Atrakcje

Najpotężniejszy czołg – 10 najlepszych współczesnych czołgów

Najpotężniejszy czołg, o który często dostajemy pytania, to najlepszy główny czołg bojowy na świecie. Który z nich jest najlepszym współczesnym MBT i dlaczego. Nasza analiza Top 10 opiera się na łącznej ocenie ochrony, siły ognia, celności i mobilności. Żaden z wymienionych tu czołgów nie stanął nigdy naprzeciw siebie w walce podczas działań wojennych. I choć niektóre rzeczy, jak np. skład pancerza, są ściśle tajne, to o tych maszynach wiemy naprawdę sporo. Dane dotyczące ich ochrony, zasięgu, celności, możliwości systemów kierowania ogniem i tym podobnych są powszechnie dostępne. Znamy więc możliwości każdego z tych czołgów. Analiza ta oparta jest na specyfikacji i dostępnych danych.

 

Najmocniejszy zbiornik

 

Wszystkie wymienione tu czołgi są niesamowicie potężne i niszczycielskie. Ważnym czynnikiem jest jednak również wyszkolenie załogi czołgu, ponieważ od sprawności załogi zależy sprawność prawdziwego czołgu.

 

Lista ta nie obejmuje czołgów, które są obecnie w fazie rozwoju, w fazie prototypu, ani czołgów, które nigdy nie wejdą do produkcji. Jedynym wyjątkiem jest tutaj rosyjski czołg Armata, który został wyprodukowany w niewielkiej ilości do testów i oceny, ale nie jest jeszcze produkowany ilościowo. Obecnie 10 najlepszych czołgów na świecie to:

 

1. Leopard 2A7 (Niemcy) Najpotężniejszy czołg

 

Leopard 2A7 (Niemcy) Najpotężniejszy czołg

 

 • Jest to najnowsza wersja sprawdzonej i udanej konstrukcji Leopard 2. Posiada dodatkowy pancerz i zaktualizowaną elektronikę.
 • Leopard 2A7 jest dobrze chroniony przed konwencjonalnymi i miejskimi zagrożeniami wojennymi, takimi jak RPG i IED.
 • Ten czołg ma lepszą celność i większy zasięg w porównaniu z innymi czołgami dzięki potężnemu działku i zaawansowanemu systemowi kontroli ognia. Podczas wielu międzynarodowych zawodów tank challenge, czołgi serii Leopard 2A7 przewyższały pod względem ogólnej wydajności amerykańskie czołgi M1A2 SEP, brytyjskie czołgi Challenger 2, francuskie czołgi Leclerc i kilka innych.
 • Ten MBT jest napędzany sprawdzonym wielopaliwowym silnikiem Diesla o mocy 1500 KM. Mimo zwiększonej masy, dzięki ulepszonym elementom zawieszenia, pojazd ma zwiększoną zwinność. Zdolność pokonywania terenu jest podobna do innych czołgów Leopard 2.
 • Armia niemiecka zamówiła pierwszą partię 20 MBT Leopard 2A7, które zostały zmodernizowane z czołgu Leopard 2A6. Dostawy rozpoczęły się w 2014 roku. Niemiecka armia planuje modernizację od 50 do 150 czołgów do standardu 2A7. Katar zamówił 62 takie MBT, a Arabia Saudyjska ponad 200.

 

2. K2 Black Panther (Korea Południowa)

 

K2 Black Panther (Korea Południowa)

 

