Atrakcje

Ciekawostki o Szkocji 30 ciekawostek o Szkocji

Ciekawostki dotyczące Szkocji. Zielone lasy, rozległe lochy, wysokie góry i żywa kultura składają się na piękny krajobraz Szkocji.

Ale ten wspaniały kraj kryje w sobie o wiele więcej! Zagłębiliśmy się nieco bardziej i odkryliśmy kilka ekscytujących i zabawnych faktów, które powinieneś znać.
Oto 30 faktów na temat Szkocji.

 

Ciekawostki o Szkocji 30 ciekawostek o Szkocji

Ciekawostki dotyczące Szkocji:

1. narodowym zwierzęciem Szkocji jest jednorożec.

2. A Szkoci najprawdopodobniej mają niebieskie oczy, jak wszyscy inni w Wielkiej Brytanii. Aż 57% mieszkańców południowo-wschodniej Szkocji ma niebieskie oczy.

3. Najwyższy żywopłot na świecie znajduje się w Szkocji. Ten liczący ponad 1700 metrów długości i 100 metrów wysokości gigant znajduje się w pobliżu miasta Meikleour przy drodze A93 Perth – Blairgowrie.

4. W Szkocji rośnie jedno z najstarszych drzew w Europie – cis Fortingall. Według współczesnych szacunków ma ona od 2 do 3 tysięcy lat.

 

Ciekawostki o Szkocji jest domem dla jednego z najstarszych drzew w Europie

5. Szkoci wymyślili sport jakim jest golf, a miasto St Andrews jest uważane za „ojczyznę golfa”. W golfa gra się w Szkocji od wczesnych lat 15. wiek

6. Szkocja ma najwyższy na świecie odsetek osób o rudych włosach. Około 13% populacji ma rude włosy. I nie, Rupert Grint nie pochodzi ze Szkocji.

7. Od lat 70. 20s. wieku, import haggis do USA jest zakazany.

Ciekawe fakty o Szkocji

8. Blizna na twarzy Jokera z The Dark Knight to rana zwana „uśmiechem z Glasgow”. Wywodzi się z Glasgow w Szkocji, ale później stał się popularny wśród angielskich gangów ulicznych. Aktor Tommy Flanagan dostał go, gdy został zaatakowany przed szkockim barem.

9. W edynburskim zoo mieszka pingwin o imieniu Sir Nils Olav, który jest brygadierem i posiada tytuł szlachecki.

 

Ciekawe fakty o Szkocji

10. Najkrótszy komercyjny lot na świecie można odbyć w Szkocji. Podróż z Westray Island do Papa Westray Island na Orkadach trwa zaledwie 47 sekund.

11. Wiesz o Loch Ness, teraz poznaj Morag, potwora z Loch Morar. To duże i nieuchwytne stworzenie podobno zaatakowało dwóch rybaków w sierpniu 1969 roku. Powiedzieli, że widzieli stworzenie o długości około 30 metrów z grubą brązową skórą, trzema dużymi garbami i głową przypominającą węża.

12. Pierwszy w historii międzynarodowy mecz piłkarski zostaje rozegrany w Szkocji. Mecz ten został rozegrany pomiędzy Szkocją a Anglią w 1872 roku i został rozegrany na West of Scotland cricket ground w Partick. Mecz obejrzało 4 tysiące widzów i zakończył się on remisem 0:0. Ciekawostki o Anglii 25 interesujących faktów

 

Fakty o Szkotach 

 

13. Szkocja składa się z około 790 wysp. Spośród nich 660 jest niezamieszkałych.

14) Piłka nożna została pierwotnie zakazana przez króla Jakuba I. Na szczęście popadł on w zapomnienie, a Szkocja dała światu jedną z najbardziej gorących rywalizacji w futbolu – derby Old Firm pomiędzy Rangersami i Celtikiem.

15. Najdłuższe echo wewnątrz struktury stworzonej przez człowieka zostało zarejestrowane w tunelach Inchindown w Szkocji. Był to magazyn paliw z czasów II wojny światowej w pobliżu Invergordon w hrabstwie Ross.

 

Ciekawostki dotyczące krajobrazu Szkocji

16) Szkocja ma trzy oficjalnie uznane języki: szkocki, angielski i gaelicki. Szkocki gaelicki jest używany przez zaledwie jeden procent mieszkańców Szkocji.

17. Pierwszym miastem na świecie, które miało własną straż pożarną był Edynburg. Ale składała się ona ze strażaków ochotników. Dlatego trzeba było dużo czasu, aby ludzie się zebrali i przyszli na miejsce spalania.

18. Małe miasteczko Bonnybridge w Szkocji stało się światową stolicą UFO. Rocznie zgłaszanych jest tu blisko 300 obserwacji niezidentyfikowanych obiektów latających. 6 przepisów na domowe odżywki do włosów dla każdego rodzaju włosów

 

Historia kraju

 

19. W Szkocji znajduje się najstarszy zachowany kamienny dom w północnej Europie. Nazywa się „Knap z Howar”.
Założony w 1695 roku Bank of Scotland jest jednym z trzech najstarszych banków w Wielkiej Brytanii. Pozostałe dwa banki to Barclays i Bank Anglii.

20. w Szkocji powstała Encyclopaedia Britannica.

21. Szkockie śniadanie to jedno z najskuteczniejszych lekarstw na kaca. W ich skład wchodzi kaszanka w stylu szkockim, kiełbasa lotaryńska, pieczona fasola, podpłomyki tattie, jajko, tost i angielska herbata lub kawa.

22. można powiedzieć, że Szkoci wymyślili współczesny świat. Szkot Alexander Graham Bell wynalazł telefon w lutym 1876 roku, a szkocki inżynier John Logie Baird stworzył 2. Październik 1925 pierwszy na świecie obraz telewizyjny.

23) Dudy to narodowy instrument Szkocji. Pierwsze ślady dud można znaleźć już około 1400 roku.

 

Ciekawostki o szkockich dudach

Ciekawostki dotyczące Szkocji:

Niektórzy Szkoci jeszcze 100 lat temu mieszkali w jaskiniach.

W USA jest tyle samo osób o szkockim pochodzeniu, co w Szkocji.

Na słynnych Highland Games zawodnicy popisują się swoimi umiejętnościami w rzucie młotem, a nawet w rzucie haggisem. Pierwsze Highland Games odbyły się w 11. stulecia.

Szkoccy mężczyźni noszą kilty. Kilt to tradycyjny strój gaelickich mężczyzn i chłopców z wyżyn Szkocji.

Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu jest jednym z największych festiwali sztuk performatywnych na świecie.

Pierwszym miastem na świecie, które miało własną straż pożarną był Edynburg. Ale składała się ona ze strażaków ochotników.

Dlatego trzeba było dużo czasu, aby ludzie się zebrali i przyszli na miejsce spalania.

Co najważniejsze, Festiwal przyciąga co roku ponad 400 000 osób.

Pierwsza na świecie kolorowa fotografia została wykonana w Szkocji. Na zdjęciu, o którym mowa, widać wstążkę tartanową.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button