Atrakcje

Ciekawostki o Antarktyce 10 interesujących faktów o Antarktyce

Ciekawostki dotyczące Antarktydy. Na najbardziej południowym krańcu naszej planety leży jeden z najbardziej rozległych i tajemniczych lądów świata – mroźna Antarktyda. To lodowe terytorium zajmuje powierzchnię ponad 14 milionów kilometrów kwadratowych, co czyni go piątym co do wielkości kontynentem na świecie.

Ciekawostki o Antarktyce 10 interesujących faktów o Antarktyce

Prawie cała znajduje się powyżej koła antarktycznego, co oznacza, że temperatury są tu stale poniżej zera przez większą część roku.
Takie warunki sprawiają, że życie jest stosunkowo ubogie w porównaniu z innymi obszarami świata, ale zwierzęta antarktyczne, które zamieszkują ten mroźny krajobraz, są dobrze przystosowane do radzenia sobie z niezwykle surowymi warunkami, które badacze i naukowcy regularnie tu obserwują.

Choć dla niewprawnego obserwatora krajobraz może wydawać się nieco odludny, w rzeczywistości jest to jedno z najciekawszych miejsc na Ziemi.

 

Ciekawostki o Antarktyce Fakty ogólne

 

  • Antarktyda to najwyższy, najsuchszy, najzimniejszy i najbardziej wietrzny kontynent na Ziemi
  • Antarktyda zajmuje powierzchnię 14,2 mln km² (5,5 mln mil kwadratowych)
  • Pokrywa lodowa Antarktydy jest największym zbiornikiem lodu na Ziemi
  • Powierzchnia: 5,4 mln km² (14 mln km)
  • Masa: 7,2 mln mil sześciennych (30 mln metrów sześciennych)
  • Maksymalna głębokość: 15,669 stóp (4,776 metrów)
  • Średnia głębokość: 7000 stóp (2160 metrów)
  • Obejmuje około 98% powierzchni Antarktydy
  • Zawiera 90% lodu na Ziemi.
  • Zawiera 70% słodkiej wody na świecie

 

Antarktyda ciekawostki 10 zabawnych faktów o Antarktyce

 

1. na Antarktydzie znajduje się większość słodkiej wody na świecie

Niewiarygodne 60-90% słodkiej wody na świecie jest zamknięte w ogromnym lodowcu Antarktydy. Antarktyczny lądolód jest największym na Ziemi, pokrywającym oszałamiające 14 milionów km² (5,4 miliona mil kwadratowych) antarktycznych gór, dolin i płaskowyży. Tylko 1% Antarktydy pozostaje stale wolna od lodu. Niektóre obszary są latem wolne od lodu, w tym wiele obszarów, które odwiedzamy na Półwyspie Antarktycznym.

Najgłębszy lód na Antarktydzie ma grubość 4,5 km, czyli połowę wysokości Mount Everestu! Gdyby cały lód stopniał, poziom oceanu światowego podniósłby się o około 60 metrów.

Antarktyda zawiera większość słodkiej wody na świecie

 

2. Antarktyda to pustynia

Jak Antarktyda może być pustynią, skoro w pokrywie lodowej jest tyle słodkiej wody?

Kiedy większość z nas myśli o pustyni, myślimy o wydmach i mroźnych temperaturach, ale technicznie rzecz biorąc, pustynia nie musi być gorąca czy piaszczysta, chodzi raczej o to, ile opadów otrzymuje ten obszar w postaci deszczu, śniegu, mgły lub zamglenia. Pustynia to każdy obszar, który otrzymuje bardzo mało opadów rocznie.

Średnia roczna suma opadów na biegunie południowym w ciągu ostatnich 30 lat wynosiła nieco ponad 10 mm. Mimo, że w kierunku wybrzeża jest więcej opadów, to średnia na całym kontynencie jest na tyle niska, że Antarktyda jest klasyfikowana jako pustynia polarna.

Tak więc, mimo że Antarktyda jest pokryta lodem, potrzebowała niewiarygodnych 45 milionów lat, aby urosnąć do obecnej grubości, ponieważ pada tam tak mało deszczu.

Antarktyda, oprócz tego, że jest jednym z najsuchszych kontynentów na Ziemi, jest również najzimniejsza, najbardziej wietrzna i najwyższa.

 

3. Antarktyda była kiedyś tak ciepła jak Melbourne

Biorąc pod uwagę, że na Antarktydzie odnotowano najzimniejszą temperaturę, jaka kiedykolwiek została zarejestrowana na lądzie -89,2 °C, trudno jest wyobrazić sobie Antarktydę jako ciepły raj o umiarkowanym klimacie. Ale Antarktyda nie zawsze była lodowym krajobrazem zamkniętym w uścisku ogromnej pokrywy lodowej. W rzeczywistości Antarktyda była kiedyś prawie tak ciepła jak dzisiejsze Melbourne.

