Atrakcje

Ciekawostki o Begick 31 faktów, których nie wiedziałeś o Belgii

Ciekawostki na temat Begicka. Sprawdź swoją wiedzę o Belgii z tymi 30 najlepszymi belgijskimi faktami – czy wiesz, że Big Bang Theory i gra w krykieta pochodzą z Belgii?

Oto mieszanka pouczających i ciekawych faktów, które przygotują Cię do odwiedzenia lub zamieszkania w Belgii.

 

Ciekawostki o Begick 31 faktów, których nie wiedziałeś o Belgii

Obsah článku:

1. The Big Bang Theory powstał w Belgii Ciekawostki o Begicku

To właśnie Belg, ksiądz i fizyk (co najwyraźniej nie jest sprzeczne) Georges Lemaitre w 1927 roku jako pierwszy wymyślił teorię powstania wszechświata, którą obecnie nazywa się teorią Wielkiego Wybuchu. Teoria ta jest często przypisywana Edwinowi Hubble’owi, choć zapisy wskazują, że Lemaitre opublikował podobną teorię dwa lata przed Hubble’em.

2. Brussels Charleroi South Airport jest najbardziej punktualnym lotniskiem w Europie

W raporcie punktualności OAG zostało sklasyfikowane jako drugie najlepsze lotnisko na świecie, tuż za japońskim Osaka International Airport.

3. Krykiet jest uważany za wynalazek belgijski, nie brytyjski.

Naukowcy uważają, że sztuka mogła zostać sprowadzona do Wielkiej Brytanii przez imigrantów z północnej Belgii, na podstawie wiersza, o którym sądzi się, że został napisany w 1533 roku, w którym flamandzcy tkacze są określani jako „królowie krakersów”, a „kretyni” są również wymienieni, poprzedzając angielskie odniesienia w 1600 roku.

4. Belgowie są drugimi najwyższymi mężczyznami na świecie Ciekawostki o Begicku

Przy wzroście 181,7 cm, tylko Holendrzy są wyżsi o 182,5 cm. Tego samego nie można jednak powiedzieć o Belgijkach, które w wieku 21 lat mają 165,5 cm. spot.

5. Najwyższy punkt w Belgii jest niższy od najwyższego budynku na świecie

Signal de Botrange na płaskowyżu High Fens na dalekim wschodzie Belgii, o wysokości 694 m, jest najwyższym punktem, niższym od najwyższego budynku świata w Dubaju, Burj Khalifa o wysokości 828 m. Belgia, wraz z Holandią i Luksemburgiem, jest historycznie znana jako Niskie Kraje.

6. Belgia jako drugi kraj na świecie zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci

Belgia wprowadziła małżeństwa osób tej samej płci w 2003 roku po Holandii. W 2002 roku zalegalizowano również eutanazję. Chcesz wiedzieć, jak rzucić palenie?

7. Trybunał Sprawiedliwości w Brukseli jest największym sądem na świecie

Z powierzchnią zabudowy około 26 000 m2 jest o 5 000 m2 większa od Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Pod względem konstrukcyjnym fasada Pałacu Królewskiego w Brukseli jest o 50% dłuższa niż Pałacu Buckingham.

8. Belgom przypisuje się wynalezienie wskaźnika masy ciała (BMI), saksofonu i plastiku.

Wśród wielu innych wynalazków zmieniających świat, Belgowie byli zaangażowani w projektowanie World Wide Web, Imodium, łyżworolek i bezpiecznej pigułki antykoncepcyjnej. Przeczytaj o wszystkich wynalazkach, o których nie wiedziałeś, że są belgijskie.

9. Belgowie płacą jedne z najwyższych podatków w Europie Ciekawostki o Begicku

Które wynoszą około 57,8% dla najlepiej zarabiających, zgodnie z raportem CGI, który stwierdził, że belgijskie stawki podatkowe są czwarte najwyższe w Europie po Francji (66,6%), Włoszech i Hiszpanii, przy czym OECD sklasyfikowała Belgię na trzecim miejscu w rankingu najwyższych stawek podatkowych wśród swoich 34 członków. Dochody podatkowe Belgii należą do najwyższych w Europie, stanowiąc około 48% PKB kraju.

10. Pierwszy wieżowiec w Europie został zbudowany w Belgii

 

Ciekawostki o Begick Pierwszy wieżowiec w Europie został zbudowany w Belgii

znany jako Torengebouw w 1928 roku w Antwerpii. Z wysokością około 96 m (26 pięter)  jest nadal najwyższym budynkiem w Antwerpii. Konstrukcja w stylu art-deco, znana obecnie jako Boerentoren lub KBC Tower, –  najwyższym budynkiem na kontynencie do 1940 roku, kiedy to w Genui we Włoszech otwarto Terazza Martini Tower. 

