AtrakcjeRośliny

Najdłuższa rzeka świata : Top 10 rzek

Najdłuższa rzeka świata. Rzeka to naturalnie płynący zbiornik wodny, zwykle słodkowodny, płynący w kierunku oceanu, morza, jeziora lub innej rzeki. Najdłuższa rzeka na świecie. W tym artykule przedstawiliśmy listę 10 najdłuższych rzek na świecie wraz z ich długością i krajem pochodzenia.Lista 10 najdłuższych rzek wraz z ich lokalizacją, długością i innymi ważnymi szczegółami:

 

W poszukiwaniu najdłuższej rzeki świata należy wziąć pod uwagę :

 •  Źródło (gdzie rzeka ma swój początek)
 • Lokalizacja ujścia rzeki (gdzie rzeka się wynurza, gdzie się kończy, a zaczyna morze/ocean/estuarium)

10. Rzeka Amur

 

Rzeka Amur

 

 • Lokalizacja:Rosja, Chiny, Mongolia
 • Długość: 4444 km Rzeka Amur jest rzeką Azji Wschodniej. Jest najdłuższą rzeką rosyjskiego Dalekiego Wschodu i zajmuje drugie miejsce po Jangcy i Huang Ho (Żółta Rzeka) wśród najdłuższych rzek Chin. Najdłuższa rzeka na świecie.  Jej źródła wznoszą się w Rosji, Mongolii i Regionie Autonomicznym Mongolia Wewnętrzna w Chinach w górach na północny zachód i południowy wschód od miejsca, gdzie spotykają się ich granice.

  Główna rzeka płynie generalnie na wschód i południowy wschód i stanowi dużą część granicy między chińską prowincją Heilongjiang a południowo-wschodnią Syberią. W rosyjskim mieście Chabarowsk skręca na północny wschód i biegnie przez terytorium Rosji do Cieśniny Tatarskiej.

  Chińska nazwa Amuru – Heilong Jiang oznacza „Black Dragon River”, a jego mongolska nazwa Kharamuren – „czarna rzeka”. Jej dopływy odwadniają zlewnię o powierzchni około 1 855 000 km2. Sam Amur zaczyna się u zbiegu rzek Sziłka i Argun (Ergun), w odległości 2 824 km od ujścia. Dorzecze Amuru było pierwotnie zamieszkiwane przez koczowniczych myśliwych i pasterzy bydła.

 

Jak wyczyścić biżuterię

 

9. Rzeka Kongo Najdłuższa rzeka świata

 

Rzeka Kongo

 

 • Lokalizacja: centralna Afryka
 • Długość: 4700 km Rzeka Kongo w Afryce jest dziewiątą najdłuższą rzeką świata o długości 4 700 km. Co ciekawe, jest to również jej najgłębsza rzeka – ze zmierzonymi głębokościami przekraczającymi 220 m – i druga pod względem przepływu (po Amazonce) rzeka świata.

  Kongo, wznoszące się głęboko we wschodnim regionie Demokratycznej Republiki Konga , zasilane jest przez rzekę Lualaba, która jest największym źródłem rzeki Kongo. Rzeka płynie na zachód i stanowi dużą część granicy między DRK a jej wschodnim sąsiadem.

  Nazwa rzeki Kongo pochodzi od królestwa Kongo, które znajdowało się na lewym brzegu ujścia. Nazwa królestwa pochodzi z kolei od jego ludności Bantu, która w XVII-wiecznych zapiskach europejskich była opisywana jako Esikongo.

   

8. Rzeka La Plata

 

Rzeka La Plata

 

 • Położenie: Ameryka Południowa
 • Długość: 4880 km Rzeka La Plata to rzeka we wschodnio-centralnym Puerto Rico, wznosząca się na zachodnim zboczu góry Santa (903 metry), szczytu Sierra de Cayey. Część przepływu jest zatrzymywana przez jezioro Carite; ujście zbiornika kieruje wodę do szeregu elektrowni wodnych na rzece Guamaní w regionie Guayama na południu. Sama La Plata płynie około 75 kilometrów na północny zachód, opadając na północ z 400 metrów do mniej niż 150 metrów za Comerío na północnej równinie przybrzeżnej. Najdłuższa rzeka na świecie. Rzeka przepływa następnie przez miasta Toa Alta i Toa Baja i uchodzi do Oceanu Atlantyckiego na północ od Dorado, małego przemysłowego miasta na zachód od stolicy, San Juan.

