Atrakcje

Czeskie miesiące – jak to mówią na cześć

Czeskie miesiące są o tyle szczególne, że w przeciwieństwie do większości krajów w Europie mają swoje własne nazwy. Czasami jest to dość mylące, dlatego przygotowaliśmy dla Was wymowę, a także jaki to miesiąc w roku.

 

Obsah článku:

Miesiące czeskie

 

Miesiące czeskie

 

 1. leden – od led = lód
 2. Unor – od nořiti = tonąć, lód łamie się i wpada do wody
 3. Březen – prawdopodobnie od březí = ciężarny (zwierzę) lub od birch = brzoza
 4. Duben – od dąb = dąb
 5. Květen – od květ = kwiat, w miesiącu kwitnienia roślin
 6. Červen – pochodzenie niejasne, wywodzi się albo od worm = robak (robaki zjadające owoce) albo od red = czerwony (kolor dojrzałych owoców)
 7. Červenec – miesiąc dojrzewania („rumieniec”) owoców
 8. Srpen –  można też wywodzić od srp = sierpień (miesiąc zbiorów)
 9. Zári – od estrus = w estrusie lub sezonie estrusowym
 10. Ríjen – od estrus = rosa
 11. Listopad – miesiąc spadających liści, od leaf (liść) + padat (spadać)
 12. Prosinec – pochodzenie niejasne, prawdopodobnie wywodzi się od siný = blady, szary

 

Język czeski, to język zachodniosłowiański z grupy czesko-słowiańskiej, zapisywany alfabetem łacińskim. Posługuje się nim ponad 10 milionów ludzi i służy jako język urzędowy Republiki Czeskiej. Język czeski jest blisko spokrewniony ze słowackim, aż do wysokiego stopnia wzajemnej zrozumiałości, a w mniejszym stopniu także z polskim. Język czeski jest językiem fuzyjnym o bogatym systemie morfologicznym i stosunkowo elastycznym systemie leksykalnym. Jego słownictwo było pod dużym wpływem łaciny i języka niemieckiego. Ciekawostki o Republice Czeskiej 20 faktów

 

Grupa czesko-słowacka rozwinęła się w ramach języków zachodniosłowiańskich w okresie wysokiego średniowiecza, a standaryzacja języka czeskiego i słowackiego w ramach czesko-słowackiego kontinuum dialektalnego pojawiła się we wczesnym okresie nowożytnym. W późniejszym okresie 18. do połowy W XIX wieku w ramach czeskiego odrodzenia narodowego skodyfikowano nowoczesną normę pisaną. Główna odmiana niestandardowa, znana jako czeski miejski, jest oparta na dialekcie praskim, ale obecnie mówi się nią jako interdialektem w całej Republice Czeskiej. Dialekty morawskie używane we wschodniej części kraju są również klasyfikowane jako czeskie, chociaż niektóre ich wschodnie warianty są bliższe słowackim. Czeskie miesiące.

 

Miesiące roku

 

Miesiące roku

 

Język czeski ma średniej wielkości inwentarz fonemowy, który obejmuje dziesięć jednofonów, trzy dyftongi i 25 spółgłosek (podzielonych na kategorie „twarde”, „neutralne” i „miękkie”). Wyrazy mogą zawierać skomplikowane zbitki spółgłoskowe lub całkowity brak samogłosek. Język czeski ma podniesiony tryl alweolarny, który występuje jako fonem tylko w kilku innych językach i jest reprezentowany przez grafem ř. Buty zimowe dla chłopców – jak prawidłowo wybrać

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button