Atrakcje

Ciekawostki o Meksyku 25 ciekawostek o Meksyku

Ciekawostki o Meksyku. W umysłach większości ludzi Meksyk jest zwykle postrzegany jako kurort plażowy lub skorumpowane narko-państwo prowadzone przez baronów narkotykowych. Jednak większość ludzi nie zna faktów dotyczących Meksyku, jego kultury i mieszkańców.

Ciekawostki o Meksyku 25 ciekawostek o Meksyku

Oto 25 ciekawych faktów o Meksyku :

 

Obsah článku:

1. Prawdziwa nazwa Meksyku to nie Meksyk

Ciekawe fakty o Meksyku 

Prawdziwa nazwa Meksyku to Meksykańskie Stany Zjednoczone (Estados Unidos Mexicanos). Kraj podzielony jest na 31 stanów i Dystrykt Federalny.

Każdy stan ma swoje własne prawa, przepisy i policję, podobnie jak Stany Zjednoczone. Kiedy jesteś w kraju innym niż ten, w którym mieszkasz, Twój telefon praktycznie zawsze korzysta z roamingu.

 

2. Stolicą Meksyku nie było Mexico City do 2016 r.

Większość ludzi zawsze myślała, że Mexico City jest stolicą Meksyku. W rzeczywistości była to stolica Distrito Federal (DF) – Dystryktu Federalnego, W 2016 roku nazwa miasta została oficjalnie zmieniona na CDMX (Ciudad de Mexico).

Może to być mylące, ponieważ obszar metropolitalny Mexico City leży w obrębie DF i części stanu Meksyk. Jednak tylko mieszkańcy DF mogą powiedzieć, że mieszkają w stolicy.

 

3. Meksykańskie burrito je się tylko na północy.

 

Meksykańskie burrito je się tylko na północy.

Ciekawe fakty o Meksyku 

Wszyscy chyba kochają meksykańskie jedzenie, do tego stopnia, że UNESCO wpisało je niedawno na listę niezastąpionego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Chociaż poza Meksykiem, to co ludzie określają jako „meksykańskie jedzenie” jest częściej niż w rzeczywistości Tex-Mex.

Na przykład, nikt w Meksyku tak naprawdę nie je burritos w stylu Chipotle lub burritos z ryżem (wiem, że burritos są popularne w północnym Meksyku, ale miałem na myśli burritos z amerykańskich sieci fast food).

Co więcej, większość autentycznych meksykańskich potraw nie jest zbyt pikantna ani ostra – w rzeczywistości są one kwaśne dzięki dużej ilości limonek (po hiszpańsku nazywanych po prostu cytrynami).

 

Rzeczy, które warto wiedzieć o Meksyku Meksykańskie jedzenie

4. Hiszpański meksykański nie jest jak każdy inny hiszpański

Jak wspomniałam w poprzednim artykule o meksykańskim slangu, meksykański hiszpański jest wyjątkowy. Na przykład torta w Meksyku nie oznacza placka, ale kanapkę.

Również sope nie jest zupą, a tzw. pizzą meksykańską (oczywiście nie jest to prawdziwa pizza, ale jest zbliżona do koncepcji pizzy – ciasto, sos i dodatki).

 

5. Obywatele USA są największą grupą imigrantów w Meksyku

Nie jest tajemnicą, że obywatele Meksyku stanowią największą część populacji urodzonych za granicą w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony obywatele USA stanowią największą grupę imigrantów w Meksyku. Według spisu ludności z 2010 roku w Meksyku mieszka ponad 750 tysięcy obywateli USA.

Tak, oznacza to, że więcej Amerykanów wyemigrowało do Meksyku niż Meksykanów do USA. 

6. W Meksyku znajdują się 34 obiekty światowego dziedzictwa UNESCO.

Meksyk posiada na swoim terytorium 34 obiekty UNESCO. Lista obejmuje historyczne centra miast takich jak Guanajuato, Mexico City i Puebla, a także dziesiątki starożytnych ruin, pola agawy w Tequili i wiele innych.
7. Papier toaletowy nie powinien być wrzucany do toalety
Meksyk nie różni się pod tym względem od innych miejsc w Ameryce Środkowej, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że nie leży w Ameryce Środkowej, ale w Ameryce Północnej. Papier toaletowy należy wyrzucać do kosza, a nie do muszli klozetowej. Nic dziwnego, że wielu Latynosów za granicą ma problem z przyzwyczajeniem się do spłukiwania papieru toaletowego w toalecie.

8. Meksyk ma wagony tylko dla kobiet w metrze i autobusach

Ciekawe fakty o Meksyku

Pomimo stereotypu, że meksykańskie kobiety są nieustannie maltretowane, kobiety w Meksyku są w rzeczywistości dość uprzywilejowane. W Mexico City są autobusy tylko dla kobiet i specjalne odcinki dla kobiet w metrze.

