Atrakcje

10 najbardziej rzadkich i niesamowitych wydarzeń astronomicznych

Ciągły ruch planet, siła grawitacji, zmiany w jądrze układu gwiezdnego powodują różne zdarzenia astronomiczne. Niektóre wydarzenia astronomiczne mogą być w odpowiednich warunkach widoczne gołym okiem. Niektóre wydarzenia astronomiczne mają miejsce wieki później, np. przybycie komet. Oto 10 najrzadszych i najbardziej niesamowitych wydarzeń astronomicznych.

10. Kometa Churyumov-Gerasimenko

kometa churyumov-gerasimenko


Kometa Churyumov-Gerasimenko, czyli kometa Churyumov-Gerasimenko, to kometa okresowa o okresie orbitalnym 6,45 roku. W 2014 roku europejska sonda kosmiczna Rosetta zbliżyła się do niej na bardzo małą odległość (kilka km) i szczegółowo ją zbadała. 12. W listopadzie 2014 roku na powierzchni komety wylądował lądownik Philae z sondy kosmicznej Rosetta. 30. We wrześniu 2016 roku sama sonda kosmiczna Rosetta zeszła na powierzchnię komety.

Kometa Churyumov-Gerasimenko pochodzi z lodowego ciała obok planety Neptun i zmierza w kierunku Słońca. Przechodzi w odległości 3,5 jednostki astronomicznej od powierzchni Ziemi. Kometa Churyumov-Gerasimenko została po raz pierwszy odkryta w 1969 roku. Podczas podróży w kierunku Słońca cząsteczki lodu ulegają sublimacji pod wpływem ciepła słonecznego.

9. Burze meteorów Leonidów

leońskie burki meteorologiczne


Burza powstaje, gdy Ziemia przechodzi przez orbitę Komety Tempel-Tuttle. Kometa ta okrąża Słońce co 33 lata. Podczas burzy meteorów Leonida możemy spodziewać się 1000 meteorów na godzinę. Zajmuje to więcej niż 15 minut. To wydarzenie zostało po raz pierwszy odkryte w 1833 roku.

8. Kometa Hale-Bopp

Kometa Hale-Bopp


Kometa Hale-Bopp lub Kometa Hale-Bopp, oznaczona C/1995 O1, była prawdopodobnie najczęściej obserwowaną kometą XX wieku. i jedna z najjaśniejszych komet od dziesięcioleci. Była widoczna gołym okiem przez rekordowe 19 miesięcy, dwa razy dłużej niż poprzedni rekordzista, Wielka Kometa z 1811 roku.Kometa Hale-Bopp jest kometą długookresową.

Została odkryta 23 lipca 1995 roku w bardzo dużej odległości od Słońca i spodziewano się, że będzie bardzo jasna, gdy zbliży się do Słońca. Została odkryta niezależnie przez Alana Hale’a (Nowy Meksyk) i Thomasa Boppa (Arizona). Chociaż bardzo trudno jest oszacować jasność komety, kometa Hale-Bopp przekroczyła wszelkie oczekiwania, gdy weszła w peryhelium 1 kwietnia 1997 roku. Została nazwana Wielką Kometą 1997 roku. cytaty o miłości

Przejście komety Hale-Bopp zapoczątkowało również podwyższony poziom paniki, niespotykany w ostatnich dekadach. Pogłoski o przybyciu obcego statku kosmicznego wraz z kometą rozeszły się szeroko, wywołując masowe samobójstwa wśród wyznawców kultu Heaven’s Gate.

7. Kometa Halleya

Harley's Comet


Kometa Halleya jest kometą okresową o okresie około 75,3 lat. Jest to najbardziej znana kometa okresowa. Jego nazwa pochodzi od nazwiska astronoma Edmunda Halleya. Ostatni raz w peryhelium znajdowała się w 1986 roku, kiedy to odwiedziła ją sonda kosmiczna Giotto. Jego najbliższy powrót do Słońca spodziewany jest 28. Lipiec 2061 r.

6. Kometa ISON

kometa ison


Kometa ISON zmobilizowała światową społeczność astronomiczną od 21. Wrzesień 2012, kiedy to została odkryta przez rosyjskich naukowców. Sięga ona początków naszego układu słonecznego 4,5 mld lat temu. „To relikt formowania się układu słonecznego” – powiedział w zeszłym roku amerykański naukowiec Carey Lisse. Zwrócił uwagę, że planety powstały z komet, które głównie niosły wodę, co tłumaczy ogromne znaczenie tych ciał niebieskich.

5. Planetarne wyrównanie

wyrównanie planetarne


Ustawienie planetarne jest bardzo rzadkie . Naukowcy szacują, że w 2040 roku dojdzie do zrównania Marsa, Merkurego, Wenus, Jowisza, Saturna i Księżyca. Najbardziej znane ustawienie planet pochodzi z 2000 roku, kiedy to planety Mars, Saturn, Wenus, Merkury i Jowisz znalazły się w jednej linii.

4. Wielka Biała Burza

duża biała burka

Szacuje się, że w każdej sekundzie na Saturnie występuje 10 rozbłysków łańcuchowych. Te błyskawice odparowują wodę do atmosfery Saturna. Gdy ta woda skrapla się, piorun staje się bardziej intensywny i tworzy burzę. Burza ta jest około połowy średnicy Ziemi i 10 000 razy potężniejsza niż burze na Ziemi. Szacuje się, że co sekundę na Saturnie dochodzi do 10 łańcuchowych wyładowań atmosferycznych.

3. Tranzyt Wenus

przejście Wenus


Tranzyt Wenus to właściwie zjawisko astronomiczne, w którym planeta Wenus przechodzi między Ziemią a Słońcem. Podczas tej podróży Wenus może być widoczna z ziemi jako czarna kropka w cieniu Słońca. To wydarzenie powtarza się co osiem lat. Ale pozycja Wenus w cieniu Słońca może się zmieniać. Potrzeba 110 lat, aby uzyskać taką samą pozycję jak przy poprzednich przejściach. Ostatnie wystąpienie przejścia odnotowano w 2012 roku w Wenecji.

2. Blue Moon

niebieski księżyc


Miesiąc księżycowy ma długość 29,530589 dnia – nasze miesiące kalendarzowe są dłuższe, jedynym wyjątkiem jest luty. Pozostałe półdniówki i „półdniówki” stopniowo się kumulują, tak że od czasu do czasu mamy 13 zamiast 12 pełni. Zjawisko to występuje mniej więcej raz na 2,7 roku.

1. całkowite zaćmienie słońca

całkowite zaćmienie słońca

Zaćmienie Słońca to zjawisko naturalne, które występuje, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się w linii prostej. Na Ziemi objawia się to jako całkowite lub częściowe zaćmienie Słońca przez Księżyc. Powodem, dla którego zaćmienia Słońca w ogóle istnieją na Ziemi jest to, że stosunek rozmiarów Słońca i Księżyca jest prawie dokładnie taki sam jak stosunek ich odległości od Ziemi, tzn. j. około 1:400, więc ich pozorna wielkość na niebie jest taka sama.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button