Atrakcje

Największe dinozaury świata : 15 największych dinozaurów

The World’s Largest Dinosaurs : The 15 Largest Dinosaurs Wiele z dinozaurów,największy dinozaur świata, które kiedyś chodziły po Ziemi były tak ogromne,największy dinozaur świata,  że jest prawie niemożliwe, aby owinąć nasze głowy wokół ich czystej wielkości. Podczas gdy wiele dinozaurów ma reputację dość dużych, te 15 gigantycznych odkryć pozwoli ci docenić, jak bardzo byłyby one przerażające, gdybyś zobaczył je z bliska. Duża część tych starożytnych potworów była członkami grupy zauropodów, które pokojowo przemierzały Ziemię w poszukiwaniu wody i jadalnych roślin.

 

Największe dinozaury świata : 15 największych dinozaurów

 

Dowiedzmy się trochę o 15 największych dinozaurach, które kiedykolwiek chodziły po naszej planecie i zobaczmy, co wyróżnia każdego z nich.

15. Shingopana

 

Shingopana

 

 • Długość: 7,9 m
 • Waga: 5,5 tony
 • Dieta: roślinożerca
 • Znajdowanie skamieniałości: Tanzania

Shingopana, którego imię w języku suahili oznacza „szeroką szyję”, był mniej więcej tej samej wielkości co jeden z kolosalnych wielorybów Orca. Odkryto go podczas projektu i stwierdzono, że ma więcej wspólnego z tytanozaurami z Ameryki Południowej niż z innymi, które występowały w Afryce. Szkielety tytanozaurów znajdowano na całym świecie, ale szczególnie rozpowszechnione były w Ameryce Południowej. Podobne okazy są zaskakująco rzadkie w Afryce, co oznacza, że Shingopana songwensis był najprawdopodobniej królem roślinożerców w ekosystemie swoich czasów.

 

Wiedziałeś?
Brak podobieństwa między Shingopana songwensis a innymi okazami tytanozaurów z Afryki skłonił naukowców do zbadania, jak różne były siedliska północnej i południowej Afryki w tym okresie.

14. Saltasaurus

 

Saltasaurus

 

 • Długość: 12,8 m
 • Waga: 7,8 tony
 • Dieta: roślinożerca
 • Znajdowanie skamieniałości:  Argentyna

Ten gigantyczny dinozaur, który wziął swoją nazwę od argentyńskiej prowincji Salta, różni się od innych nie tylko rozmiarami. Saltasaurus to pierwszy ze swojego rodzaju, który miał skórę opancerzoną kostnymi płytkami zwanymi scutes lub osteodermami. Choć powszechnie przyjmuje się, że zauropody używały swoich biczowatych ogonów do odstraszania niedoszłych drapieżników, to szczątki Sutasaurus uczyniły je jeszcze trudniejszymi do odstawienia. Miał też bardziej krępy wygląd niż wiele innych zauropodów, z krótszymi kończynami i krótką szyją.

 

Wiedziałeś?

Naukowcy mieli w przeszłości problemy z rozpoznaniem i skategoryzowaniem Saltasaurus, ponieważ wiele jego kości było rozrzuconych i uważanych za część innych dinozaurów. Dinozaur ten jest mniejszy od kilku swoich odpowiedników, więc sądzono, że jego kości to fragmenty młodocianych szkieletów.

13. Spinosaurus

 

Spinosaurus

 

 • Długość: 12,5 – 18m
 • Waga: 10 ton
 • Dieta: mięsożerca
 • Znajdowanie skamielin: Egipt

Spinozaur, choć z trudem mógł konkurować ze znacznie większymi zauropodami, był największym dinozaurem mięsożernym. Wiele osób wcześniej myślało, że T-Rex jest największym dinozaurem mięsożernym, ale Spinozaur wychodzi na prowadzenie zarówno pod względem długości, jak i masy. Czasami ma podwójną wagę. Charakterystyczną cechą Spinozaura były jego unikalne zęby, które były przystosowane do łapania ryb. Uważa się, że ten gigantyczny dinozaur był pierwszym ptasim dinozaurem, który prowadził półwodny tryb życia.

 

Wiedziałeś?
Kolce, które nadają Spinosaurusowi jego nazwę, wystawały z jego grzbietu i prawdopodobnie były połączone paskiem skóry. Masywne kolce mogą mieć nawet 2 m długości!

