Atrakcje

Kim był Milan Rastislav Štefánik

Kim był Milan Rastislav Štefánik? Przygotowaliśmy dla Państwa ciekawy artykuł Kim był Milan Rastislav Stefanik i dlaczego jest dziś tak czczony i znany.

 

Kim był Milan Rastislav Štefánik

 

 

Kim był Milan Rastislav Štefánik

Milan Rastislav Štefánik był słowackim astronomem, generałem i politykiem, który żył v 19. i XX wieku. Był jednym z głównych przedstawicieli słowackiego ruchu narodowego i jednym z głównych architektów powstania niepodległej Czechosłowacji po I wojnie światowej.

Štefánik urodził się w 1880 roku w Koszycach na Węgrzech (obecnie Słowacja) i studiował nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Karola w Pradze. Po studiach został profesorem na Uniwersytecie Wiedeńskim, pracował także jako badacz w Obserwatorium Meudon we Francji. Prezent dla mamy – 10 rodzajów i na co się zdecydować

Štefánik był również wojskowym i brał udział w I wojnie światowej po stronie armii francuskiej.

 

Milan Rastislav Štefánik rodzeństwo

 

Milan Rastislav Štefánik rodzeństwo

 

 

Milan Rastislav Štefánik miał dwoje rodzeństwa, brata Jana i siostrę Annę. Jego ojciec Ján Štefánik był nauczycielem, a matka Mária (z domu Faktorová) pracowała w gospodarstwie domowym.

Ján Štefánik urodził się w 1878 roku i również był nauczycielem. Podczas I wojny światowej włączył się w ruch oporu przeciwko Austro-Węgrom, a po wojnie pracował jako polityk w Czechosłowacji. Zginął w 1922 roku w wybuchu bomby podłożonej przez nieznanego sprawcę.

Anna Štefániková urodziła się w 1882 roku i pracowała jako gospodyni domowa. Po śmierci swojego brata Milana została współzałożycielką i przewodniczącą Stowarzyszenia Kobiet Słowackich, które zajmowało się działalnością charytatywną i wspieraniem słowackich kobiet. Anna Štefániková zmarła w 1951 roku.

Milan Rastislav Štefánik ciekawostki

 

Milan Rastislav Štefánik ciekawostki

 

  •  Był wybitnym słowackim astronomem i generałem, który brał udział w I wojnie światowej po stronie armii francuskiej.
  • Był jednym z głównych przedstawicieli słowackiego ruchu narodowego i jednym z głównych architektów powstania niepodległej Czechosłowacji po I wojnie światowej.
  • Štefánik urodził się w 1880 roku w Košariská na Węgrzech (dziś Słowacja) i studiował nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Karola w Pradze. Po studiach został profesorem na Uniwersytecie Wiedeńskim, pracował także jako badacz w Obserwatorium Meudon we Francji.
  • Štefánik był również doskonałym mówcą i był zapraszany na wiele międzynarodowych konferencji, gdzie mówił o swoich badaniach i słowackim ruchu narodowym.
  • W 1919 roku Štefánik został wybrany do Szwajcarskiego Zgromadzenia Narodowego, a także został wybrany do Rady Republiki Czechosłowackiej.
  • Štefánik zginął w 1919 roku po tragicznej katastrofie lotniczej we francuskiej miejscowości Marnes-la-Coquette.
  • Co wyhodowali Słowianie – życie Słowian w przeszłości

 

Milan Rastislav Štefánik dzieciństwo

 

Milan Rastislav Štefánik dzieciństwo

 

 

Milan Rastislav Štefánik urodził się w 1880 roku w Koszycach na Węgrzech (dziś Słowacja). Jego ojciec Ján Štefánik był nauczycielem, a matka Mária (z domu Faktorová) zajmowała się domem. Štefánik miał dwoje rodzeństwa, brata Jana i siostrę Annę.

Štefánik dorastał w Košariská i uczęszczał do miejscowej szkoły, w której uczył go ojciec. W dzieciństwie interesował się naukami przyrodniczymi i spędzał dużo czasu na wsi, gdzie zajmował się obserwacją gwiazd i innymi zajęciami naukowymi.

Po ukończeniu szkoły podstawowej Štefánik przeniósł się w 1897 r. do Pragi, aby studiować na Uniwersytecie Karola. Podczas studiów szczególnie interesował się astronomią, a po ich ukończeniu został profesorem na Uniwersytecie Wiedeńskim. 50 faktów o Austrii, które Cię zaskoczą

 

Podróż Milana Rastislava Štefánika dookoła świata

 

On  nigdy nie brał udziału w wyprawie dookoła świata. Był jednak podróżnikiem i za życia odwiedził wiele krajów w Europie i USA.

Štefánik urodził się w Košariská na Węgrzech (dziś Słowacja) i wychował w małym miasteczku na wsi. Po ukończeniu szkoły podstawowej przeniósł się w 1897 r. do Pragi, aby studiować na Uniwersytecie Karola. Podczas studiów odwiedził wiele krajów w Europie, m.in. Francję, Szwajcarię i Niemcy.

Po ukończeniu studiów Štefánik został profesorem na Uniwersytecie Wiedeńskim, pracował także jako badacz w Obserwatorium Meudon we Francji. Podczas pobytu we Francji odwiedził także wiele innych krajów Europy, m.in. Włochy, Hiszpanię i Anglię.

 

Kiedy zmarł Milan Rastislav Štefánik

 

Kiedy zmarł Milan Rastislav Štefánik

 

 

Milan Rastislav Štefánik zginął w 1919 roku w Marnes-la-Coquette we Francji, po tragicznej katastrofie lotniczej. Był wybitnym słowackim astronomem, generałem i politykiem, który żył v 19. i XX wieku.

Štefánik zginął w 1919 roku po tragicznej katastrofie lotniczej we francuskiej miejscowości Marnes-la-Coquette. Jego śmierć była wielką stratą dla słowackiego ruchu narodowego i został pochowany w Panteonie w Hôpital des Invalides w Paryżu.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button