Naukowcy oszacowali, że 40-50 milionów lat temu temperatury na Antarktydzie wynosiły nawet 17 °C. Naukowcy znaleźli również skamieniałości, które dowodzą, że Antarktyda była kiedyś pokryta zielonymi lasami i zamieszkiwana przez dinozaury!

4. Półwysep Antarktyczny jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów na Ziemi

Półwysep Antarktyczny ociepla się szybciej niż wiele innych obszarów na Ziemi. W rzeczywistości jest to jeden z najszybciej ocieplających się obszarów na naszej planecie. W ciągu ostatnich 50 lat średnia temperatura na Półwyspie Antarktycznym wzrosła o 3 °C, czyli pięć razy więcej niż średni wzrost na Ziemi.

Doprowadziło to do pewnych zmian, takich jak to, gdzie i kiedy pingwiny tworzą kolonie i kiedy tworzy się lód morski. Oznacza to również, że bujne mchy na Półwyspie Antarktycznym mają nieco dłuższy okres wegetacyjny.

 

5. Na Antarktydzie nie ma strefy czasowej.

Kwestia czasu na Antarktydzie jest złożona. Na biegunie południowym linie długości geograficznej, które wyznaczają różne strefy czasowe na całym świecie, spotykają się w jednym punkcie. Na większej części Antarktydy przez 6 miesięcy latem jest stałe światło dzienne, a zimą przez 6 miesięcy panuje ciemność. Bez zwykłych wskaźników dnia i nocy, czas zaczyna pojawiać się nieco inaczej.

Ciekawostki o zwierzętach antarktycznych

Naukowcy pracujący na Antarktydzie zwykle pozostają w strefie czasowej kraju, z którego wyjechali, ale może to powodować pewne problemy. Na przykład na Półwyspie Antarktycznym znajdziemy stacje z Chile, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii i wielu innych krajów. Czy możesz sobie wyobrazić, że jeśli wszystkie te sąsiadujące ze sobą stacje podążają za swoimi macierzystymi strefami czasowymi, może to być nieco zagmatwane, próbując dzielić się danymi i zasobami bez przypadkowego budzenia się nawzajem w środku nocy!

Podróżując z Aurora Expeditions, generalnie trzymamy się czasu Ushuaia – chyba że podróżujemy na Falklandy i Georgię Południową. Następnie dostosowujemy się do ich czasu lokalnego, który zmienia się w trakcie podróży.

 

Może zainteresują Cię:

Może zainteresują Cię:

 

6. Każda droga prowadzi na północ! Ciekawostki dotyczące Antarktydy.

Jeśli stoisz na biegunie południowym, to jesteś w najbardziej wysuniętym na południe punkcie Ziemi. Nie ma znaczenia, w którą stronę spojrzysz, każdy kierunek to północ. Dlaczego więc Półwysep Antarktyczny określamy jako Antarktydę Zachodnią, a część położoną bezpośrednio na południe od Australii jako Antarktydę Wschodnią?

Jest to oparte na południku zerowym, wyimaginowanej linii, która przechodzi przez Greenwich w Wielkiej Brytanii na 0 stopniu długości geograficznej. Jeśli stoisz na biegunie południowym i jesteś zwrócony w stronę Greenwich, wszystko na lewo od ciebie to Antarktyda Zachodnia, a wszystko na prawo od ciebie to Antarktyda Wschodnia.

 

7. Na Antarktydzie są aktywne wulkany Ciekawostki o Antarktyce.

Na Antarktydzie znajduje się kilka wulkanów, a dwa z nich są aktywne. Mount Erebus, drugi co do wysokości wulkan na Antarktydzie, jest najbardziej wysuniętym na południe aktywnym wulkanem na Ziemi. Ten lodowy wulkan, położony na Wyspie Rossa, ma kilka unikalnych cech, takich jak lodowe fumarole i skręcone rzeźby lodowe, które tworzą się wokół gazów wypływających z otworów wentylacyjnych w pobliżu krateru wulkanu.

Pierwsze wejście na górę Erebus miało miejsce w 1908 roku, kiedy to zespół pod kierownictwem australijskiego naukowca Edgewortha Davida, którego członkiem był Douglas Mawson, dokonał trudnego i bardzo zimnego pięciodniowego wejścia na krater parowy.

Drugi aktywny wulkan znajduje się na Deception Island, kalderze wulkanicznej na Szetlandach Południowych. Niegdyś prężnie działająca stacja wielorybnicza, a później naukowa, została opuszczona po ostatniej erupcji w 1969 roku i obecnie jest fascynującym miejscem, które odwiedzamy podczas niektórych z naszych antarktycznych rejsów.

8. Jest tam jezioro subglacjalne, które płynie krwisto czerwone

W 1911 roku na odległym lodowcu na Antarktydzie Wschodniej zaobserwowano dziwne zjawisko. Liliowo-biały lód lodowca Taylor zabarwiony był głęboko czerwoną wodą, która wypływała z jego głębi.