 

12) Rapetosaurus krausei

 

Rapetosaurus krausei

 

 • Długość: 15m
 • Waga: 16 ton
 • Dieta: roślinożerca
 • Znajdowanie skamieniałości: Madagaskar

Rapetosaurus służy jako ważny kamień milowy: pierwszy szkielet tytanozaura, który został znaleziony w niemal idealnym stanie, jest całkowicie kompletny. Podobnie jak w przypadku wielu innych zauropodów, odkrycie tego dinozaura pomogło rozwiązać pewne nieznane obszary, jeśli chodzi o identyfikację i klasyfikację okazów kopalnych. Jedną z unikalnych cech rapetozaura jest to, że jego młode wykluły się z proporcjami niemal dokładnie takimi jak ich rodzice. Oznacza to, że urodziły się gotowe do rozpoczęcia samodzielnego poszukiwania pożywienia, a nie czekały na karmienie w gniazdach. Młode stworzenia tego typu znane są jako potomstwo „precocial”. Uważa się, że tytanozaury ewoluowały w ten sposób, aby szybko osiągnąć swoją główną cechę obronną: masywne rozmiary.

 

Wiedziałeś?
Nazwa „Rapetosaurus” pochodzi od malgaskiego bóstwa znanego jako Rapeto oraz od greckiego słowa oznaczającego jaszczurkę: saurus.

11. Diplodocus longus

 

Diplodocus longus

 

 • Długość: 24m
 • Waga: 16,3 tony
 • Dieta: roślinożerna
 • Znajdowanie skamieniałości: Ameryka Północna

Ten roślinożerca jest uznawany za najdłuższego dinozaura. Rozmiar mógł być najlepszą obroną dla Diplodocus longus, ponieważ naukowcy szacują, że jego mózg ważył tylko 100g jak na swój rozmiar dość mały. Ponieważ jednak materia mózgowa nie kopie dobrze, jest to tylko domysł oparty na wielkości czaszki dinozaura i porównaniu z trendami u współczesnych ptaków i krokodyli. Jedną z najbardziej uderzających cech tego dinozaura był długi, smukły, przypominający byka ogon.

 

Wiedziałeś?
Jeden z zaledwie sześciu odnalezionych do tej pory kompletnych szkieletów Diplodocus został wystawiony na aukcję w West Sussex w Anglii. Kupili go z obietnicą, że będzie wystawiony.

10. Elaltitan lilloi

 

Elaltitan lilloi

 

 • Długość: 17m
 • Waga: 60 ton
 • Dieta: roślinożerca
 • Znajdowanie skamieniałości: Argentyna

 

Wszystko, co wiemy o tym gigancie z późnej kredy, oparte było na jednym szkielecie. Podczas gdy jego skamieniałe szczątki, które zostały odkryte, nie są całkowicie. Elaltitan lilloi ma swoją własną sławę w postaci posiadania pierwszej odkrytej kiedykolwiek kości piętowej tytanozaura.

 

Wiedziałeś?
Nazwa Elaltitan pochodzi od „Elal”, czyli boga stwórcy mieszkańców Tehuelche, oraz od słowa „titan” oznaczającego pierwotnych bogów z mitologii greckiej.

9. Brachiosaurus Altithorax

 

Brachiosaurus Altithorax

 

 • Długość: 18-21m
 • Waga: 62 tony
 • Dieta: roślinożerca
 • Znajdowanie skamieniałości: Ameryka Północna

Pierwsza nazwa Brachiosaurus Altithorax to po grecku „ramię jaszczurki” i opisuje długie nogi dinozaura. Przednie kończyny były zauważalnie dłuższe od tylnych, dlatego zostały wyróżnione w nazwie dinozaura. Druga połowa jego nazwy oznacza „deep chested”, odnosząc się do opisu mostka, który nadał gatunkowi dumny wygląd. Ten imponujący dinozaur został tak naprawdę zbadany na podstawie stosunkowo niewielkiej liczby szczątków, z których wiele znaleziono rozrzuconych po okolicy. Na szczęście, mimo szczątków, wśród których było wiele szkieletów Brachiosaurus Altithorax, wśród odkryć znalazła się czaszka – element układanki, który normalnie znika podczas procesu skamieniałości.

 

Wiedziałeś?
Gatunek ten charakteryzuje się wyjątkowo długą szyją i nieproporcjonalnie małą głową. Cechy te sprawiają, że ten gigantyczny dinozaur wygląda na jeszcze większego niż był, mimo że jego ogon jest proporcjonalnie krótszy niż u wielu innych zauropodów.

