Atrakcje

Gatunki dinozaurów – Wszystkie gatunki dinozaurów na świecie

Rodzaje dinozaurów. Szacunki są różne, ale jeśli chodzi o wymarłe dinozaury nierodzime, to odkryto i nazwano około 300 ważnych rodzajów i około 700 ważnych gatunków. Jednak biorąc pod uwagę, że zapis kopalny jest niekompletny w tym sensie, że naukowcy nie odkryli jeszcze skamieniałości innych gatunków dinozaurów, które niewątpliwie istniały, liczby te nie odzwierciedlają prawdziwej różnorodności wymarłych dinozaurów.

 

Rodzaje dinozaurów

 

Jedną z przyczyn niekompletności zapisu kopalnego jest fakt, że skały dla niektórych okresów geologicznych nie występują powszechnie na powierzchni Ziemi. Na przykład znanych jest o wiele więcej gatunków dinozaurów z późnej kredy niż dinozaurów ze środkowej jury, ponieważ stanowiska dinozaurów z późnej kredy są liczniejsze i geograficznie bardziej rozległe niż stanowiska ze środkowej jury.

 

Co to jest dinozaur?

 

Co to jest dinozaur

 

Dinozaury to prehistoryczne gady, które żyły na Ziemi od około 245 milionów lat temu do dnia dzisiejszego. Współczesne ptaki są jednym z rodzajów dinozaurów, ponieważ mają wspólnego przodka z nierodzimymi dinozaurami.

 

Dinozaury nierodzime (wszystkie dinozaury z wyjątkiem ptaków), które obecnie wyginęły, różniły się znacznie kształtem i wielkością. Niektóre ważyły nawet 80 ton i miały ponad 120 metrów długości. Inne były wielkości kurczaka i ważyły zaledwie 8 kilogramów. Wszystkie nierodzime dinozaury żyły na lądzie. Niektóre mogły udać się na bagna i jeziora w poszukiwaniu pożywienia, ale nie żyły wyłącznie w wodzie. Mięsożercy chodzili na dwóch nogach i polowali samotnie lub w grupach. Zwierzęta roślinożerne chodziły na dwóch lub czterech nogach i pasły się na roślinach.

 

Cechą odróżniającą dinozaury od innych gadów jest otwór w panewce biodrowej, który umożliwiał dinozaurom chodzenie w pozycji wyprostowanej. Pterozaury, gady latające, i plezjozaury, gady zamieszkujące oceany, nie miały tej cechy i nie były dinozaurami.

 

Ile jest gatunków dinozaurów?

 

Szacunki są różne, ale jeśli chodzi o wymarłe dinozaury nierodzime, to odkryto i nazwano około 300 ważnych rodzajów i około 700 ważnych gatunków.

 

Wybierz gatunki dinozaurów

Ten wybór dinozaurów został ułożony według okresu geologicznego, w którym żyło każde zwierzę.

 

Trias (251-201 mln lat temu)

 

Coleophysis bauri – Gatunki dinozaurów

 

Coleophysis bauri - Gatunki dinozaurów

 

Coleophysis, był lekkim, ruchliwym dinozaurem o długości od 8 do 10 stóp.

 

Jura (201-145 mln lat temu)

 

Plateosaurus engelhardti

 

Plateosaurus engelhardti

 

Choć nie był nigdzie tak duży jak jego późniejsi krewni lewiatany, tacy jak Apatosaurus i Barosaurus, Platyosaurus, z ciałem o długości około 8 metrów, był dość duży jak na wczesnego członka rodziny dinozaurów.

 

Allosaurus fragilis – Gatunki dinozaurów.

 

Allosaurus fragilis - Gatunki dinozaurów.

 

Allosaurus był zastraszającym mięsożercą, który królował jako jeden z czołowych drapieżników późnej jury.

 

Apatosaurus excelsus

 

Apatosaurus excelsus

 

Apatosaurus, czyli „uwodzicielska jaszczurka”, to obecnie obowiązująca nazwa naukowa tego samego dinozaura, który kiedyś nazywał się Brontosaurus, co było znacznie bardziej atrakcyjną i opisowo właściwą nazwą oznaczającą „jaszczurkę gromu”.

