Atrakcje

Ciekawostki o Niemczech 20 ciekawostek

Ciekawostki o Niemczech. Sprawdź swój niemiecki z tymi faktami o Niemczech. Czy wiesz, że Niemiec wynalazł kalkulator i że Berlin ma więcej mostów niż Wenecja? Jak dobrze znasz Niemcy? Oto mieszanka pouczających i ciekawych faktów, które pomogą Ci dowiedzieć się więcej o Niemczech lub sprawdzić swój niemiecki. Sprawdź, jak dobrze znasz Niemców z tymi 30 najlepszymi niemieckimi faktami.

 

Ciekawostki o Niemczech 20 ciekawostek

 

Obsah článku:

1. Niemcy były pierwszym krajem na świecie, który przyjął czas letni

Niemcy były pierwszym krajem na świecie, który przyjął czas letni – DST, znany również jako czas letni. Wprowadzono ją w 1916 roku w środku I wojny światowej, aby zaoszczędzić energię.

2. Ciekawostki o Niemczech Stolica Berlin ma więcej mostów niż Wenecja

 

Stolica Berlina ma więcej mostów niż Wenecja

 

Berlin może pochwalić się 960 mostami i 59,8 km2 powierzchni wody, na którą składają się jeziora i około 180 km żeglownych dróg wodnych. W połączeniu z otaczającym ją krajem związkowym Brandenburgia posiada największą sieć śródlądowych dróg wodnych w Europie.

3. ucieczka z więzienia nie jest w Niemczech karalna

Prawo niemieckie mówi, że podstawowym instynktem człowieka jest chęć bycia wolnym, dlatego więźniowie mają prawo do ucieczki z więzienia. Jednak ucieczki rzadko pozostają bezkarne, ponieważ więźniowie ponoszą odpowiedzialność, jeśli podczas ucieczki spowodują zniszczenie mienia lub uszkodzenie ciała jakiejkolwiek osoby.

4. Pompowanie paliwa na niemieckiej autostradzie jest nielegalne

Choć nie jest to zabronione, to jednak zmotoryzowani mogą zatrzymać się na legendarnej autostradzie tylko w nagłych przypadkach, a posiadanie pustego baku jest niedozwolone. Kierowcy mogą zostać ukarani mandatem, a także mieć zawieszone prawo jazdy na okres do sześciu miesięcy. Chodzenie lub jogging na autostradzie jest również nielegalne i podlega karze grzywny w wysokości około 90 euro.

5. Niemcy mają prawny wpływ na to, jak można nazywać dzieci. 

Niemieckie prawo zabrania nadawania imion, które nie wskazują na płeć lub wykorzystują nazwisko rodowe jako imię. W 2014 roku najpopularniejszymi imionami dla dzieci były Zofia/Sofie dla dziewczynki i Maksymilian dla chłopca.

6. Fanta powstała w Niemczech w wyniku II wojny światowej

Ze względu na embargo handlowe, które uniemożliwiało import syropu Coca-Cola do Niemiec, szefostwo tego kraju postanowiło stworzyć krajowy produkt na rynek, wykorzystując dostępne „resztki” produktów, takich jak serwatka i wytłoki jabłkowe. Jest to druga najstarsza marka firmy Coca-Cola i drugi najpopularniejszy napój poza Stanami Zjednoczonymi. Każdego dnia na świecie wypijanych jest 130 milionów.

7. Ciekawostki o Niemczech Szkolnictwo wyższe w Niemczech jest bezpłatne dla obcokrajowców

– Czesne za studia licencjackie na publicznych uczelniach zostało zniesione w 2014 roku, ponieważ politycy uznali, że płacenie za wyższe wykształcenie jest „społecznie niesprawiedliwe”.

8. Co roku w Niemczech zjada się ponad 800 milionów currywurstów

– Currywurst  kiełbasa podawana z pikantnym sosem i jest street foodem, który stał się kultowym klasykiem w Niemczech. W samym Berlinie zjada się około 7 milionów currywurstów. W Berlinie jest nawet muzeum poświęcone tej popularnej przekąsce.
Niemcy były niegdyś skupiskiem małych królestw, księstw i księstewek – które w 1871 roku zostały zjednoczone jako Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich). Później stała się Republiką Weimarską, III Rzeszą (narodowy socjalizm), a w 1949 roku nastąpił podział kraju na wspierane przez Związek Radziecki Niemcy Wschodnie (Niemiecka Republika Demokratyczna) i demokratyczne Niemcy Zachodnie (Republika Federalna Niemiec). Na 3. W październiku 1990 roku nastąpiło ponowne połączenie Wschodu i Zachodu.