11. Nazwa „Belgia” pochodzi od Rzymian Ciekawe fakty na temat Begick

kiedy to nazwali swoją prowincję w północnej Galii Gallia Belgica na cześć jej poprzednich mieszkańców, celtyckich i germańskich Belgów. Oficjalną nazwą Belgii jest dziś Królestwo Belgii, które w trzech językach urzędowych kraju znane jest jako Koninkrijk België (niderlandzki), Royaume deBelgique (francuski) i Königreich Belgien (niemiecki). Obecnym monarchą jest król Belgii Filip.

12. Belgijski wskaźnik rozwodów jest najwyższy w Europie Zachodniej

Belgijski wskaźnik rozwodów, szacowany na około 70%, ustępuje jedynie Łotwie i Litwie. Około dwie trzecie wszystkich małżeństw w Belgii to małżeństwa zawierane po raz pierwszy, w pozostałej jednej trzeciej przynajmniej jedna osoba była rozwiedziona.

13. W Belgii jest więcej artystów komiksowych na kilometr kwadratowy niż gdziekolwiek indziej na świecie

Z większą liczbą artystów komiksowych na kilometr kwadratowy niż gdziekolwiek indziej na świecie, Belgia jest miejscem narodzin słynnych serii komiksowych The Smurfs (Pierre Culliford) i The Adventures of Tintin (Hergé), z których ta ostatnia została przetłumaczona na ponad 100 języków. Oryginalna okładka „Tintina w Ameryce” stała się najcenniejszą na świecie, gdy sprzedała się za 1,3 mln euro. Dziś zwiedzający mogą przejść szlakiem brukselskich komiksów.

15. Belgia jest bez rządu dłużej niż rozdarty wojną Irak Ciekawe fakty o Begicku

Belgia przejęła od Iraku rekord najdłuższego tworzenia rządu w historii – partie potrzebowały 541 dni na stworzenie koalicji i 48 dni na sfinalizowanie stanowisk w gabinecie. Belgijski rząd słynie również z tego, że w 1990 roku na prośbę króla zdetronizował swojego króla na 36 godzin, aby uchwalić proaborcyjną ustawę, której król był przeciwny i nie chciał jej podpisać.

16. Najdłuższą linią tramwajową na świecie jest belgijski tramwaj nadmorski

Kusttram przecina całe 68 km belgijskiego wybrzeża pomiędzy granicami Francji i Holandii, ma około 68 przystanków od Knokke-Heist do De Panne i kursuje co 10 minut w czasie letniego szczytu.

17) Poziom obecności międzynarodowej w Brukseli jest drugim co do wielkości po Nowym Jorku

Z około 120 międzynarodowymi organizacjami rządowymi, 1 400 organizacjami pozarządowymi i 181 ambasadami zatrudniającymi 3 000 dyplomatów. W Brukseli mieszczą się również europejskie siedziby ponad 2 000 organizacji ponadnarodowych oraz siedziby Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

18. Belgijski architekt Victor Horta był liderem ruchu Art Nouveau XIX w.

 

Belgijski architekt Victor Horta był liderem XIX-wiecznego ruchu Art Nouveau

Cztery z jego kamienic w Belgii są obecnie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO; jedna jest obecnie muzeum, a pozostałe były hotelami. Przyczynił się również do rozwoju ruchu Art Deco.

19. Belgia ma największą w Europie liczbę ludności zurbanizowanej

gdzie 98% ludności mieszka na obszarach miejskich i w miastach, co jest również jednym z najwyższych odsetków na świecie. Belgia jest również jednym z najbardziej okablowanych krajów na świecie – około 97 procent belgijskich gospodarstw domowych odbiera telewizję kablową.

20. Belgijską autostradę można zobaczyć z księżyca Ciekawostki o Begicku

Prawie w 100 procentach oświetlona sieć autostrad,  jedna z niewielu konstrukcji stworzonych przez człowieka, które w nocy widać tak daleko. Belgia jest jednym z 10 krajów o największej gęstości dróg i kolei, choć TomTom plasuje Brukselę na siódmym miejscu wśród najbardziej zakorkowanych miast w Europie.

21. Od miasta Spa w Belgii pochodzi słowo „spa”.

Pierwsze nowoczesne europejskie spa i kasyno „la Redoute” zostało otwarte w Spa w XVIII wieku. wieków, choć słynne źródła były podobno wykorzystywane do celów zdrowotnych i leczniczych już w czasach rzymskich.