 

Barosaurus lentus – Gatunki dinozaurów.

 

Barosaurus lentus - Gatunki dinozaurów.

 

Barosuaurus był wyjątkowo długoszyjnym, roślinożernym przedstawicielem grupy dinozaurów zwanych zauropodami, które zwykle stały na czterech solidnych, kolumnowych nogach.

 

Camarasaurus lentus

 

Camarasaurus lentus

 

Kolejny z długoszyjnych, czworonożnych zauropodów, Camarasaurus nie był tak duży jak jego kuzyni Apatosaurus, Barosaurus, Brachiosaurus i Diplodocus.

 

Camptosaurus dispar – Gatunki dinozaurów.

 

Camptosaurus dispar - Gatunki dinozaurów.

 

Camptosaurus to stosunkowo niewielki i rzadki przedstawiciel późnojurajskich, północnoamerykańskich dinozaurów.

 

Diplodocus longus

 

Diplodocus longus

 

U diplodoka smukła szyja i biczowaty ogon są niezwykle długie, a czaszka smukła i niska, niemal opływowa, choć pysk szeroki i tępy. Największe dinozaury świata : 15 największych dinozaurów

 

Mamenchisaurus hochuanensis

 

Mamenchisaurus hochuanensis

 

Mamenchisaurus, o długości dorosłego osobnika 20 metrów i wysokości 4 metrów w ramionach, to średniej wielkości dinozaur zauropodowy.

 

Ornitholestes hermanni – Gatunki dinozaurów

 

Ornitholestes hermanni - Gatunki dinozaurów

 

Choć późna jura jest najbardziej znana z dinozaurowych behemotów, takich jak Apatosaurus, Stegosaurus i Allosaurus, mniejsze formy, w tym Ornitholestes wielkości małej pałki, również przemykały pod stopami.

 

Stegosaurus stenops

 

Stegosaurus stenops

 

Stegosaurus, od dawna uważany za jedno z najbardziej dziwacznych zwierząt wszech czasów, bardziej niż zasługuje na tę reputację dzięki oszałamiającemu asortymentowi gęstych kostnych płyt i kolców ułożonych wzdłuż kręgosłupa.

 

Kreda (145 do 66 mln lat temu)

 

Albertosaurus libratus

 

Albertosaurus libratus

 

Albertosaurus to potężny i groźny mięsożerca będący bliskim, nieco mniejszym kuzynem tyranozaura.

 

Anatotitan copei

 

Anatotitan copei

 

Mimo imponujących rozmiarów z perspektywy człowieka, co ilustrują sparowane wierzchowce w muzeum, anatotytan był średniej wielkości hadrozaurem, czyli dinozaurem o kaczym dziobie.

 

Ankylosaurus magniventris

 

Ankylosaurus magniventris

 

Ankylosaurus, przypominający nieco ssaki pancerniki i spokrewnione z nimi gliptodonty, był jednym z opancerzonych reptilianów z kredy.

 

Argentinosaurus huinculensis

 

Argentinosaurus huinculensis

 

Ten masywny czworonożny dinozaur zauropodowy był bez wątpienia jednym z największych zwierząt, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi.

 

Centrosaurus apterus – Gatunki dinozaurów.

 

Centrosaurus apterus - Gatunki dinozaurów.

 

Centrosaurus, należący do grupy dinozaurów rogatych zwanych centrozaurynami, był mniejszy o długości ciała około 20 metrów od swojego bardziej znanego kuzyna Triceratopsa, który należał do drugiej dużej grupy dinozaurów rogatych zwanych chasmozaurami.

 

Chasmosaurus kaiseni /belli

 

Chasmosaurus kaiseni belli

 

Chasmosaurus ma zaledwie 17 metrów długości jako dorosły osobnik i jest najmniejszym z zaawansowanych dinozaurów rogatych zwanych chasmozaurami.

 

Corythosaurus casuarius

 

Corythosaurus casuarius

 

Mający szkielet o długości około 25 stóp koryntozaur jest krzykliwym członkiem grupy kaczodziobych dinozaurów zwanych hadrozaurami, które zwykle chodziły i biegały na dwóch tylnych nogach.

