Atrakcje

Ciekawostki o Mongolii – 21 niesamowitych faktów

Ciekawostki o Mongolii – 21 niesamowitych faktów. Co jest wyjątkowego w Mongolii? YPT zebrał 21 niesamowitych faktów o Mongolii, które wyjaśniają, dlaczego tak bardzo kochamy to miejsce!

 

Ciekawostki o Mongolii – 21 niesamowitych faktów

 

Ciekawostki o Mongolii - 21 niesamowitych faktów

 

Ciekawostki o Mongolii.  Organizujemy wycieczki do i przez Mongolię od 11 lat i kraj ten wciąż nas zaskakuje.

 

Nasz główny wyjazd do Mongolii na rok 2021 to festiwal Mongolskie Nadaam. W każdej chwili możemy również zorganizować niezależne wycieczki do Mongolii.

 

Pomimo ogromnej popularności wśród mas, Mongolia jest również jednym z najbardziej niezrozumiałych krajów. Dlatego zebraliśmy razem 21 niesamowitych faktów o Mongolii, które możesz znać lub nie.
CO CZYNI MONGOLIĘ WYJĄTKOWĄ? OTO 21 CIEKAWYCH FAKTÓW O MONGOLII.

Co jest stolicą Mongolii?

 

Co jest stolicą Mongolii

Ulaanbaatar jest stolicą kraju. Co to znaczy Ułan-Bator? Oznacza to czerwonego bohatera. Jest to również najzimniejsza i najbardziej odizolowana stolica na świecie.

 

Mongolia była dawniej największym państwem świata

Pod rządami Czyngis-chana imperium mongolskie było największym niezależnym imperium, jakie kiedykolwiek widział świat. Pamiętajcie o tym w świetle ostatnich wydarzeń.

 

Czyngis-chan jest uważany za bohatera w Mongolii

Mimo nieco przerażającej reputacji w świecie, Czyngis Chan jest czczony przez Mongołów. Jest to coś, o czym naprawdę należy pamiętać, odwiedzając Mongolię.

 

Mongolia jest obecnie 18. największy kraj na świecie

Imperia powstają i upadają, a Mongolia niestety spadła z 1. na 18. miejsce. Niska liczba ludności sprawia, że jest to najsłabiej zaludniony kraj na świecie, a nie jak się fałszywie mówi „najmniej zaludniony kraj na świecie”. To byłby Watykan.

 

Co jest wyjątkowego w Mongolii? Ciekawostki o Mongolii. Większość Mongolczyków mieszka w ger/jurtach

 

Co jest wyjątkowego w Mongolii Większość Mongołów mieszka w gerjurcie

 

Więcej o ger można przeczytać tutaj, ale jest to mongolski namiot, który ma wszystkie wygody domu. Nawet mieszkańcy takich miast jak Ulaanbaatar w miesiącach letnich nadal pozostają w swoich gerach.

Mimo masowej urbanizacji wielu krajów, 25-40% Mongolczyków nadal prowadzi koczowniczy tryb życia. Mimo to, nierzadko można zobaczyć gera z anteną satelitarną.

 

Północni Koreańczycy i Mongolczycy są podobno spokrewnieni

To zależy od tego, z kim rozmawiasz, i możesz przeczytać nasze ujęcie na ten temat tutaj. Trudno jednak nie zauważyć ich podobieństw.

 

Co jest wyjątkowego w Mongolii? Największym świętem w roku jest festiwal Nadaam

Popularny festiwal mongolski i YPT Nadaam to ogromne, tradycyjne wydarzenie sportowe.

 

W Mongolii naprawdę lubią wielbłądy

Mongolia jest domem dla zagrożonych wyginięciem wielbłądów baktryjskich, które odgrywają ważną rolę w życiu kraju. Mają nawet festiwal wielbłądów, czyli jak bardzo kochają to zwierzę.

 

Znajduje się na pustyni Gobi

Pustynia Gobi to największa pustynia w Azji, położona w Mongolii. Ciekawostki o Mongolii. Więcej faktów o Gobi można przeczytać tutaj.

 

Mongolia Wewnętrzna i Mongolia Zewnętrzna różnią się między sobą

Konkretne informacje o ich różnicach można przeczytać tutaj, ale w skrócie: Mongolia Wewnętrzna to prowincja w Chinach, natomiast Mongolia Zewnętrzna to państwo Mongolia.

 

Co jest wyjątkowego w Mongolii? Mauzoleum Ghengis Khans jest w Chinach (nie w Mongolii)
Otóż znajduje się on w Mongolii Wewnętrznej, na północ od Kangbashi (więcej o tym później).

