styl życia

Jak przestać pić alkohol : 14 skutecznych porad

Myślisz, że powinieneś pozbyć się alkoholu? Jak przestać pić alkohol? Jak stworzyć plan, który działa dla Ciebie . Po pierwsze, poświęć czas na zbadanie swojej relacji z alkoholem Kluczowym pierwszym krokiem w oddaniu wszystkiego jest zidentyfikowanie, dlaczego to robisz.

 

Jak dużo alkoholu pijesz?

 

jak przestać pić napoje alkoholowe

Może nie jesteś uzależniony od alkoholu, ale zastanawiasz się, czy po prostu nie pijesz za dużo. Powiedzmy, że można obejść się bez alkoholu, ale nawet jedno piwo może zamienić się w cztery, ale nie ma się co dziwić. Trudno jest przestać pić w towarzystwie przyjaciół, którzy mają taki sam stosunek do alkoholu jak ty. Uważnie śledź i zapisuj, ile alkoholu wypijasz.

 

Zastanów się, dlaczego pijesz alkohol

 

Być może Twoje obawy skupiają się raczej na powodach, dla których pijesz, niż na ilości. Wiele osób sięga po alkohol, aby złagodzić ból emocjonalny lub łatwiej poradzić sobie ze stresującymi sytuacjami. Aby rozładować napięcie na pierwszej randce lub przed trudną rozmową, często pije się.

 

Kiedy jednak trudno jest stawić czoła wyzwaniom bez alkoholu, warto zastanowić się, czy picie nie przeszkodzi w znalezieniu bardziej przydatnych sposobów radzenia sobie z emocjami. Wiedza o tym, dlaczego pijesz, jest niezbędna. Poznanie podstawowych przyczyn używania alkoholu – stresu w związku, trudności w pracy, bezsenności czy czegokolwiek innego – może pomóc w zbadaniu alternatywnych sposobów bardziej produktywnego radzenia sobie z tymi problemami.

 

Przestaję pić alkohol

 

Przestaję pić alkohol

 

Może wiesz, że chcesz całkowicie zrezygnować z alkoholu. Jednak może być niepewny o zatrzymanie picia całkowicie i nie chcesz trzymać się tego celu.To jest całkowicie w porządku. Najważniejsze jest, aby przyjrzeć się swoim nawykom picia i znaleźć sposób, który działa dla Ciebie.

 

Jak sprawić, by alkoholik przestał pić?

 

Jak sprawić, by alkoholik przestał pić

 

Jak sprawić, by alkoholik przestał pić? Możliwe jest rozwinięcie lepszej relacji z alkoholem i podejmowanie bardziej rozważnych i świadomych decyzji dotyczących picia bez całkowitej trzeźwości. Chociaż całkowite rzucenie picia alkoholu jest prawdopodobnie jednym z najlepszych sposobów na zaprzestanie picia alkoholu.

 

Rozmowa o zaprzestaniu picia alkoholu

 

Jeśli powiesz innym, że zamierzasz przestać pić, może to zmotywować cię do trzymania się swojego postanowienia.

 

Zaangażuj swoich bliskich – Jak rzucić picie alkoholu

 

Kiedy przestaniesz pić, rodzina i przyjaciele mogą dodać Ci otuchy i wsparcia. Otwierając się na temat swojego związku z alkoholem, możesz również zachęcić innych do oceny własnych nawyków związanych z piciem.Być może Twój partner, rodzeństwo lub współlokator również rozważa zmianę. Wspólna zmiana pozwala na wzajemne wspieranie się, jednocześnie zwiększając motywację i odpowiedzialność. Ważne jest, aby podczas imprez z udziałem alkoholu obecna była zaufana osoba wspierająca. Często łatwiej odmówić drinka, gdy nie trzeba tego robić samemu.

 

Znajdź wspólnotę teetotalerów

 

Budowanie nowych relacji z ludźmi, którzy również wybierają unikanie alkoholu, może mieć wiele korzyści.Im więcej wsparcia, tym lepiej.

Oto kilka rad:

 • Rozważ rozwijanie przyjaźni i związków miłosnych z osobami, które nie traktują picia jako ważnej części swojego życia.
 • Czy tęsknisz za atmosferą baru? W zależności od tego, gdzie mieszkasz, możesz odwiedzić kawiarnię i prowadzić rozmowy towarzyskie bez alkoholu.

