Rozrywka

Najlepsze gry MMO i MMORPG na PC w 2022 r.

Najlepsze gry MMO i MMORPG na PC w 2022 roku. Jakie będzie najlepsze MMO RPG na PC w 2022 roku? Czy to taki, w którym można używać magii i zabijać demony? Czy pracujesz w gwiazdach jako górnik lub korporacyjna szycha? Rozwiązywanie starożytnych spisków i walka z Lovecraftowskimi horrorami? Może to jest to.

 

Ale hej, nie wyprzedzajmy się. Czym w ogóle jest MMO? Te często używane litery reprezentują słowa Massively Multiplayer Online i odnoszą się do gier, w których setki, jeśli nie tysiące, graczy spotykają się w jednym świecie. Gry MMORPG, takie jak World of Warcraft, oferują nowe krajobrazy, w których można żyć i zamienić swoje normalne życie na jedno z przygód, zysków i niebezpieczeństw.

 

Gry MMO i MMORPG

 

Gry MMO i MMORPG

 

Oto nasza lista najlepszych gier MMORPG na PC, zaczynając od jednych z najlepszych darmowych MMO na PC. Na pewno znajdziesz coś, co Cię wciągnie na wiele dni – czy to najpopularniejsza na świecie gra MMORPG, ukryty klejnot z oddaną społecznością, czy nawet MMO oparte na popularnej serii książek.

 

GUILD WARS 2

 

GUILD WARS 2 gra online

 

Podczas gdy World of Warcraft jest tradycyjnym MMO, Guild Wars 2 jest jego dziwnym, przeciwnym przykładem. Jego projekt może być postrzegany jako próba naprawy i poprawy każdej złamanej mechaniki, że gry online uporczywie pchnął, a jego sukces w tych dziedzinach czyni go jednym z najlepszych MMORPG można grać.

Zamiast tego gracze łączą się w grupy, by walczyć w wydarzeniach typu round-robin – mini-historiach, które rozgrywają się w fazach zależnych od tego, jak radzą sobie gracze. Gracze współpracują w nich organicznie, a także mają wpływ na region, w którym się znajdują, być może przynajmniej tymczasowo zmniejszając zagrożenie ze strony wędrujących grup potworów. Zawartość gry końcowej jest stale rozwijana poprzez epizodyczne aktualizacje Świata Życia, z których najnowsza stawia bohaterów przeciwko smokowi Jormagowi i jego lodowym skrzydłom. Jeśli nie jesteś gotowy na wyzwanie, możesz zagrać w przygody na niższym poziomie bez wydawania ani jednego dolara, ponieważ gra podstawowa jest teraz całkowicie darmowa.

NEVERWINTER

 

NEVERWINTER

 

Neverwinter jest niespodzianką. Tematycznie jest to Dungeons & Dragons, który bierze lokacje, klasy, zaklęcia i zdolności z gry planszowej, a następnie wyciska je w jednym z najlepszych MMORPG tam. Nie powinno to działać, ale jakoś działa. Pomaga w tym autentyczna miłość do materiału źródłowego, a każde zadanie jest takie, jak można sobie wyobrazić, siedząc przy biurku.

 

Od czasu premiery Neverwintera pojawiło się wiele darmowych rozszerzeń, które wprowadzają nowe rasy i klasy, zabierając graczy daleko od bezpiecznego Neverwintera, do krain takich jak Icewind Dale, gdzie barbarzyńcy i nieprzyjemne temperatury są najmniejszym problemem.

Ostrzeżenie: jeśli nie podejdziesz do gry losowo, możesz być zmuszony do wydania pieniędzy. Najlepsze gry MMO i MMORPG na PC w 2022 roku. Granie za darmo jest coraz trudniejsze, choć na pewno nie niemożliwe.

STAR TREK ONLINE

 

STAR TREK ONLINE

Brakuje ci Star Treka w telewizji? Star Trek Online może pomóc, dopóki Discovery nie pojawi się ponownie na Paramount Plus. Każda misja w tym MMO jest jak odcinek serialu, a każda seria misji jest łukiem, uzupełnionym o okazjonalne odcinki wypełniające.

