Atrakcje

Kosmiczne ciekawostki, 12 faktów, które rozsadzą twój umysł

Ciekawostki o Wszechświecie, 12 faktów, które Cię zszokują. Żyjemy w dziwnym układzie słonecznym. O czym myślisz, gdy patrzysz na gwiazdy? Że może nie jesteśmy sami? Dla samego ogromu tego wszystkiego?

 

Kosmiczne ciekawostki, 12 faktów, które rozsadzą twój umysł

 

Kosmiczne ciekawostki, 12 faktów, które rozsadzą twój umysł

 

We wszechświecie wiele może cię zaskoczyć. Faktem jest, że nie znamy wszystkich odpowiedzi na jego temat. Wiemy, że jest rozległy i piękny, ale nie jesteśmy pewni, jak bardzo jest rozległy (ani jak piękny, jeśli o to chodzi).
Ale niektóre rzeczy, które wiemy, są uderzające. Poniżej zebraliśmy kilka najbardziej niesamowitych faktów o Wszechświecie, więc kiedy spojrzysz w gwiazdy, możesz być jeszcze bardziej zdumiony tym, na co patrzysz.

 

1. Gwiazdy neutronowe mogą obracać się z prędkością 600 obrotów na sekundę

 

1. Gwiazdy neutronowe mogą obracać się z prędkością 600 obrotów na sekundę

Gwiazdy neutronowe są jednym z możliwych punktów końcowych w ewolucji gwiazd o dużej masie. Powstają w wybuchu supernowej z zapadającym się jądrem, a następnie obracają się niezwykle szybko ze względu na swoją fizykę. Gwiazdy neutronowe po narodzinach mogą obracać się nawet 60 razy na sekundę. W szczególnych okolicznościach prędkość ta może wzrosnąć do ponad 600 razy na sekundę.

2. W pokoju panuje kompletna cisza

 

 W pokoju panuje kompletna cisza

Fale dźwiękowe potrzebują środowiska, aby się rozchodzić. Ponieważ w próżni kosmicznej nie ma atmosfery, w przestrzeni między gwiazdami zawsze będzie panowała upiorna cisza.

 

Jednak światy z atmosferą i ciśnieniem powietrza pozwalają na rozchodzenie się dźwięku, dlatego na Ziemi, a pewnie i na innych planetach, jest dużo hałasu.

3. W znanym nam wszechświecie jest niepoliczalna liczba gwiazd.

 

W znanym nam wszechświecie jest niepoliczalna liczba gwiazd.

W rzeczywistości nie mamy pojęcia, ile gwiazd jest we Wszechświecie. W tej chwili korzystamy z naszych szacunków, ile gwiazd znajduje się w naszej własnej galaktyce, Drodze Mlecznej. Liczba ta jest następnie mnożona przez najlepsze oszacowanie liczby galaktyk we Wszechświecie. Po tych wszystkich obliczeniach jedyne co NASA może powiedzieć na pewno to to, że powiedzmy, że są wszystkie miliony niepoliczalnych gwiazd. Milion to każda niepoliczalna liczba.

 

Badanie przeprowadzone przez Australian National University oszacowało ich liczbę na 70 sekstylionów. Innymi słowy, jest to 70 000 milionów milionów milionów milionów.

 

4. Ślady astronautów z Apollo na Księżycu prawdopodobnie pozostaną tam przez co najmniej 100 milionów lat

 

 Ślady astronautów z Apollo na Księżycu prawdopodobnie pozostaną tam przez co najmniej 100 milionów lat

Ponieważ Księżyc nie ma atmosfery, nie ma tam wiatru ani wody, które mogłyby zniszczyć lub zmyć ślady astronautów Apollo na Księżycu. Oznacza to, że ich ślady, ślady łazików, ślady statków kosmicznych i wyrzucone materiały będą zachowane na Księżycu przez bardzo długi czas. 15 interesujących faktów na temat UFO.

 

Ale nie zostaną tam na zawsze. Księżyc to wciąż dynamiczne środowisko. W rzeczywistości jest on stale bombardowany przez „mikrometeoryty”, co oznacza, że na Księżycu wciąż zachodzi erozja, tylko bardzo powoli.