 • Czarna Pantera jest obecnie jednym z najbardziej zaawansowanych głównych czołgów bojowych na świecie, przewyższając wszystko, co posiada Korea Północna lub Chiny. W dodatku jest to najdroższy jak dotąd główny czołg bojowy. Dostawy czołgu K2 Black Panther dla wojska południowokoreańskiego rozpoczęły się w 2016 roku. Od 2017 roku dostarczono co najmniej 100 zbiorników. Południowokoreańskie zapotrzebowanie wynosi około 300 tych nowych czołgów. Docelowo zastąpią one starsze zbiorniki K1.
 • W czołgu tym zastosowano pancerz kompozytowy nieujawnionego typu oraz wybuchowe moduły pancerza reaktywnego. Twierdzi się, że przedni pancerz wytrzymuje bezpośrednie trafienia 120 mm pocisków czołgowych wystrzeliwanych z dział L55. Jego poziom ochrony jest w zasadzie podobny do czołgu M1A2 Abrams, biorąc pod uwagę, że K2 jest znacznie lżejszy. Czołg Black Panther jest również wyposażony w system aktywnej ochrony i system środków zaradczych, co jeszcze bardziej zwiększa jego zdolność do przetrwania Najsilniejszy czołg na polu bitwy.
 • Ten nowy południowokoreański czołg jest uzbrojony w najnowsze niemieckie działo 120 mm/L55, podobne do tego, które jest stosowane na niemieckich czołgach Leopard 2A6 i 2A7. Czołg ten posiada bardzo zaawansowany system kontroli ognia, który może automatycznie wykrywać, śledzić i ostrzeliwać widoczne cele wielkości pojazdów, a nawet nisko lecące śmigłowce, nie wymagając przy tym żadnego wkładu ze strony ludzkiego operatora. K2 używa również zaawansowanej amunicji.
 • Black Panther jest wyposażony w potężny silnik diesla. Jest szybki i posiada najnowocześniejsze zawieszenie hydropneumatyczne.

 

3. M1A2 SEP (USA) Najpotężniejszy czołg

 

M1A2 SEP (USA) Najpotężniejszy czołg

 

 • M1A2 SEP jest następcą M1A2 Abrams. Ten czołg ma niesamowitą technologię i pancerz. Widział również rozmieszczenie bojowe. Jest to jeden z najbardziej obleganych MBT.
 • M1A2 SEP zapewnia znaczną ochronę przed wszystkimi znanymi broniami przeciwpancernymi. Ten główny czołg bojowy wykorzystuje zaawansowany pancerz, wzmocniony warstwami zubożonego uranu.
 • Jego siła ognia i celność są nieco gorsze niż w przypadku Leoparda 2A7 czy południowokoreańskiego czołgu K2 Black Panther, ze względu na krótsze działo gładkolufowe 120 mm/L44. A jednak nadal ma ogromną moc.
 • Jego skomplikowany silnik turbiny gazowej oferuje dobre osiągi, ale wymaga ogromnych nakładów na konserwację, wsparcie logistyczne i jest spragniony paliwa.
 • Wiele starszych czołgów M1, M1A1 i M1A2 zostało zmodernizowanych do tego standardu. Czołg może być również wyposażony w Tank Urban Survival Kit (TUSK), który zwiększa zdolność przetrwania w środowisku miejskim. Do tej pory bardzo mało czołgów Abrams zostało zniszczonych w walce.
 • Czołgi M1A2 SEP znajdują się w arsenale armii Stanów Zjednoczonych (co najmniej 900 sztuk). Planuje się, że zbiornik ten pozostanie w eksploatacji po 2050 roku. Czołg M1A2 SEP nie został jeszcze wyeksportowany. Wcześniejsze M1A2 trafiły jednak do Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej.
 •  

 

4. Challenger 2 (Zjednoczone Królestwo)

 

Challenger 2 (Zjednoczone Królestwo)

 

 • Jest to bardzo sprawny czołg. Challenger 2 posiada najnowszy pancerz Chobham i jest jednym z najlepiej chronionych MBT w dzisiejszym świecie. Zapewnia bardzo wysoki poziom ochrony przed bezpośrednim działaniem broni palnej.
 • Ten brytyjski czołg uzbrojony jest w bardzo celny karabin maszynowy 120 mm. Jego działo to luneta karabinowa w przeciwieństwie do działek z gładkim otworem używanych przez wszystkie inne współczesne MBT. Jego maksymalny zasięg celowania wynosi ponad 5 km. Obecnie Challenger dzierży rekord najdłuższego zaangażowania w tankowanie.
 • Silnik Challengera 2 jest mniej wydajny niż u zachodnich konkurentów. Nie jest też tak szybki jak inne MBT. Jednak ten czołg jest znany ze swojej mechanicznej niezawodności.
 • Challenger 2 służy w Wielkiej Brytanii i Omanie.

