Atrakcje

Ciekawostki o Rumunii 17 fascynujących faktów

Ciekawostki na temat Rumunii. Rocznie 10. W maju świętuje się wyzwolenie od Imperium Osmańskiego, które Rumunia wywalczyła w 1877 roku.

Oto kilka ciekawostek dotyczących tego kraju.

 

Ciekawostki o Rumunii 17 fascynujących faktów

Interesujące fakty o Rumunii

1. Znajduje się tu najcięższy budynek świata

Rozpoczęty w ostatnich latach rządów Nicolae Ceaușescu i ukończony dopiero w 1997 roku (siedem lat po jego śmierci), ogromny Pałac Parlamentu w Bukareszcie ma 240 metrów długości, 270 metrów szerokości, 86 metrów wysokości (12 pięter) i kosztował niewiarygodne 3 miliardy euro (2,5 miliarda SKK).

Pozostałe liczby są godne uwagi. Na miejscu pracowało aż 100 000 osób, z których setki prawdopodobnie zginęły. Ma 1100 pokoi (z których zdecydowana większość stoi pusta) i roczny rachunek za ogrzewanie w wysokości 6 mln dolarów (4,63 mln funtów), czyli równowartość rachunku małego miasta. Znajduje się tam osiem podziemnych kondygnacji, a także bunkier atomowy, który jest połączony z innymi budynkami rządowymi 20 km tuneli.

Wszystko razem stanowi powierzchnię 365 000 metrów kwadratowych, drugą po Pentagonie, jeśli chodzi o biurowce, i ma objętość 2,55 mln metrów kwadratowych, czyli nieco więcej niż Wielka Piramida w Gizie.

Wewnątrz znajdziemy 3.500 ton kryształu, 480 żyrandoli i 1.409 lamp sufitowych, natomiast do wykonania monumentalnych drzwi i okien użyto 700.000 ton stali i brązu. Księga rekordów Guinnessa uznaje go za najcięższy budynek świata.

 

2. Najpiękniejsza droga na świecie

W poszukiwaniu „najpiękniejszej drogi na świecie” Jeremy Clarkson oświadczył, że znalazł ją w środku Rumunii – w postaci Transfagaras Highway. Jakkolwiek by na to nie spojrzeć, jest to niezwykły wyczyn inżynieryjny: odcinek asfaltu pełen tuneli, wiaduktów i mostów, który wynosi umiejętności pokonywania ostrych zakrętów na nowe wyżyny. Droga była kolejnym z tworów Ceaușescu. Chciał zapewnić, że w przypadku inwazji sowieckiej, będzie istniała szybka droga ucieczki przez strategiczne (i malownicze) przełęcze górskie południowych Karpat (nie, że kiedykolwiek wykorzystano je w tym celu).

Interesujące fakty o Rumunii

3. Ciekawostki o Rumunii  Uwielbiają pić

Rumunia jest piątym najbardziej chciwym krajem na świecie, tuż za czterema innymi krajami Europy Wschodniej: Białoruś, Rosja, Mołdawia i Litwa. Jak pokazuje poniższa mapa, przeciętny Rumun spożywa 14,4 litra czystego alkoholu rocznie, w porównaniu do 11,6 litra w Wielkiej Brytanii.
Kraj ten zajmuje 16 miejsce w rankingu. pod względem spożycia wina (co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że jest jednym z największych producentów wina na świecie) i na 10. miejscu. miejsce w przypadku piwa.

 

4. Zwiedzający mogą zobaczyć największego ssaka w Europie

Ważący 1400 kg żubr został prawie wytępiony, ale w ostatnich latach został reintrodukowany w kilku krajach Europy Wschodniej, w tym w Rumunii.

„Spotkaliśmy stado na leśnej polanie w pobliżu wioski Armenis w górach Tarcu w Karpatach” – pisał Mark Stratton dla Telegraph Travel w 2014 roku. „Patrzyły posłusznie w naszą stronę, ogonami kołysząc metronomicznie na muchy i ochronnie otaczając nowo narodzone pisklę. Pod kępkami krzaczastego futra, ich masywne, umięśnione ramiona i wybujałe garby wyniosły je z rodzinnych krów salonowych do bydła V8.”
Kraj ten jest również domem dla największej w Europie populacji niedźwiedzi brunatnych.

 

5. Ciekawostki o Rumunii  To prawdziwa ojczyzna Borata

W filmie Sachy Barona Cohena sceny, które miały przedstawiać kazachskie miasto rodzinne Borata, były kręcone w wiosce Glod w Rumunii, a jej romscy mieszkańcy zostali obsadzeni w roli statystów. Ci sami statyści złożyli później (nieudany) pozew, twierdząc, że nie byli świadomi tematyki filmu.
Inne filmy kręcone w Rumunii to „Cold Mountain” i „Anakonda III” z Davidem Hasselhoffem w roli głównej.

