Atrakcje

Koniec 2 wojny światowej w 5 najważniejszych wydarzeniach

Koniec 2 wojny światowej w 5 głównych wydarzeniach. Oto pięć kluczowych wydarzeń, które doprowadziły do zakończenia II wojny światowej. II wojna światowa zakończyła się sześć lat po tym, jak Niemcy 1. Wrzesień 1939 r. najechał na Polskę i wywołał drugi konflikt światowy 20. wiek. Do czasu jej zakończenia II wojna światowa pochłonęła około 60-80 milionów ludzi, czyli około 3% ludności świata. Zdecydowana większość osób, które zginęły w tej najbardziej morderczej wojnie w historii, to cywile, w tym 6 milionów Żydów, którzy zginęli w nazistowskich obozach koncentracyjnych podczas Holokaustu.

 

Koniec 2 wojny światowej

 

Koniec 2 wojny światowej

 

 

Niemcy zastosowali strategię „blitzkriegu”, aby przeczesać Holandię, Belgię i Francję w pierwszych miesiącach wojny, zmuszając ponad 300 000 brytyjskich i innych alianckich żołnierzy do ewakuacji z Dunkierki. W czerwcu 1941 roku niemiecki dyktator Adolf Hitler złamał pakt o nieagresji ze Związkiem Radzieckim i rozpoczął operację Barbarossa, w ramach której wojska hitlerowskie stanęły u bram Moskwy.

 

Do czasu przystąpienia Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej po zbombardowaniu przez Japończyków Pearl Harbor, siły niemieckie zajęły znaczną część Europy od Morza Czarnego do kanału La Manche. Jednak alianci odwrócili losy konfliktu, a następujące doniosłe wydarzenia zakończyły II wojnę światową.

 

 

1. Niemcy odparte na dwóch frontach

 

Niemcy odparte na dwóch frontach

 

Po przeczesaniu Europy w pierwszych trzech latach wojny, rozciągnięte siły niemieckie zostały zepchnięte do defensywy po odparciu ich przez sowiecką Armię Czerwoną w brutalnej bitwie o Stalingrad, która trwała od sierpnia 1942 do lutego 1943 roku. Zacięte walki o miasto nazwane na cześć sowieckiego dyktatora Józefa Stalina przyniosły blisko dwa miliony ofiar, w tym śmierć dziesiątków tysięcy mieszkańców Stalingradu.

 

Gdy wojska radzieckie zaczęły posuwać się na froncie wschodnim, alianci zachodni zaatakowali Sycylię i południowe Włochy, powodując upadek rządu włoskiego dyktatora Benito Mussoliniego w lipcu 1943 roku. Alianci otworzyli wówczas front zachodni, dokonując amfibijnej inwazji na Normandię w dniu 6 D-Day. Czerwiec 1944 r. Po wepchnięciu się wojsk alianckich do północnej Francji, wyzwoliły one 25. sierpnia w Paryżu i niespełna dwa tygodnie później w Brukseli. World’s Strongest Man – Top 10 najsilniejszych mężczyzn na świecie.

 

2. Bitwa o Promontorium

 

Bitwa o cypel

 

Niemcy znalazły się w niebezpieczeństwie z obu stron, gdy wojska radzieckie wkroczyły do Polski. Czechosłowacji, Węgier i Rumunii, podczas gdy zachodni alianci kontynuowali swoje działania na wschodzie. Coraz bardziej zdesperowany Hitler, zmuszony do prowadzenia wojny na dwa fronty z kurczącymi się zasobami. Zezwolił na ostatnią ofensywę na froncie zachodnim w nadziei na rozbicie linii alianckich. Naziści zaczęli od 16. Grudzień 1944 atak z zaskoczenia na 80 km. Gęsto zalesiony odcinek Lasu Ardeńskiego w Belgii i Luksemburgu.

 

Niemiecki atak spowodował, że linia aliancka uległa załamaniu, ale nie pękła podczas sześciu tygodni walk w warunkach poniżej zera, w których żołnierze cierpieli na hipotermię. Odmrożenia i stopa okopowa. Siły amerykańskie wytrzymały całą siłę tego, co pozostało z niemieckiej potęgi, ale straciły około 20 000 ludzi w tej najbardziej śmiertelnej pojedynczej bitwie II wojny światowej. To, co stało się znane jako bitwa pod Płowcami, okazało się być ostatnią szansą Niemiec. Bo sowiecka Armia Czerwona rozpoczęła zimową ofensywę na froncie wschodnim, która wiosną miała doprowadzić ją do Odry. Niecałe 80 km od stolicy Niemiec – Berlina.

