Atrakcje

Najdłuższa rzeka świata: 10 najdłuższych rzek na świecie

Rzeka to naturalnie płynący zbiornik wodny, zwykle słodkowodny, płynący w kierunku oceanu, morza, jeziora lub innej rzeki. Najdłuższa rzeka na świecie. W tym artykule przedstawiliśmy listę 10 najdłuższych rzek na świecie wraz z ich długością i krajem pochodzenia. Lista 10 najdłuższych rzek wraz z ich lokalizacją, długością i innymi ważnymi szczegółami:

 

W poszukiwaniu najdłuższej rzeki świata należy wziąć pod uwagę :

 •  Źródło (gdzie zaczyna się rzeka)
 • Lokalizacja ujścia rzeki (gdzie rzeka uchodzi, gdzie kończy się i zaczyna morze/ocean/ujście rzeki)

 

10. Rzeka Amur

 

Rzeka Amur

 

 • Lokalizacja: Rosja, Chiny, Mongolia
 • Długość: 4444 km

 

Rzeka Amur jest rzeką Azji Wschodniej. Jest to najdłuższa rzeka na rosyjskim Dalekim Wschodzie i zajmuje drugie miejsce po Jangcy i Huang Ho (Żółta Rzeka) wśród najdłuższych chińskich rzek. Najdłuższa rzeka na świecie.  Jej źródła znajdują się w Rosji, Mongolii i Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej w Chinach, w górach na północny zachód i południowy wschód od punktu, w którym stykają się ich granice.

Główna rzeka płynie głównie na wschód i południowy wschód i stanowi dużą część granicy między chińską prowincją Heilongjiang a południowo-wschodnią Syberią. W rosyjskim mieście Chabarowsk skręca na północny wschód i biegnie przez terytorium Rosji do Cieśniny Tatarskiej.

Chińska nazwa Amuru Heilong Jiang oznacza „Rzeka Czarnego Smoka”, a jego mongolska nazwa Kharamuren oznacza „czarna rzeka”. Jego dopływy odwadniają obszar zlewni o powierzchni około 1 855 000 km2. Sam Amur zaczyna się u zbiegu rzek Shilka i Argun (Ergun), 2 824 km od ujścia. Dorzecze rzeki Amur było pierwotnie zamieszkiwane przez koczowniczych myśliwych i hodowców bydła.

 

 

9. Rzeka Kongo

 

rzeka Kongo

 

 • Lokalizacja: Afryka Środkowa
 • Długość: 4700 km

 

Rzeka Kongo w Afryce jest dziewiątą najdłuższą rzeką na świecie, a jej długość wynosi 4 700 km. Co ciekawe, jest to również jego najgłębsza rzeka – o zmierzonej głębokości przekraczającej 220 m – i druga co do wielkości rzeka na świecie pod względem przepływu (po Amazonce).

Kongo, wznoszące się głęboko we wschodnim regionie Demokratycznej Republiki Konga, jest zasilane przez rzekę Lualaba, która jest największym źródłem rzeki w Kongu. Rzeka płynie na zachód i stanowi dużą część granicy między DRK a jej wschodnim sąsiadem.

Nazwa rzeki Kongo pochodzi od królestwa Kongo, które znajdowało się na lewym brzegu ujścia rzeki. Nazwa królestwa pochodzi z kolei od populacji Bantu, która w europejskich rejestrach miała 17 lat. wieku określany jako Esikongo.

 

8. Rzeka La Plata

 

Najdłuższa rzeka na świecie rzeka la plata

 

 • Lokalizacja: Ameryka Południowa
 • Długość: 4880 km

 

Rzeka La Plata to rzeka we wschodnio-środkowej części Portoryko, wznosząca się na zachodnim zboczu góry Santa (903 metry), szczytu Sierra de Cayey. Część przepływu jest zatrzymywana przez jezioro Carite; wylot zbiornika kieruje wodę do szeregu hydroelektrowni na rzece Guamaní w regionie Guayama na południu. Sama La Plata płynie około 75 kilometrów na północny zachód, opadając na północ z 400 metrów do mniej niż 150 metrów za Comerío na północnej równinie przybrzeżnej. Najdłuższa rzeka na świecie. Następnie rzeka przepływa obok miast Toa Alta i Toa Baja i wpada do Oceanu Atlantyckiego na północ od Dorado, małego miasta przemysłowego na zachód od stolicy, San Juan.

