Filmy i rozrywka

Rosyjskie filmy wojenne – 10 najlepszych rosyjskich filmów wojennych

Rosyjskie filmy wojenne. Zobacz rosyjskie filmy wojenne. Najlepsze filmy o wojnie. Rosyjskie filmy wojenne z okresu I i II wojny światowej.

10. T-34 – Rosyjskie filmy wojenne

 

T-34 - Rosyjskie filmy wojenne

W 1944 roku dzielna grupa rosyjskich żołnierzy zdołała uciec z niemieckiej niewoli w na wpół zniszczonym legendarnym czołgu T-34. Był to czas niezapomnianej odwagi, ciężkiej walki, niepokonanej miłości i legendarnych cudów… Wielka Wojna Ojczyźniana. Porucznik Nikolai Ivushkin (Alexander Petrov) w małej ciężarówce, wraz z kierowcą Stepan Vasilyonko (Viktor Dobronravov) po prostu tak-so uciekł niemiecki czołg.Ruske vojnove filmy.  Iwuszkin przybywa do sztabu znajdującego się we wsi Nefjodovka, gdzie zostaje mianowany dowódcą jedynego zdolnego do walki czołgu. Wkrótce na miejsce docierają czołgi niemieckiego Hauptmanna Klausa Jägera. W bitwie Iwuszkin niszczy całą kompanię czołgów Jägera (w wielu przypadkach jednym strzałem dwa czołgi naraz). T-34 doznaje jednak poważnych uszkodzeń. Iwuszkin i mechanik Stepan Wasilonok zostali ranni i dostali się do niewoli. Ale nawet to nie powstrzymuje zdeterminowanych i odważnych żołnierzy i natychmiast zaczynają planować ucieczkę. Mają niedokończone sprawy z Jägerem. Iwuszkin uruchamia plan ucieczki z pomocą rosyjskiej tłumaczki Ani (Irina Starshenbaum) i poobijanego, legendarnego radzieckiego czołgu T-34.

9. Stalingrad

 

Stalingrad

Rozkazy Hitlera nakazywały nie cofać się i nie poddawać, a ponad dwa miliony ludzi zginęło w czasie surowej zimy. Bitwa pod Stalingradem stała się więc punktem zwrotnym w rozwoju wojny, a Niemcy nigdy nie podniosły się po tej druzgocącej klęsce. Brutalną rzeczywistość widać oczami niemieckiego oficera Hansa von Witzlanda (Thomas Kretschmann) i jego plutonu. Śledźcie historie zwykłych niemieckich żołnierzy, gdy poznają prawdziwą naturę reżimu, a ich ekscytacja budową III Rzeszy powoli przeradza się w rozczarowanie i chęć powrotu do domu za wszelką cenę.

8. Idź i patrz.

 

Idź i patrz.

Latem 1943 roku 14-letni Fljora jest naiwnym białoruskim chłopcem zdeterminowanym, by dołączyć do partyzanckiego ruchu oporu. Pod koniec opowieści jest wrakiem człowieka, z jego twarzy na zawsze zniknęły ślady dziecięcej niewinności. Pełne cierpienia losy Fljora, w których nie brakuje miejsca na pierwsze erotyczne zauroczenia i tragikomiczne momenty, przeżywała większość tych, którzy przyszli na świat w czasie II wojny światowej. Niemcy realizowali wówczas na Białorusi projekt „spalonej ziemi”, w którym sześćset wsi leżało w gruzach. O tych wydarzeniach opowiada w swoich powieściach Aleś Adamowicz, który jest również współtwórcą scenariusza do filmu, który nosi tytuł Zabić Hitlera. Film wszedł jednak do produkcji pod tytułem, który stanowi refren w biblijnej Apokalipsie. Elom Klimov nakręcił go chronologicznie, co bardzo pomogło reprezentantowi głównej roli Aleksiejowi Krawczykowi utożsamić się ze swoim bohaterem. Jednak obraz obłąkanego wnętrza Flyora nie jest przekazywany tylko przez działania aktorów; znaczący wkład ma także praca operatora i dźwiękowca, do której dziwny kontrapunkt stanowi muzyka Mozarta.

 

7. Upadek Trzeciej Rzeszy 

 

Upadek Trzeciej Rzeszy 

20 lipca 1944 roku Hitler został zamordowany w głównym namiocie Führera „Traudl” (Wolfsschanze). Jego osobista sekretarka Gertraud „Traudl” Junge była z bliska świadkiem tego wydarzenia.