 

3. Niemcy się poddają Koniec II wojny światowej w Europie

 

Niemcy się poddają Koniec II wojny światowej w Europie

 

 

Po zbombardowaniu Drezna i innych niemieckich miast, w których zginęły dziesiątki tysięcy cywilów, zachodni alianci przekroczyli Ren i ruszyli na wschód w kierunku Berlina. W miarę zbliżania się do stolicy wojska alianckie odkrywały okrucieństwa Holokaustu, wyzwalając obozy koncentracyjne takie jak Bergen-Belsen i Dachau. Gdy oba fronty załamały się i klęska była nieunikniona, Hitler 30. W kwietniu 1945 roku popełnił samobójstwo w swoim bunkrze głęboko pod Kancelarią Rzeszy. Koniec II wojny światowej w Europie

 

Następca Hitlera, wielki admirał Karl Dönitz, rozpoczął negocjacje pokojowe i 7. maja upoważnił generała Alfreda Jodla do podpisania bezwarunkowej kapitulacji wszystkich wojsk niemieckich, która miała wejść w życie następnego dnia. Stalin odmówił jednak przyjęcia porozumienia o kapitulacji podpisanego w siedzibie amerykańskiego generała Dwighta D. Eisenhowera w Reims we Francji i zmusił Niemców do podpisania kolejnego porozumienia następnego dnia w okupowanym przez Sowietów Berlinie. Najpotężniejszy czołg – 10 najlepszych współczesnych czołgów.

 

4. Zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki Zakończenie II wojny światowej na świecie

 

Zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki Zakończenie II wojny światowej na świecie

 

 

Nawet po zwycięstwie aliantów w Europie, II wojna światowa trwała na froncie pacyficznym. Siły amerykańskie powoli, ale systematycznie posuwały się potem w kierunku Japonii. Jak odwrócili losy wojny wygrywając bitwę o Midway w czerwcu 1942 roku. Bitwy o Iwo Jimę i Okinawę zimą i wiosną 1945 roku należały do najkrwawszych w całej wojnie, a amerykańska armia przewidywała Inwazji na kontynent japoński towarzyszyć będzie nawet 1 mln ofiar. Zakończenie 2 wojny światowej na świecie.

 

Kilka tygodni po pierwszej udanej próbie bomby atomowej, która miała miejsce 16. Lipiec 1945 roku w Alamogordo, Nowy Meksyk. Prezydent Harry Truman, który objął prezydenturę niespełna cztery miesiące wcześniej po śmierci Franklina D. Roosevelta. Zezwolił na jej użycie przeciwko Japonii w nadziei na szybkie zakończenie wojny. Na 6. 8 sierpnia 1945 roku amerykański bombowiec B-29 Enola Gay zrzucił bombę atomową na produkcyjne miasto Hiroszima. W procesie tym zginęło natychmiast około 80 tysięcy osób. Dziesiątki tysięcy ludzi zmarło później z powodu narażenia na promieniowanie. Gdy Japonia nie poddała się natychmiast po zbombardowaniu Hiroshimy. Trzy dni później Stany Zjednoczone zdetonowały jeszcze potężniejszą bombę atomową w Nagasaki, zabijając 35 000 osób natychmiast i kolejne 50 000 w następstwie.

 

 

5. Sowieci wypowiadają wojnę, Japonia się poddaje

 

Sowieci wypowiadają wojnę, Japonia się poddaje

 

Oprócz zbombardowania Hiroszimy i Nagasaki, Japonia znalazła się pod coraz większą presją. Gdy Związek Radziecki 8. August oficjalnie wypowiedział wojnę i najechał okupowaną przez Japończyków Mandżurię w północno-wschodnich Chinach. Japoński cesarz Hirohito, którego Rada Cesarska była w martwym punkcie, przełamał remis i podjął decyzję. Jego kraj musi skapitulować. W południe 15. 1 sierpnia (czasu japońskiego) cesarz ogłosił kapitulację Japonii w swojej pierwszej w historii audycji radiowej.

 

Koniec 2 wojny światowej. Zakończyła się II wojna światowa 2. Wrzesień. Kiedy amerykański generał Douglas MacArthur przyjął oficjalną kapitulację Japonii na pokładzie amerykańskiego pancernika Missouri, który był zakotwiczony w Zatoce Tokijskiej wraz z flotą ponad 250 alianckich okrętów wojennych. Przetłuszczające się włosy : 5 domowych sposobów.

 

Podczas podpisywania porozumienia, które zakończyło 2 194 dni globalnej wojny, MacArthur powiedział światu w audycji radiowej: „Dziś działa milczą. Zakończyła się wielka tragedia. Odnieśliśmy wielkie zwycięstwo”.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button