krytycznie zagrożona ropucha, która występuje powszechnie w Panamie. Uznano go za podgatunek A. varius. Obecnie jednak powszechnie uważa się go za odrębny gatunek. Najmniejszą żabą na półkuli południowej jest żaba złotawa lub brazylijska (Psyllophryne Didactyla). Ciało żaby złotej ma zaledwie 9,8 milimetra długości (z nogami wciągniętymi do ciała).

Równie mała jest najmniejsza żaba na półkuli północnej, którą odkryto niedawno (1996) w Monte Iberia na Kubie. Nie posiada jeszcze nazwy zwyczajowej, ale jego nazwa naukowa to Eleutherodactylus iberia.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button