5. 99 procent masy naszego układu słonecznego stanowi Słońce

 

99 procent masy naszego układu słonecznego stanowi Słońce

Nasza gwiazda, Słońce, jest tak gęsta, że stanowi aż 99 procent masy całego Układu Słonecznego. Ciekawostki dotyczące przestrzeni kosmicznej. Dzięki temu może on dominować grawitacyjnie nad wszystkimi planetami.

 

Technicznie rzecz biorąc, nasze Słońce jest „gwiazdą ciągu głównego typu G”, co oznacza, że w każdej sekundzie łączy około 600 milionów ton wodoru w hel. Ponadto przetwarza około 4 mln ton materii na energię jako produkt uboczny.

 

Kiedy Słońce znika, staje się czerwonym olbrzymem i otacza Ziemię i wszystko, co się na niej znajduje. Ale nie martw się: nie stanie się to przez kolejne 5 miliardów lat.

 

Ciekawostki dotyczące Wszechświata 6. Co godzinę w Ziemię uderza więcej energii ze Słońca, niż nasza planeta zużywa w ciągu roku.

 

Ciekawostki dotyczące Wszechświata 6. Co godzinę w Ziemię uderza więcej energii ze Słońca, niż nasza planeta zużywa w ciągu roku.

W ciągu ostatnich 15 lat wykorzystanie energii słonecznej wzrastało o 20% rocznie. Ciekawostki dotyczące przestrzeni kosmicznej.  Według Yale Environment 360, w 2017 roku świat dodał o 30 procent więcej energii słonecznej, co oznacza, że w tym roku wygenerowano 98,9 gigawatów energii słonecznej.

 

Mimo pozornie dużej liczby, ta ilość energii stanowi zaledwie 0,7 procent rocznego zużycia energii elektrycznej na świecie. 10 najbardziej rzadkich i niesamowitych wydarzeń astronomicznych.

Ciekawostki dotyczące Wszechświata 7. Jeśli dwa kawałki tego samego rodzaju metalu zetkną się w przestrzeni, to zbliżają się do siebie i trwale przylegają.

 

Ciekawostki dotyczące Wszechświata 7. Jeśli dwa kawałki tego samego rodzaju metalu zetkną się w przestrzeni, to zbliżają się do siebie i trwale przylegają.

Ten niesamowity efekt nazywany jest spawaniem na zimno. Dochodzi do tego, ponieważ atomy poszczególnych kawałków metalu nie mają możliwości wykrycia, że są to różne kawałki metalu i dlatego bryły się łączą.

 

Na Ziemi nie doszłoby do tego, ponieważ kawałki są oddzielone powietrzem i wodą. Efekt ten ma ogromne znaczenie dla projektowania statków kosmicznych i przyszłości struktur opartych na metalu w próżni.

Ciekawostki dotyczące Wszechświata 8. Największa asteroida w naszym układzie słonecznym to ogromny kawałek kosmicznej skały zwany Ceres.

 

Ciekawostki dotyczące Wszechświata 8. Największa asteroida w naszym układzie słonecznym to ogromny kawałek kosmicznej skały zwany Ceres.

Ta asteroida – która bywa określana jako planeta karłowata – ma prawie 600 kilometrów średnicy. Jest zdecydowanie największa w pasie planetoid między Marsem a Jowiszem i stanowi pełną jedną trzecią masy tego pasa. Powierzchnia Ceres jest mniej więcej równa powierzchni Indii lub Argentyny. Filmy o łodziach : Top 10 filmów o łodziach.

9. Jeden dzień na Wenus jest dłuższy niż jeden rok na Ziemi

 

Jeden dzień na Wenus jest dłuższy niż jeden rok na Ziemi

Wenus ma niezwykle powolną oś obrotu, potrzebującą około 243 dni ziemskich na wykonanie jednego pełnego cyklu. Zabawne jest to, że Wenus potrzebuje jeszcze mniej czasu w ziemskich dniach na wykonanie jednego obrotu wokół Słońca – dokładnie 226. Życzenia świąteczne 100+ życzeń i winietek na Boże Narodzenie.