Jest tam jezioro subglacjalne, które płynie krwisto czerwone

Przez lata źródło czerwonego koloru pozostawało tajemnicą, ale w 2017 roku naukowcy ogłosili, że odkryli przyczynę. Woda wypływająca z wnętrza lodowca pochodziła z jeziora subglacjalnego o dużej zawartości soli i utlenionego żelaza, a gdy weszła w kontakt z tlenem, żelazo zardzewiało, nadając wodzie uderzający czerwony odcień i nazwę: Blood Falls.

 

9. Antarktyda ma swój własny traktat Ciekawe fakty o Antarktyce.

 

Ciekawostki o Antarktyce

Kiedy w 1820 roku ludzie po raz pierwszy zauważyli Antarktydę, był to jedyny kontynent bez rdzennej ludności. Roszczenia do kontynentu szybko zostały zgłoszone przez kilka narodów, co doprowadziło do znacznych napięć. Podczas gdy niektóre kraje twierdzą, że Antarktyda słusznie należy do nich, inne stanowczo się z tym nie zgadzają.

W miarę jak rosło napięcie, wszyscy zgadzali się co do potrzeby pokojowego rozwiązania. W grudniu 1959 roku 12 krajów podpisało Traktat Antarktyczny, bezprecedensowe międzynarodowe porozumienie o wspólnym administrowaniu kontynentem jako ostoją pokoju i nauki. Od tego czasu 41 innych krajów podpisało traktat i uczestniczy w corocznych spotkaniach, które decydują o tym, jak zarządzać działalnością człowieka na Antarktydzie. Wszystkie decyzje w ramach systemu Układu Antarktycznego podejmowane są w drodze konsensusu, a głównymi filarami są współpraca i porozumienie.

Obecnie system traktatu antarktycznego został rozszerzony o ścisłe wytyczne dotyczące połowów komercyjnych, uszczelniania oraz całkowity zakaz wydobycia i eksploracji minerałów.

 

10. Diamentowy pył unosi się w powietrzu

Mimo, że Antarktyda otrzymuje mało opadów, jest tam wiele cudów meteorologicznych, a diamentowy pył jest jednym z nich!

Pył diamentowy składa się z drobnych kryształków lodu, które wytrącają się z wilgotnego powietrza w pobliżu powierzchni Ziemi. To jest jak lodowata mgła. Kiedy kryształki lodu wiszą w powietrzu, światło słoneczne powoduje, że mienią się, tworząc efekt brokatu, który wygląda jak milion maleńkich, pływających diamentów. Diamentowy pył odpowiada również za piękne zjawiska optyczne, takie jak psy słoneczne, halo czy kolumny świetlne.

 

Bonusowe fakty Ciekawe fakty dotyczące Antarktydy.

 

Czy wiesz, że pingwiny żyją na Antarktydzie, ale nie w Arktyce? Albo że na Antarktydzie nie ma stałej populacji ludzkiej, ale można zobaczyć południową fokę futrzaną, największą fokę na Ziemi? Antarktyda to naprawdę niesamowite miejsce, niepodobne do żadnego innego miejsca na Ziemi.

Ile zwierząt występuje na Antarktydzie?

Na Antarktydzie znanych jest ponad 9 000 gatunków zwierząt, w tym 46 gatunków ptaków, 10 gatunków wielorybów (w tym wieloryby zabójcy i humbaki), 6 gatunków fok i 7 gatunków pingwinów antarktycznych.

Oceany Antarktydy są również domem dla co najmniej 235 gatunków zwierząt, od robaków błotnych po ogórki morskie, ślimaki morskie i ptaki morskie, a naukowcy wciąż odkrywają kolejne. Więcej

Ile roślin występuje na Antarktydzie?
Na Antarktydzie nie ma drzew ani krzewów, a kwitną tylko dwie rośliny: antarktyczna trawa włochata (Deschampsia antarctica) i perłówka antarktyczna (Colobanthus quitensis).

Dzięki temu rośnie tu ponad 1000 gatunków grzybów, 700 gatunków glonów i 20 gatunków grzybów makroskopowych. Na Antarktydzie znajdziemy również około 100 gatunków mchów, 25 gatunków wątrobowców i 300 do 400 gatunków porostów. A w tych mikro lasach żyje 67 gatunków owadów!

Jak duża jest Antarktyda?
Antarktyda zajmuje powierzchnię 14,2 mln km² (5,5 mln mil kwadratowych). To około dwa razy więcej niż Australia i więcej niż Stany Zjednoczone i Meksyk razem wzięte.

Czy ryby na Antarktydzie naprawdę mają antyzamarzanie?
Tak! Na Antarktydzie żyje kilka ryb, które mają we krwi specjalne białka przeciw zamarzaniu, dzięki którym nie zamarzają w oceanie polarnym.

Podczas gdy słodka woda zamarza w temperaturze 0°C, słona woda może spaść nawet do -1,8°C przed zamarznięciem. Białka przeciw zamarzaniu pomagają rybom antarktycznym obniżyć temperaturę zamarzania w temperaturach poniżej zera, dzięki czemu mogą przetrwać w tych mroźnych wodach.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button