Może niektórym nie wydaje się to wielkim przywilejem, ale podam przykład Turcji, gdzie kobiety są nieustannie maltretowane w środkach transportu publicznego i nikt nie próbuje ich w żaden sposób chronić.

Turecki rząd nie rozważa nawet stworzenia specjalnej sekcji tylko dla kobiet. Ponadto meksykańscy mężczyźni są bardzo caballeros, co oznacza, że zawsze otwierają drzwi dla kobiet, podrywają je przed randką/spotkaniem i zazwyczaj za wszystko płacą.

Paradoksalnie, według badań przeprowadzonych w Mexico City w 2013 roku, okazało się, że wiele kobiet w rzeczywistości woli korzystać z ogólnej sekcji metra zamiast sekcji tylko dla kobiet, ponieważ mężczyźni uprzejmie zrobią im miejsce, podczas gdy inne kobiety nie.

9. Pierwsza drukarnia w Ameryce Północnej znajduje się w Mexico City

Pierwsza prasa drukarska w Ameryce Północnej została użyta w mieście Meksyk w 1539 roku w Casa de la Primera Imprenta de América (Dom Pierwszej Drukarni Ameryk). Na długo przed tym, jak weszła do użytku w Stanach Zjednoczonych.

Pierwsza drukarka

 

10. Meksykańskie dzieci nie dostają prezentów na święta

Ciekawe fakty o Meksyku 

Nie martw się, dzieci dostaną prezenty, a może nawet dostaną je dwa razy. Jednak większe święto przypada na 6 dzień Trzech Króli. Styczeń.

11. Meksykanie nie świętują 5. Maj. Święto Niepodległości to 16. Wrzesień

Meksyk ogłosił niepodległość 27. Wrzesień 1821 roku, ale początek wojny o niepodległość to 16. Wrzesień 1810 – dzień obchodzony jako Święto Niepodległości.

Cinco de Mayo nie jest świętem niepodległości Meksyku, upamiętnia jedynie bitwę pod Pueblą w 1862 roku, kiedy to Meksyk odniósł zwycięstwo nad armią francuską. Tak naprawdę jest ono obchodzone tylko w Puebli i przez meksykańskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych.

 

12. Meksyk ma najstarszy uniwersytet w Ameryce Północnej

Ludzie zazwyczaj myślą, że skoro Meksyk jest częścią Ameryki Łacińskiej, to znajduje się w Ameryce Południowej lub Środkowej. Jednak Meksyk jest w rzeczywistości częścią Ameryki Północnej, wraz z USA, Kanadą i wyspami karaibskimi.

Dlatego Meksyk ma najstarszy uniwersytet w Ameryce Północnej. Narodowy Uniwersytet Meksyku (UNAM) został założony w 1551 roku przez króla Hiszpanii Karola V, 85 lat przed Harvardem.

 

Może zainteresują Cię:

 

13. Meksyk tonie każdego roku

Ciekawe fakty o Meksyku 

Mexico City ma najwyższe wzniesienie i jest najstarszym miastem w Ameryce Północnej. Ale nie tylko. jest również zbudowany nad ruinami wielkiego azteckiego miasta Tenochtitlán nad jeziorem.

Jednak w przeciwieństwie do Azteków, którzy stworzyli skomplikowane systemy grobli i kanałów, aby kontrolować powodzie, Hiszpanie nalegali na osuszenie dna jeziora, gdy tylko poznali pracę wymaganą do utrzymania ich wodnej egzystencji.

W rezultacie Mexico City tonie w tempie od 6 do 8 cali rocznie, ponieważ pompy pobierają wodę dla rosnącej populacji miasta.

 

14. W Meksyku znajduje się najmniejszy na świecie wulkan

Meksyk znajduje się w środku „Pierścienia Ognia”, zwanego też pasem okołobiegunowym. To właśnie tutaj ma miejsce prawie 90% światowych trzęsień ziemi i około 81% erupcji wulkanicznych naszej planety.

Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie żyje rzadki królik zwany wulkanicznym, który żyje w pobliżu wulkanów.

W Meksyku znajduje się również najmniejszy na świecie wulkan – Cuexcomate. Wulkan ten znajduje się tuż za miastem Puebla i mierzy urocze 43 metry, czyli ledwie niewielki pagórek.

15. Meksykańskie numery telefonów mogą być dziwne

Ciekawe fakty o Meksyku 

Na przykład, powiedzmy, że mój numer telefonu komórkowego w Meksyku to 55 59 89 51 56. Jeśli teraz dzwonisz lub wysyłasz wiadomość z innego telefonu komórkowego, wybierzesz dokładnie ten numer. Jeśli dzwonisz z telefonu lokalnego, musisz dodać (0-44) przed numerem.

Jeśli wysyłasz SMS z zagranicznej komórki, musisz dodać (+52), ale jeśli chcesz zadzwonić z zagranicznego numeru, musisz dodać (+52 1).

