Atrakcje

Ciekawostki o Indiach 25 niesamowitych faktów o Indiach

Ciekawostki o Indiach 25 niesamowitych faktów o Indiach, które pokazują, jak naprawdę imponujący jest ten kraj.

Ciekawostki o Indiach 25 niesamowitych faktów o Indiach

W Indiach mieszka ponad 1,3 mld ludzi, co czyni je drugim najludniejszym krajem na świecie. Od rozległych pustyń Radżastanu i błogich plaż Goa po tętniące życiem plantacje herbaty w Kerali i tętniące życiem metropolie Bombaju i Kalkuty. Z tak ogromną różnorodnością kraju, religii i kultury, te fakty o Indiach mają moc stymulowania twoich zmysłów. Zastanawiałeś się kiedyś, jaki jest narodowy język Indii lub gdzie na światowej scenie produkcji filmowej znajduje się Bollywood? Odkryj więcej o tym fascynującym kraju dzięki tym 25 najciekawszym faktom o Indiach.

 

Ciekawe fakty o Indiach

1. Jedyna kobieta-premier w Indiach została zamordowana

Indira Gandhi była pierwszą i jedyną kobietą premierem Indii. Była córką Jawaharlala Nehru – pierwszego premiera Indii – a nie dzieckiem przywódcy Mahatmy Gandhiego, jak mogłoby sugerować jej nazwisko. Sprawowała urząd w latach 1966-1977, została ponownie wybrana w 1980 roku, a w 1984 roku została zamordowana podczas pełnienia urzędu.

2. Sari Matki Teresy jest nadal symboliczne

Matka Teresa po raz pierwszy założyła swoje słynne sari w 1948 roku; dziś jest to strój zakonnic z jej zakonu, Misjonarek Miłości. Matka Teresa – znana również jako Święta Teresa z Kalkuty – urodziła się w 1910 roku w Macedonii i była rzymskokatolicką zakonnicą i misjonarką. Poświęciła swoje życie na pomoc biednym w Kalkucie, choć jej metody były przez niektórych uważane za kontrowersyjne.

3. indyjskie wesela są kolorową okazją

Kobiecie można zabronić wykonywania prac domowych, gdy ma na rękach jakikolwiek kolor ze ślubnej mendhi (henny). Indyjskie wesela to często kolorowe rozbudowane okazje, które mogą trwać od 3 dni do pełnego tygodnia. Ceremonie rozpoczynają się od Ganesh pooja, zwykle prywatnej ceremonii odbywającej się z parą i ich najbliższymi rodzinami, aby świętować szczęście, a następnie następnego dnia przez ceremonię mendhi, w której wzory henny są malowane na pannie młodej i jej przyjaciołach i rodzinie. Często tego wieczoru odbywa się sangeet – wieczór muzyczny na powitanie wszystkich gości weselnych, a główna ceremonia i przyjęcie odbywają się trzeciego dnia.

 

4. Potęga kolei indyjskich Ciekawostki o Indiach 

 

Potęga kolei indyjskich Ciekawostki o Indiach 


Koleje Indyjskie to jeden z najlepszych pracodawców na świecie. Indyjska państwowa sieć kolejowa, zatrudniająca 1,4 miliona pracowników, obsługuje ogromną, rozległą sieć, która rozciąga się na terenie całego kraju na setki tysięcy kilometrów. Każdego dnia po tej rozległej sieci podróżuje około 23 milionów pasażerów.

5. Gazeta za miliony Ciekawostki o Indiach 

 

Gazeta za miliony Ciekawostki o Indiach 

Indie to drugi co do wielkości rynek gazetowy na świecie – ponad 100 tys. publikacji i 1300 mln czytelników.

6. Outsourcing Experts Ciekawe fakty o Indiach 

Około 67 procent światowego outsourcingu odbywa się w Indiach. Przemysł informatyczny w Indiach jest wart 150 mld USD.

7. Międzynarodowy Uniwersytet Nalanda jest jednym z najstarszych na świecie

W wiejskim Biharze odbudowuje się Nalanda, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie. Po raz pierwszy powstał jako ośrodek nauki w V wieku n.e., kiedy to na jego miejscu stanął duży klasztor buddyjski. Nowy Nalanda International University ma zostać ukończony w 2021/22 roku – oferując kursy podyplomowe na wielu różnych kierunkach.
Uniwersytet znajduje się w wiejskim obszarze Bihar, zalecamy pobyt w komfortowych warunkach podczas odkrywania historii.

 

Możesz być zainteresowany

 

6 ciekawostek o indyjskim jedzeniu/napojach Ciekawostki o Indiach 

Kuchnia indyjska tworzona z lokalnych przypraw, ziół, warzyw i owoców wpłynęła na inne kuchnie z całego świata – od Europy po Karaiby.

O indyjskich napojach spożywczych Ciekawostki o Indiach ....

