Atrakcje

Najdłuższy most na świecie : Top 10 najdłuższych mostów

Najdłuższy most na świecie, 10 najdłuższych mostów na świecie: większość z nich znajduje się w Chinach. Jednym z najbardziej znaczących tworów w historii ludzkości jest koncepcja budowania mostów w celu umożliwienia przejścia, pokonania przeszkód, połączenia miast i rozwoju społeczeństwa.
Ludzie zbudowali na całym świecie niesamowite mosty, czy to po to, aby ułatwić sobie życie, czy też po to, aby umożliwić narodom rozwój wykraczający poza wyobraźnię. Oto spojrzenie na niektóre z najdłuższych mostów zbudowanych w historii ludzkości.

 

10. Linia 1, Metro Wuhan

Długość: 37 788 metrów
Kraj.
Zakończono w: 2009 r.

 

Linia 1, Metro Wuhan

Linia 1 metra w Wuhan to podwyższona linia metra w Wuhan, Hubei. Jest to najdłuższy ciągły most metrowy na świecie. Linia nr 1 została otwarta w dniu 28. Lipiec 2004, czyniąc Wuhan piątym miastem w Chinach kontynentalnych posiadającym system metra po Pekinie, Tianjin, Szanghaju i Guangzhou. Jest to pierwsza linia metra w Chinach, która w terminologii chińskiej jest błędnie określana jako linia lekkiej kolei, ponieważ jest wyniesiona. Pierwotnie planowano przekroczenie dzielnicy Jangcy do dzielnicy Wuchang poprzez drugi most na rzece Jangcy w Wuhan.

 

9. Tama Pontchartrain

Długość: 38 442 metrów
Kraj.
Ukończono: 1956 (południe), 1969 (północ)

 

  Tama Pontchartrain

Lake Pontchartrain Causeway, to stałe połączenie złożone z dwóch równoległych mostów przecinających jezioro Pontchartrain w południowej Luizjanie w Stanach Zjednoczonych. Dłuższy z dwóch mostów jest długi (38,35 km). Południowy koniec levee znajduje się w Metairie w stanie Luizjana, na przedmieściach Nowego Orleanu. Północny koniec znajduje się w Mandeville w stanie Luizjana.
Od 1969 roku figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłuższy most nad wodą na świecie. W 2011 roku, w odpowiedzi na otwarcie dłuższego mostu Jiaozhou Bay Bridge w Chinach, Guinness World Records stworzył dwie kategorie mostów nad wodą: ciągłe i skumulowane długości nad wodą. Lake Pontchartrain Causeway stał się wtedy najdłuższym ciągłym mostem nad wodą, a Jiaozhou Bay Bridge najdłuższym mostem nad wodą (zbiorczym).

 

8. Wielki Most w Pekinie

Długość: 48 153 metrów
Kraj.
Zakończono w: 2010 r.

 

Najdłuższy most świata Wielki Most w Pekinie

Wielki Most Pekiński to wiadukt kolejowy (rodzaj mostu) o długości 48,153 km, na trasie szybkiej kolei pekińsko-szanghajskiej, położony w Pekinie. Jest to jeden z najdłuższych mostów na świecie.

 

7. Ściana szejka Jabera Al-Ahmada Al-Sabah

Długość: 48 500 metrów
Kraj.
Zakończono: 2019 r.

 

Ściana szejka Jabera Al-Ahmada Al-Sabah

Sheikh Jaber to projekt mostowy o szacowanej wartości budowy 830 909 846,28 euro, który przecina Zatokę Kuwejcką w dwóch kierunkach i obejmuje dwa projekty: Main Link, który łączy Kuwait City z przyszłym Silk City; oraz Doha Link, który łączy Kuwait City z Doha i Kuwait Entertainment City.

Projekt jest częścią Narodowego Planu Rozwoju Kuwejtu 2035. Mosty noszą nazwę po zmarłym szejku Jaber Al-Sabah, który rządził podczas wojny w Zatoce Perskiej. Jest to jeden z największych i najbardziej wymagających projektów infrastruktury transportowej w Kuwejcie, a także w całym regionie Bliskiego Wschodu. Link główny to 4. najdłuższy most drogowy na świecie o długości 36,14 km. Oba mosty mają łączną długość 48,5 km.

 

 

6. Bang Na Highway – 6. Najdłuższy most na świecie

Długość: 54 000 metrów
Kraj.
Ukończono w: 2000 r.

 

  Bang Na Highway

Bang Na Expressway, oficjalnie Burapha Withi Expressway, to sześciopasmowa autostrada w Tajlandii o długości 55 km. Jest to droga płatna i przebiega po trasie drogi państwowej.
Bang Na – Trat Highway jest własnością Transport Authority of Thailand (EXAT). Autostrada Bang Na została zaprojektowana przez nieżyjącego już Louisa Bergera.

 

5. Weinan Weihe Wielki Most

Długość: 79 732 metrów
Kraj.
Zakończono w: 2008 r.