8. żyrafowaty basior morski

 

Giraffatitan sea bass

 

 • Długość: 23m
 • Waga: 37,5 tony
 • Dieta: roślinożerca
 • Znajdowanie skamieniałości: Tanzania

Wszystkie szacunki dotyczące wielkości tego jurajskiego giganta opierają się na zrekonstruowanym i umieszczonym w Muzeum Humboldta w Berlinie (Niemcy) okazie The World’s Largest Dinosaur. Żyrafatitan brancai był kiedyś mylony z brachiozaurem i nazywany „brachiosaurus brancai”, dopóki naukowcy nie zauważyli pewnych kluczowych różnic w kręgach i masie całej konstrukcji szkieletu. Niezwykle dobrze zachowany szkielet, który był kiedyś montowany w Berlinie, został zmierzony i ogłoszony największym montowanym szkieletem dinozaura na świecie.

Porady dotyczące pielęgnacji włosów: 6 sposobów, aby zapobiec suchym, łamliwym i nie dającym się ułożyć włosom zimą

Wiedziałeś?
Szkielet Giraffatitan brancai został odkryty podczas wyprawy Tendaguru, a ze względu na długie ramiona od razu zidentyfikowano go jako brachiozaura. 

7. Austroposeidon magnificus

 

Austroposeidon magnificus Największe dinozaury świata : 15 największych dinozaurów

 

Austroposeidon to największy dinozaur odkryty w Brazylii i z pewnością jedno z największych odkryć dinozaurów w ogóle. Podczas żmudnego procesu identyfikacji skamieniałości, liczne kręgi leżały ukryte ponad sześćdziesiąt lat temu.

 

Wiedziałeś?
Nazwa tego gigantycznego dinozaura oznacza „południowy trzęsacz ziemi”. Wywodzi się od łacińskiego słowa „austral”, oznaczającego „południe”, oraz od imienia „Posejdon”. W tradycji greckiej Posejdon przybierał postać Enisokhthona i powodował trzęsienia ziemi.

 

6. Turiasaurus riodevensis

 

 Turiasaurus riodevensis Największe dinozaury świata : 15 największych dinozaurów

 

 • Długość: 36-39m
 • Waga: 40-48 ton
 • Dieta: roślinożerca
 • Znajdowanie skamieniałości: Hiszpania

 

Turiasaurus riodevensis to pierwszy mega dinozaur, który został odkryty w Europie. Stwierdzono, że Turiasaurus riodevensis był bardziej prymitywny w ewolucji niż niektóre z jego zauropodowych odpowiedników. Odkrycie to skłoniło naukowców do uznania dinozaura za przedstawiciela nieodkrytej wcześniej w Europie grupy prymitywnych jurajskich euzauropodów.

Największe dinozaury na świecie

 

Wiedziałeś?

Naukowcy sądzili, że Turiasaurus riodevensis miał mały, drugi mózg zlokalizowany w ogonie. Jednak teoria ta została ponownie oceniona i określona jako bardziej prawdopodobne przedłużenie rdzenia kręgowego w celu kontroli masywnego ogona dinozaura.

5) Futalognkosaurus dukei

 

Futalognkosaurus dukei Największe dinozaury świata : 15 największych dinozaurów

 

 • Długość: 32 – 35 m
 • Waga: 42-50 ton
 • Dieta: roślinożerca
 • Największe dinozaury na świecie

 

Choć nie jest to całkiem największy odkryty dinozaur, Futalognkosaurus dukei ma swoje zalety jako najbardziej kompletne odkrycie gigantycznego dinozaura dokonane do tej pory. Szczególnie trudno jest ocenić wielkość szkieletu dinozaura, gdy, jak to często bywa, brakuje kręgów ogonowych. Dotyczy to Futalognkosaurus dukei, ponieważ odnaleziono i zbadano tylko jeden z głównych kręgów ogonowych. Mimo to pobrane próbki kości stanowią ponad 70% szkieletu. Największy dinozaur na świecie.

 

Wiedziałeś?
Uważa się, że ten ogromny szkielet wpływał do rzeki, w której został znaleziony, a jego ciało tworzyło barierę, która uwięziła niezliczone ryby i inne okazy. W rezultacie ten gigantyczny dinozaur oferował wszystkie inne skamieniałości do badania obok swojej własnej.