 

5. Armata (Rosja)

 

Armata (Rosja)

 

 • Armata to nowy główny czołg bojowy Rosji nowej generacji. Przedprodukcyjne czołgi zostały po raz pierwszy publicznie odsłonięte w 2015 roku. W 2018 roku rosyjski MoD zamówił pierwszą serię tych nowych czołgów. Dokładne liczby zamówień nie zostały ujawnione, ale prawdopodobnie zamówiono około 60 czołgów. Pierwsze czołgi produkcyjne miały zostać dostarczone jeszcze w tym samym roku. Po wejściu do służby Armata będzie stopniowo zastępować coraz bardziej przestarzałe czołgi T-72, T-80 i T-90.
 • Armata ma czysty projekt z wieloma zaawansowanymi funkcjami. Ma on niewiele wspólnego z obecnym czołgiem T-90. Armata jest też znacznie większa od swojego poprzednika.
 • Jego specyfikacja jest utajniona, ale Armata może być jednym z najbardziej chronionych czołgów na świecie. Posiada nowo opracowany pancerz bazowy, wykonany ze stali, ceramiki i materiałów kompozytowych. Armata posiada również nowy dodatek w postaci wybuchowego pancerza reaktywnego Malakhit. Podobno Armata będzie wyposażona w nowy system ochrony aktywnej Afghanit, który jest obecnie w fazie rozwoju. W 2018 roku okazało się jednak, że w rozwoju Afganistanu pojawiają się komplikacje. Jednak do 2018 roku prototypy tego systemu nie zostały ukończone i nie były gotowe do testów. Czołg posiada nowy system przeciwdziałania, który zmniejsza prawdopodobieństwo trafienia przez wrogi ATGW z półautomatycznym naprowadzaniem. Przetłuszczające się włosy : 5 domowych sposobów.
 • Czołg ten jest obsadzony przez 3 osobową załogę. Wszyscy członkowie załogi siedzą obok siebie w dobrze chronionej, opancerzonej celi umieszczonej w przedniej części kadłuba. Jest to pierwszy produkcyjny MBT z takim układem załogi. Czołg może działać nawet z przebitym pancerzem, o ile komórka załogi jest nienaruszona.
 • Podobno czołg ten wyposażony jest w silnik Diesla o mocy 1200 koni mechanicznych.
 • Wprowadzenie tego nowego rosyjskiego MBT wywołało poruszenie na Zachodzie. Teraz kilka krajów, takich jak Niemcy i Wielka Brytania, próbuje zmodernizować swoje czołgi lub opracować nowe konstrukcje, aby przeciwdziałać zagrożeniu ze strony tego nowego rosyjskiego czołgu.

 

6. Merkava Mk.4 (Izrael) Najpotężniejszy czołg

 

 Merkava Mk.4 (Izrael) Najpotężniejszy czołg

 

 • Merkava Mk.4 to najnowszy główny czołg bojowy Izraela. Jest następcą poprzedniego czołgu Merkava Mk.3. Merkava Mk.4 została przyjęta do służby w 2004 roku.
 • Jest to jeden z najlepiej chronionych zbiorników na świecie. Ten MBT ma nietypową konstrukcję z silnikiem umieszczonym z przodu, co zapewnia załodze dodatkową ochronę i szansę na przeżycie w przypadku unieruchomienia czołgu. Ulepszone czołgi Merkava Mk.4 Meil Ruach są wyposażone w sprawdzony w warunkach bojowych system ochrony aktywnej Trophy, który niszczy nadlatujące pociski przeciwpancerne i rakiety. Czołg ten jest również dobrze chroniony przed rakietami cruise wystrzeliwanymi z powietrza oraz nowoczesną bronią przeciwpancerną z atakiem z góry.
 • Izraelski czołg jest uzbrojony w rodzime działo gładkolufowe 120 mm. Merkava Mk.4 jest wyposażona w nowy system kontroli ognia, który zawiera kilka bardzo zaawansowanych funkcji. Jednym z nich jest wysokie prawdopodobieństwo trafienia podczas ostrzału nisko lecących śmigłowców przy użyciu amunicji konwencjonalnej.
 • Mobilność Merkavy Mk.4 jest raczej przeciętna ze względu na jej nadmierną masę, choć wyposażona jest w mocny silnik.
 • Wszystkie czołgi Merkava posiadają tylny przedział, który może być wykorzystany do transportu żołnierzy i ładunków pod pancerzem. Po wyładowaniu amunicji może przewozić do 10 żołnierzy.
 • Merkava Mk.4 znajduje się w arsenale Izraela. Łącznie wyprodukowano już 360 tych czołgów, a kolejne 300 zostało zamówione przez Siły Obronne Izraela. Przez długi czas czołgi te nie były dostępne na eksport. W 2014 roku pojawił się jednak raport, że Izrael miałby wyeksportować kilka takich czołgów do nieznanego klienta.