 

Po raz pierwszy zatrząsł się grunt pod stopami wszechwładnego niegdyś „Przywódcy”, a wszyscy w jego najbliższym otoczeniu poczuli szok. Dziewięć miesięcy później Hitler przeniósł się do swojego przestronnego systemu bunkrów na terenie Nowej Kancelarii Rzeszy w Berlinie. Armia Czerwona w tym czasie przystąpiła do całkowitego okrążenia go. 20 kwietnia Hitler obchodził swoje 56 urodziny w gronie wiernych współpracowników i swojego sztabu. Od kilku dni w bunkrze mieszka z nim również Eva Braun. Himmler, Goering i partyjna czołówka wycofali się do bezpieczniejszych części Niemiec, natomiast Hitler w żadnym wypadku nie chce opuszczać swojej stolicy. 29 kwietnia Armia Czerwona otacza dzielnicę rządową i odcina ją od reszty Berlina, gdzie na ulicach toczy się walka o każdy dom. Podczas tej nocy Hitler dyktuje swoją ostatnią wolę sekretarzowi Traudlowi Jungowi i poślubia Evę Braun.

 

Świadkami ślubu są Goebbels i Bormann. 30 kwietnia wojska rosyjskie rozpoczynają bitwę o Reichstag. Hitler postanowił popełnić samobójstwo. Wraz z Evą Braun otruł się, a ich zwłoki spalono w ogrodzie kanclerza Rzeszy. Dzień później Magda Goebbels otruła we śnie szóstkę swoich dzieci. Magda i Joseph Goebbels wyszli wtedy do ogrodu i zastrzelili się. Ich zwłoki również zostały skremowane. Mimo że generał Weidling wydał rozkaz do kapitulacji, walki trwały nadal na ulicach … Film Upadek III Rzeszy powstał na podstawie książki „Bis zur letzten Stunde” autorstwa osobistego sekretarza Adolfa Hitlera – Traudl Junga. Porywająca kreacja Bruno Gange jako Hitlera przyciągnęła do kin w samych Niemczech 6 milionów widzów.

6. Wróg u bram Rosyjskie filmy wojenne

 

Wróg u bram Rosyjskie filmy wojenne

7 lipca 1942 roku rozpoczęła się jedna z największych bitew II wojny światowej. Walczono o przemysłowe miasto nad Wołgą, wówczas Stalingrad, a dowództwo obu armii – radzieckiej i niemieckiej – zdawało sobie sprawę, że to właśnie tutaj rozstrzygnie się ostateczne zwycięstwo. Historia, inspirowana książką amerykańskiego historyka Williama Craiga o tym samym tytule, przedstawia – w dramatycznych ramach krwawego konfliktu wojennego – pojedynek rosyjskiego snajpera Wasilija Zajcewa z oficerem niemieckiego wywiadu majorem Königiem. Ten ostatni ma za zadanie zlikwidować żołnierza z Uralu, który ma ogromną wartość dla sowieckiej propagandy wojennej. Jego przełożony, Daniłow, dosłownie „stworzył” go na świetlany prototyp skromnego, prostego, ale nieustraszonego bohatera, zdolnego bez wahania oddać życie za Ojczyznę. Niewiele wie, że czyniąc to, postawił się również na drodze zakochanego brata. Strona niemiecka wierzy i ma nadzieję, że śmierć Wasilija, przynajmniej na jakiś czas, sparaliżuje ducha walki Armii Czerwonej pod Stalingradem.

5. Nesokrušimyj

 

Nesokrušimyj

Fabuła skupia się na rosyjskim kapitanie Konowałowie (Andriej Czernyszow), który w 1942 roku prowadzi zwiad jako dowódca czołgu. Podczas krótkiej przerwy jego T-34 zostaje trafiony i zniszczony przez niemiecki czołg. Tylko dwóch z załogi przeżyło. Po wyleczeniu wraca do jednostki, ale tu nie mają dla niego czołgu. Dzięki pomocy inżyniera technicznego udaje mu się zdobyć czołg KV-1 i wraz z załogą przetaczają część niemieckich sił czołgowych.

