Atrakcje

Ciekawostki o Irlandii 25 ciekawych faktów o Irlandii

Ciekawostki o Irlandii. Chcesz wiedzieć więcej o Irlandii? Oto 25 ciekawych faktów o Irlandii, których prawdopodobnie nie wiedziałeś przed przeczytaniem tego artykułu!

Ciekawostki o Irlandii 25 ciekawych faktów o Irlandii

 

Interesujące fakty o Irlandii

1) Irlandia odnosi duże sukcesy w Konkursie Piosenki Eurowizji

Jest to jedyny naród, który wygrał Eurowizję siedem razy i jedyny naród, który wygrał ją trzy razy z rzędu. Niamh Kavanagh – In Your Eyes to chyba najbardziej znana irlandzka zwyciężczyni.

 

2. Najwcześniejsze dowody obecności człowieka w Irlandii pochodzą z 12 800 roku p.n.e. l.

W jaskini znaleziono kość niedźwiedzia, która nosiła wyraźne ślady cięcia narzędziami kamiennymi. Kość została datowana radiowęglowo na 12 800 lat p.n.e. l. Kość znaleziona już w 1903 roku, ale zbadana dopiero w 2010 roku przy użyciu nowej technologii.
Oznacza to, że Irlandia była zamieszkana już w okresie paleolitu. Wcześniej najwcześniejsze dowody datowano na 8000 lat.

 

3. Więcej Irlandczyków mieszka za granicą niż w Irlandii Ciekawostki o Irlandii 

W rzeczywistości około 70-80 milionów ludzi na świecie twierdzi, że ma irlandzki rodowód, ale dokładne liczby są trudne do oszacowania. Główną przyczyną takich liczb jest masowa emigracja spowodowana głodem i poszukiwaniem lepszych możliwości za granicą, zwłaszcza w Ameryce w XIX wieku. stulecia.

Do krajów o największej liczbie potomków Irlandczyków należą Australia, Kanada, Argentyna i RPA oraz oczywiście Wielka Brytania.

Oczywiście oficjalna liczba obywateli Irlandii urodzonych za granicą nie wynosi 80 milionów. Około 1 mln obywateli Irlandii urodziło się za granicą.

4. Język angielski został tu wprowadzony po raz pierwszy w 12. Century

Dziś większość ludzi mówi po angielsku, ale nie zawsze tak było, a nawet dziś mówi się tu po irlandzku i uczy w szkołach.

Język irlandzki jest językiem gaelickim należącym do celtyckiej części indoeuropejskiego drzewa językowego i w ogóle nie jest podobny do angielskiego. Jest to nadal pierwszy język używany w Galway, Kerry, Cork i Donegal oraz na mniejszych obszarach Waterford, Mayo i Meath.

 

5. Na wyspie znajduje się ponad 30 000 zamków i ruin

Zamki rozsiane są po całej wyspie w ogromnej liczbie, a dane mówią o łącznej liczbie 30 000 zamków i ruin. W niektórych zamkach turyści mogą się zatrzymać, a w niektórych przypadkach możliwe jest nawet wynajęcie całego zamku!

 

6. Irlandczycy to osoby pijące mocne trunki Ciekawe fakty o Irlandii 

 

Irlandczycy są ciężkimi pijakami Ciekawe fakty o Irlandii 

Jednak ludzie nie piją w większości alkoholu, ale herbatę. Tylko Turcy piją więcej herbaty w przeliczeniu na mieszkańca i na osobę niż Irlandczycy. Jeśli chodzi o alkohol, to są do 4. spot.

Przeciętny Irlandczyk spożywa 2,19 kg herbaty rocznie (4,83 kg).

 

7. tylko około 9% ludzi w Irlandii ma naturalnie czerwone włosy.

Irlandczycy powszechnie kojarzeni są z posiadaniem rudych włosów, bardzo jasnej skóry i piegów, ale w rzeczywistości jest to tylko stereotyp. Choć średni odsetek osób z naturalnie rudymi włosami jest tu wyższy niż w jakimkolwiek innym miejscu na Ziemi, to wciąż jest to tylko 9%.

8) Irlandia jest wyspą podzieloną na dwa obszary polityczne

Północna część wyspy nosi nazwę Irlandia Północna – część Zjednoczonego Królestwa. Większość Irlandii należy do Republiki Irlandii, która jest suwerennym państwem.