 

Największe w Chinach „miasto duchów” znajduje się w Mongolii Wewnętrznej
Otóż z Mongolii są „dwie”. Ciekawostki o Tajlandii 25 faktów o Tajlandii.

 

Kangbashi i Ordos to najbardziej znane miasta duchów w Chinach. Kangbashi zostało zbudowane jako swoista stolica kulturalna dla Mongołów w Chinach (jedna z 56 grup etnicznych). Możesz odwiedzić te miasta duchów z YPT.

 

Mongolia Zewnętrzna jako wyrażenie

 

 

Mongolia Zewnętrzna jest czasem kolokwialnie używana w znaczeniu naprawdę daleko, raczej jak Timbuktu. W rzeczywistości oznacza to po prostu Mongolię.

 

Co jest wyjątkowego w Mongolii? Tajwan uważa Mongolię za część Chin

Mongolia uzyskała niepodległość pod ochroną radziecką, ale Republika Chińska (Tajwan) nigdy tego nie zrobiła. Jeśli Kuomintang kiedykolwiek odzyska Chiny, uważaj na siebie, Mongolio! Ciekawostki o Mongolii.

 

Mongołowie wynaleźli lody (podobno)

Mongolscy jeźdźcy zabierali w plecakach zamrożone mięso, a szarpiący ruch zamrożonych wnętrzności i jelit tworzył masę „lodopodobną”. Ślinisz się już? Nie sądziliśmy. Jeśli wierzyć, że lody zostały wynalezione przez Mongołów, teoria głosi, że następnie przez Chiny trafiły do Włoch. Z drugiej strony mówi się też, że Chińczycy wymyślili piłkę nożną i keczup…

 

Mongolia to ostatnie miejsce na Ziemi z dzikimi końmi

Chociaż człowiek i koń są wielkimi przyjaciółmi od dawna, w Mongolii wciąż udaje się mieć kilka, które wędrują swobodnie. Wild Horses – 15 kolonii dzikich koni z całego świata.

 

Przez Mongolię przebiega kolej trans-mongolska

Przez kraj przebiega słynna kolej trans-mongolska. Jest częścią szerszej sieci Kolei Transsyberyjskiej i może być podróżowana jako część naszej rocznej Eurasian Adventure Journey.

 

Mongolskie jedzenie jest niesamowite

Mówi się, że gorący garnek pochodzi z Mongolii, kiedy żołnierze używali swoich hełmów do gotowania jedzenia. Następnie masz mongolski grill, który składa się z dużej ilości pikantnego mięsa na patykach. 

 

Mongolia była podczas 2. wojna światowa niezależna

 

Mongolia była niepodległa podczas II wojny światowej

Nie tylko jakby niezależny, ale i związany z Cesarstwem Japońskim. Podczas 2. Wojna światowa, Cesarstwo Japońskie stworzyło marionetkowe państwo Mengjiang, które miało nominalną suwerenność. Jednym z państw, które ją uznały było Manchukuo. Na czele marionetkowego rządu stanął ostatni chiński cesarz Puyi.

 

Mongolia ma świetne relacje z KRLD

No cóż, musieliśmy wrzucić na koniec jeden artykuł o relacjach Korea Północna-Mongolia. Jako byłe państwo komunistyczne, Mongolia często pełniła rolę pośrednika dla Korei Północnej i mimo że często ma dość ostre poglądy na temat Korei Północnej, pozostaje w dobrych rękach.

 

I to jest nasze 21 dogłębnych faktów na temat Mongolii i tego, co czyni ją tak wyjątkową. Jeśli potrzebujesz czegoś więcej niż mongolskie fakty, sprawdź 2021 wycieczek do Mongolii. Jak zmiękczyć włosy: 5 naturalnych sposobów.

 

BONUS FUN FACTS ABOUT MONGOLIA Ciekawostki o Mongolii

 

Ciekawostki o Mongolii BONUS FUN FACTS ABOUT MONGOLIA

 

Jak dostać się z Mongolii do Korei Północnej?

Rozpoczęcie w Mongolii, a zakończenie w Korei Północnej jest szybkie i łatwe! Wskocz do 24-godzinnego pociągu z Ulaanbaatar do Pekinu, zrelaksuj się przez kilka godzin, a następnie wskocz do pociągu z Pekinu do Dandongu. To od Was zależy czy zostaniecie w Dandongu czy nie, ale nam się tam podoba. Ciekawostki o Mongolii. Z Dandong do Sinuiju lub Pjongczangu jest wtedy łatwo! Dobrze, jeśli zostawisz nam możliwość zorganizowania tego dla Ciebie. I tak oto z Mongolii do Korei Północnej, z Ułanbaataru do Pjongjangu dostajemy się w teoretycznie mniej niż 50 godzin.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button