Atrakcje

Jakie są kolory tęczy – wszystkie 7 kolorów

Jakie są kolory tęczy? Kolory, które widzisz, gdy pojawia się tęcza, są wynikiem rozszczepienia światła na poszczególne długości fal. Ile kolorów ma tęcza?

 

Jakie są kolory tęczy

 

Jakie są kolory tęczy
Jakie są kolory tęczy

 

W ten sposób powstaje widmo kolorów od krótszych fal niebieskich i fioletowych do dłuższych fal czerwonych. Ta sekwencja kolorów daje nam charakterystyczny wzór, który wszyscy znamy i uczymy się od dzieciństwa za pomocą mnemotechnicznych zwrotów.

Kolory tęczy to czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy.

Kto odkrył tęczę

 

Kto odkrył tęczę

Grecki filozof Arystoteles po raz pierwszy zaczął myśleć o tęczy i jej kolorach już w 350 roku p.n.e. Jego idee podjął i rozwinął rzymski filozof Seneka Młodszy w swoim 1. książka Naturales Quaestiones około 65 roku n.e. l. Seneka swoim rozumowaniem zaskakująco wyprzedził swoje czasy i przewidział nawet odkrycie efektu pryzmatu przez Newtona kilka wieków później.

Przez wieki myśliciele, filozofowie i przyrodnicy badali zjawisko efektu tęczy, zauważając jego występowanie nie tylko na niebie, ale także w innych okolicznościach.

 

Isaac Newton

 

Isaac Newton

 

W każdym jednak przypadku do tego charakterystycznego wybuchu koloru potrzebne były dwa elementy: para wodna lub krople oraz światło słoneczne. Wreszcie Isaac Newton udowodnił, że białe światło składa się z widma kolorów, rozszczepiając światło za pomocą pryzmatu. Jego odkrycie, wraz z pracą innych przed nim, ostatecznie wyjaśniło, jak powstają tęcze.

Zauważył też, że kolejność kolorów tęczy nigdy się nie zmienia i zawsze przebiega w tej samej kolejności. Stworzył on ideę, że w widmie jest siedem kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy. Piwo na włosy.

 

Kolory tęczy

 

 

Kolory tęczy
Do dziś utrzymuje się pogląd, że w tęczy jest siedem kolorów. Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że to prawda, ale bliższe spojrzenie na tęczę ujawnia, że jest jej znacznie więcej niż tylko siedem pojedynczych odcieni.

Tęcza nie jest czystym widmem. W rzeczywistości składa się z niezliczonej ilości indywidualnych barw widmowych, które nakładają się na siebie i mieszają.

Podstawowa sekwencja pierwotnej tęczy jest zawsze taka sama i przebiega od;

Czerwony (najdłuższa fala ok. 780 nm) do fioletowego (najkrótsza fala w sekwencji 380 nm).

Idea siedmiu kolorów jest wciąż popularna i pomaga zapamiętać kolejność najbardziej rozpoznawalnych kolorów tęczy. Pamiętajmy jednak, że istnieje również cała gama kolorów, tak wiele, że nie jesteśmy w stanie rozróżnić ich wszystkich gołym okiem.

Jak zapamiętać kolory tęczy

 

Jak zapamiętać kolory tęczy

Od najmłodszych lat uczymy się zapamiętywać kolory tęczy za pomocą tzw. mnemotechniki.

Jest to zwrot, który z pierwszej litery każdego koloru tworzy nowe słowo, które następnie tworzy łatwą do zapamiętania frazę. Życzenia urodzinowe 320+ najlepsze życzenia urodzinowe

 

Oficjalnie kolejność kolorów tęczy jest następująca

 

yoastmark class='yoast-text-mark'>Oficjalnie kolejność kolorów tęczy jest następująca<!-- wpml:html_fragment </yoastmark> -->.

Czerwony
Orange
Żółty
Zielona
Niebieski
Indigo
Violet

Oznacza to, że każda tęcza, którą zobaczysz, będzie miała te siedem kolorów w tej kolejności (od góry łuku tęczy do dołu łuku).

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button