Musisz umieć powiedzieć „nie” alkoholowi

 

jak przestać pić alkohol

 

Kiedy odmówisz drinka , ludzie mogą zapytać dlaczego. Nie jesteś zobowiązany do podania szczegółów, ale może to pomóc w przygotowaniu odpowiedzi :

Oznacza to, że nie musisz mówić nic więcej niż „Nie, dziękuję”. Praktykowanie odmowy z wyprzedzeniem może pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo i pewnie, gdy znajdziesz się w sytuacji związanej z alkoholem. Staraj się nie przejmować tym, że inni Cię oceniają, bo większość ludzi prawdopodobnie nie zauważy lub nie zapamięta tego, co robisz.

 

Jeśli chcesz zaoferować bardziej szczegółowe wyjaśnienie bliskim, ale nie jesteś pewien, co powiedzieć, pomaga uproszczenie wyjaśnienia:

 • Piłem dużo bez wyraźnego powodu i chcę poświęcić trochę czasu na przemyślenie tego nawyku.
 • Przyłapuję się na tym, że piję, gdy nie radzę sobie z emocjami, a chcę się poprawić bez alkoholu.
 • Nie lubię alkoholu i mam dość robienia tego tylko dlatego, że wszyscy inni to robią.

 

Zmień swoje otoczenie – Jak przestać pić alkohol

 

Kiedy alkohol jest częścią twojej typowej rutyny, picie może stać się automatyczną reakcją, zwłaszcza gdy czujesz się zestresowany lub przytłoczony. Być może nie będziesz musiał całkowicie wymyślać swojego życia na nowo, aby przestać pić, ale kilka zmian w twoim środowisku może zrobić dużą różnicę.

 

Pozbądź się alkoholu – Jak przestać pić alkohol

 

Alkohol w domu może kusić. Jeśli jesteś w nastroju na drinka, świadomość, że będziesz musiał iść na zakupy, może odłożyć cię na tyle długo, by być dobrym rozproszeniem.

 

Miej pod ręką napoje bezalkoholowe dla siebie i innych. Aby być dobrym gospodarzem, nie musisz oferować alkoholu. Pozwól gościom przynieść własny alkohol – i zabrać go ze sobą, gdy wyjdą.
Jeśli mieszkasz ze współlokatorami, rozważ prośbę o trzymanie alkoholu poza zasięgiem wzroku lub we wspólnych pomieszczeniach.

 

Znajdź swój nowy ulubiony napój

 

czym zastąpić alkohol

 

Wybór odpowiedniego napoju zastępczego może pomóc w dążeniu do zaprzestania picia. Czym zastąpić alkohol? Zwykła woda może oferować wiele korzyści zdrowotnych, ale nie jest to najbardziej ekscytujący wybór. Przy odrobinie kreatywności znajdziesz coś przyjemnego, co sprawi, że nie zabraknie Ci ulubionego napoju.

 

Spróbuj:

 

Nagradzaj swoją rutynę

 

Jeśli masz tendencję do picia o określonej porze dnia, jednym z najlepszych sposobów na zaburzenie tego wzorca jest zrobienie czegoś innego. Najczęściej pomocne są zajęcia, które wyciągają cię z domu i relaksują.

 

Rozważ te pomysły:

 

 • Jeśli zwykle spotykasz się z przyjaciółmi na drinka po pracy, rozważ spotkanie z nimi w parku lub innym miejscu wolnym od alkoholu.
 • Zamiast kolacji i drinków w swojej zwykłej restauracji, możesz spróbować nowego miejsca, które nie serwuje alkoholu. Doświadczysz czegoś niezwykłego, nie czując pokusy picia.
 • Wejdź w nawyk gotowania w domu, aby rozłożyć się i zaoszczędzić trochę pieniędzy.

 

Kiedy pragnienie picia jest bardziej związane z nastrojem niż z konkretną porą dnia, kilka alternatywnych metod radzenia sobie może pomóc. Jak przestać pić alkohol?  Zamiast wypić drinka, aby uspokoić swój niepokój, spróbuj afirmacji, głębokiego oddychania lub medytacji. Uspokój się, gdy czujesz się samotny, sięgając po bliską osobę lub oglądając ulubiony film.