 

Wybierz się w podróż na Risę, odwiedź DS9 w Star Trek Online, wyląduj na planetach i poćwicz dyplomację lub weź udział w porywających bitwach kosmicznych z Kardasjanami, Romulanami, Borg i każdym innym, kto ma ochotę na psoty. Bitwy kosmiczne mają charakter taktyczny, toczą się w czasie rzeczywistym, a kluczowe znaczenie ma takie ustawienie statku, by jak najlepiej wykorzystać łuki strzelnicze. W przypadku misji zdalnych, które przeradzają się w walkę, gra zamienia się w trzecioosobową strzelankę zespołową, uzupełnioną o fajne umiejętności.

Pomimo trudnych początków, STO wzrosła do ogromnego, wciągająca, free-to-play MMO i jeden z najlepszych gier kosmicznych wokół; to często rozszerza się z dużych aktualizacji, które dodają nowe fabuły, a ostatnio wyposażone w unikalne misje i statki z neutralnej frakcji Romulan.

 

Mówiąc o statkach, to właśnie one naprawdę odróżniają tę grę od innych MMO. Nie będziesz tylko wyposażał i levelował bohatera, dostaniesz całą załogę i statek kosmiczny, którym możesz zarządzać i dostosowywać do swoich potrzeb.

EVE ONLINE

 

EVE ONLINE

Szanse są takie, że słyszeliście jedną z wielu historii o mrocznym draństwie, które miało miejsce w Nowym Raju Ewy. To gra pełna zdrady z zimną krwią, wydobycia, ekonomii, więcej zdrady, więcej wydobycia i okazjonalnej bitwy statków kosmicznych z tysiącami ludzi.

 

Dzięki niefrasobliwemu podejściu CCP, uniwersum New Eden jest jednym z najbardziej sterowanych przez graczy MMO. Wojny trwające tygodniami, jeśli nie miesiącami, w wielu systemach. Lata spisków i sabotażu mających na celu zniszczenie ogromnych korporacji od wewnątrz. Najlepsze gry MMO i MMORPG na PC w 2022 roku. Doniesienia o ogromnych stratach statków i ładunków, z których część w realnym świecie warta jest tysiące dolarów. Jak można sobie wyobrazić, nauka tej gry nie jest najłatwiejszą rzeczą na świecie, ale to nie znaczy, że jest to niemożliwe. Nasz własny poradnik Eve Online dla początkujących pokaże Ci jak zadomowić się w jednej z najlepszych gier MMO.

RIFT

 

RIFT

Rift poprowadził falę nowych MMO na początku tej dekady i okazał się być najbardziej odpornym z grupy. Nie tylko nadal zachowuje swoje pierwotne atuty – spontaniczne wydarzenia, w których duże grupy graczy łączą się przeciwko inwazji, i wysoce konfigurowalny system klas – ale Rift stał się jedną z najlepszych gier MMORPG w ciągu ostatnich kilku lat.

 

Rift jest stale aktualizowany o wydarzenia sezonowe, które dodają radości, takie jak uroczy zmumifikowany towarzysz corgi na Halloween lub Fae Yule w okresie świątecznym. W jednym z najnowszych wydarzeń gracze zdobywają Motywy Chaosu poprzez wykonywanie specjalnych codziennych zadań, a Buddy triumfalnie powracają.

FINAL FANTASY XIV

 

FINAL FANTASY XIV

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn to opowieść o odkupieniu serca. Kiedy został pierwotnie wydany, nie był zbyt dobry. W rzeczywistości była straszna. To skłoniło Square Enix do podjęcia drastycznych działań: opuszczenia starego zespołu, zatrudnienia nowej ekipy i przerobienia całego Final Fantasy XIV.

 

W efekcie powstało A Realm Reborn. I to jest dobre. Jeśli jesteś fanem Final Fantasy, będziesz uwielbiał Eorzea. Jest w niej wszystko, z czego słynie seria: epickie opowieści o walce dobra ze złem, różnorodne, boleśnie piękne scenerie, rozbudowane postacie, spektakularne scenografie i mnóstwo chocobosów. Jest to również sprytne: gracze mają dużą elastyczność w wyborze klasy. Gdy tylko osiągniesz marny dziesiąty poziom, otrzymasz możliwość przełączenia się na dowolną z ośmiu klas walki w grze, po prostu zmieniając broń. Zaletą jest to, że gracze nie muszą tworzyć altów, aby wypróbować inne role.