 

16. Ciekawe fakty o Meksyku  Jaguary żyją w Meksyku

Największym dzikim kotem Ameryki Północnej jest jaguar, którego można spotkać w południowych dżunglach Meksyku. Można je również zobaczyć skaczące po ruinach Majów. Uważaj, gdy kręcisz się w okolicach tamtejszych cenot!

Ciekawostki o Meksyku  W Meksyku żyją jaguary

 

17. Meksykański wynalazca tworzy pierwszy na świecie środek antykoncepcyjny

Na związek chemiczny wpadł Luis Ernesto Miramontes Cardenas, 25-letni meksykański chemik. Przeprowadził pierwszą syntezę norethisteronu, który w 1951 roku miał stanowić główny składnik pierwszych pigułek antykoncepcyjnych.

18. Meksyk jest domem dla największych starożytnych piramid na świecie

Największą piramidą na świecie jest Wielka Piramida w Choluli w Meksyku. Jest to również największy zabytek, jaki kiedykolwiek powstał na świecie, a nie piramidy w Gizie.

19. Meksyk nie jest krajem trzeciego świata Ciekawe fakty o Meksyku 

Termin „Trzeci Świat” został ukuty w czasie zimnej wojny jako jeden z trzech geopolitycznych podziałów porządku. Kraje, które sprzymierzyły się z USA były uważane za „pierwszy świat”, kraje, które sprzymierzyły się ze Związkiem Radzieckim były „drugim światem”, a kraje, które się nie sprzymierzyły były „trzecim światem”.

Choć zimna wojna zakończyła się 25 lat temu, termin „Trzeci Świat” stał się w potocznym języku synonimem ubóstwa, podczas gdy dwa pozostałe terminy zniknęły.

Jeśli uszeregujemy kraje według PKB per capita, to Meksyk plasuje się gdzieś pomiędzy Turcją a Brazylią. Jak każde rozwinięte państwo oferuje szereg nowoczesnych hoteli, lodgy i ekskluzywnych restauracji.

Z drugiej strony, przepaść między biednymi a bogatymi jest dość duża – podczas gdy niektóre gospodarstwa domowe mają pokojówkę i szofera, większość innych nie ma nawet za co żyć.

 

20. W Meksyku nie można się golić i prowadzić samochodu Ciekawe fakty o Meksyku 

W 2008 roku meksykańskie miasto Torreon wprowadziło mandaty za noszenie makijażu lub golenie się maszynką elektryczną podczas jazdy. Na drogach było wyraźnie za dużo wypadków.

 

21. telewizor kolorowy został wynaleziony w Meksyku

Bez Meksyku świat jeszcze długo byłby czarno-biały. Guillermo González Camarena był wynalazcą, który stworzył adapter chromoskopowy do sprzętu telewizyjnego, który był pierwszym systemem transmisji telewizji kolorowej.

Fun fact, miał tylko 17 lat i zrobił to podczas II wojny światowej! Jego pierwsza oficjalna kolorowa transmisja odbyła się w 1946 roku z Mexico City.

22. Jukatan został podobno nazwany od zaimka

Nazwa półwyspu powstała w wyniku pomyłki Majów i hiszpańskich konkwistadorów. Według lokalnej legendy jeden z odkrywców zapytał miejscowego mieszkańca o nazwę półwyspu. Odpowiedział: „Wiem: Ma’anaatik ka t’ann, co oznacza „nie rozumiem cię”.

 

23. w Meksyku występuje 59 rodzajów kukurydzy

 

Kukurydza Ciekawe fakty o Meksyku

Ciekawe fakty o Meksyku 

Jeśli chodzi o znaczenie słów określających kukurydzę, to Meksyk jest jak biegun północny i słowa oznaczające śnieg.

Kukurydza jest jednak ogólnie nazywana maiz, ale w różnych formach występują różne słowa na kukurydzę. Nie jest to zaskakujące, gdyż meksykańska kukurydza występuje w 59 odmianach.

Meksykanie od wieków uprawiają tę ważną roślinę i pomimo zagrożeń wynikających z międzynarodowych umów handlowych i importu upraw genetycznie modyfikowanych, rolnicy kontynuują tradycję uprawy kukurydzy, zbierania nasion i zachowywania odmian dla przyszłych pokoleń.

24. ciekawostki o Meksyku  Sałatka Cezar została wynaleziona w Meksyku

Legenda głosi, że włosko-amerykański restaurator Caesar Cardini wynalazł sałatkę w 1924 roku w Tijuanie w Meksyku. Według The Telegraph, Cardini był właścicielem restauracji w miejscowości turystycznej, aby „przyciągnąć Amerykanów sfrustrowanych prohibicją”.

 

25. Gospodarka Meksyku kwitnie

Według MFW, Meksyk jest 15. największą gospodarkę świata i 11. największy pod względem parytetu siły nabywczej. Niektóre z najlepiej sprzedających się samochodów Volkswagena są częściowo produkowane w Meksyku, a kraj ten stał się nowym punktem zapalnym dla badań i rozwoju.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button