 

7. Typ 90 (Japonia)

 

Typ 90 (Japonia)

 

 • Japoński czołg Typ 90 został opracowany przez Mitsubishi Heavy Industries we współpracy z niemieckimi producentami czołgów Krauss-Maffei i MaK. Posiada szereg zewnętrznych podobieństw do niemieckiego Leoparda 2. Typ 90 został oficjalnie przyjęty do uzbrojenia Japońskich Naziemnych Sił Samoobrony w 1989 roku. Produkcja na pełną skalę rozpoczęła się w 1992 roku. W tamtym czasie był to jeden z najbardziej zaawansowanych i w rzeczywistości najdroższych produkcyjnych MBT. Pierwotne zapotrzebowanie armii japońskiej wynosiło 600 sztuk tych czołgów, ale ze względu na wysoki koszt jednostkowy zbudowano tylko około 340. Czołg ten nigdy nie został wyeksportowany, ponieważ ówczesne prawo japońskie nie pozwalało na eksport sprzętu wojskowego.
 • MBT ten jest uzbrojony w niemieckie działo gładkolufowe Rheinmetall 120 mm, które było produkowane na licencji w Japonii. Wystrzeliwuje wszystkie standardowe 120 mm pociski czołgowe NATO. Nietypową cechą Typu 90 jest to, że czołg ten był wyposażony w montowany na zderzaku system automatycznego ładowania amunicji. W tym czasie tylko czołgi radzieckie i chińskie miały autoloadery, ale nie były one stosowane na czołgach zachodnich. Autoloader pozwolił na zmniejszenie załogi do 3 osób, gdyż nie było potrzeby obsługi ładowarki.
 • Ten japoński czołg Najpotężniejszy czołg posiada system kierowania ogniem z niezależnym celownikiem dowódcy.
 • Kolejną nietypową cechą tego zbiornika jest to, że posiada on zawieszenie hydropneumatyczne. Pozwala to temu MBT na „kręcenie korbą” lub „przechylanie”, co daje szereg korzyści.
 • W 2012 roku nowy czołg Type 10 został przyjęty do uzbrojenia Japońskich Naziemnych Sił Samoobrony. Jest on jednak znacznie mniejszy i lżejszy niż Typ 90. Choć jest znacznie bardziej zaawansowany technologicznie, w zasadzie jest to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych czołgów na świecie, ma gorszą ochronę. Jego główną rolą jest wspieranie piechoty swoją siłą ognia, a nie walka z czołgami wroga.

 

8. Leclerc (Francja)

 

Leclerc (Francja)

 

 • Ten francuski główny czołg bojowy wszedł do służby w 1992 roku. Ogólnie rzecz biorąc, jest to udana konstrukcja. Kilka elementów konstrukcyjnych czołgu Leclerc zostało później wykorzystanych w innych czołgach zachodnich. Leclerc był używany podczas kilku operacji pokojowych i wojskowych.
 • Ten francuski czołg posiada zaawansowany pancerz kompozytowy z dodatkowym pancerzem modułowym. Poziom ochrony można dostosować do zagrożenia. Dach wieżyczki i kadłuba został zaprojektowany tak, aby wytrzymać amunicję atakującą z góry. Pod względem ochrony Leclerc nie może się jednak równać z takimi czołgami jak amerykański M1A2 Abrams czy brytyjski Challenger 2. Najszybszy fighter Top 13 najszybszych fighterów na świecie.
 • Czołg ten uzbrojony jest w działo 120 mm/L52. Ten MBT jest obsługiwany przez trzyosobową załogę i wyposażony w zamontowany na zderzaku system automatycznego przeładowywania amunicji. Ma wysokie prawdopodobieństwo trafienia zarówno przeciwko celom stacjonarnym, jak i ruchomym. Posiada również zdolność do angażowania się w walkę typu hunter-killer. Twierdzi się, że Leclerc może trafić 6 celów oddalonych o 1,5 – 2 km w ciągu jednej minuty z prawdopodobieństwem trafienia 95%. Jest to imponujący wynik.
 • Czołg ten wyposażony jest w system zarządzania polem walki. Automatycznie zgłasza do stanowiska dowodzenia położenie czołgu, ilość pozostałej amunicji i paliwa.
 • Ten czołg ma dobrą mobilność dzięki silnikowi o mocy 1500 koni mechanicznych i hydropneumatycznemu zawieszeniu.
 • Obecnie znajduje się na uzbrojeniu Francji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