 

7. Rzeka Irtysz

 

Rzeka Irtysz

 

 • Lokalizacja: Rosja, Kazachstan, Chiny, Mongolia
 • Długość: 5410 km

 

Rzeka Irtysz jest główną rzeką zachodniej Azji Środkowej. Z długością 5 410 km jest jedną z najdłuższych rzek na kontynencie. Irtysz i rzeka Ob tworzą razem siódmy najdłuższy system rzeczny na świecie. Bananowa maska do włosów: uzyskaj błyszczące włosy.

 

Irtysz wypływa z lodowców na południowo-zachodnich zboczach gór Ałtaj w Uygurskim Regionie Autonomicznym Xinjiang na północnym zachodzie Chin. Płynie na zachód przez chińską granicę przez jezioro Zaysan, a następnie na północny zachód przez Kazachstan. Na północny zachód od miasta Semey rzeka wpływa do południowej części Niziny Zachodniosyberyjskiej i wpływa do Syberii (Rosja) około 160 kilometrów (160 mil) na południowy wschód od Omska, przez który przepływa. Poniżej Omska Irtysz wpływa na duży obszar bagienny, tworzy łuk północny i północny w dużym zakręcie w kształcie litery U, a następnie płynie dalej w kierunku północno-zachodnim. Skręca ponownie na północ, przepływając przez zachodnią część bagna Vasyuganye, a następnie łączy się z rzeką Ob w pobliżu Chanty-Mansyjska w zachodniej Syberii.

 

 

6. Żółta rzeka

 

 Najdłuższa rzeka na świecie Żółta rzeka

 

 • Lokalizacja:Chiny
 • Długość: 5464 km

 

Huang He, znana również jako Żółta Rzeka ze względu na kolor jej błota, jest trzecią najdłuższą rzeką w Azji i szóstą najdłuższą rzeką na świecie. Znajdująca się w Chinach rzeka o długości 5 464 km ma swój początek w górach Bayan Har w prowincji Qinghai w zachodnich Chinach. Następnie przepływa przez dziewięć prowincji, po czym wpada do Morza Bohai w pobliżu miasta Dongying w prowincji Shandong.

Żółta Rzeka jest również znana jako „kolebka chińskiej cywilizacji” ze względu na kluczową rolę, jaką odegrała w rozwoju chińskiej kultury. Najdłuższa rzeka na świecie. Podobnie jak w przypadku Jangcy, obecność osad ludzkich sięga okresu paleolitu, a żyzne tereny zalewowe przyczyniły się do rozkwitu społeczności rolniczych, które ostatecznie zintegrowały się z mniej rozwiniętymi osadami wzdłuż południowej Jangcy.

 

 

Zanim nowoczesne tamy stały się dobrym rozwiązaniem, Żółta Rzeka była niezwykle podatna na powodzie. Przez około 2 540 lat przed 1946 r. n.e. L. Uważa się, że Żółta Rzeka wylewała 1593 razy i wielokrotnie zmieniała kierunek (czasem gwałtownie). Powodzie te obejmują niektóre z najbardziej śmiercionośnych klęsk żywiołowych, jakie kiedykolwiek odnotowano, dzięki czemu rzeka zyskała przydomki „Smutek Chin” i „Plaga Synów Han”.

 

5. Rzeka Selenga

 

rzeka selenga

 

 • Miejsce: Rosja, Mongolia
 • Długość: 5539 km

 

Rzeka Selenga jest główną rzeką w Azji, która tworzy się u zbiegu rzek Ider i Delger w północnej Mongolii. Płynie na północny wschód przez Mongolię i Rosję, tworząc dużą deltę na południowo-wschodnim brzegu jeziora Bajkał, największego i najgłębszego jeziora słodkowodnego na świecie. Dopływy to np. Rzeka Dzhida, rzeka Orkhon, rzeka Khanui, rzeka Chikoy, rzeka Khilok i rzeka Uda. Selenga jest głównym dostawcą wody do jeziora Bajkał, a jej dopływy odprowadzają około 80 procent basenu jeziora.

 

 

4. rzeka Missisipi – 4. Najdłuższa rzeka na świecie

 

 Rzeka Missisipi

 

 • Lokalizacja.
 • Długość: 6275 km

 

Rzeka Missisipi o długości 6 275 mil jest czwartą najdłuższą rzeką na świecie i najdłuższą rzeką w Stanach Zjednoczonych. Chociaż każda rzeka z osobna nie znalazłaby się w pierwszej piątce, te trzy rzeki zostały zgrupowane w jedną, ponieważ rzeka Missouri łączy się z Mississippi w pobliżu St. Louis, podczas gdy Missouri łączy się z rzeką Jefferson w Montanie.