Deinonychus anthiroppus

 

Deinonychus anthiroppus

 

Deinonychus był stosunkowo małym, ale żarłocznym drapieżnikiem o długości około 7 metrów, który należał do grupy dinozaurów teropodów zwanych maniraptorami, co oznacza „zakładnik”.

Edmontonia rugosidens – Gatunki dinozaurów

 

Edmontonia rugosidens - Gatunki dinozaurów

 

Edmontonia, członek tanich ankylozaurów, był silnie opancerzonym roślinożercą z wysokimi kolcami, którego pancerz był prawdopodobnie największą obroną przed drapieżnikami.

Edmontosaurus annectens

 

Edmontosaurus annectens

 

Choć czaszka 30-metrowego Edmontosaurus nie jest misternie grzbietowana jak u niektórych jego ewolucyjnych krewnych, takich jak Corythosaurus, to nadal wykazuje kaczkopodobny dziób i zawiły układ zębów spotykany u wszystkich kaczodziobów czy hadrozaurów.

 

Hesperornis regalis

 

Hesperornis regalis

 

Hesperornis, który mierzy od 4 do 5 metrów, jest dość duży w porównaniu z większością współczesnych ptaków, ale jego rozmiar nie jest cechą wyróżniającą, która wyróżniała wczesnych łowców skamielin i paleontologów, którzy widzieli jego szkielet.

 

Hypacrosaurus altispinus

 

Hypacrosaurus altispinus

 

Hypacrosaurus, podobnie jak inne kaczodziobe platypusy, które oficjalnie nazywane są hadrozaurami, dorastał do długości około 30 metrów i powszechnie poruszał się na wszystkich czterech kończynach, choć jego tylne kończyny były znacznie dłuższe i bardziej rozwinięte niż przednie.

 

Lambeosaurus lambei

 

Lambeosaurus lambei

 

Lambeosaurus, którego ozdobą jest dziwaczny dwupunktowy grzebień na szczycie czaszki, należy do grupy dinozaurów z kaczym dziobem lub hadrozaurów zwanych, co nie jest zaskakujące, lambeozaurami.

 

Seler Microvenator – Gatunki dinozaurów

 

Seler Microvenator - Gatunki dinozaurów

 

Ten pomniejszony szkielet dinozaura sugeruje, że osobnik ten mógł mieć tylko około 4 metrów długości. Mononycus olecranus Mononycus był bardzo szczególnym zwierzęciem. Był tylko mniej więcej wielkości indyka, a proporcjonalnie długie, smukłe tylne nogi napędzały jego dość smukłe, opływowe ciało.

 

Oviraptor philoceratops

 

Oviraptor philoceratops

 

Oviraptor może być mały, ma tylko 5-6 metrów długości, ale jest jednym z najdziwniejszych dinozaurów, jakie kiedykolwiek odkryto, i jako taki zarówno zastanawiał, jak i fascynował paleontologów przez długi czas.

 

Pachycephalosaurus wyomingensis

 

Pachycephalosaurus wyomingensis

 

Pachycephalosaurus, którego nazwa w zasadzie oznacza „grubogłowy jaszczur”, jest jednym z najbardziej niezwykłych dinozaurów i jest najbardziej znany z kopuły kości, która siedzi na szczycie jego czaszki, otoczonej małymi kostnymi guzami i małymi kostnymi rogami na pysku.

 

Prosaurolophus maximus

 

Prosaurolophus maximus

 

Choć Prosaurolophus należy do kladu dinozaurów kaczodziobych, to nie należy do bardziej godnych uwagi przedstawicieli tej często misternie kępkowej grupy. Protoceratops andrewsi Solidny szkielet protoceratopsa wielkości świni wieńczy ozdobna czaszka, którą zdobi bardziej rozbudowana, choć jeszcze nie w pełni rozwinięta, kostna tarcza na grzbiecie niż u jego wcześniejszego ewolucyjnego krewnego, psittakozaura.