 

Niepełzające psy : 15 hipoalergicznych ras psów

 

7. Rzeka Irtysz

 

Rzeka Irtysz

 

 • Lokalizacja:Rosja, Kazachstan, Chiny, Mongolia
 • Długość: 5410 km Rzeka Irtysz jest główną rzeką zachodniej, środkowej Azji. Z długością 5.410 km jest jedną z najdłuższych rzek na kontynencie. Razem Irtysz i Ob tworzą siódmy najdłuższy system rzeczny na świecie. 

   

  Irtysz wypływa z lodowców na południowo-zachodnich stokach gór Ałtaj w Uygurskim Regionie Autonomicznym Xinjiang w dalekich północno-zachodnich Chinach. Płynie na zachód przez granicę z Chinami przez jezioro Zaysan, a następnie na północny zachód przez Kazachstan. Na północny zachód od miasta Semey rzeka wpływa do południowej części Niziny Zachodniosyberyjskiej i wpływa na Syberię (Rosja) około 160 kilometrów na południowy wschód od Omska, przez który przepływa. W dół rzeki od Omska Irtysz wpływa na duże bagno, tworzy północne i północne zakole w kształcie dużej litery U, a następnie płynie dalej w kierunku północno-zachodnim. Ponownie skręca na północ, przechodzi przez zachodnią część bagna Vasyuganye, a następnie łączy się z rzeką Ob w pobliżu Chanty-Mansyjska w zachodniej Syberii.

 

6.Żółta Rzeka

 

Żółta Rzeka

 

 • Lokalizacja:Chiny
 • Długość: 5464 km Huang He, zwana również Żółtą Rzeką ze względu na kolor jej błota, jest trzecią najdłuższą rzeką w Azji i szóstą na świecie. Położona w Chinach rzeka o długości 5 464 kilometrów wzbiera w górach Bayan Har w prowincji Qinghai w zachodnich Chinach. Następnie przepływa przez dziewięć prowincji, zanim opróżni się do Morza Bohai w pobliżu miasta Dongying w prowincji Shandong.

  Żółta Rzeka jest również znana jako „Kolebka Chińskiej Cywilizacji” ze względu na kluczową rolę, jaką odegrała w rozwoju chińskiej kultury. Najdłuższa rzeka na świecie. Podobnie jak Jangcy, obecność osad ludzkich sięga okresu paleolitu, a żyzne powodzie przyczyniły się do rozkwitu społeczności rolniczych, które ostatecznie zintegrowały się z mniej rozwiniętymi osadami wzdłuż południowej Jangcy.

  Zanim nowoczesne tamy stały się realnym rozwiązaniem, Żółta Rzeka była wyjątkowo podatna na powodzie. Uważa się, że w ciągu 2540 lat przed 1946 rokiem Żółta Rzeka wylewała 1593 razy i wielokrotnie zmieniała kierunek (czasem gwałtownie). Powodzie te obejmują jedne z najbardziej śmiertelnych klęsk żywiołowych, jakie kiedykolwiek odnotowano, zyskując dla rzeki przydomki „Smutek Chin” i „Plaga Synów Han”.

 

5. Rzeka Selenga

 

Rzeka Selenga

 

 • Miejsce: Rosja, Mongolia
 • Długość: 5539 km Rzeka Selenga to duża rzeka w Azji, tworząca się u zbiegu rzek Ider i Delger w północnej Mongolii. Płynie na północny wschód przez Mongolię i Rosję, tworząc dużą deltę na południowo-wschodnim brzegu jeziora Bajkał, największego i najgłębszego słodkowodnego jeziora na świecie. Dopływy to rzeka Dzhida, rzeka Orkhon, rzeka Khanui, rzeka Chikoy, rzeka Khilok i rzeka Uda. Selenga jest głównym dostawcą wody do jeziora Bajkał, a jej dopływy odprowadzają około 80 procent wody z basenu jeziora.

 

 

4. Rzeka Missisipi – 4. Najdłuższa rzeka świata

 

Rzeka Missisipi

 

 • Położenie.
 • Długość: 6275 km Liczący 6 275 kilometrów system rzeczny Missisipi jest czwartą pod względem długości rzeką na świecie i najdłuższą rzeką w Stanach Zjednoczonych. Chociaż każda z rzek z osobna nie znalazłaby się w pierwszej piątce, trzy rzeki są zgrupowane w jedną, ponieważ rzeka Missouri spotyka się z Missisipi w pobliżu St. Louis, natomiast Missouri łączy się z rzeką Jefferson w Montanie.