 

Rozszerzenie Shadowbringers dodało nowe rasy, profesje i instancje, wraz ze zwiększeniem limitu poziomów i dużą dawką historii. Nadchodzący patch o nazwie „Vows of Virtue, Deeds of Cruelty” pozwoli na powtórzenie poprzednich zadań z wysokopoziomowymi postaciami za pośrednictwem New Game Plus. Wprowadzi również pierwszą z serii Neir: Automata. Niewiele MMO otrzymało tak wiele jakościowych aktualizacji i rozszerzeń jak FFXIV.

TROVE

 

TROVE

Trove to gra MMO z gatunku gier akcji. Która najczęściej porównywana jest do gier podobnych do Minecrafta i jest jedną z najlepszych gier budowlanych na PC. Najpierw trzeba będzie zbudować bazę, dom z domu. Gdzie można modelować wszelkiego rodzaju stwory, bronie i przedmioty. Najlepsze gry MMO i MMORPG na PC w 2022 roku. Po zbudowaniu swojej bazy będziesz mógł przemieszczać się między światami. Plądruj lochy i wykonuj zadania online z przyjaciółmi lub członkami gildii. Oddana społeczność Trove stale aktualizuje i wprowadza najlepsze mody do Trove. Zawsze jest więc coś do zrobienia, niezależnie od tego, czy ulepszasz swoją bazę, czy plądrujesz z przyjaciółmi online.

 
SKYFORGE Gry MMO i MMORPG

 

SKYFORGE Gry MMO i MMORPG

Skyforge wyróżnia się jako jedno z najlepszych MMO dzięki połączeniu unikalnego systemu klas. Doskonały początek gry i wspaniały świat. Zachęca do eksperymentowania i osobistych poszukiwań. Możesz wybrać dowolną klasę, którą odblokowałeś. Dzięki temu możesz w jednej chwili radykalnie zmienić swój styl gry bez konieczności przechodzenia kolejnych setek godzin re-levellingów. A wszystko to odbywa się w jednym z najbardziej atrakcyjnych światów gier. Jak już się z tym spotkaliśmy, elegancka mieszanka high fantasy i absurdalnego sci-fi.

 

Początek gry jest zróżnicowany i ciekawy, z wieloma możliwościami. Jak wykonać zadania, i wiele nagród, które pozwalają wybrać. Jak chcesz się bawić. Regularnie przełącza się między obszarami z solowym podejściem. Które opowiadają linearną historię. Szeroko otwarte strefy, które zachęcają do swobodnej gry zespołowej w doświadczonym świecie. I treści grupowe, które są trudniejsze. Ale oferuje lepsze zdobycze. Choć ograniczony przez twój numer prestiżu, jest mało prawdopodobny. Żeby zabrakło rzeczy do zrobienia i trzeba było iść je szlifować.

BLADE & SOUL

 

BLADE & SOUL gra mmo rpg

Blade & Soul to koreański MMORPG fantasy ze sztukami walki. A jeśli to nie wystarczy, by wzbudzić twoje zainteresowanie, szczerze mówiąc. Nie wiemy, co cię interesuje. Do gry może przekonać Cię pomysłowo zaprojektowany świat – inspirowany stylem wizualnym artysty Hyung Tae Kima – cztery unikalne rasy i dziesięć wciągających klas.

 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się grać jako potężny Gon, wszechstronny Jin. Władca przyrody Yuna czy mistyczny Lyn. Walka z szybkim, wysokooktanowym systemem walki to zawsze radość. Szybkie kontry i kombinacje strunowe są niezbędne. Niezależnie od tego, czy połączysz się w zespół z przyjaciółmi, aby zmierzyć się z szeroką gamą lochów. Albo chcesz zrobić wirtualny złom w PvP. Nie zapomnijcie sprawdzić wcześniej naszych wskazówek dotyczących Blade & Soul. Gdy wyruszysz w swoją nową wyprawę wushu.

 
ARCHEAGE Gry MMO i MMORPG

 

ARCHEAGE Gry MMO i MMORPG

ArcheAge może być bardzo tradycyjnym MMO z questami, frakcjami i kompletnie zapomnianą fabułą. Ale to, co czyni ją jedną z najlepszych gier MMORPG, to fakt, że możesz zignorować to wszystko i wyruszyć w morze.