 

Najdłuższy most świata Wielki most Weinan Weihe

Wielki Most Weinan Weihe jest częścią szybkiej kolei Zhengzhou-Xi’an, która łączy Zhengzhou i Xi’an w Chinach. Most ma długość 79 732 metrów i dwukrotnie przekracza rzekę Wei, a także wiele innych rzek, autostrad i linii kolejowych. W momencie ukończenia był to najdłuższy most na świecie, ale został prześcignięty przez dwa nowe mosty na trasie Szybkiej Kolei Pekińsko-Szanghajskiej, które zostały ukończone w 2010 roku.

Most został oddany do użytku w 2008 roku, ale sama linia kolejowa została otwarta dopiero w 6. Luty 2010 r. Podczas budowy Wielkiego Mostu Weinan Weihe, co najmniej 10 000 robotników było 2 300 000 metrów sześciennych betonu i 45 000 ton stali.

 

4. Wielki Most w Cangde

Długość: 105 810 metrów
Kraj.
Zakończono w: 2010 r.

 

Wielki Most w Cangde

Most ten jest czwartym najdłuższym na świecie. Ukończony w 2010 roku, jest częścią Kolei Dużych Prędkości Pekin-Szanghaj i jest trzecim najdłuższym mostem na tej linii kolejowej. Most został zaprojektowany tak, aby wytrzymać trzęsienia ziemi. Całkowita długość Wielkiego Mostu Cangde wynosi 105,81 km.
Ciekawostka: Seria mostów, które przenoszą linię kolejową, skróciła czas podróży przez Hongkong, Makau i Chiny kontynentalne z trzech godzin do zaledwie 30 minut.

 

3. Wielki Most Tianjin – Najdłuższy most na świecie

Długość: 113 700 metrów
Kraj.
Ukończono w: 2004 r.

 

Najdłuższy most świata Wielki Most Tianjin

Wielki Most Tianjin to wiadukt kolejowy biegnący pomiędzy Langfang a Qingxian, będący częścią szybkiej kolei pekińsko-szanghajskiej. Jest to jeden z najdłuższych mostów na świecie o łącznej długości około 113 700 metrów. Został ukończony w 2010 roku, a otwarty w 2011 roku. W tym czasie Guinness World Records odnotował go jako drugi najdłuższy most na świecie. Największe dinozaury świata : 15 największych dinozaurów.

Projekt linii wyniesionej został wybrany z jednej strony, aby uniknąć licznych pojedynczych budynków przecinających drogi i linie kolejowe, a z drugiej strony, aby skrócić czas budowy. Most składa się z 32-metrowych dźwigarów o wadze 860 ton każdy. Dźwigary te zostały uformowane w dwóch miejscach wzdłuż mostu, przywiezione na miejsce montażu na już zamontowanym odcinku mostu, a następnie ustawione przez specjalny dźwig.

 

2. Changhua – Kaohsiung Viaduct – Najdłuższy most na świecie

Długość: 157 317 metrów
Kraj.
Ukończono w: 2004 r.

 

  Najdłuższy most świata Changhua Viaduct - Kaohsiung

Wiadukt Changhua – Kaohsiung jest drugim najdłuższym mostem na świecie. Most służy jako część linii kolejowej tajwańskiej sieci szybkich kolei. Do grudnia 2012 r. podróżowało nim ponad 200 mln pasażerów. Wzdłuż tego wiaduktu zbudowane są stacje THSR Changhua, Yunlin, Chiayi i Tainan. Most został oddany do użytku w 2007 roku i ma długość 157,3170 km. Prezent dla taty : 22 porady dotyczące prezentów dla taty.

Kolej jest zbudowana na ogromnej serii wiaduktów, ponieważ zostały one zaprojektowane jako odporne na trzęsienia ziemi, aby umożliwić bezpieczne zatrzymanie pociągu podczas niebezpiecznych zdarzeń i naprawę uszkodzeń po maksymalnym projektowym trzęsieniu ziemi. Mosty zbudowane nad znanymi liniami uskoków zostały zaprojektowane tak, aby przetrwać ruchy uskokowe bez katastrofalnych uszkodzeń.

 

1) Wielki Most Danyang – Kunshan – najdłuższy most na świecie

 

Długość: 164 800 metrów
Kraj.
Zakończono w: 2010 r.

 

Wielki Most Danyang - Kunshan Najdłuższy most na świecie

Wielki Most Danyang-Kunshan to wiadukt o długości 164 km na trasie szybkiej kolei pekińsko-szanghajskiej. Jest to najdłuższy most na świecie. Most znajduje się na linii kolejowej pomiędzy Szanghajem a Nanjingiem w prowincji Jiangsu. Znajduje się w delcie rzeki Jangcy. Most biegnie mniej więcej równolegle do rzeki Jangcy, około 8 do 80 km na południe od niej. Przechodzi przez północne krawędzie skupisk ludności z zachodu na wschód.

W Suzhou znajduje się 9-kilometrowy odcinek nad otwartą wodą przez jezioro Yangcheng. Został ukończony w 2010 roku, a otwarty w 2011 roku. Budowa, przy której pracowało 10 000 osób, trwała cztery lata i kosztowała około 6 647 278 770,67 euro. Wielki Most Danyang – Kunshan jest obecnie posiadaczem Rekordu Guinnessa dla najdłuższego mostu na świecie w każdej kategorii (stan na czerwiec 2011).

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button