6. Bukareszt ma jedną z najpiękniejszych księgarni na świecie

 

Bukareszt ma jedną z najpiękniejszych księgarni na świecie


Cărturești Carusel został otwarty w 2015 roku w odnowionym budynku z XIX wieku. wiek. Mieści się w nim ponad 10 000 książek, 5 000 albumów i płyt DVD oraz bistro na ostatnim piętrze.

 

7. Ciekawostki o Rumunii  Jej sieć 4G jest zazdrością świata

Rumunia jest jednym z najlepszych miejsc na świecie pod względem prędkości sieci 4G, zajmując imponujące czwarte miejsce wśród 78 krajów, według OpenSignal. Użytkownicy w kraju mogą liczyć na średnie prędkości 35,61 Mb/s, w porównaniu do zaledwie 21,16 Mb/s w Wielkiej Brytanii.

 

 

8. Ciekawostki o Rumunii  Imponująca jest również sieć kolejowa

Rumuńska sieć kolejowa, o długości 22 298 km, jest 15. największy na świecie, choć pod względem całkowitej powierzchni jest dopiero 81. największy kraj na świecie.

 

9. Jest martwy pierścień Łuku Triumfalnego

Kto potrzebuje Paryża? Bukareszt ma swoje.

 

10. Odpowiedź na Mount Rushmore

Ten posąg na skale w wąwozie Żelazne Wrota na Dunaju powstał w latach 1994-2004 i przedstawia Decebalusa, ostatniego króla Dacji, który walczył z Imperium Rzymskim.

 

11. Ciekawostki o Rumunii  Zburzył też znak Hollywood

Brasov i Rasnov mają LA trzęsące się w butach.

 

12. To zaskakujące miejsce narodzin dobrej kawy

Francesco Illy, założyciel włoskiej firmy zajmującej się paleniem kawy, w rzeczywistości urodził się w rumuńskim mieście Temesvár. Później przeniósł się do Wiednia, a następnie do Triestu we Włoszech. Nie trafił jednak na listę 100 największych Rumunów 2006 roku, na której pierwsze miejsce zajął Stefan Wielki, a na pozostałych miejscach znaleźli się na przykład Nadia Comăneci i Gheorghe Hagi.

 

13. Ciekawostki o Rumunii  Wykonano największą na świecie flagę

 

Ciekawostki o Rumunii  Największa wykonana flaga świata


W 2013 roku w Rumunii powiewała pięciotonowa flaga o wymiarach 349 na 227 metrów, przy użyciu 44 mil nici. A dlaczego nie?

 

14. I mogą się pochwalić kilkoma innymi dziwacznymi rekordami

Rumunia jest również odpowiedzialna za najdłuższą na świecie kiełbasę. Jak długo? Nie uwierzylibyście nam, gdybyśmy powiedzieli, że 39 mil – ale to prawda. Trzeba będzie zdeterminowanego rzeźnika, żeby pobić ten rekord.
Księga Rekordów Guinnessa wyróżnia również Festiwal Kasztanów w Baia Mare w Rumunii za stworzenie największej miski gulaszu (7 200 litrów) oraz rumuńską firmę ING Asigurari de Viata za wydrukowanie największego na świecie dokumentu prawnego (9 x 6 metrów).

 

15. Ciekawostki o Rumunii  Wynaleźli wiele

I to nie tylko długie kiełbasy. Nicolae Paulescu odkrył insulinę (choć w 1923 roku dwóch kanadyjskich naukowców otrzymało Nagrodę Nobla za badania nad tym hormonem), Henri Coandă przypisuje się wynalezienie nowoczesnego silnika odrzutowego, a Petrache Poenaru stworzył wieczne pióro.
Kraj ten ma czterech laureatów Nagrody Nobla: Elie Wiesel (pokój), Herta Müller (literatura) i Stefan Hell (chemia).

 

16. Ciekawostki o Rumunii  Jej kościoły są spektakularne

Rumunia posiada siedem obiektów światowego dziedzictwa Unesco, w tym osiem kościołów w północnej Mołdawii, pokrytych wspaniałymi freskami (klasztor Voroneț został nazwany rumuńską Kaplicą Sykstyńską), a także drewniane kościoły w Maramures, których również jest osiem, w tym Sapanta Peri, o którym mówi się, że jest najwyższym drewnianym kościołem na świecie.

17. I jest też bardzo specjalny cmentarz

Wesoły cmentarz w Săpânța odchodzi od ponurych pomników na rzecz kolorowych nagrobków.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button