Atrakcje

Ciekawostki o Monako 10 najciekawszych faktów o Monako

Ciekawostki dotyczące Monako. Monako jest suwerennym mikropaństwem w Europie. Z trzech stron otoczony jest przez Francję, a z czwartej przez wybrzeże Morza Śródziemnego. Choć Monako jest niewielkim krajem, stanowi centrum dla światowych superbogatych i kojarzy się z glamourem i luksusowym stylem życia.

 

Ciekawostki o Monako 10 najciekawszych faktów o Monako

 

10. Monako ma więcej policjantów na mieszkańca niż większość krajów na świecie

 

Monako ma więcej policjantów na mieszkańca niż większość krajów na świecie

Interesujące fakty o Monako

Monako posiada stosunkowo dużą uzbrojoną policję krajową jak na kraj tej wielkości. W skład tych sił wchodzi 515 mężczyzn i kobiet. Powierzchnia kraju wynosi zaledwie 2 km2, a ludność około 38 000 mieszkańców. Potrzeby tej niewielkiej populacji zaspokaja 515 policjantów. Monako posiada więc jedną z największych sił policyjnych na świecie, zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby mieszkańców. 50 faktów o Austrii, które Cię zaskoczą

 

9. Flaga narodowa Monako jest prawie identyczna jak flaga Indonezji

Flagi narodowe Indonezji i Monako są dwubarwne poziomo, czerwono-białe. Jedyną różnicą między nimi jest to, że flaga Indonezji jest dłuższa. Flaga narodowa Polski ma podobny wzór, różnica polega na odwróceniu kolorów – biały pas znajduje się nad czerwonym. Flaga Singapuru jest również bardzo podobna do flagi Monako, z tą różnicą, że ma biały półksiężyc i pięć białych gwiazd na haczykowatej stronie czerwonego pasa.

8. Monako nie pozwala swoim obywatelom na wstęp do kasyn w kraju

 

Interesujące fakty o Monako

Interesujące fakty o Monako

Monarchia monakijska jest świadoma negatywnych skutków komercyjnego hazardu i nie pozwala swoim obywatelom na uprawianie hazardu w kraju. Chociaż Monako jest jednym z głównych miejsc na świecie, w których uprawia się hazard i jest siedzibą kasyna Monte Carlo, obywatele tego kraju nie mogą wejść do kasyna.

 

7. Ciekawostki o Monako Monako jest centrum bogatych

Monako ma największe zagęszczenie milionerów w Europie. Ma też największą liczbę milionerów i miliarderów na mieszkańca – na każde 12 600 mieszkańców Monako przypada jeden miliarder. W Monako nie ma podatku dochodowego, dlatego kraj ten jest uznawany za raj podatkowy. Podobnie, w Monako nie ma podatku dochodowego od osób prawnych. Te czynniki, wraz z niezwykle wysokim standardem życia mieszkańców Monako, przyciągają do tego kraju superbogatych ludzi ze wszystkich zakątków świata.

 

6. Hollywood zakochało się w Monako

 

Hollywood i Monako

Wiele hollywoodzkich filmów jest kręconych w Monako. Najlepsze kasyna w kraju służyły jako tło dla wielu filmów, w tym filmów o Jamesie Bondzie. Blask i bogactwo związane z tym miastem-państwem przyciągają do Monako hollywoodzkich filmowców. Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

 

5. W Monako odbywają się największe w Europie targi jachtowe na wodzie

Interesujące fakty o Monako

Monaco Yacht Show odbywa się co roku w monakijskim porcie Port Hercules. Organizatorem wydarzenia jest brytyjskie wydawnictwo Informa. Jest to czterodniowa impreza, na której wystawionych jest ponad 125 jachtów. W imprezie uczestniczą również projektanci jachtów, luksusowe marki, firmy brokerskie i firmy produkujące luksusowe pojazdy.

4. Czy dziwna klątwa dotyka rodzinę królewską w Monako?

Rodzina królewska Monako często kojarzona jest z niefortunnym wydarzeniem historycznym. Uważa się, że w 13. wieku, książę Rainier I, wówczas panujący król rodziny królewskiej, porwał i zgwałcił pewną damę. Aby się zemścić, ofiara zamieniła się w czarownicę i przeklęła rodzinę królewską, aby żaden jej członek nie znalazł prawdziwej miłości. Przez lata rodzinę Grimaldi dotknęło kilka tragedii i skandali i wydawało się, że klątwa może się spełnić.

 

3. Ciekawostki o Monako Monako jest drugim najmniejszym państwem na świecie

 

Ciekawostki o Monako Monako jest drugim najmniejszym państwem na świecie

Z powierzchnią zaledwie 2 020 km2 Monako jest drugim po Watykanie najmniejszym państwem świata. Jest to również najgęściej zaludniony kraj na świecie. Monako dzieli z Francją granicę lądową o długości 5,47 km i linię brzegową Morza Śródziemnego o długości 3,83 km.

 

2. Rdzenni Monakijczycy są mniejszością we własnym kraju

Monako ma nietypową demografię. Urodzeni lub naturalizowani w Monako monakijczycy stanowią mniejszość w kraju. Największą grupę stanowią obywatele Francji, którzy stanowią 28,4% mieszkańców kraju. Monakijczycy stanowią 21,6% populacji, następnie Włosi (18,7%), Brytyjczycy (7,5%) i osoby różnych innych narodowości.

1. Ciekawostki o Monako Monako jest gospodarzem jednego z najbardziej prestiżowych wyścigów samochodowych na świecie

Monako służy jako miejsce rozgrywania Grand Prix Monako, wyścigu samochodowego Formuły 1 odbywającego się corocznie na torze w Monako. Jest to jeden z najbardziej znanych wyścigów samochodowych na świecie. Pierwsze Grand Prix Monako odbyło się w 1929 roku.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button