Atrakcje

10 faktów, których możesz nie wiedzieć o Afganistanie

Ciekawostki o Afganistanie. Afganistan, kiedy mówisz o tym kraju, co sobie wyobrażasz? Pewnie talibowie i terroryzm, burki i brody. Ale Afganistan to znacznie więcej.

Oto kilka najważniejszych punktów:

10 faktów, których możesz nie wiedzieć o Afganistanie

Ciekawe fakty o Afganistanie

1. Afgańczycy świętują swój nowy rok, Nawroz, 21. Marzec, pierwszy dzień wiosny.

 

Tysiące ludzi podróżuje do północnego miasta Mazar-e-Sharif, aby powitać Nawroz, przedislamskie święto. Miejscowi silni mężczyźni podnoszą dużą jandę, islamską flagę, aby ogłosić początek wiosny i nowy rok. Jeśli wznosi się jednym płynnym ruchem, uznaje się to za dobry omen na najbliższe miesiące. (Trzeba się czegoś trzymać, gdy żyje się w kraju, który przeżył już ponad 30 lat wojny).

 

2. Afganistan chciałby, aby jego narodowa gra, buzkashi, czyli łapanie kóz, stała się sportem olimpijskim.

 

Interesujące fakty na temat sportu narodowego Afganistanu

Uważana jest za najdzikszą grę na świecie i polega na tym, że jeźdźcy konni rywalizują o złapanie martwej kozy i zagalopowanie jej do koła oznaczonego kredą.

Od wieków gra się w nią na północnym stepie Afganistanu. Gra była kiedyś sportem bogatych rywalizujących ze sobą watażków, ale obecnie jest finansowana również przez afgańskie firmy telefonii komórkowej i prywatne linie lotnicze. Jednak nadal nie jest to sport dla osób o słabym sercu i kobiety nie powinny się do niego zgłaszać.

 

3. Zasięg telefonii komórkowej ma w tym roku osiągnąć 90% kraju.

Ciekawe fakty o Afganistanie

Oczekuje się, że zasięg telefonii komórkowej osiągnie w tym roku 90% kraju, choć odsetek Afgańczyków z dostępem do energii elektrycznej jest nadal jednym z najniższych na świecie. Telefony komórkowe zmieniają afgańskie życie i kulturę. Nawet talibowie mają wymyślne smartfony z pocztą elektroniczną i Skype. Są też symbolem statusu – jeśli masz pieniądze lub kontakty, możesz zdobyć pamiątkowy numer, np. taki, na którym widnieją litery twojego nazwiska. (Mój ma na sobie mój szczęśliwy numer z czasów, gdy grałem w koszykówkę).

 

4. Poezja jest cenioną częścią afgańskiej kultury.

Ciekawe fakty o Afganistanie

Afgańczycy opowiadają swoje historie wierszem od ponad 1000 lat. W czwartkowe wieczory w zachodnim mieście Herat odbywa się „noc poezji” – mężczyźni, kobiety i dzieci zbierają się, aby dzielić się starymi i współczesnymi wierszami, słuchać tradycyjnej muzyki Heratu i cieszyć się słodką herbatą i ciastkami przez całą noc.

 

5. Aleksander Wielki jako pierwszy zbudował starożytną cytadelę w Heracie.

 

Aleksander Wielki jako pierwszy zbudował starożytną cytadelę w Heracie.

Aleksander Wielki był pierwszym, który zbudował starożytną cytadelę w Heracie, gdy zdobył miasto w 330 r. p.n.e. Jedyną kobietą, która zdobyła serce budowniczego macedońskiego imperium, była piękna Roksana z północnej afgańskiej prowincji Balkh. Urodziła mu jedynego syna, zanim Aleksander zmarł w młodym wieku 33 lat.

 

6. Arnold Schwarzenegger jest chłopcem z plakatu dla Legionu Młodych Afgańczyków.

 

Zdjęcia umięśnionego Arnolda w czasach jego świetności wiszą na ścianach setek ośrodków kulturystycznych w całym kraju. Niektórzy Afgańczycy twierdzą, że gwiazda kina akcji, która zmieniła się w amerykańskiego gubernatora, wygląda jak Afgańczyk.

 

7. Kuchnia afgańska jest bardziej wyrafinowana niż kebaby i ryż.

Ciekawe fakty o Afganistanie

Ten pozbawiony dostępu do morza kraj od wieków znajdował się na skrzyżowaniu wielkich cywilizacji, co znajduje odzwierciedlenie w oferowanym jedzeniu. Spróbuj delikatnego ashak, ravioli nadziewanych porami, z dodatkiem mięsa mielonego i jogurtu, lub makaronu Mantu nadziewanego jagnięciną i cebulą. W miarę jak Afganistan otwiera swoje drzwi na świat, pojawiają się nowe wpływy. Jeśli masz ochotę na coś lżejszego, była japońska dziennikarka, która została szefem kuchni, Hiromi (obecnie znana jako Mursal, co oznacza różę w języku farsi) zakochała się w tym kraju, wyszła za mąż za Afgańczyka i szkoli Afgańczyków w przyrządzaniu pysznego sushi.

 

Może zainteresują Cię:

 

8. Port lotniczy Kandahar w południowym Afganistanie jest podobno najbardziej ruchliwym na świecie lotniskiem z jednym pasem startowym.

 

Lotnisko w Kandaharze Ciekawe fakty o Afganistanie

Nic dziwnego, że jest to również miejsce, w którym NATO posiada pierwszą pełną zdolność do transportu lotniczego w kraju nienależącym do NATO. Ubiegłoroczne przybycie ponad 30 tysięcy dodatkowych żołnierzy amerykańskich, wraz z większą liczbą personelu cywilnego, przyczyniło się do kontynuowania lądowań w bazie, z której korzystają również siły inne niż amerykańskie. Oczywiście wielu dziennikarzy i wysokich rangą urzędników przybywa również do jednego z najbardziej niespokojnych miast Afganistanu, gdzie toczy się najbardziej decydująca bitwa w tej wojnie. Afgańczycy od dawna mówią, że kto kontroluje Kandahar, ten kontroluje Afganistan.

 

9. Pierwsze obrazy olejne na świecie nie zostały namalowane w renesansowej Europie.

Ciekawe fakty o Afganistanie

Pierwsze na świecie obrazy olejne zostały namalowane nie w renesansowej Europie, ale w jaskiniach Bamiyan na centralnej wyżynie Afganistanu około 650 roku p.n.e. Bamiyan szczyci się kwitnącą cywilizacją buddyjską od 2. wieku aż do inwazji islamskiej w IX wieku. stulecia. To tutaj stały kiedyś dwa największe na świecie stojące Buddy, dopóki Talibowie nie zniszczyli ich w 2001 roku. Nowo otwarta firma turystyczna próbuje przyciągnąć turystów z powrotem do pięknego Bamiyanu. W zeszłym roku mieli ich łącznie dwóch, razem z Afgańczykami i obcokrajowcami mieszkającymi w kraju. Mieszkańcy Bamyanu pozostają jednak pełni nadziei.

 

10. I proszę pamiętać, że afgani to waluty, a nie ludzie.

 

Nazywa się ich Afgańczykami. I mają kraj, który mimo wszystkich trudów i bólów serca, wciąż z dumą nazywają domem.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button