Jednak główny bieg Missisipi przebiega z północy na południe, wznosząc się w północnej Minnesocie i powoli meandrując na południe przez 3730 mil, zanim dotrze do delty rzeki Missisipi w Zatoce Meksykańskiej.

Wraz z wieloma dopływami, dorzecze rzeki Missisipi odwadnia całość lub część 31 stanów USA i 2 kanadyjskie prowincje między Górami Skalistymi i Appalachami. Graniczy również lub przebiega przez stany Minnesota, Wisconsin, Iowa, Illinois, Missouri, Kentucky, Tennessee, Arkansas, Mississippi i Luizjana.

Rzeka Missisipi i jej dopływy mają długą historię dla kultur rdzennych Amerykanów. Wzdłuż rzek żyło wiele ludów, głównie myśliwych i zbieraczy, którzy wykorzystywali rzekę jako źródło wody i transportu. Ale dla niektórych – takich jak budowniczowie Moghili – rzeka miała kluczowe znaczenie dla powstania owocnych społeczeństw rolniczych.

 

 

3. Rzeka Jangcy (Yangtze River) – 3. Najdłuższa rzeka na świecie

 

Najdłuższa rzeka na świecie Jangcy (rzeka Jangcy)

 

 • Lokalizacja:Chiny
 • Długość: 6300

 

Trzecią najdłuższą rzeką na świecie jest Jangcy – lub, jak znamy ją w Chinach, rzeka Jangcy. Jangcy ma 6 380 kilometrów długości, co czyni ją najdłuższą rzeką w Azji. Pochodzi z lodowców płaskowyżu Qinghai-Tibet w prowincji Qinghai, płynie na wschód przez południowo-zachodnie, środkowe i wschodnie Chiny, a następnie wpada do Morza Wschodniochińskiego w Szanghaju. Jak często karmić psa – żywienie od szczeniaka do seniora.

Rzeka Jangcy odegrała ważną rolę w historii, kulturze i gospodarce Chin i odgrywa ją do dziś. Oprócz tego, że przemierzył wiele ekosystemów w Chinach, jego istnienie miało również kluczowe znaczenie dla osadnictwa ludzkiego, rozwoju rolnictwa i rozwoju cywilizacji w Azji Wschodniej.

Obecnie kwitnąca Delta Jangcy generuje do 20% chińskiego produktu krajowego brutto (PKB), a Zapora Trzech Przełomów – zlokalizowana na rzece Jangcy w pobliżu miasta Sandouping – jest największą na świecie elektrownią wodną. Ze względu na wpływ infrastruktury ludzkiej, niektóre części rzeki są obecnie chronione jako rezerwaty przyrody.

 

 

2. Rzeka Amazonka – 2. Najdłuższa rzeka na świecie

 

Najdłuższa rzeka na świecie Amazonka

 

 • Lokalizacja: Ameryka Południowa
 • Długość: 6 437 km

 

Amazonka jest najdłuższą rzeką w Ameryce Południowej. Rzeka ta ma szereg głównych systemów rzecznych w Kolumbii, Ekwadorze i Peru. Mając około 6 437 km długości, jest również uważana za drugą najdłuższą rzekę na świecie.

Brazylijscy naukowcy twierdzili jednak, że znaleźli najbardziej odległe źródło Amazonii w Andach. Źródłem tym jest najwyraźniej strumień lodowcowy wznoszący się ze szczytu Nevado Mismi w peruwiańskich Andach, około 700 km na południowy wschód od Limy. Jeśli to prawda, to Amazonka ma w rzeczywistości 6 800 kilometrów długości, co czyni ją najdłuższą rzeką na świecie.

 

 

1. rzeka Nil – najdłuższa rzeka na świecie

 

Najdłuższa rzeka na świecie Rzeka Nil

 

 • Lokalizacja: północno-wschodnia Afryka
 • Długość: 6 650 km

Rzeka Nil, znajdująca się w Afryce, ma długość 6 650 kilometrów i dlatego jest powszechnie uważana za najdłuższą rzekę na świecie. Najdłuższa rzeka na świecie. Jedenaście krajów dzieli tę rzekę i jej zasoby wodne – Tanzania, Uganda, Rwanda, Burundi, Kongo-Kinszasa, Kenia, Etiopia, Erytrea, Sudan Południowy, Sudan i Egipt.

 

W czasach starożytnych jego istnienie było ściśle związane z rozwojem cywilizacji na Bliskim Wschodzie, który był głównym źródłem nawadniania i słodkiej wody dla kilku egipskich dynastii. Dziś pozostaje głównym źródłem wody zarówno dla Egiptu, jak i Sudanu.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button