Atrakcje

Ciekawe fakty o Afryce

Ciekawostki dotyczące Afryki. Wielu naukowców uważa Afrykę za miejsce powstania ludzkości…

Afryka, uważana przez wielu uczonych za miejsce narodzin ludzkości, jest kontynentem składającym się z 54 niezależnych państw i bogatej mieszanki rdzennych ludów, kultur, gospodarek i historii.
Jej malownicze piękno i różnorodność jest oszałamiająca, jest domem dla rozległych pustyń, tropikalnych lasów deszczowych, surowych gór i żyznych łąk. Jest bogata w florę i faunę, której nie dorównuje żaden inny kontynent.

Ciekawe fakty o Afryce

Każdego roku coraz więcej turystów z całego świata przybywa na ten niesamowity kontynent, aby doświadczyć jego cudów.

Jednak pomimo swojego naturalnego bogactwa i piękna, Afryka jest jednym z piętnastu najsłabiej rozwiniętych krajów świata, 70% jej mieszkańców żyje za mniej niż 2 dolary dziennie, choroby i głód zabijają miliony jej mieszkańców każdego roku, a duży odsetek jej dzieci jest pozbawiony nawet najbardziej podstawowej edukacji.

Szybkie fakty o Afryce Ciekawe fakty o Afryce

 

 • Wielkość kontynentu: drugi co do wielkości na świecie
 • Obszar: 11 700 000 mil kwadratowych
 • Szacowana populacja: 877 milionów ludzi
 • Największe miasto: Kair, Egipt, 9,2 mln mieszkańców
 • Największe państwo: Kair, 2,5 mil: Algieria – 919 595 mil kwadratowych (był Sudan, 968 000 mil kwadratowych)
 • Najdłuższa rzeka: Nil, 4,160 mil.
 • Największe jezioro: Nil: Victoria, 26,828 mil kwadratowych
 • Najwyższa góra: Wiktoria – 8,5 km: Kilimandżaro, Tanzania, 19 340 metrów

 

Kilka ciekawych faktów Ciekawostki o Afryce

 

 • Afryka na globie Afryka jest uważana za drugi co do wielkości kontynent na świecie, o łącznej powierzchni około 11 milionów mil kwadratowych, co stanowi 5,7% powierzchni Ziemi, a także 20% całkowitej powierzchni lądowej na naszej planecie.

Afryka jest uważana za drugi co do wielkości kontynent

 • Ma bogatą geografię, a także ciekawą historię, dlatego jest kontynentem o tak zachwycającej bioróżnorodności. Afryka ma znacznie więcej niż bieda i apartheid, z których jest znana na całym świecie.
 • Są 54 państwa, a także kilka spornych terytoriów. Sudan był kiedyś największym krajem Afryki, dopóki nie został podzielony na Sudan i Sudan Południowy. Algieria jest obecnie największym pod względem powierzchni krajem Afryki. Kair jest stolicą Egiptu i jego największym miastem.
 • Pod względem powierzchni wraz z liczbą ludności Afryka jest drugim co do wielkości kontynentem. Afryka jest pełna największych cudów natury, oto kilka faktów o Afryce, które pomogą Ci lepiej zrozumieć ten piękny kontynent.

 

Może zainteresują Cię:

 

Zdumiewające fakty o Afryce

– Jednym z najciekawszych faktów dotyczących Afryki jest to, że długość i szerokość kontynentu są mniej więcej równe. Mierzy około 4 660 z północy na południe i ze wschodu na zachód.

– Afryka jest nie tylko drugim co do wielkości, ale także drugim najludniejszym kontynentem, na którym mieszka około 12% ludności świata.

– Nigeria to najludniejszy kraj Afryki, którego populację szacuje się na 120-140 milionów. Seszele liczą około 80 000 mieszkańców i są najsłabiej zaludnionym krajem.

Nigeria jest najludniejszym krajem w Afryce

– Na kontynencie afrykańskim istnieje około 3 000 różnych grup etnicznych, przy czym w samej Nigerii oficjalnie uznaje się około 370 takich plemion. Więcej informacji o kulturze afrykańskiej można znaleźć tutaj.

– W Afryce mówi się około 2 000 różnych języków, z których każdy ma inne dialekty, przy czym najczęściej używanym językiem na kontynencie afrykańskim jest arabski.

– Równik przebiega około 2500 mil z zachodu na wschód przez kontynent afrykański, dzieląc go na dwie odrębne połowy – północną i południową. Przechodzi przez wiele krajów afrykańskich, takich jak Kongo, Somalia, Uganda i Kenia.

– Na podstawie zapisu kopalnego Afryka wydaje się być pierwszym kontynentem, na którym znaleziono ludzi. Szczątki kopalne sugerują, że ludzie zamieszkiwali kontynent afrykański około 7 milionów lat temu.

– Afryka może się również pochwalić najdłuższą rzeką świata, Nilem, który płynie około 4 150 kilometrów, zanim wpadnie do oceanu. Przepływa przez kilka krajów afrykańskich, takich jak Etiopia, Sudan, Uganda i Egipt, czyniąc kraj niezwykle żyznym.

– Wodospad Wiktorii jest największym wodospadem w Afryce i znajduje się na granicy Zimbabwe i Zambii. Jego wysokość wynosi 355 metrów, a szerokość wodospadu to prawie jedna mila.

Ciekawe fakty o Afryce

 

– Największa na świecie pustynia, Sahara, również znajduje się w Afryce i zajmuje obszar co najmniej dziesięciu państw – około 3,5 mln mil kwadratowych.

Największa pustynia świata Pustynia Sahara

– Mount Kilimanjaro jest największą górą Afryki i osiąga wysokość 19 340 metrów. Jezioro Wiktorii jest największym jeziorem w Afryce, zajmuje 26 560 mil kwadratowych.

– Madagaskar jest największą wyspą na kontynencie afrykańskim i leży u wschodnich wybrzeży Afryki. Ma on około 1000 mil długości i 350 mil szerokości. Wyspa ta jest również czwartą co do wielkości wyspą na świecie.

– Afryka może się również pochwalić najlepszą florą i fauną na świecie. Jest domem dla największej liczby dzikich zwierząt na całym świecie. Żyją tu jedne z najszybszych zwierząt na lądzie, takie jak gepard, gnu, gazele i lwy. Więcej informacji o afrykańskich zwierzętach można znaleźć tutaj.

– Afrykańskie górnictwo jest dobrze znane, a kontynent produkuje co najmniej 50% światowych diamentów i złota. Pozostałe kraje świata odpowiadają za pozostałe 50% produkcji tych kamieni i metali szlachetnych.

– RPA jest również domem dla „Największego na świecie zielonego kanionu” i jest znany jako Blyde River Canyon i jest również trzecim co do wielkości kanionem na świecie.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button