Motywacja dla dzieci – Jak motywować dzieci
Motywacja dla dzieci. Jaki jest najlepszy sposób na motywowanie dzieci? Wewnętrzna motywacja do poznawania otaczającego nas świata zaczyna się już w dzieciństwie. Ten rodzaj motywacji może być albo wspierany, albo tłumiony przez doświadczenia, których dorośli dostarczają dzieciom. Badania psychologiczne wskazują na zestaw obiecujących podejść, które rodzice i praktycy mogą wykorzystać do promowania pozytywnej motywacji i uczenia się w trakcie rozwoju.
Obsah článku:
Motywacja dla dzieci
Niemowlęta w naturalny sposób orientują się na nowe przedmioty i wydarzenia. Odwracają wzrok od obiektów zbyt znanych, ale też od nowych, zbyt skomplikowanych. Nazywa się to czasem „efektem Goldilocksa”: rzeczy są interesujące, gdy są nowe, ale nie za bardzo nowe. Podczas interakcji z niemowlętami zauważaj, na co zwracają uwagę i nawiązuj do ich zainteresowań.
Wzbudzić ciekawość
Niemowlęta starają się również poznawać przedmioty – zwłaszcza te, które zachowują się w zaskakujący sposób. Gdy upuszczą coś na ziemię lub rzucą, próbują dowiedzieć się, co się stanie dalej. Zapewnij dzieciom możliwości interakcji z nowymi przedmiotami – i pozwól im prowadzić i uczyć się!
- Misja kosmiczna Voyagers online cz dabing
- Krudovci 2 new age online cz dubbing lub napisy
- Uwięziona online cz dubbing lub napisy HD za darmo
- Bež online cz dubbing lub napisy HD za darmo
Zachęcaj dzieci do zabawnych poszukiwań
Dzieci w każdym wieku, gdy mają taką możliwość, spontanicznie angażują się w zabawę. To właśnie składniki zabawy sprzyjają uczeniu się: zabawa jest wewnętrznie motywująca, daje możliwość zdobywania nowych doświadczeń i uczenia się od innych, wymaga aktywnego zaangażowania, może wzmacniać więzi społeczne i redukować stres. Kiedy życie jest zajęte lub chaotyczne, może być trudno znaleźć czas i przestrzeń, aby wspierać zabawę dzieci, ale jest to ważny aspekt rozwoju.
Nadanie priorytetu interakcjom społecznym podczas nauki – Motywacja dla dzieci
W erze cyfrowej istnieje wiele edukacyjnych, komputerowych aplikacji przeznaczonych dla dzieci już od 6 miesiąca życia. Jednak nawet najlepiej zaprojektowane i najbardziej skuteczne aplikacje nie zastąpią prawdziwych interakcji społecznych z dorosłymi i rówieśnikami.
W jednym z badań niemowlęta uczyły się elementów języka skuteczniej, gdy były twarzą w twarz z nauczycielem lub na wideo. Najnowsze badania pokazują, że małe dzieci mogą uczyć się z mediów cyfrowych, takich jak tablety dotykowe, ale wydaje się, że interakcja społeczna podczas tej nauki jest niezbędna.
Stawiaj dzieciom wystarczające wymagania
Dzieci są zmotywowane do pracy na rzecz osiągalnych celów. Od dzieciństwa wymagany jest wysiłek, aby utrzymać motywację, ale sukces musi być możliwy. Tracą motywację, gdy zadanie jest zbyt łatwe, ale też gdy jest tak trudne, że nie da się go pokonać. Gry wideo skutecznie wykorzystują tę podstawową zasadę nauki i stale zwiększają poziom trudności w oparciu o indywidualne osiągnięcia dziecka. Staraj się dopasować wyzwanie do aktualnych możliwości dziecka i dawaj mu szybką informację zwrotną o jego wykonaniu.
Dać dzieciom możliwość działania – Motywacja dla dzieci
Dzieci są bardziej zmotywowane, gdy mają pewien stopień samostanowienia i mogą wybierać zadania, które są dla nich osobiście znaczące. Jeśli mają wybór projektów lub przynajmniej odrobinę wyboru w sposobie wykonania zadania, dzieci są bardziej skłonne pozostać zaangażowane. Motywacja dla dzieci. Kolorowanka kaczka 20 darmowych kolorowanek kaczka
Stosuj zachęty tylko w razie potrzeby
Kiedy dzieci są nagle nagradzane za robienie czegoś, co sprawia im przyjemność i robią to dobrowolnie, mogą zacząć to robić tylko wtedy, gdy wiedzą, że potem będą za to wynagradzane. Tam, gdzie to możliwe, wykorzystaj naturalną ciekawość dzieci i ich skłonność do dążenia do osiągalnego celu, zamiast obiecywać nagrodę.
Chwalenie procesu, a nie wyniku – Motywacja dla dzieci
Kiedy chwalimy dzieci za ich intelekt lub poziom umiejętności – albo za ocenę czy złoty medal. Które nabyli – może prowadzić do orientacji na wyniki. Mogą być zmotywowane do osiągania dodatkowych nagród, ale mogą też nauczyć się unikać czynności stanowiących wyzwanie. W czym mogą się nie wyróżniać, z obawy przed negatywną oceną. Motywacja dla dzieci. Fryzury dla rzadkich włosów
Presja na wyniki wzrasta wraz z awansem szkolnym i jest związana z depresją i niepokojem, a także ze zmniejszoną radością z nauki. Kiedy chwalimy dzieci za ich wysiłki i pomagamy im postrzegać porażkę jako okazję do nauki i poprawy (zamiast skupiać się tylko na wyniku). Będą bardziej zmotywowani do cięższej pracy i bardziej prawdopodobne, że uwierzą, że mogą osiągnąć to, co sobie założyli.
Utrzymuj bliski kontakt z nastolatkami – Motywacja dla dzieci
Okres dojrzewania to czas, kiedy wielu młodych ludzi podejmuje ryzyko i przekracza granice. Trend ten w dużej mierze odzwierciedla naturalną skłonność do nowych i ekscytujących doświadczeń. Które maksymalizują możliwości uczenia się i są ważne w przejściu do niezależności. Ponieważ nastolatków bardziej motywuje aprobata rówieśników, podążanie za liderami, którzy podejmują ryzyko lub wyróżniają się przekraczaniem granic, może być społecznie satysfakcjonujące. Natomiast adolescenci mający bliskie relacje rodzinne są mniej skłonni do podejmowania ryzyka.
Wysokie wsparcie rodzicielskie i otwarty dialog wiążą się z mniejszą liczbą zachowań problemowych, w tym mniejszym nadużywaniem substancji i przestępczością. Bądź empatyczny i wspierający, wiedząc, że młodzież przechodzi zmiany w swoich mózgach, ciałach i relacjach społecznych, które mogą sprawić, że ryzykowne zachowania staną się dla nich atrakcyjne. Utrzymuj linie komunikacyjne otwarte – i uważnie obserwuj nastolatków.