  Główny bieg Missisipi przebiega jednak z północy na południe, wznosi się w północnej Minnesocie i powoli meandruje na południe przez 3730 mil, zanim dotrze do delty rzeki Missisipi w Zatoce Meksykańskiej.

  Dorzecze rzeki Missisipi, wraz z wieloma dopływami, odwadnia w całości lub częściowo 31 stanów USA i 2 prowincje kanadyjskie położone pomiędzy Górami Skalistymi i Appalachami. Graniczy również lub przechodzi przez stany Minnesota, Wisconsin, Iowa, Illinois, Missouri, Kentucky, Tennessee, Arkansas, Mississippi i Luizjana.

  Rzeka Missisipi i jej dopływy mają długą historię dla kultur rdzennych Amerykanów. Wiele ludów, głównie myśliwych i zbieraczy, żyło wzdłuż jej rzek i wykorzystywało rzekę jako źródło wody i do transportu. Ale dla niektórych – takich jak budowniczowie Kopca – rzeka miała kluczowe znaczenie dla powstania produktywnych społeczeństw rolniczych. Najdłuższa rzeka świata.

 

3. Rzeka Jangcy (Yangtze River) – 3. Najdłuższa rzeka świata

 

Rzeka Jangcy (Yangtze River)

 

 • Lokalizacja:Chiny
 • Długość: 6300 Trzecią najdłuższą rzeką na świecie jest Jangcy – lub jak wiemy w Chinach, rzeka Jangcy. Jangcy ma 6 380 kilometrów długości, co czyni ją najdłuższą rzeką Azji. Powstaje na lodowcach płaskowyżu Qinghai-Tibet w prowincji Qinghai, płynie na wschód przez południowo-zachodnie, środkowe i wschodnie Chiny, a następnie uchodzi do Morza Wschodniochińskiego w Szanghaju.

  Rzeka Jangcy odegrała ogromną rolę w historii, kulturze i gospodarce Chin i trwa do dziś. Oprócz tego, że przemierzyła wiele ekosystemów w Chinach, jej istnienie było również kluczowe dla osadnictwa ludzkiego, rozwoju rolnictwa i rozkwitu cywilizacji w Azji Wschodniej.

  Dziś kwitnąca Delta Jangcy wytwarza do 20% chińskiego produktu krajowego brutto (PKB), a Tama Trzech Przełomów – zlokalizowana na rzece Jangcy w pobliżu miasta Sandouping – jest największą na świecie zaporą wodną. Ze względu na wpływ infrastruktury ludzkiej, części rzeki są obecnie chronione jako rezerwaty przyrody.

 

2.Rzeka Amazonka – 2. Najdłuższa rzeka świata

 

Rzeka Amazonka

 

 • Położenie: Ameryka Południowa
 • Długość: 6 437 km Amazonka jest najdłuższą rzeką Ameryki Południowej. Rzeka ta ma szereg głównych systemów rzecznych w Kolumbii, Ekwadorze i Peru. Przy długości około 6.437 km, jest ona również uważana za drugą najdłuższą rzekę na świecie. Najdłuższa rzeka świata

  Brazylijscy naukowcy twierdzą jednak, że znaleźli najbardziej odległe źródło Amazonki w Andach. Źródłem tym jest najwyraźniej strumień lodowcowy wznoszący się ze szczytu Nevado Mismi w peruwiańskich Andach, mniej więcej 700 km na południowy wschód od Limy. Jeśli to prawda, to Amazonka ma w rzeczywistości 6 800 kilometrów długości, co czyni ją najdłuższą rzeką świata.

 

 

1. Rzeka Nil – najdłuższa rzeka świata

 

Rzeka Nil

 

 • Lokalizacja: północno-wschodnia Afryka
 • Długość: 6 650 kmZnajdująca się w Afryce rzeka Nil notowana jest na 6 650 kilometrów długości, dlatego powszechnie uważana jest za najdłuższą rzekę świata. Jedenaście krajów dzieli tę rzekę i jej zasoby wodne – Tanzania, Uganda, Rwanda, Burundi, Kongo-Kinszasa, Kenia, Etiopia, Erytrea, Sudan Południowy, Sudan i Egipt.W czasach starożytnych jej istnienie było ściśle związane z powstaniem cywilizacji na Bliskim Wschodzie, stanowiła główne źródło nawadniania i słodkiej wody dla kilku dynastii egipskich. Dziś pozostaje podstawowym źródłem wody zarówno dla Egiptu, jak i Sudanu.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button