4. The Last Frontier Rosyjskie filmy wojenne

 

The Last Frontier Rosyjskie filmy wojenne

Znany amerykański reżyser Anthony Mann (1906-1967) w latach pięćdziesiątych poświęcił się głównie gatunkowi westernu. Oprócz nagradzanej serii westernów psychologicznych z Jamesem Stewartem w roli głównej, nakręcił także The Last Frontier (1955), nieznany film rozgrywający się na oregońskich pustkowiach podczas wojny secesyjnej. Jej bohaterem jest prosty traper futrzarski Jed Cooper (Victor Mature), który jako zwiadowca w służbie amerykańskiej kawalerii jest świadkiem walk z Indianami zaciekle opierającymi się ekspansji białych. Tęskni za niebieskim wojskowym mundurem i chce się „ucywilizować”, choć nie wie dokładnie, co to znaczy. Jego odpowiednikiem jest ślepy pułkownik Marston (Robert Preston), nowy dowódca fortu, którego nie obchodzi, ilu ludzi zginie dla własnego honoru i chwały.

 

Mało znany w naszym kraju Victor Mature był w swoim czasie, dzięki pomijanym zaletom fizycznym, popularnym bohaterem, zwłaszcza w filmach historycznych (Samson i Delilah, Rúcho. Demetrius i Gladiatorzy, Sinuhet Egipcjanin) i nigdy nie traktował siebie ani swojego aktorstwa zbyt poważnie. Z bezprecedensową szczerością zauważył swoje ograniczone zdolności aktorskie: „Nie jestem przecież aktorem, a na dowód tego zrobiłem sześćdziesiąt filmów”. Natomiast postać Jeda Coopera to z pewnością jedna z jego najlepszych kreacji. W roli żony Marstona w filmie pojawia się początkująca wówczas Anne Bancroft, późniejsza niezapomniana pani Robinson w klasycznym Absolwencie (1967). Akcja „The Last Frontier” mogła rozgrywać się w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych, ale film kręcono w nieupiększonych meksykańskich plenerach w pobliżu wulkanu Popocatepetl.

3. Bitwa o Sewastopol

 

Bitwa o Sewastopol

Co sprawiło, że Ludmiła Pawliczenko, piękna młoda dziewczyna, chwyciła za broń i stała się jednym z najskuteczniejszych snajperów II wojny światowej? Czy jest bohaterką, czy zimnokrwistą zabójczynią z 309 ofiarami na koncie? A jakie były jej relacje z pierwszą damą Ameryki Eleanor Roosevelt? Rosyjskie filmy wojenne .Czy potrafiła zachować swoją kobiecość nawet podczas działań wojennych? Nie tylko na te pytania znajdziesz odpowiedź w trzymającej w napięciu i porywającej Bitwie o Sewastopol, która zabierze Cię w jedną z najważniejszych bitew II wojny światowej.

2. Pianista

 

Pianista

Pianista to historia Władysława Szpilmana, wielkiego pianisty i uznanego interpretatora kompozycji Chopina. Opowieść zaczyna się w momencie, gdy w radiu w Warszawie rozlega się Nokturn c-moll Chopina w jego wykonaniu. Jest rok 1939, a Szpilman ma 28 lat. Polska zostaje zaatakowana przez wojska niemieckie, które wkrótce docierają do jej stolicy – Warszawy. Niemal natychmiast wobec lokalnej społeczności żydowskiej stosowane są surowe restrykcje. Szpilman i jego rodzina – rodzice, brat i dwie siostry – wiedli dotąd spokojne życie, ale wkrótce i oni zostają zmuszeni do podporządkowania się upokarzającym regułom. Jak trzymać królika – Kiedy możemy złapać małe króliki w ręce

 

Oprócz tego, że zabraknie im pieniędzy i jedzenia, muszą nosić na rękach gwiazdę Dawida pod groźbą surowej kary. Presja stopniowo rośnie, a rodzina ma coraz gorszą sytuację. Wkrótce są zmuszeni sprzedać obrazy, srebra, meble, a w końcu cenny fortepian Szpilmana. Największym ciosem jest jednak decyzja, że wszyscy Żydzi mają zostać umieszczeni w zamkniętym kompleksie otoczonym wysokimi murami – miejscu, które wkrótce przejdzie do historii jako warszawskie getto.

1. Raja 1918 Rosyjskie filmy wojenne

 

Raja 1918 Rosyjskie filmy wojenne

Dramat wojenny Lauri Törhönena rozgrywający się tuż po fińskiej wojnie domowej w 1918 roku. Kapitan von Munck, młody naukowiec i urzędnik państwowy, zostaje wysłany do Rajajoki, wioski na granicy między nowo niepodległą Finlandią a kontrolowaną przez bolszewików Rosją, by w obliczu ostatecznego zagrożenia zaprowadzić porządek, ustalić zasady i zażądać ich przestrzegania. Jego drogę przecina jednak kobieta, której poglądy różnią się od jego. Ten historyczny film, w którym nie brakuje rozlewu krwi, oferuje zakończenie konfliktu.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button