 

Znajdź czas dla siebie

 

jak przestać pić

 

Rzucanie picia może być dość stresujące. Jeśli sięgasz po alkohol, aby poradzić sobie z emocjonalnym niepokojem, zwiększona drapieżność może wywołać chęć picia, przez co sukces wydaje się jeszcze bardziej niedostępny. To normalne, że zmagasz się z dużymi zmianami, ale dobre praktyki samoopieki mogą pomóc Ci opanować przytłaczające uczucia i zadbać o swój umysł i ciało.

 

Nadać priorytet zdrowiu

 

Czując się najlepiej fizycznie, możesz zwiększyć swoją wytrzymałość i siłę emocjonalną, a także przygotować się na wyzwania, które wyzwalają zachcianki. Jeśli unikasz alkoholu, robisz duży krok w kierunku poprawy swojego zdrowia fizycznego. Kiedy zaczniesz zauważać te korzyści zdrowotne, prawdopodobnie poczujesz więcej energii i inspiracji do dalszego działania.

 

Inne wskazówki do rozważenia:

 

 • Bądźcie nawodnieni.
 • Jedz regularnie, w sposób zbilansowany. Staraj się uwzględniać pokarmy, które zwiększają energię i poprawiają nastrój.
 • Jeśli możesz, podejmij regularną aktywność fizyczną. Spróbuj wędrówek, jazdy na rowerze, tańca lub jazdy na rolkach, które oferują przyjemne sposoby na utrzymanie aktywności.
 • Zafunduj sobie lepszy sen. Dobrym celem dla większości dorosłych jest 7 do 9 godzin.
 • Odkryj na nowo swoje hobby
  Wiele osób sięga po alkohol, aby pokonać nudę. Satysfakcjonujące hobby może odwrócić Twoją uwagę od chęci picia, ale może również pomóc Ci się zrelaksować – coś, czego każdy potrzebuje. Jeśli ostatnio odnalazłeś w sobie chęć powrotu do dawnego hobby, teraz jest czas, by się za to zabrać.

Możesz spróbować:

 • Projekty domowe
 • budowanie lub malowanie modeli
 • gry stołowe lub wideo
 • wolontariat
 • siedzenie z dobrą książką

 

Prowadzenie dziennika – Jak przestać pić alkohol

Być może nigdy nie byłeś zainteresowany nagrywaniem swoich najskrytszych myśli, ale dziennik może być świetnym narzędziem do śledzenia swoich uczuć podczas rzucania alkoholu. Prezent dla brata 16 wskazówki dotyczące prezentów

 

Przeglądanie na piśmie, co jest dla ciebie trudne i kiedy lubisz pić, może pomóc ci zauważyć wzorce, które zapewniają lepszy wgląd w twoje picie. Porównanie emocji, których doświadczasz podczas picia z uczuciami, których doświadczasz podczas abstynencji, pomoże ci również rozpoznać, że picie nie rozwiązuje problemów, z którymi próbujesz sobie poradzić.

 

Poznaj nowe narzędzia, które pomogą Ci poradzić sobie z problemem. Po zidentyfikowaniu niektórych głównych powodów, dla których pijesz, możesz zacząć szukać nowych sposobów na zajęcie się tymi wyzwalaczami. Najbardziej przydatny mechanizm radzenia sobie często zależy od okoliczności:

 

 • Jeśli czujesz się smutny, ale potrzebujesz czasu, możesz rozważyć swoją ulubioną muzykę lub kojącą książkę.
 • Kiedy chcesz się napić, aby uniknąć konfliktów w związku lub stresu, możesz dać upust ukochanej osobie lub wypróbować lepsze umiejętności komunikacyjne i ponownie połączyć się ze swoim partnerem.
 • Jeśli samotność wyzwala chęć picia, należy poszukać sposobów na połączenie się z dalekimi przyjaciółmi lub zbadać możliwości nawiązania nowych znajomości.

 

Sięgnij po wsparcie – Jak rzucić picie alkoholu

 

Samo rzucenie alkoholu jest dla niektórych trudniejsze niż dla innych, ale nie ma potrzeby robić tego w pojedynkę. Jak przestać pić alkohol? Jeśli zmagasz się z trzymaniem się swojego celu lub po prostu potrzebujesz dodatkowych wskazówek, rozważ szukanie profesjonalnej pomocy.

 

Rzucenie picia może zająć trochę czasu, więc bądź dla siebie miły, jeśli na początku nie będziesz się trzymał. Niezależnie od tego, czy twoim ostatecznym celem jest całkowita trzeźwość, czy bardziej ostrożne picie, wciąż robisz swojemu mózgowi i ciału wielką przysługę.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button