9. Oplot-M (Ukraina) Najpotężniejszy czołg

 

Oplot-M (Ukraina) Najpotężniejszy czołg

 

 • Po upadku Związku Radzieckiego, Ukraina kontynuowała rozwój głównego czołgu bojowego T-80UD. Ich najnowszą wersją tego czołgu jest Oplot-M.
 • Oplot-M wyposażony jest w wybuchowy pancerz reaktywny nowej generacji. MBT ten odziedziczył po swoim poprzedniku system automatycznego ładowania amunicji. Amunicja jest przechowywana w komorze głównej, a nie w osobnym przedziale z panelami wybuchowymi. Jest to istotna wada tego czołgu, gdyż po przebiciu pancerza amunicja prawdopodobnie wybuchnie i zabije załogę oraz zniszczy czołg.
 • Ten najnowszy ukraiński czołg nie jest tak celny wobec celów dalekiego zasięgu jak jego zachodni konkurenci. Czołg ten może jednak strzelać przeciwpancernymi pociskami kierowanymi w taki sam sposób jak amunicją konwencjonalną. Mają one maksymalny zasięg 5 km.
 • Oplot-M posiada niezależny celownik dowodzenia z termowizją, co daje czołgowi możliwość zaangażowania się w walkę typu hunter-killer.
 • Ten ukraiński czołg jest lepszy od rosyjskiego T-90, ponieważ ma bardziej zaawansowany dodatkowy pancerz, mocniejszy silnik i lepszy system kontroli ognia. Najnowszy T-90M armii rosyjskiej deklasuje jednak tylko mocniejszy silnik.
 • Oplot-M przeszedł pomyślnie testy ukraińskiej armii. Nie dostał się jednak do służby w armii ukraińskiej ze względu na ograniczone środki finansowe. Jedynym operatorem tego zbiornika jest Tajlandia. Obecnie Oplot-M produkowany jest w niewielkich ilościach. Armia ukraińska eksploatuje niewielką liczbę starszych i mniej wydajnych czołgów Oplot.

 

10. T-90M (Rosja) Najpotężniejszy czołg

 

 T-90M (Rosja) Najpotężniejszy czołg

 

 • T-90 jest obecnie jedynym czołgiem produkowanym masowo w Rosji. Nie jest tak wyrafinowany jak jego zachodni konkurenci, ale wykorzystuje sprawdzoną technologię i jest opłacalny. Jest to obecnie najbardziej udany komercyjnie główny czołg bojowy na rynku światowym.  Najpotężniejszy czołg Jest to również jeden z najtańszych nowoczesnych MBT. T-90 jest obecnie w służbie w Rosji (około 700 sztuk), Algierii (305 sztuk), Azerbejdżanie (20 sztuk), Indiach (620 sztuk), Turkmenistanie (40 sztuk) i Wenezueli (50~100 sztuk). T-90M to jego najnowsza wersja, której rosyjskie wojsko używa od 2019 roku. W porównaniu z oryginalną wersją T-90 posiada kilka ulepszeń.
 • T-90 ma mały profil, co utrudnia trafienie w cel. Istotną wadą T-90 jest amunicja przechowywana w przedziale głównym ze względu na karuzelowy autoloader. Po przebiciu kadłuba eksploduje amunicja pokładowa, zabijając całą załogę i niszcząc czołg. Wada ta jest wspólna dla wszystkich radzieckich, rosyjskich, ukraińskich, a ostatnio także chińskich MBT. Czołgi zachodnie mają w popiersiu wieżyczki osobny przedział na panel strumieniowy.
 • T-90 nie jest tak dokładny w walce z celami dalekiego zasięgu, ale może strzelać przeciwpancernymi pociskami kierowanymi w taki sam sposób jak amunicją konwencjonalną.
 • W najnowszym czołgu T-90M zastosowano znacznie lepszy system kierowania ogniem niż w oryginalnym czołgu T-90. Posiada ulepszony celownik z termowizją, a także panoramiczny celownik dowodzenia, który pozwoliłby na szybsze pozyskiwanie i angażowanie celów. Chociaż większość innych nowoczesnych czołgów już korzysta z tego systemu.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button