9. Niemiecki pozostaje językiem o największej liczbie rodzimych użytkowników w Europie

 

Interesujące fakty o Niemczech

 

– Oprócz tego, że język niemiecki ma największą populację w UE, był on kiedyś lingua franca Europy Środkowej, Wschodniej i Północnej.
Centrum stolicy Niemiec zmieniało się siedmiokrotnie – wszystkie te miasta były w tym czy innym czasie stolicą obecnego terytorium Niemiec: od 1990 roku stolicą jest ponownie Berlin: Akwizgran (za czasów Karolingów), Ratyzbona, Frankfurt nad Menem, Norymberga, Berlin, Weimar (nieoficjalnie podczas zamieszek berlińskich), Bonn (i Berlin Wschodni).

10. Ciekawostki o Niemczech Niemcy bywają nazywane „krajem poetów i myślicieli”

Albo das land de dichter und denker; Bach, Beethoven i Goethe byli Niemcami, podobnie jak kompozytorzy Handel, Schumann, Mendelssohn, Brahms, Wagner i R. Strauss. Do największych niemieckich filozofów należą Kant, Hegel, Schopenhauer, Nietzsche i Heidegger.

Monachium jest drugim najdokładniejszym dużym lotniskiem na świecie – w kategorii dużych lotnisk dokładniejsze jest tylko Tokio – wynika z raportu OAG.

11. Niemcy mogą pochwalić się jednymi z najsłynniejszych wynalazków świata

– Niemcom można podziękować za żarówkę, automatyczny kalkulator i samochód. Niemcom przypisuje się również odkrycie insuliny, wynalezienie klarnetu, zegarka kieszonkowego, telewizji (częściowo), parafiny, silników benzynowych i wysokoprężnych, silnika samochodowego, mechanizmu różnicowego i innych ważnych urządzeń, motocykla, silnika odrzutowego, wyświetlacza LCD i walkmana.

12. Ciekawostki o Niemczech Niemcy mają największą liczbę ludności w UE, ale jej liczba maleje

– Liczba ludności Niemiec wynosi około 80,9 mln, z czego 3,4 mln osób mieszka w stolicy – Berlinie. Niemniej jednak dwa na pięć gospodarstw domowych to gospodarstwa jednoosobowe. Niemcy mają też jeden z najniższych wskaźników urodzeń na świecie i rząd przewiduje, że do 2060 roku liczba ludności spadnie do 67 milionów. Niemki rodzą swoje pierwsze dziecko średnio w wieku 29 lat i statystycznie mają 1,4 dziecka, z czego około 1/3 to właśnie  samotne matki.

13. Jest to druga najpopularniejsza destynacja dla ekspatów na świecie

– Zarówno OECD, jak i Migration Policy Institute uplasowały ten kraj na drugim miejscu. Większość imigrantów pochodzi z Europy, a trzy najczęstsze narodowości imigrantów to turecka, polska i włoska. Siła robocza imigrantów pomaga złagodzić skutki niskiego przyrostu naturalnego w Niemczech, rosnącej średniej długości życia i starzenia się społeczeństwa; ONZ przewiduje, że liczba Niemców w miejscu pracy spadnie do 2030 roku do 54%.

14. Niemcy są wysoko notowane jako miejsce dla osób starszych

– Średnia długość życia w Niemczech wynosi prawie 81 lat (o rok więcej niż średnia OEDC) – 83 lata dla kobiet i 78 lat dla mężczyzn – i obecnie  nieco ponad 26% populacji w wieku powyżej 60 lat. Niemcy są dobrym miejscem na emeryturę: zajęły czwarte miejsce (na 96 krajów) w rankingu 2015 AgeWatch Global Index pod względem dobrostanu osób starszych.

6 przepisów na domowe odżywki do włosów dla każdego rodzaju włosów

15. Ciekawostki o Niemczech Berlińskie Zoo jest największym ogrodem zoologicznym na świecie

 

Ciekawostki o Niemczech Berlińskie Zoo jest największym ogrodem zoologicznym na świecie

 

– Niemcy mogą się również pochwalić ponad 400 zarejestrowanymi ogrodami zoologicznymi. Łącznie z ogrodami zoologicznymi, parkami dzikich zwierząt, akwariami, parkami ptaków, rezerwatami zwierząt czy parkami safari, Niemcy posiadają prawie 700 obiektów.