 

Ocean jest ogromny. Żegluga ze wschodu na zachód na najszybszym statku w grze może trwać od 45 minut do godziny, w zależności od zagrożeń takich jak sztormy, wiry, potwory morskie czy piraci. Legendarny Kraken mieszka nawet na Oceanie Północnym i trzeba pełnego najazdu ponad 40 graczy i dziesięciu statków wielkości galeonu z płonącymi działami, aby go zadrapać. Głęboko pod powierzchnią oceanu znajdziesz wraki statków pełne smakowitych łupów, z których najtrudniejszy wymaga sprzętu do nurkowania.

 

ArcheAge jest darmowa, z dostępną subskrypcją premium, która oferuje kilka korzyści, w tym możliwość ubiegania się o własny kawałek ziemi – nie instancjonowany, faktycznie zajmujący miejsce w otwartym świecie.

 

 

ALBION ONLINE

 

Gra ALBION ONLINE

Jeśli szukasz MMO, gdzie można usiąść, zrelaksować się, zrobić trochę crafting, dbać o gospodarstwo, a czasami pop off do walki lub polowania na potwory, to Albion Online nie jest twoja gra.

To PvP od samego początku, więc zawsze będziesz musiał być czujny i na palcach. Pełny system dropu łupów może być lekko frustrujący, ale Albion Online wymaga od graczy taktyki i cierpliwości. To świetna zabawa, która wymaga sprawności mózgu i wytrwałości, by kierować swoją gildią we właściwym kierunku, ale jest równie satysfakcjonująca, co wymagająca.

TERA Gry MMO i MMORPG

 

TERA Gry MMO i MMORPG

Pomimo tego, że TERA jest jedną ze starych gier w gatunku MMO, przez cały rok dostarcza nową zawartość. W ostatnich latach gra doczekała się wielu aktualizacji, których kulminacją jest Skywatch: Air Island, wydany 15. października i w którym gracze mogą odwiedzić niedostępną wcześniej pływającą krainę Exodor.

Aktualizacja przynosi zupełnie nowy sprzęt, lochy, zadania i karty kolekcjonerskie, które dają bonusy – udowadniając, że fantasy MMO, które zostało wydane po raz pierwszy w 2012 roku, wciąż ma kilka sztuczek w rękawie.

ELDER SCROLLS ONLINE

 

Gra ELDER SCROLLS ONLINE

Mimo niezręcznego początku, The Elder Scrolls Online pozostaje mocnym tytułem jednej z najlepszych gier MMORPG na PC. Gry z serii The Elder Scrolls to jedne z najlepszych gier fabularnych, a teraz możesz jeszcze bardziej zanurzyć się w bogatym i tętniącym życiem świecie tej serii, grając online z przyjaciółmi lub zupełnie obcymi osobami.

 

Historia rozgrywa się 1000 lat przed Skyrim i 800 lat przed Morrowind i Oblivion. The Elder Scrolls Online rozpoczyna się w więzieniu Coldharbour’s Wailing Prison. Gdzie gracz, wierny tradycji Elder Scrolls, jest więźniem. Po ucieczce możesz swobodnie zwiedzać kontynent Tamriel, walcząc z potworami. Eksploruj lochy i wyrabiaj broń z innymi poszukiwaczami przygód lub samodzielnie. Dzięki garści rozszerzeń, które wprowadzają do gry stare i nowe regiony. Takich jak Murkmire i Summerset, nie wspominając o mnogości planowanych przyszłych DLC. Uniwersum The Elder Scrolls Online stale się rozwija, tworząc MMO, które jest zawsze świeże.

RUNESCAPE Gry MMO i MMORPG

 

RUNESCAPE Gry MMO i MMORPG

Podobnie jak World of Warcraft, Runescape jest podstawą gatunku MMORPG odkąd pamiętamy. Jednak zamiast się kurczyć, Runescape wciąż rośnie, zarówno pod względem graczy, jak i zawartości. Nowe zadania i wydarzenia pojawiają się niemal co tydzień. Więc weterani zawsze mają coś do przeżycia, podczas gdy nowi gracze wchodzą do świata. Który już od dekady jest wzbogacony o historię i przygodę.