4. Dreadnoughtus

 

Sauroposeidon Największe dinozaury świata : 15 największych dinozaurów

 

 • Długość: 26m
 • Waga: 65,4 tony
 • Dieta: roślinożerca
 • Znajdowanie skamieniałości: Argentyna
 • Największe dinozaury na świecie

 

Ten roślinożerca był w stanie wykorzystać swoją 11-metrową szyję, aby dosięgnąć roślinności w szerokim promieniu.Największy dinozaur na świecie.  Dzięki temu Dreadnoughtus mógł pozostać w bezruchu przez znaczny okres czasu, aby oszczędzać swoją energię. Masywny skamieniały szkielet tego dinozaura został odkryty w najbardziej wysuniętym na południe regionie Patagonii i był niezwykle kompletny. Ponieważ szkielet był tak nienaruszony, paleontolodzy byli w stanie dobrze oszacować wielkość tego zauropoda.

 

Wiedziałeś?
Jeden z kręgów szyjnych kolosalnego szkieletu Dreadnoughtus ma średnicę ponad 1 metra! Co więcej, naukowcy uważają, że ten już ogromny okaz nie był nawet w pełni wyrośnięty.

3. Sauroposeidone proteles

 

Sauroposeidon proteles Największe dinozaury świata : 15 największych dinozaurów

 

 • Długość: 34 m
 • Waga: 55-66 ton
 • Dieta: roślinożerca
 • Znajdowanie skamieniałości: Ameryka Północna

 

Ten oszałamiająco duży dinozaur może pochwalić się tak imponującymi rozmiarami, że kiedy po raz pierwszy odkryto jego szczątki, uważano, że jego kręgi to kawałki skamieniałego drewna. Gdy Sauroposeidon proteles żył, wszystkie kręgi miały ponad 1,2 m długości i razem tworzyły oszałamiającą szyję o długości 12 m. Długa szyja pozwalała zauropodom na zjadanie liści, zwłaszcza z wierzchołków drzew. Mierzący 17 m wysokości Sauroposeidon proteles dzierży tytuł najwyższego dinozaura, jaki kiedykolwiek chodził po Ziemi.

 • Największe dinozaury na świecie

 

Wiedziałeś?
Największy dinozaur na świecie. Naukowcy stawiają hipotezę, że dinozaur ten był tak niewiarygodnie ogromny, że po osiągnięciu dorosłości był właściwie całkowicie bezpieczny od drapieżników. Jego rozmiary były tak onieśmielające, że zazwyczaj pasł się w spokoju.

 

2. Paralititan

 

Paralititan Największe dinozaury świata : 15 największych dinozaurów

 

 • Długość: 31 m
 • Waga: 83 tony
 • Dieta: roślinożerca
 • Znajdowanie skamielin: Egipt

 

Ten egipski olbrzym może pochwalić się najdłuższą kością ramienną spośród wszystkich znanych zauropodów z kredy. Potwór ten często przemierzał przybrzeżne bagna i lasy namorzynowe obok bardziej agresywnych olbrzymów, takich jak Spinosaurus. Paralititan to pierwszy dinozaur, który zamieszkiwał lasy namorzynowe.

 

Wiedziałeś?
Naukowcy spekulują, że oprócz swoich rozmiarów Paralititan, podobnie jak Saltasaurus, mógł używać kostnego pancerza do samoobrony. Głównym problemem Paralititana był najprawdopodobniej Carcharodontosaurus, który również odwiedzał siedliska namorzynowe.

Największe dinozaury na świecie

 

1. Argentinosaurus – największy dinozaur na świecie

 

 

Argentinosaurus Największe dinozaury świata : 15 największych dinozaurów

 

 • Długość: 40 m
 • Waga: 110 ton
 • Dieta: roślinożerna
 • Znajdowanie skamieniałości: Argentyna

 

Argentinosaurus to największy dinozaur w historii.Skamielina tego gigantycznego stworzenia została odkryta w Argentynie przez Guillermo Heredię. Jako nowe odkrycie, które nie miało jeszcze naukowo opisanej nazwy, dinozaur ten został ostatecznie nazwany od miejsca, w którym został odkryty. Niesamowita wysokość 21m Argentinosaurus rywalizowałaby z siedmiopiętrowym budynkiem, czyniąc go niemal nietykalnym.Największe dinozaury świata

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button