Atrakcje

Ciekawostki o Grenlandii 22 ciekawostki o Grenlandii

Ciekawostki na temat Grenlandii. Kiedy myślisz o Grenlandii, prawdopodobnie wyczarowujesz obrazy zorzy polarnej nad zamarzniętą tundrą, niedźwiedzi polarnych przemierzających ośnieżone wzgórza, lodowych gór i kultury Eskimosów. Grenlandia to jedno z najbardziej nieznanych i odizolowanych miejsc na świecie.

Oto 22 z naszych ulubionych faktów o Grenlandii, które pozwolą Ci poznać tę fascynującą arktyczną destynację.

Ciekawostki o Grenlandii 22 ciekawostki o Grenlandii

 

Fakty ogólne

 

  • Grenlandia znajduje się zarówno na północ, jak i na południe od koła podbiegunowego.
  • Znajduje się on najbliżej wschodniego wybrzeża Kanady i jest faktycznie połączony z Ameryką Północną podwodnym grzbietem.
  • Najbliższym europejskim sąsiadem Grenlandii jest Islandia.
  • Kraj ten technicznie jest częścią Danii, ale posiada prawo wewnętrzne z własnym rządem macierzystym.
  • Stolicą Grenlandii jest Nuuk, niewielka osada licząca 18 000 mieszkańców.
  • Mieszkańcy nazywani są Grenlandczykami, prawie 90% z nich to Eskimosi, a ich językiem urzędowym jest grenlandzki.
  • Grenlandczycy posługują się również językiem duńskim i angielskim.
  • Jako waluty używają korony duńskiej (DKK).

Fakty ogólne o Grenlandii

 

Ciekawe fakty o Grenlandii

 

1. Nazwa Grenlandia oznacza „krainę ludzi”.

2. Prawie 80 procent lądu pokrywają pokrywy lodowe i lodowce. Choć jest to mniejszy lądolód, to obszar wolny od lodu jest prawie tak duży jak Szwecja.

3. Ilulissat Icefjord, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest najbardziej produktywnym lodowcem na półkuli północnej.

4) Grenlandia liczy około 56 000 mieszkańców, z czego około 17 000 mieszka w stolicy Nuuk.

5. Głównym źródłem dochodu Grenlandczyków jest rybołówstwo i dotacje z Danii. W ostatnich latach w kraju rozwija się również turystyka.

6. Naukowcy oszacowali, że lądolód Grenlandii ma od 400 000 do 800 000 lat.

7) Grenlandia była kolonią duńską do 1953 roku, kiedy to stała się państwem. W 1979 r. uzyskała prawa miejskie, a w 2009 r. rozpoczęła pełną samorządność. Rząd jest monarchią konstytucyjną z 31-osobowym jednoizbowym parlamentem zwanym Landstingiem i premierem. Kraj ten wysyła dwóch przedstawicieli do duńskiego Folketingu. Nominalną głową państwa jest królowa Danii.

8. W kraju znajduje się wiele gorących źródeł, które przyciągają turystów przez cały rok swoimi zbawiennymi temperaturami wynoszącymi średnio od 98 do 100 stopni Celsjusza (98 do 100 stopni Fahrenheita).

Ciekawe fakty o Grenlandii

 

9. Największym miastem w południowej Grenlandii jest Qaqortoq, które jest zamieszkane od około 4 300 lat. Zatrzymaj się w Muzeum Qaqortoq, aby spojrzeć w przeszłość dzięki kolekcji dzieł sztuki pochodzących z kultur Dorset, Thule i Nordyckiej.

10. Kościół Hvalsey, który był pierwszym chrześcijańskim kościołem na kontynencie, jest jedną z najlepiej zachowanych ruin Norwegii.

Ciekawe fakty o Grenlandii

11. W połowie marca miłośnicy golfa mogą dołączyć lub obejrzeć Mistrzostwa Świata w Golfie Lodowym w Oummannaq. Dwudniowa impreza odbywa się na boisku wykutym w lodzie, wśród gór lodowych i na polach śnieżnych.

12. Najnowsze badania sugerują, że mieszkańcy Grenlandii wywodzą się ze wschodniej Syberii przez Kanadę.

13. Grenlandia do II wojny światowej miała zamkniętą i samowystarczalną gospodarkę.

14. Na fladze kraju widnieje niedźwiedź polarny w niebieskiej tarczy – niedźwiedź polarny ma symbolizować grenlandzką faunę, a kolor niebieski reprezentuje Oceany Atlantycki i Arktyczny.

Co warto wiedzieć o Grenlandii: o kraju

 

15. Kraj ten jest geograficznie częścią Ameryki Północnej, ale politycznie częścią Europy.

16. Słońce nie zachodzi od 25. Od maja do 25. Lipiec. 17. Na kole podbiegunowym słońce o północy trwa tylko około pół godziny, ale im dalej na północ, tym dłużej. 17. 21. Czerwiec, najdłuższy dzień w roku, jest dniem wolnym od pracy. Lipiec to jedyny miesiąc, w którym temperatura na Grenlandii utrzymuje się powyżej zera.

17) Walutą Grenlandii jest korona duńska.

18. „Kajak” i „iglu” to słowa grenlandzkie, które zostały bezpośrednio zaadoptowane do innych języków.

19. Według badań przeprowadzonych przez Nature Climate Change, północno-wschodni lądolód Grenlandii traci od 2003 roku ponad 10 miliardów ton lodu rocznie.

20. Duża część turystyki Grenlandii obraca się wokół jej flory i fauny. Niedźwiedzie polarne, wieloryby humbaki, woły piżmowe, morsy, renifery i orły morskie należą do najbardziej poszukiwanych dzikich zwierząt.

21. Wikingowie odkryli Grenlandię w 10. stulecia.

Oficjalnymi językami kraju są grenlandzki i duński, choć powszechnie używany jest angielski.

 

Może zainteresują Cię:

 

Dodatkowy fakt

 

Gdybyś najpierw pomyślał o Grenlandii: „Dlaczego to się w ogóle nazywa zielone?”, to świetne pytanie. Większość terytorium pokryta jest lodem.

Mówi się, że nazwa została nadana Grenlandii przez Eryka Czerwonego, który osiedlił się tam w 900 roku po wygnaniu z Islandii za morderstwo. Niektórzy mówią, że nadał tę nazwę jako rodzaj średniowiecznego marketingu w nadziei, że inni osadnicy dołączą do niego. Inni uważają, że w tym czasie temperatury były cieplejsze, a krajobraz bardziej zielony, co skłoniło wielu ludzi do przyłączenia się do niego. W dwóch pierwszych głównych osadach było około 280 gospodarstw.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button