 

Nie musisz się nawet martwić, że nie będziesz w stanie poruszać się po Runescape. Ponieważ jej społeczność jest jedną z najbardziej hojnych i przyjaznych w całej grze (możesz też przeczytać nasz przewodnik dla początkujących w Runescape) – niezależnie od tego, czy szukasz porady w trudnym zadaniu, czy chcesz po prostu pogadać. Pomoc jest zawsze w zasięgu ręki. Runescape może pochwalić się czymś więcej niż tylko historią. Ale również z dużymi rozszerzeniami, wydaniem mobilnym i niezliczonymi grami pobocznymi – MMO Jagexa nie wykazuje absolutnie żadnych oznak zatrzymania.

WŁADCA KRZYŻÓW ONLINE Gry MMO i MMORPG

 

WŁADCA KRZYŻÓW ONLINE Gry MMO i MMORPG

Tolkienowski świat Śródziemia to idealna sceneria dla MMO. Ma świetne postacie, ogromny świat do zwiedzania i wszyscy w nim nieustannie walczą.

 

Ludzie, elfy, krasnoludy i hobbici – aka: ci dobrzy – tworzą grywalne rasy w Lord of the Rings Online, a jako łowcy, rabusie lub jedna z innych klas wyruszysz na własną przygodę, w połowie na szlaku słynnej Drużyny. Spotkasz Entów, zgubisz się w Morii lub odbędziesz długą przejażdżkę po Rohanie.

 

Rozszerzenia posuwają historię do przodu o książki, a z każdym ważnym punktem fabularnym przychodzą nowe mechaniki, takie jak dodanie walki konnej. Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o tym, by samemu doświadczyć świata Tolkiena, ta gra MMORPG to umożliwi. Co najlepsze, jest to gra free-to-play, więc jest to idealne RPG MMO do grania właśnie teraz.

STAR WARS: THE OLD REPUBLIC

 

STAR WARS STARA REPUBLIKA

Galaktyka daleko, daleko to idealna sceneria dla jednego z najlepszych MMO, więc nie jest zaskoczeniem, że Star Wars: The Old Republic firmy BioWare jest zwycięzcą. Graj jako jedna z ośmiu klas podzielonych między Imperium i Republikę. Każda z nich ma szczegółową, dramatyczną historię i są dobre. Zaskakująco.

 

Możesz wcielić się w rolę imperialnego agenta pracującego dla dobra Imperium, likwidując terrorystów; rycerza Jedi zaprzysiężonego do polowania na Sithów i ochrony galaktyki; a nawet niewolnika przemienionego w inkwizytora prowadzącego niebezpieczną grę polityczną. Możesz grać w to wszystko za darmo, ale jako abonent możesz szybciej zdobywać poziomy i skupić się wyłącznie na ciekawych questach klasowych i planetarnych zamiast banalnych bzdurnych wypełniaczy.

 

Niewiele rozszerzeń pozwala zachować poczucie świeżości, ale to doskonałe rozszerzenie Knights of the Fallen Empire naprawdę zasługuje na grę. Dzięki sieci intryg, relacji i skupieniu się na wyborze gracza, czuje się bardziej jak właściwy sequel Knights of the Old Republic niż cokolwiek, co pojawiło się przed nim. SWTOR to z łatwością jedna z najlepszych gier Star Wars w historii.

SECRET WORLD LEGENDS Gry MMO i MMORPG

 

SECRET WORLD LEGENDS Gry MMO i MMORPG

A gdyby mity, legendy i spiski wcale nie były fikcją? Legends of the Secret World pytają właśnie o to. To MMO akcji osadzone w nowoczesnym świecie, tylko ten nowoczesny świat jest pełen kultów, zombie, duchów, demonów i eldritchowych koszmarów.

 

Secret World Legends reprezentuje drogę, którą MMO mogło obrać, ale niestety nie obrało. Podróż, w której questy były czymś więcej niż tylko źródłem łupów i doświadczenia, próbowały opowiadać wciągające historie i zmuszały graczy do angażowania mózgu. 

