Atrakcje

Top 10 ciekawych faktów o Kazachstanie

Ciekawostki o Kazachstanie. W Azji Środkowej Kazachstan dominuje w gospodarce regionu. Odpowiada za 60% PKB Azji Środkowej, głównie dzięki ogromnym rezerwom ropy, gazu i minerałów. Z powierzchnią 2 724 900 km2 Kazachstan jest również dziewiątym co do wielkości krajem na świecie.

Top 10 ciekawych faktów o Kazachstanie

Oto kilka ciekawostek dotyczących tego stanu.

Ciekawe fakty o Kazachstanie

10. Kazachstan jest największym krajem śródlądowym na świecie 

Kazachstan zajmuje obszar 2 724 900 km2 w Azji Środkowej. Kraj ten jest całkowicie pozbawiony dostępu do morza, co oznacza, że nie ma bezpośredniego dostępu do morza. Graniczy z Chinami, Rosją, Turkmenistanem, Uzbekistanem i Kirgistanem. Jest to największy kraj na świecie pozbawiony dostępu do morza.

 

9. Prawie wszystkie pierwiastki z układu okresowego Mendelejewa znajdują się w Kazachstanie 

Kazachstan posiada niesamowite bogactwa naturalne. W kraju występuje 99 pierwiastków wymienionych w układzie okresowym Mendelejewa. Jednak nie wszystkie z nich zostały dotychczas wykorzystane. Kazachstan posiada drugie na świecie największe rezerwy ołowiu, cynku, chromu i uranu. Znajduje się również w pierwszej dziesiątce na świecie pod względem wydobycia węgla, żelaza, miedzi, manganu i złota. Kazachstan posiada również bogate zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego, jedenaste co do wielkości na świecie.

 

8. Wolność prasy w Kazachstanie jest w złym stanie 

Reporterzy bez Granic publikują coroczny ranking krajów w oparciu o ich wyniki w zakresie wolności prasy. Kazachstan zajmuje niskie miejsce na tej liście. W 2019 roku kraj ten zajął 158 miejsce. w rankingu spośród 180 krajów. Kraj o najwyższym stopniu wolności prasy zajmuje pierwsze miejsce w tym zestawieniu.

7. W Kazachstanie jedzą konie Ciekawe fakty o Kazachstanie.

 

jeść konie Ciekawe fakty o Kazachstanie


Kazachowie mają szczególny związek ze swoimi końmi. Szanują konie i jedzą je jednocześnie. Pasterz w Kazachstanie rzadko zabija osiodłanego konia, na którym jeździł całe życie. Zazwyczaj emerytowany koń hodowlany wraca na wolność, by dokończyć swoje ostatnie dni. Natomiast pozostałe konie w kraju są ubijane w celu spożycia jako mięso. Bardzo popularne danie w kraju, bešbarmak jest zrobiony z gotowanego mięsa końskiego podawanego na kluskach.

6. Kazachstan jest narodem transkontynentalnym 

Kazachstan jest jednym z niewielu transkontynentalnych narodów świata. Chociaż kultura i cechy geograficzne kraju są zdominowane przez jego położenie w Azji Środkowej, niewielka część kraju rozciąga się na Europę. Obwody Atyrau i Zachodniego Kazachstanu leżą po obu stronach rzeki Ural. Po stronie europejskiej mieszka niecały milion z około 15 milionów mieszkańców Kazachstanu.

 

Możesz być zainteresowany

 

5. Dzikie jabłka występują w Kazachstanie Ciekawostki o Kazachstanie.

Dzikie jabłonie, z których pochodzą dzisiejsze jabłka uprawne, pochodzą z Azji Środkowej. W Kazachstanie są jeszcze lasy, w których rosną dzikie jabłonie Malus sieversii. Niedźwiedzie, które jedzą owoce tych drzew, są odpowiedzialne za ich rozprzestrzenianie poprzez swoje odchody.

4. W Kazachstanie można zobaczyć lamparta śnieżnego 

 

Pantery śnieżne można zobaczyć w Kazachstanie .


Posąg lamparta śnieżnego przy wejściu do parku narodowego w Ałmaty, Kazachstan.
Posąg lamparta śnieżnego przy wejściu do parku narodowego w Ałmaty, Kazachstan.

Kazachstan jest domem dla majestatycznego i nieuchwytnego lamparta śnieżnego, który jest gatunkiem zagrożonym. Znajdujący się w tym kraju rezerwat przyrody Aksu-Zabagly jest domem dla niewielkiej populacji tych wielkich kotów. Około 100-120 panter śnieżnych zamieszkuje obszar około 50 000 km2 w kraju. Na oficjalnej pieczęci Ałmaty widnieje symbol śnieżnego lamparta.

3. Nadmierne spanie zabiło mieszkańców wsi w Kazachstanie 

Bezdech senny jest terminem medycznym stosowanym w odniesieniu do choroby, która powoduje, że ludzie śpią przez wiele dni lub tygodni. W marcu 2013 r. chorobę odnotowano w Kalachi, odległej wiosce w Kazachstanie, i zabiła ona 152 osoby. Zniknął na jakiś czas, zanim pojawił się ponownie w połowie 2015 roku. Choroba ta nie powoduje spokojnego snu, lecz popadanie w stan halucynacji, którym towarzyszą wymioty, nudności i dezorientacja.

Dotknięte osoby skarżyły się, że zawsze czują się senne, a ich normalne życie jest poważnie zakłócone. Nie oszczędzano również zwierząt. Śledztwo wykazało, że za śmiertelne objawy choroby lokomocyjnej mógł odpowiadać wyciek toksycznych gazów z pobliskich wyrobisk górniczych.

 

2. Landlocked, but with a navy Ciekawostki o Kazachstanie.

 

Landlocked, but with a navy Ciekawostki o Kazachstanie.
Choć Kazachstan jest państwem bez dostępu do morza, to jednak posiada marynarkę wojenną. Siły morskie Kazachstanu operują na Morzu Kaspijskim, rozległym morzu śródlądowym, które technicznie stało się jeziorem, ponieważ nie jest połączone z oceanem. KNF liczy około 3 000 osób i wykorzystuje około 14 przybrzeżnych statków patrolowych.

 

1. Największa i najstarsza na świecie wyrzutnia rakiet kosmicznych znajduje się w Kazachstanie 

Kosmodrom Bajkonur w południowym Kazachstanie jest portem kosmicznym dzierżawionym przez Rosję. Znajduje się w pustynnym stepowym krajobrazie Bajkonuru w pobliżu Morza Aralskiego. Związek Radziecki zbudował ten kosmodrom w latach 50. 20 lat. jako baza operacyjna dla radzieckiego programu kosmicznego. Zarówno Wostok 1, pierwszy lot kosmiczny człowieka, jak i Sputnik 1, pierwszy sztuczny satelita, zostały wystrzelone z tego miejsca.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button