styl życia

Jak rzucić palenie, 13 najskuteczniejszych porad

Chcesz wiedzieć, jak rzucić palenie? Rzucanie palenia jest czasem szczególnie trudne, ale mamy dla Ciebie kilka rad jak rzucić palenie.

 

1. Znajdź powód, by rzucić palenie

 

Znajdź powód, by rzucić palenie

 

 

Jeśli chcesz się zmotywować, musisz zacząć od silnego osobistego powodu. Może to być ochrona Twojej rodziny przed biernym paleniem. Albo zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia raka płuc, chorób serca czy innych schorzeń. Albo żeby wyglądać i czuć się młodziej. Wybierz powód, który jest na tyle silny, że unieważni chęć zapalenia.

 

2. Przygotuj się na to, co cię czeka

 

To coś więcej niż tylko wyrzucanie papierosów. Palenie jest uzależnieniem. Mózg jest uzależniony od nikotyny. Bez niego będzie ciężko. Zorganizuj wsparcie z wyprzedzeniem. Zapytaj swojego lekarza o wszystkie metody, które Ci pomogą, takie jak kursy i aplikacje wspomagające rzucanie palenia, doradztwo, leki i hipnoza. Bądź przygotowany na dzień, w którym zdecydujesz się rzucić palenie.

 

3. Rozważ nikotynową terapię zastępczą – Jak rzucić palenie

 

Rozważ nikotynową terapię zastępczą - Jak rzucić palenie

 

 

Kiedy rzucasz palenie, odstawienie nikotyny może przyprawić Cię o ból głowy, wpłynąć na Twój nastrój lub wyczerpywać Twoją energię. Trudno oprzeć się pragnieniu „jednego machnięcia”. Nikotynowa terapia zastępcza może stłumić te pragnienia. Badania pokazują, że guma nikotynowa, pastylki i plastry zwiększają szanse na sukces, jeśli zamierzasz rzucić palenie.

 

4. Dowiedz się więcej o tabletkach na receptę

 

Leki mogą ograniczyć pragnienia i mogą również sprawić, że palenie będzie mniej satysfakcjonujące, jeśli sięgniesz po papierosa. Inne leki mogą łagodzić objawy odstawienia, takie jak depresja lub problemy z koncentracją.

 

5. Oprzyj się na swoich bliskich

 

Oprzyj się na swoich bliskich

 

Powiedz swoim przyjaciołom, rodzinie i innym osobom, że próbujesz rzucić palenie. Potrafią rozweselić, zwłaszcza gdy kusi cię, by zapalić.

 

6. Zrób sobie przerwę – Jak rzucić palenie

 

Jednym z powodów, dla których ludzie palą jest to, że nikotyna pomaga im się zrelaksować. Po zakończeniu pracy będziesz potrzebował nowych sposobów na relaks. Możliwości jest wiele. Możesz poćwiczyć, aby pozbyć się pary, nastawić się na ulubioną muzykę, połączyć się z przyjaciółmi, zafundować sobie masaż lub znaleźć czas na hobby. Staraj się unikać stresujących sytuacji w ciągu pierwszych kilku tygodni po rzuceniu palenia. Jak przestać pić alkohol : 14 skutecznych porad.

 

7. Unikaj alkoholu i innych czynników wyzwalających

 

Unikaj alkoholu i innych czynników wyzwalających

 

Kiedy pijesz, trudniej jest trzymać się zakazu palenia. Dlatego przy pierwszym rzucaniu palenia staraj się ograniczyć alkohol. Podobnie, jeśli często palisz podczas picia kawy, przestaw się na kilka tygodni na herbatę. Jeśli zwykle palisz po jedzeniu, znajdź sobie coś innego do roboty, np. umycie zębów, spacer, sms z przyjaciółmi lub żucie gumy.

 

8. Czysty dom – Jak rzucić palenie

 

Gdy wypalisz ostatniego papierosa, wyrzuć wszystkie popielniczki i zapalniczki. Umyj wszystko, co pachnie dymem, wyczyść dywany, zasłony i tapicerkę. Użyj odświeżaczy powietrza, aby pozbyć się tego znajomego zapachu. Jeśli paliłeś w samochodzie, wyczyść go również. Nie chcesz widzieć ani wąchać niczego, co przypomina ci o paleniu.

 

9. Nawet jeśli ci się nie uda, rzuć palenie ponownie

 

Wiele osób próbuje go kilka razy, zanim na dobre zrezygnuje z papierosów. Jeśli się zapalisz , nie zniechęcaj się. Zamiast tego zastanów się, co doprowadziło do twojego nawrotu, np. twoje emocje lub środowisko, w którym się znajdowałeś. Wykorzystaj to jako okazję do zintensyfikowania swojego zaangażowania w leczenie odwykowe. Kiedy zdecydujesz się spróbować ponownie, ustal „datę rzucenia palenia” w ciągu najbliższego miesiąca.

10. Przesuń

 

Przesuń

 

Bycie aktywnym może ograniczyć głód nikotynowy i złagodzić niektóre objawy odstawienia. Jeśli chcesz sięgnąć po papierosa, zamiast tego załóż rolki lub buty do biegania. Nawet łagodne ćwiczenia, takie jak spacer z psem czy wyrywanie chwastów w ogrodzie, pomagają. Kalorie, które spalasz, będą również powstrzymywać przyrost wagi po rzuceniu palenia.

 

11. Jedz owoce i warzywa – Jak rzucić palenie

 

Nie próbuj stosować diety, gdy rezygnujesz z papierosów. Zbyt duża deprywacja może łatwo wywołać efekt zwrotny. Zamiast tego staraj się zachować prostotę i staraj się jeść więcej owoców, warzyw, pełnych ziaren i chudego białka. Są one dobre dla całego organizmu.

Łysienie i jak mu przeciwdziałać , Wypadanie włosów u mężczyzn

 

12. Wybierz swoją nagrodę – Jak rzucić palenie

 

Jak rzucić palenie

 

Wraz ze wszystkimi korzyściami zdrowotnymi, jedną z korzyści z rzucenia papierosów są wszystkie pieniądze, które można zaoszczędzić. Istnieją kalkulatory online, które obliczają, o ile będziesz bogatszy. Nagrodź się, wydając część z nich na coś fajnego.

 

13. Pamiętaj, że czas jest po twojej stronie

 

Jak tylko to zrobisz, zaczniesz doświadczać natychmiastowych korzyści zdrowotnych. Już po 20 minutach rytm serca wróci do normy. Również w ciągu doby poziom tlenku węgla we krwi spadnie na swoje miejsce. Już w ciągu 2 – 3 tygodni zaczniesz zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca. W dłuższej perspektywie zmniejszysz też swoje szanse na raka płuc i inne nowotwory.

 

Czy możliwe jest rzucenie palenia z dnia na dzień? Jak rzucić palenie

 

 

Czy możliwe jest rzucenie palenia z dnia na dzień Jak rzucić palenie

Jeśli pytasz, czy możliwe jest rzucenie palenia z dnia na dzień? Odpowiedź brzmi: tak, zdecydowanie można rzucić palenie z dnia na dzień.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button