CZARNA PUSTYNIA ONLINE

 

CZARNA PUSTYNIA ONLINE

Black Desert Online otrzymał w 2018 roku aktualizację graficzną. Która przywróciła oryginalne (i już piękne) MMO i tchnęła w nie nowe życie. To, czego jej brakuje to dopracowane dialogi. Z pewnością nadrabia to jednym z najlepszych kreatorów postaci i wspaniałym światem fantasy. W którym będziesz chciał błądzić godzinami.

 

Tylko nie popadaj w samozadowolenie, bo jest dużo walki i szlifowania. Więc jeśli szukasz relaksującego MMO, to może nie być gra dla Ciebie. Ponieważ Black Desert Online nie jest przeciętnym MMO. Poruszanie się po nowych systemach, zwłaszcza po tym, jak działa walka, może być trudne. Handel, dyplomacja i zasoby. Aby wyruszyć w to MMO pełne walk na miecze i ognistego mayhem. Sprawdź nasz przewodnik dla początkujących do Black Desert Online.

Gry MMO i MMORPG z serii WORLD OF WARCRAFT

 

Gry MMO i MMORPG z serii WORLD OF WARCRAFT

World of Warcraft ma już ponad dekadę i wciąż jest najpopularniejszą grą MMORPG na świecie. Podczas swojego długiego panowania WoW bardzo się zmienił. Nowe klasy, rasy, przeprojektowana grafika, zupełnie nowe kontynenty… gracze mogą nawet podróżować w czasie. Gra jest ogromna, zadziwiająco duża i można ją teraz przewijać tak szybko, że łatwo przeoczyć niektóre z zaskakująco doskonałych zadań fabularnych, które się pojawiają. Recenzja Spacebase Startopia – co ciekawego jest w grze.

 

Momentami czuć tradycję, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że to MMO zdefiniowało nowoczesny styl gatunku, ale Blizzard wciąż miesza. Weźmy na przykład garnizony: Twoja baza operacyjna w Draenorze, w której dowodzisz wiernymi oddziałami Hordy lub Sojuszu. Są one pełne rzeczy do zrobienia, rzeczy do kliknięcia i łupów, a nawet wyznawców NPC, których możesz wysłać na swoje własne przygody.

WORLD OF WARCRAFT CLASSIC

 

WORLD OF WARCRAFT CLASSIC

Tysiące weteranów World of Warcraft tęskni za urokiem i wyzwaniem gry waniliowej, a wydanie WoW Classic spełniło ich życzenie. WoW Classic opiera się na stanie gry z 2006 roku. Before the Burning Crusade expansion, i jest domem zarówno dla weteranów, jak i nowych graczy. Którzy cieszą się poczuciem wspólnoty, która powstaje z konieczności. Gdy usuniesz dungeon findery i quest markery.

Dostęp do gry zawarty jest w standardowym abonamencie World of Warcraft. Nawet jeśli jesteś zaznajomiony z nowoczesną wersją gry, będziesz potrzebował sporej ilości customizacji, aby przetrwać notorycznie wymagający leveling w Classicu. Chociaż niektórzy fani mogą twierdzić, że spędzanie godzin w WoW Classic dungeon tylko dlatego, że. Aby zostać zmiecionym z końcowym bossem, biegniesz z powrotem, aby znaleźć, że zdespawnował i nie można go ponownie przywołać. To część przygody, pewnie chcą, żebyś cierpiał tak jak oni. Gry dla psów – w co się bawić z psem.

 

Zamiast tego ucz się na ich błędach i przygotuj się dokładnie dzięki naszym wskazówkom dla nowych graczy WoW Classic. Mamy również przewodniki po rasach WoW Classic i godne pozazdroszczenia legendarne bronie WoW Classic, które możesz zdobyć. Przy odrobinie szczęścia już niedługo powinniśmy usłyszeć o rozszerzeniu Burning Crusade i tym, jak to wszystko działa.

 

I to już koniec naszej listy najlepszych gier MMORPG do zagrania na PC. To, w jakim świecie zanurzysz się dalej, zależy od Ciebie. Czy wybierzesz jedno z darmowych MMO, czy wydasz pieniądze na abonament? Niezależnie od wyboru, wiedz o tym. Najlepsze gry multiplayer są przepustką do nowych przyjaciół i oczywiście nowych wrogów. Wybierz swoje bitwy, stwórz swoje klany i wyrusz na nową przygodę. Powodzenia!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button