AtrakcjeProjekt

10 najnowszych innowacji, które w niedalekiej przyszłości mogą ułatwić i usprawnić nasze życie

Wszyscy wyobrażamy sobie przyszłość pełną szczęścia i komfortu. Patrząc na historię, nie trudno się domyślić, że przyszłość z pewnością będzie przyjemniejsza dla ludzi. Załóżmy jednak, że nasza przyszłość będzie lepsza, a innowacje, które zawarliśmy w tym zestawieniu, mogą być przydatne w jej tworzeniu. Przejdźmy więc do listy 10 najnowszych innowacji, które w najbliższej przyszłości mogą ułatwić i usprawnić nasze życie.

10. Zwinne roboty

Zwinne roboty


Naukowcy stworzyli niedawno maszyny, które mają zdolność radzenia sobie, chodzenia i biegania po szorstkim i nierównym terenie, co czyni je znacznie bardziej przydatnymi w nawigacji po ludzkim środowisku.

Od dziesięcioleci ludzie czekają na pojawienie się robotów w naszym życiu. Nie ma wątpliwości, że w niedalekiej przyszłości roboty będą naszymi przyjaciółmi, pupilami, pomocnikami, a nawet partnerami życiowymi. Rozwój zwinnych robotów jest jednym z kroków ku tej przyszłości.

9. Chipy neuromorficzne

Chipy neuromorficzne


Wiesz, że nasz mózg to najbardziej zaawansowana maszyna przetwarzająca w znanym wszechświecie. Ludzki mózg jest w stanie przetwarzać informacje z prędkością światła bez zużywania dużej ilości energii. Inżynieria neuromorficzna to próba szybkiego i bardzo sprawnego naśladowania pracy naszych mózgów. Pozwoliłoby to na stworzenie bardzo szybkich i superwydajnych procesorów, które mogłyby znaleźć zastosowanie w smartfonach, komputerach, a w końcu w robotach.

 

8. Organiczne baterie rodnikowe

Organiczne baterie rodnikowe


W dzisiejszych czasach smartfony są naszymi największymi przyjaciółmi, a z każdym rokiem stają się coraz potężniejsze. Wadą tych potężnych maszyn elektronicznych jest żywotność baterii, która wydaje się być krótsza w trakcie przyszłego rozwoju. Filmy wojenne

Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi organiczny akumulator rodnikowy (ORB). Baterie te są stosunkowo nowym typem baterii, po raz pierwszy opracowanym w 2005 roku. Ten typ baterii nie jest powszechnie dostępny dla konsumenta, ale jego rozwój jest bliski praktycznego zastosowania. ORB są potencjalnie bardziej przyjazne dla środowiska niż konwencjonalne baterie metalowe, co jest dużym plusem. Wykorzystują one organiczne polimery rodnikowe, czyli elastyczne tworzywa sztuczne, zamiast metali do dostarczania energii elektrycznej. ORB są uważane za wysokowydajną alternatywę dla obecnie stosowanych baterii Li-ion.

 

7. Pociągi Hyperloop

Pociągi Hyperloop


Pomysł na tego typu pociągi pojawia się od dziesięcioleci. Dopiero Elon Musk postanowił przekuć pomysł w rzeczywistość. Hyperloop to proponowana metoda transportu pasażerów i towarów, która napędza pojazd przypominający ciało pod rurą próżniową z prędkością powietrza. Strąki są rozpędzane do prędkości przelotowej przez liniowy silnik elektryczny i suną po swojej drodze wykorzystując pasywną lewitację magnetyczną lub łożyska powietrzne. Rury mogą iść nad ziemią na słupach lub pod ziemią, eliminując niebezpieczeństwo przechodzenia przez stopnie. Mamy nadzieję, że system będzie wysoce energooszczędny, cichy i autonomiczny. Mają się one poruszać z prędkością ponad 1000 km/h.

 

6. Telefony bez ramki

Telefony bez ramki


Producenci smartfonów od wielu lat próbują stworzyć telefony pozbawione ramek. Dopiero od premiery Xioami MiMix, świat złapał namiastkę przyszłych telefonów. Samsung podobno również idzie w ślady Xiaomi i prawdopodobnie sprawi, że kolejne smartfony z serii Galaxy S będą bezel-less z około 95-procentowym stosunkiem ekranu do ciała, pozostałe 5 procent potrzebne na przednią kamerę. Ta innowacja z pewnością ma świetlaną przyszłość, a nasze smartfony wydają się zmierzać w kierunku przyszłości, w której wszystkie wyświetlacze są stale włączone, dzięki czemu doświadczenie jest jeszcze bardziej wciągające.