 

1. Najstarsza kuchnia w dziejach ludzkości Ciekawostki o Indiach 

Kuchnia indyjska jest prawdopodobnie najstarszą nieprzerwanie przygotowywaną kuchnią w znanej historii ludzkości. Oczywiście to, co znamy w domu jako „indyjskie jedzenie” różni się znacznie w zależności od miejsca w samym kraju. Od kuchni inspirowanej Portugalią w Goa do pieców tandoori w Pendżabie, istnieje szeroka gama potraw, które można odkryć podczas podróży do tego kraju.

2. Dabbawallahowie dostarczają zdumiewającą ilość obiadów

Zazwyczaj sieć gastronomiczna z Bombaju znana jako dabbawallahs dostarcza codziennie ponad 200 000 pakowanych obiadów rowerem i pociągiem z domu do biura. Niestety, pandemia drastycznie wpłynęła na ich usługi – wielu uczniów i pracowników zostało w domu. W złożonym systemie każda osoba otrzymuje odpowiedni tiffin box wypełniony gorącym posiłkiem przygotowanym przez rodzinę, a po południu puste pudełka są odbierane i ponownie wracają do domu. Powstał nawet film oparty na tym fenomenie, 2013’s The Lunchbox.

 

3. Herbata sięgająca 750 lat p.n.e. l.

Herbata była uprawiana w Indiach od wieków, zanim Brytyjczycy rozpoczęli jej komercyjną uprawę. Pierwsza pisemna wzmianka o herbacie w tym kraju pochodzi z 750 roku p.n.e. l. i podobno spożywano je jako danie warzywne, smażone na oleju z czosnkiem. Gdy w 18. W wieku przybycia Brytyjczyków, zaczęli oni uprawiać herbatę na skalę komercyjną, aby zmniejszyć swoją zależność od kupowania herbaty z Chin.

4. Alkohol jest zakazany Ciekawe fakty o Indiach 

Spożywanie alkoholu jest zakazane w pięciu stanach Indii; w pozostałych stanach wiek picia wynosi od 18 do 30 lat. Jeśli wybierasz się do Gujarat, Bihar, Nagaland lub Union Territory of Lakshadweep, wiedz, że nie będziesz mógł kupić alkoholu. Ponadto wiele stanów praktykuje „suche dni” podczas głównych świąt religijnych, kiedy sprzedaż alkoholu jest zabroniona.

5. Ulubiona potrawa Wielkiej Brytanii ma indyjskie korzenie

Kurczak tikka masala stał się jednym z narodowych dań Wielkiej Brytanii – niektórzy twierdzą, że wyprzedził Fish and Chips. Choć istnieją kontrowersje co do tego, jak to popularne curry trafiło do Wielkiej Brytanii – czy zostało wprowadzone w latach 70. lat stworzony przez bangladeskiego szefa kuchni w Glasgow, lub po prostu zainspirowany masłem z kurczaka -, część tikka pochodzi około 5000 lat temu w Indiach.

6. Największy w Azji hurtowy rynek przypraw

Khari Baoli w Delhi to największy hurtowy rynek przypraw w Azji. Działa od 17. wieku i nosi nazwę od ulicy, przy której się znajduje.

 

3 fakty o dzikiej przyrodzie Indii Ciekawostki o Indiach 

Indie, które wspierają ponad 8% światowej różnorodności biologicznej, charakteryzują się surowym pięknem od wybrzeża do lasów.

Fakty o dzikiej przyrodzie Indii Ciekawostki o Indiach 

 

 

1. Jest domem dla najbardziej wilgotnego zamieszkałego miejsca na Ziemi

Stan Meghalaya, „mieszkanie chmur” w północno-wschodnich Indiach, jest najbardziej mokrym zamieszkanym miejscem na Ziemi. W zalesionym regionie spada średnio 12 000 mm opadów rocznie. To prawie 33 mm opadów dziennie. Lasy Meghalaya są domem dla ogromnej różnorodności gatunków roślin i zwierząt, w tym himalajskiego czarnego niedźwiedzia, pangolina (mrówkojada łuskowatego) i zebry.

2. Ciekawostki o Indiach Tylko tutaj występują białe tygrysy 

Białe tygrysy występują tylko wśród tygrysów indyjskich. Białe tygrysy to typ tygrysa bengalskiego, który powstał w wyniku zróżnicowania pigmentacji. Często wyrastają na większe zwierzęta niż ich pomarańczowi kuzyni.

Kiedy jesteś w Radżastanie i chcesz zobaczyć te majestatyczne tygrysy bengalskie na wolności, udaj się do Parku Narodowego Ranthambore i zaznacz to na swojej liście wiaderek.

 

3. Tygrys bengalski jest jej narodowym zwierzęciem Ciekawe fakty o Indiach 

Tygrys bengalski jest narodowym zwierzęciem Indii. Uważany za symboliczne zwierzę Indii – adoptowany w 1972 roku. Rezerwat Corbett Tiger Reserve jest domem dla największej populacji tygrysów bengalskich, które odwiedzający mający nadzieję na złapanie spojrzenia mogą śledzić z bliska w Parku Narodowym Bandipur w Karnatace.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button