Atrakcje

Ciekawostki o Chorwacji 10 faktów o Chorwacji

Ciekawostki o Chorwacji. Oto 10 zabawnych faktów o Chorwacji, które przekonają Cię do natychmiastowej wizyty.

 

Ciekawostki o Chorwacji 10 faktów o Chorwacji

Odkryj ciekawe fakty o Chorwacji

1) W Chorwacji znajduje się najmniejsze miasto na świecie.
W północno-zachodniej części Chorwacji znajdziecie miasteczko Hum, które podobno dzierży rekord świata na najmniejsze miasto świata! Jak podają źródła, liczy on od 17 do 23 mieszkańców!

2. Linia brzegowa w Chorwacji znana jest jako Wybrzeże Dalmatyńskie.
Można by pomyśleć, że nazwa wybrzeża pochodzi od rasy psów dalmatyńskich”, ale region ten znany jest jako Dalmacja od czasów cesarskiego Rzymu. Pochodzenie psa zostało oficjalnie uznane za chorwackie, gdyż istnieją przedstawienia rasy z 17. wiek.

3. Hitowy serial HBO „Gra o tron” był kręcony na wybrzeżu dalmatyńskim w Splicie i Dubrowniku.
Jeśli jesteś wielkim fanem serii Game of Thrones, to jest to świetna zachęta do wyjazdu, ponieważ możesz odwiedzić niektóre z lokalizacji filmowych, a nawet wziąć udział w wycieczce po GOT!

 

Trufle i Chorwacja

 

4. Osoba z Chorwacji jest posiadaczem Światowego Rekordu Guinnessa na największą białą truflę.
Giancarlo Zigante z Pototoski znalazł w 1999 roku w małej miejscowości we wschodniej Chorwacji białą truflę ważącą 1,31 kg.

Interesujące fakty o Chorwacji

5. Najsłynniejsza plaża w Chorwacji znajduje się w miejscowości Bol na wyspie Brac.
Plaża Zlatni rat słynie z tego, że zmienia swój kształt i kolor w zależności od wiatru.

6. W Chorwacji w Puli znajduje się amfiteatr, w którym niegdyś odbywały się krwawe walki rzymskich gladiatorów.
Istria w Chorwacji jest jedną z trzech zachowanych na świecie. Jest to również szósty co do wielkości amfiteatr w historii.

 

W Chorwacji w Puli znajduje się amfiteatr

7. Wino produkowane jest w Chorwacji dzięki wpływom Greków sprzed dwóch i pół tysiąca lat.
To świetny cel podróży dla smakoszy i miłośników wina. Ciekawostki o Monako 10 najciekawszych faktów o Monako

Fakty o kraju

8. Co najmniej 10% terytorium Chorwacji stanowi 8 parków narodowych, 11 parków przyrody i dwa rezerwaty przyrody.
Jest więc dość oszałamiający dla tych, którzy kochają naturę.Dolny Wodospad, Park Narodowy Jezior Plitwickich …

9. Szczęśliwcy w Chorwacji cieszą się 2 715 godzinami słońca w roku.
To więcej niż mają mieszkańcy Sydney w Australii.

 

Fakty o kraju

10. Według Alfreda Hitchcocka nadmorskie miasto Zadar w Dalmacji ma tytuł najlepszego zachodu słońca na świecie. Porady dotyczące pielęgnacji włosów: 6 sposobów, aby zapobiec suchym, łamliwym i nie dającym się ułożyć włosom zimą

 

Chorwacja i zima?

Każdy wie, że Chorwacja to kraj, w którym można spędzić letnie wakacje, ale wielu turystów woli podróżować zimą z różnych powodów, tutaj możecie zobaczyć kilka z nich, które, miejmy nadzieję, dadzą wam inne spojrzenie na chorwacką zimę.

1. Adwent

Wczuj się w świątecznego ducha i świętuj sezon świąteczny podczas corocznego Adwentu w Zagrzebiu. Główny plac Bana Jelačića w stolicy Chorwacji i jego okolice stają się centrum świąt z tradycyjnymi targami, straganami z rzemiosłem, dekoracjami świątecznymi, koncertami, tradycyjnymi zimowymi przysmakami, takimi jak bakalar, szynka, kiełbaski, grzane wino i rakija. Dorośli i dzieci mogą również korzystać z otwartego lodowiska w parku Zrinjevac.

2. Żywność

Zima w Chorwacji to świetna okazja, by skosztować niektórych tradycyjnych zimowych potraw. Sarma, papryka punjena, fasola, kupus, bakalar, różne gulasze gotowane na ogniu. Jest pewien romantyzm w posiadaniu wspaniałego jedzenia i wina serwowanego wokół ognia.

3. Pokój

Jeśli podróżowałeś do Chorwacji w miesiącach letnich, wiesz, że niektóre miejsca mogą być bardzo zajęte. Wyobraź sobie, że możesz cieszyć się murami Dubrownika tylko dla siebie, pustym rejsem promem na wyspy, spokojnym spacerem wokół Jezior Plitwickich lub wybranym stolikiem w restauracji. Chorwacja to bardzo spokojny, relaksujący kierunek, ale nie bardziej, gdy znikają tłumy.

4. Parki Narodowe

Zima to jeden z najbardziej imponujących okresów na odwiedzenie słynnych chorwackich parków narodowych. Oprócz unikania tłumów, można tam zobaczyć kilka wspaniałych zabytków. Zamarznięte wodospady Jezior Plitwickich i lśniące lodowce to jedno z najbardziej magicznych miejsc, jakie można zobaczyć. Oszałamiający spacer wzdłuż Plitivicy lub Krka, lub, nie zawodzi.

5. Kultura

Dla bardziej kulturalnych osób zawsze znajdzie się coś do zrobienia w zimie. Koncerty, wystawy, spektakle i przedstawienia odbywają się w większych miastach przez cały rok. Każdej zimy od dekady odbywa się Noc Muzeów, podczas której ponad 200 muzeów i galerii w ponad 100 chorwackich miastach otwiera swoje drzwi za darmo. Zima to także czas karnawału w całym kraju. Co roku w lutym ponad 20 000 wykonawców wychodzi na ulice, aby wziąć udział w imprezach ulicznych, balach przebierańców i innych wydarzeniach, które odbywają się w całej Chorwacji. Karnawał w Rijece jest chyba najbardziej znany ze wszystkich.

6. Gorące źródła

Nie ma lepszej pory roku na korzystanie z naturalnych gorących źródeł w Chorwacji. W całym kraju jest wiele doskonałych uzdrowisk termalnych, w których można wymoczyć swoje ciało. Do lepszych w całym kraju należą Stubičke Toplice, Sveti Martin na Muri, Tuhelj, Varaždinske Toplice, Daruvarske Toplice i Krapinske Toplice.

7. Narty

Chociaż Chorwacja słynie ze swojego wybrzeża i plaż, zimą zwykle jest wystarczająco dużo śniegu, aby jeździć na nartach w górach. Góra Mèdvednica, położona na północ od Zagrzebia, ma najwyższy szczyt o wysokości 1035 metrów (Sljeme – na którym odbywają się wyścigi narciarskie Pucharu Świata). Ośrodek narciarski Platak, położony na północ od Rijeki, oraz Velika na południowych stokach góry Papuk to również miejsca, które można odwiedzić.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button