 

Może zainteresują Cię:

 

9. Najstarsza tawerna została otwarta już w 900 roku naszej ery. l.

Bar Seans w Athlone uważany jest za najstarszy wciąż działający pub w Irlandii. W 2004 roku Księga Rekordów Guinnessa umieściła go na liście najstarszych pubów w Europie!

 

10. Polski jest drugim najczęściej używanym językiem krajowym

Język irlandzki jest używany w domu przez około 2% społeczeństwa, natomiast język polski – według danych GUS – przez ponad 119 tys. obywateli.

 

11. Halloween pochodzi od celtyckiego święta plonów Samhain

Świętujesz Halloween? W takim razie należy podziękować Irlandczykom, a w szczególności celtyckiemu świętu plonów Samhain, z którego podobno wywodzi się Halloween.
12. 82% obywateli Irlandii to nominalnie katolicy.

Halloween pochodzi od celtyckiego święta plonów Samhain

Chociaż coraz większa liczba obywateli określa się jako ateiści o chrześcijańskim pochodzeniu, Irlandia nadal ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników uczęszczania do kościoła, a około 82% całej populacji to nominalnie katolicy.

 

13. Święty Patryk nie był Irlandczykiem Ciekawostki o Irlandii 

Święty Patryk, patron Irlandii, nie był Irlandczykiem, jak wielu mogłoby przypuszczać. W rzeczywistości urodził się gdzieś w Wielkiej Brytanii, prawdopodobnie w mieście na terenie dzisiejszej Walii.

Święty Patryk został jednak porwany przez piratów i przywieziony do Irlandii. Został sprzedany do niewoli i przebywał tam przez sześć lat, zanim usłyszał głos nakazujący mu powrót do domu.

Tak też zrobił, a po powrocie do greckiej Brytanii został klerykiem, a później wrócił do Irlandii jako misjonarz. Dzień Świętego Patryka obchodzony jest dziś co roku 17. Marzec.

 

14. Możesz ubiegać się o obywatelstwo irlandzkie, jeśli jeden z Twoich dziadków jest Irlandczykiem

Czy masz irlandzkiego dziadka? Jeśli potrafisz to udowodnić, możesz ubiegać się o obywatelstwo irlandzkie. Jest to szczególnie przydatne, jeśli urodziłeś się poza Europą i Unią Europejską, ponieważ możesz wtedy ubiegać się o paszport irlandzki.

Posiadanie irlandzkiego paszportu oznacza, że możesz podróżować po Europie bez kłopotów z uzyskaniem wizy.

 

15. Hurling i Futbol Gaelicki dwa sporty narodowe

W większości krajów sportem narodowym jest piłka nożna, hokej lub koszykówka, ale Irlandia ma swoje własne sporty, które są bardzo popularne. Szczególną popularnością cieszy się Hurling i Gaelic football, które są uznawane za sporty narodowe.

 

Ciekawostki o Irlandii 5 zabawnych faktów o Irlandii

 

 • Ssanie sutków króla jako gest uległości w starożytnej Irlandii
 • W Nigerii pije się więcej Guinnessa niż w Irlandii
 • Narodowe Muzeum Goblinów w Dublinie
 • W 2007 roku padało 40 dni z rzędu
 • Irlandzkie dzieci otrzymywały „Bumps” na swoje urodziny. Oznacza to, że podnosili je na rękach i nogach i kazali im odbijać się w powietrzu w górę i w dół, pośladkami dotykając ziemi tyle razy, ile wynosi ich wiek

Ciekawostki na temat Irlandii bumps birthday

Ciekawostki o Irlandii  5 ciekawych faktów o Irlandii 

 

 • Święty Patryk jest patronem m.in.
 • Zając irlandzki jest uważany za zwierzę narodowe
 • Harfa jest symbolem narodowym
 • Muckanaghederdauhaulia najdłuższa nazwa geograficzna w Irlandii, ale Sruffaunoughterluggatoora z 25 literami jest również uważana za najdłuższą nazwę geograficzną
 • Nazwa kraju w języku irlandzkim to Eire

 

Ciekawe fakty o Irlandii Ogólne fakty o Irlandii

 

 • Ludność ogółem: w tym 4,784 mln (Republika Irlandii) i 1,875 mln (Irlandia Północna)
 • Stolica: Dublin (Republika Irlandii) i Belfast (Irlandia Północna)
 • Średnia długość życia: 81,61 lat
 • Lough Neagh
 • Święto narodowe: 17. Marzec
 • Waluta: (EUR)
 • Języki: angielski, irlandzki, szkocki ulsterski
 • Religia: chrześcijaństwo (rzymskokatolickie)

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button