22. wspólne strony monet euro zaprojektowane przez Belga Ciekawostki o Begicku

Projekt autorstwa Belga Luca Luyckxa został wybrany jako zwycięzca konkursu Unii Europejskiej na najlepszy projekt. Spróbujcie zauważyć jego połączone inicjały „LL” na wszystkich numerycznych stronach monet euro.

23. Belgia ma najwięcej zwycięstw w Tour de France spośród wszystkich krajów oprócz Francji.

 

Ciekawostki na temat Begicka

Do znanych belgijskich zwycięzców Tourów należą Eddy Merckx i Philippe Thys. Merckx jest jedynym kolarzem, który wygrał klasyfikację generalną, klasyfikację punktową i klasyfikację króla gór w tym samym Tourze i należy do niewielkiej grupy kolarzy, którzy wygrali Tour za pierwszym podejściem.

24. Tomorrowland to największy na świecie festiwal elektronicznej muzyki tanecznej

DJ Magazine uznał go za najlepszy festiwal na świecie, a jego kanał na YouTube ma ponad pięć milionów subskrybentów. Obok 15 scen i ponad 400 wykonawców, festiwal słynie z imponującej scenografii, bilety sprzedają się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem i jest dogodnie zlokalizowany w pobliżu belgijskiego miasta Boom.

25. Bruksela gościła najsłynniejszych europejskich wygnańców

Po wydaleniu z Francji Karol Marks napisał w Brukseli w 1848 roku Manifest Komunistyczny z Fryderykiem Englesem, a francuski pisarz Victor Hugo podczas swojego wygnania w Brukseli w 1851 roku pracował również nad Les Misérables.

26. Ciekawostki o Begick Belgia jest rekordzistą świata w ilości zamków

Belgia ma więcej zamków na kilometr niż jakikolwiek inny kraj na świecie.

27. Próba podboju Europy przez Napoleona zakończyła się w bitwie pod Waterloo w Belgii

Po podboju znacznej części kontynentalnej Europy na początku XIX w. W 1815 roku francuski watażka i cesarz Napoleon Bonaparte został pokonany przez siły alianckie, co zakończyło epokę napoleońską w historii Europy, wojny napoleońskie i stuletnie panowanie Napoleona. Dziś w miejscu tym zwiedzający mogą oglądać eksponaty napoleońskie i inne wojenne artefakty.

28. Belgia jest miejscem narodzin niektórych z najbardziej znanych tożsamości świata

W tym: aktorzy Audrey Hepburn (z domu Edda van Heemstra Hepburn-Ruston w Brukseli) i Jean-Claude van Damme; artyści Jan Van Eyck, Peter Paul Rubens i René Magritte; projektanci mody Liz Claiborne i Dries Van Noten; kompozytor i piosenkarz Jacques Brel; oraz pisarz Georges Simenon ze swoim bohaterem inspektorem Maigret. Najlepsze gry MMO i MMORPG na PC w 2022 r.

29. Belgia produkuje czekoladę od prawie 400 lat Ciekawostki o Begicku 

 

Ciekawostki dotyczące Begicka .

Pierwsze wzmianki o produkcji czekolady w Belgii pochodzą z 1635 roku. Belgia produkuje obecnie ponad 173 000 ton czekolady rocznie, a szacuje się, że w kraju działa około 2 000 fabryk czekolady.

30. Antwerpia jest diamentową stolicą świata Ciekawostki o Begicku

Jej roczne obroty szacuje się na ponad 20 mld euro, czyli około trzy razy więcej niż u kolejnego konkurenta (USA). Diamentami handluje się tu od 1447 roku, a dziś ponad 80% surowych diamentów na świecie i 50% wszystkich polerowanych diamentów jest przetwarzanych w mieście. Flamandzkiemu jubilerowi Lodewykowi van Berckenowi przypisuje się wynalezienie pierwszego diamentu o szlifie gruszkowym oraz rusztowania, które wykorzystuje pył diamentowy do cięcia diamentów w celu uzyskania większej precyzji i bardziej skomplikowanego szlifu. Jego pomnik znajduje się w pobliżu Diamentowej Dzielnicy w Antwerpii.

31) Belgia jest wiodącym światowym eksporterem kul bilardowych

Prawie 80% światowych kul bilardowych powstaje w Belgii. Założona w 1923 roku firma Saluc AC posiada własną fabrykę chemiczną do produkcji żywicy fenolowej, która nadaje piłkom Aramith charakterystyczny połysk i twardą powierzchnię. 6 przepisów na domowe odżywki do włosów dla każdego rodzaju włosów

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button