 

5. Rolnictwo pionowe

Rolnictwo pionowe


Do 2050 roku populacja ludzka ma osiągnąć 9 miliardów ludzi, a około 80 procent ludzi będzie mieszkać w miastach. Przeludnienie z pewnością zniszczy tę planetę na wiele sposobów, chyba że znajdziemy sposób na jej uratowanie.

Jedną rzeczą, której każdy człowiek potrzebuje do utrzymania się przy życiu (oprócz tlenu i wody) jest jedzenie. Potrzebujemy ziemi, aby uprawiać naszą żywność, a być może nie chcemy już więcej szkodzić matce ziemi poprzez wycinanie lasów. Wielkim wyzwaniem jest zapewnienie wysokiej jakości żywności dla 9 miliardów ludzi. Jednak ten problem można rozwiązać dzięki tej innowacji.

Pionowe rolnictwo to praktyka produkcji żywności w pionowych warstwach, takich jak wieżowiec, używany magazyn lub kontener morski. Nowoczesne koncepcje rolnictwa pionowego wykorzystują techniki rolnictwa wewnętrznego i technologię rolnictwa kontrolowanego środowiska (CEA), gdzie wszystkie czynniki środowiskowe mogą być kontrolowane. Rolnictwo pionowe zajmuje mniej miejsca i może wyprodukować około 1000 razy więcej żywności na tej samej ilości ziemi.

 

4. Zestawy słuchawkowe do wirtualnej rzeczywistości

Zestawy słuchawkowe do rzeczywistości wirtualnej
O ile idea wirtualnej rzeczywistości nie jest niczym nowym, o tyle rok 2016 określany jest jako ten, w którym wirtualna rzeczywistość zobaczyła pewne przyspieszenie w swoim rozwoju. Jak na razie skupia się głównie na graczach, którzy nie są źli. VR najlepiej nadaje się do gier. Jak większość pozycji na tej liście, ten potrzebuje sporo podrasowania i rozwiązania kilku problemów, aby w końcu mógł być używany przez dużą liczbę osób na całym świecie. Ale ta technologia z pewnością ma jasną przyszłość, tak jasną, że może spowodować problemy dla twoich oczu.

 

3. Domy fabrykowane

Domy fabrykowane


Rok 2007 był rokiem, w którym populacja ludzka zamieszkująca obszary miejskie przekroczyła populację zamieszkującą obszary wiejskie. Więcej osób mieszkających w miastach to więcej przestrzeni do życia, a co za tym idzie wyższe ceny w stanach, co może złamać kręgosłup studentom, którzy przenoszą się do miast na studia.

Produkowane mieszkania starają się dokładnie rozwiązać ten problem. Są one produkowane w dużej fabryce, a następnie montowane na miejscu. Ponieważ są one produkowane w dużych ilościach z dokładnie takim samym wnętrzem i designem, są łatwe w produkcji i wymagają mniejszych nakładów finansowych na ich wytworzenie, co obniża koszty.

 

2. Samochody samojezdne

Samochody samojezdne


Samochody samojezdne to chyba najbardziej wyczekiwana technologia na świecie. Co roku w wypadkach giną miliony ludzi, a większość z nich spowodowana jest przez alkohol i narkotyki. Samojezdne samochody wyleczą jednak chorobę zwaną zaniedbaniem.
Mimo wszystkich dobroci, ta technologia wciąż się rozwija i wymaga solidnych poprawek, by być w pewnym sensie rewolucyjną. Niedawno podczas testów pozbawiony kierowcy pojazd Google zderzył się z autobusem. Technologia musi się więc uczyć i podejmować jak najlepsze decyzje w potrzebie.

 

1) Druk 3D

Druk 3D
Druk 3D to pionierska technologia, która wydaje się mieć nieograniczony potencjał. Obecnie lekarze używają go do tworzenia replik narządów wewnętrznych pacjentów, takich jak serce, oraz do ćwiczenia operacji przed właściwym zabiegiem, nie pozostawiając miejsca na błąd. Poza szpitalami ma potencjał, by zrewolucjonizować świat. Wyobraź sobie przyszłość, w której możesz wydrukować każdy produkt, który zrobisz w domu.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button