 

Ponadto Słońce wschodzi co 117 dni ziemskich, co oznacza, że w ciągu każdego roku wschodzi tylko dwa razy, czyli technicznie również wszystko w ciągu jednego dnia. Ponieważ Wenus również obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, Słońce będzie wschodzić na zachodzie i zachodzić na wschodzie.

Ciekawostki dotyczące Wszechświata 10. Czerwona plama Jowisza kurczy się

 

Ciekawostki dotyczące Wszechświata 10. Czerwona plama Jowisza kurczy się

Słynna czerwona plama Jowisza kurczy się w ostatnich dekadach. Ten punkt na planecie to ogromna wirująca burza, która kiedyś mieściła około trzech Ziem. Teraz tylko jedna Ziemia może się w nim zmieścić.

 

Co ciekawe, gdy burza kurczy się na szerokość, w rzeczywistości rośnie na długość. Na 2018 rok naukowcy wciąż nie wiedzą, dlaczego to zjawisko w ogóle występuje, ale niektórzy teoretycy spekulują, że może być związane ze strumieniami odrzutowymi na Jowiszu, które zmieniły kierunek lub położenie.

 

11. Jeden z księżyców Saturna ma charakterystyczny dwukolorowy kolor

 

Jeden z księżyców Saturna ma charakterystyczny dwukolorowy kolor

 

Iapetus, jeden z 62 księżyców Saturna, jest właściwie dość wyjątkowym obiektem niebieskim. Księżyc ten ma bardzo charakterystyczne dwutonowe ubarwienie, gdzie jedna strona jest znacznie ciemniejsza od drugiej.

 

Według stanu na 2018 rok, to dziwne zjawisko nie występuje na żadnym innym księżycu w Układzie Słonecznym. Kolor Iapetusa jest związany z jego położeniem względem innych księżyców Saturna. Okazuje się, że Iapetus znajduje się daleko poza pierścieniami Saturna i z tego powodu otrzymuje dużo kosmicznych śmieci od obiektów, które mogą przejść przez jego orbitę, co zdaniem Forbesa wyjaśnia ciemne regiony.

 

Ponadto inny księżyc, Phoebe, który jest całkowicie ciemny i bardziej odległy niż Iapetus, orbituje wokół Saturna zgodnie z ruchem wskazówek zegara i „emituje stały strumień cząsteczek.” Iapetus obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, co oznacza, że cząstki wylatujące z Phoebe uderzają tylko w jedną stronę Iapetusa, gdy obracają się wokół niego. To wyjaśnia, dlaczego Iapetus nie jest całkowicie ciemny, a jedynie częściowo.

 

Ciekawostki dotyczące Wszechświata 12. Pozycja Gwiazdy Północnej zmienia się w czasie

 

Ciekawostki dotyczące Wszechświata 12. Pozycja Gwiazdy Północnej zmienia się w czasie

 

Nawigacja będzie dziwna, gdy Polaris przestanie być Gwiazdą Północną za około 13 000 lat. Jeśli nie wiedziałeś, oś Ziemi podlega ruchowi zwanemu „precesją”, co oznacza, że oś planety będzie się zmieniać i tworzyć stożek – nawet jeśli tylko nieznacznie.

 

Kiedy to się stanie, potrzeba około 26 000 lat, aby oś wyśledziła pełny kształt stożka. Ciekawostki dotyczące przestrzeni kosmicznej.  Dodajmy do tego, że Polaris, obecna „gwiazda północna” Ziemi, w końcu zacznie zmieniać położenie, ponieważ Ziemia podlega precesji. Prostownica do włosów : Co wybrać

 

Uważa się, że w 3000 r. p.n.e. północną gwiazdą była gwiazda Thuban, znana również jako Alpha Draconis. Za około 13 000 lat nową gwiazdą północną będzie Wega – ale za 26 000 lat Polaris powróci do swojej pierwotnej pozycji, ponieważ Ziemia nadal podlega precesji.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button