Ciekawostki z królestwa zwierząt

Triceratops wszystko o dinozaurach

Triceratops i Czaszka triceratopsa, z trzema rogami, dziobem przypominającym papugę i dużą obręczą, która sięgała prawie 1 metra, jest jedną z największych i najbardziej charakterystycznych czaszek jakiegokolwiek zwierzęcia lądowego.

 

Triceratops

 

Triceratops

 

  • Dieta: roślinożerca ikona pokarmowa
  • Zęby: pofałdowany dziób i zęby ścinające
  • Pokarm: twarde liście palmowe
  • Jak się porusza: na 4 nogach
  • Kiedy żył: Późna kreda, 68-66 milionów lat temu
  • Występuje w: USA Triceratops
  • Gatunek dinozaura: din ozaur: ceratopsian
  • Długość: 9,0 m
  • Waga: 5500 kg

Charakterystyka Triceratops Triceratops

 

Charakterystyka Triceratops Triceratops

Rogi mogły służyć do odpierania ataków tyranozaura. Częściowa skamielina Triceratops zebrana w 1997 roku ma odsłonięty róg ze śladami ugryzień, Triceratops, które pasują do tych z Tyranozaura. Skamielina pokazuje, że róg zagoił się po ugryzieniu, więc przynajmniej niektóre Triceratopsy przeżyły te spotkania.

 

Skamielina dinozaura

 

Skamielina dinozaura

 

Ślady nakłuć na skamieniałościach pokazują, że samce Triceratopsów również używały swoich rogów do walki między sobą, prawdopodobnie aby zaimponować samicom.Instynkt stadny. Wiadomo, że wiele innych dinozaurów rogatych żyło w stadach, ponieważ w tym samym miejscu znaleziono skamieniałości wielu różnych osobników. Przemieszczając się w stadach, zwierzęta drapieżne mogą ostrzegać się nawzajem przed niebezpieczeństwem i zmniejszać szansę na bycie wyróżnionym przez drapieżnika.

 

Triceratops był jednak pod tym względem niezwykły, ponieważ ich szczątki są zwykle znajdowane pojedynczo, co sugeruje, że większość życia mogły spędzić samotnie.Dlaczego ogon? Ogon Triceratopsa mógł pomóc w ochronie jego szyi, ale na niektórych okazach widać ślady ugryzień Tyranozaura, który przebił ogon, więc nie zawsze było to wystarczające.Włosy mogły też służyć do przyciągania kolegów, dzięki czemu członkowie tego samego gatunku mogli się poznać.

 

Dane taksonomiczne

Taksonomia: Triceratops, Dinosauria, Ornithischia, Genasauria, Cerapoda, Marginocephalia, Ceratopsia, Neoceratopsia, Coronosauria, Ceratopsidae, Chasmosaurinae
Nazwany po: Marsh (1889)
Gatunek typowy: horridus

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button