16. Niemiecki system edukacji daje najlepsze wyniki

– Uczniowie osiągają ponadprzeciętne wyniki w skali OECD PISA, a 86% dorosłych w wieku 25-64 lat ukończyło co najmniej szkołę średnią II stopnia (odpowiednik GCSE). Jest to znacznie powyżej średniej unijnej wynoszącej 74,2%.

17. Ciekawostki o Niemczech Niemcy mają wysoki poziom zatrudnienia

– W 2016 roku ponad połowa osób w wieku 15-64 lat miała płatną pracę (43,3 mln osób), a bezrobocie spadło do rekordowo niskiego poziomu 4,2%. Bezrobocie wśród młodzieży również należało do najniższych w UE i wynosiło 7,7 procent. Mężczyźni pracują głównie w pełnym wymiarze godzin, natomiast kobiety, zwłaszcza te posiadające dzieci w wieku przedszkolnym, często pracują w niepełnym wymiarze godzin. Jednak Niemcy dopiero w 2015 roku po raz pierwszy przyjęły płacę minimalną,

18. Ciekawostki o Niemczech Niemcy są największą gospodarką w UE

– z produktem krajowym brutto (PKB) w wysokości 3,49 bln euro (3,84 bln dolarów) zajmuje czwarte miejsce na świecie za USA, Chinami i Japonią.
Niemieckie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) odpowiadają za około 52 procent całkowitej produkcji gospodarczej Niemiec – te małe i średnie przedsiębiorstwa (mittelstand) zatrudniają około 14 milionów pracowników. Dziewięćdziesiąt dziewięć procent niemieckich firm =  małych i średnich przedsiębiorstw i w nich pracuje czterech na pięciu praktykantów.

19. Niemcy są jednym z największych producentów samochodów na świecie

 

Niemcy są jednym z największych na świecie producentów samochodóweee

– sprzedał w 2015 roku 6 mln samochodów. Golf firmy VW jest jednym z najlepiej sprzedających się samochodów wszech czasów. W 2016 roku najlepiej sprzedającymi się markami samochodów w Niemczech były Volkswagen, Audi, Mercedes i BMW.

20. Niemcy mają więcej atrakcji i miejsc kulturalnych niż jakikolwiek inny kraj

– to miejsce kulturalne, w którym w 2013 roku było 6 200 muzeów, 820 teatrów, 130 profesjonalnych orkiestr i 8 800 bibliotek. Jest tu więcej muzeów, sal wystawowych i galerii niż w jakimkolwiek innym kraju (i to nie tylko w dużych miastach), a na wystawy chodzi więcej osób niż na mecze piłkarskie.

Ciekawostki o Rosji 16 ciekawostek

 

Więcej ciekawostek na temat Niemiec:

Interesujące fakty o Niemczech

 
Niemcy są jednym z czołowych krajów wydających książki na świecie, z około 94.000 tytułów publikowanych rocznie. Znajduje się tu również najważniejsze wydarzenie międzynarodowej branży wydawniczej – Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie.

Niemcy są drugim największym konsumentem piwa w Europie – w 2012 roku Niemcy wypili 2,55 mld litrów piwa, najmniej od czasu zjednoczenia w 1990 roku, ale wciąż więcej niż ktokolwiek inny w Europie poza Czechami.

W Niemczech jest ponad 1200 browarów produkujących ponad 5 tys. marek piwa.

Niemcy są liderem polityki klimatyczno-energetycznej – w 2011 roku podjęły decyzję o likwidacji do 2022 roku wszystkich elektrowni jądrowych (produkujących wówczas około 18% zużywanej energii elektrycznej) i zastąpieniu ich odnawialnymi źródłami energii oraz nowymi, ekologicznymi magazynami energii elektrycznej.

Niemcy są piątym co do wielkości krajem w Europie, zajmują 357 022 km2; większe są tylko Ukraina, Francja, Hiszpania i Szwecja. 

Niemcy graniczą z dziewięcioma innymi państwami: Danią, Polską, Czechami, Austrią, Szwajcarią, Francją, Belgią, Luksemburgiem i Holandią.

Niemcy mają wysoki wskaźnik zatrudnienia: w 2016 roku ponad połowa osób w wieku 15-64 lat miała płatną pracę (43,3 mln osób), a bezrobocie spadło do rekordowo niskiego poziomu 4,2%. Bezrobocie wśród młodzieży również należało do najniższych w UE i wynosiło 7,7%. Mężczyźni pracują głównie w pełnym wymiarze godzin, natomiast kobiety, zwłaszcza te posiadające dzieci w wieku przedszkolnym, często pracują w niepełnym wymiarze godzin. Jednak Niemcy dopiero w 2015 roku po raz pierwszy przyjęły płacę minimalną.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button