 

Psittacosaurus mongoliensis

 

Psittacosaurus mongoliensis

 

Psittacosaurus to 3-metrowy wczesny przedstawiciel należący do grupy dinozaurów rogatych zwanych ceratopsami.

 

Saurolophus osborni – gatunki dinozaurów

 

Saurolophus osborni - gatunki dinozaurów

 

Saurolophus należał do grupy dinozaurów zwanych hadrozaurami, które nieformalnie nazywane są także kaczodziobami. Spinosaurus wszystko o dinozaurach

 

Sauuropelta edwardsi

 

Sauuropelta edwardsi

 

Solidny, czołgowy dinozaur Sauropelta należy do prymitywnej grupy ankylozaurów zwanych nodozaurami.

 

Saurornithoides mongoliensis

 

Saurornithoides mongoliensis

 

Saurornithoides był kolejnym stosunkowo małym, zwinnym, mięsożernym dinozaurem mniej więcej tej samej wielkości co Velociraptor i Oviraptor, z którym przemierzał piaszczyste pola wydmowe starożytnej Azji Środkowej.

 

Struthiomimus altus – gatunki dinozaurów

 

Struthiomimus altus - gatunki dinozaurów

 

Struthiomimus całkiem adekwatnie oznacza „imitator strusia”. Ten 5-metrowy dinozaur z małą czaszką osadzoną na długiej, asowej szyi w rzeczywistości przypomina swojego żyjącego dinozaurowego krewnego – strusia.

 

Styracosaurus albertensis – Gatunki dinozaurów

 

Styracosaurus albertensis - Gatunki dinozaurów

 

Stryrakozaur, ewolucyjnie bliski kuzyn słynnego rogatego dinozaura Triceratops, miał podobnie krzepkie i wytrzymałe ciało z czterema silnymi nogami, które podtrzymywały beczkowaty tułów nieco podobny do tego, jaki ma współczesny nosorożec.

 

Tenontosaurus tilletti

 

Tenontosaurus tilletti

 

Tenontozaur jest bardzo bliskim krewnym lepiej znanego w Europie dinozaura o nazwie Iguanodon.

 

Triceratops horridus

 

Triceratops horridus

 

Wielki Triceratops, o krępym i łuskowatym szkielecie długości 5 metrów, byłby groźnym przeciwnikiem nawet bez swojej masywnej i dziwacznej czaszki, uzbrojonej w trzy zastraszające rogi i solidną tarczę z kości na grzbiecie. Triceratops wszystko o dinozaurach

 

Tyranosaurus rex – Gatunki dinozaurów.

 

Tyranosaurus rex - Gatunki dinozaurów.

 

Prawdopodobnie najbardziej znany ze wszystkich wymarłych dinozaurów, masywny Tyranozaur miał zaskakująco lekki, pusty szkielet o długości 13 metrów. Tyrannosaurus rex wszystko o dinozaurach

 

Velociraptor mongoliensis

 

Velociraptor mongoliensis

 

Lekki, dwumetrowy szkielet Velociraptora sprawił, że drapieżnik ten był jednym z najszybszych i najbardziej zwinnych drapieżników, które przemierzały pola wydm piaskowych starożytnej pustyni Gobi. Velociraptor wszystko o dinozaurach

 

Kenozoik (66 mln lat temu do współczesności) Gatunki dinozaurów

 

Diatryma gigantean

 

Diatryma gigantean

 

Chociaż Diatryma jest wyraźnie ptakiem, to z pewnością nie wygląda jak typowy współczesny ptak.

 

Presbyornis pervetus – Gatunki dinozaurów

 

Presbyornis pervetus - Gatunki dinozaurów

 

W życiu Presbyornis miał około 18 cali wzrostu. Jego podobne do bocianów, pokryte pajęczynami stopy odzwierciedlają jego przybrzeżne zwyczaje.

 

Psilopterus australis – Gatunki dinozaurów

 

Psilopterus australis - Gatunki dinozaurów

 

Około 0,6 do 1 metra wysokości, Psilopterus należy do grupy głównie południowoamerykańskich ptaków żyjących na ziemi, zwanych phorusrhacids. Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button