Atrakcje

Wulkany na świecie Top 10 oszałamiających wulkanów

Wulkany na świecie Top 10 oszałamiających wulkanów. Czy uważasz się za nieustraszonego podróżnika? Jeśli twoja odpowiedź jest twierdząca, możesz rozważyć rozpoczęcie zwiedzania wulkanów jako opcji wakacyjnej. Wulkany potrafią poważnie zepchnąć wakacyjne przygody dosłownie na margines. Stanie na krawędzi aktywnego wulkanu wymaga mocnych nerwów i głowy do wysokości, ponieważ, wierzcie lub nie, zwiedzanie wulkanów to coś, czego nie można robić na poziomie ziemi.

 

Wulkany na świecie 

 

Czy uważasz, że możesz wejść na szczyt góry, która pluje dymem, popiołem i żarzącymi się rzekami gorącej lawy? Jeśli tak, sprawdź te dziesięć najbardziej niesamowitych wulkanów na świecie i zdecyduj, który z nich chcesz zobaczyć najpierw.

 

  1. Góra Teide, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania

 

Góra Teide, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania

 

Przełam powolną turystykę wulkaniczną, odwiedzając górę Teide na kanaryjskiej wyspie Teneryfa. Chociaż sklasyfikowany jako aktywny wulkan, jest wolny od płynącej lawy, co oznacza, że jest to całkiem bezpieczne miejsce na start. Niemniej jednak, Mount Teide jest najwyższą górą w Hiszpanii i chociaż istnieje kolejka linowa, która zabierze cię przez większość drogi w górę, jeśli chcesz zobaczyć kocioł, wymaga to innej dość uciążliwej trzygodzinnej wędrówki od stacji kolejki linowej do szczytu.

 

Po co? Wulkan ten został w 2007 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją geologiczną różnorodność, która jest tak wyjątkowa. Teneryfa ma również kilka fantastycznych plaż. Jeśli jedziesz, weź dużo kremu z filtrem, ponieważ słońce na Teneryfie może palić prawie tak gorąco jak lawa wulkaniczna.

 

Kiedy jechać? Letnie temperatury na Teneryfie mogą sięgać nawet 40°C lub więcej, co nie jest odpowiednie dla uciążliwych aktywności, takich jak wędrówki. Zimą Teide może być pokryte śniegiem, a temperatury na wysokości spadają poniżej zera. Najlepszy czas na wyjazd to okres od końca lutego do końca maja lub w październiku i listopadzie. Park Narodowy Mount Teide jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc nie tylko w Hiszpanii, ale także w Europie, więc wybierz się tu wcześnie rano, aby uniknąć tłumów.

 

Ostatnia erupcja: 1909

Wysokość: 3 178 m

Lokalizacja mapy:Góra Teide, Teneryfa

 

  1. Etna, Katania, Sycylia, Włochy

 

Etna, Katania, Sycylia, Włochy

 

Jeśli chodzi o wulkany, Etna ma wiele do zaoferowania. Nie tylko jest nadal aktywny, ale jest również najbardziej aktywnym wulkanem na świecie, największym w Europie i łatwo przewyższa pozostałe dwa aktywne włoskie wulkany pod względem wielkości. Tak, jest to dość wybuchowa góra, która okresowo wybucha i od czasu do czasu wydmuchuje pierścienie dymu dla dodatkowego efektu dramatycznego. Niezależnie od tego, czy wjedziesz na szczyt kolejką linową, a następnie wejdziesz na szczyt, przejdziesz cały szlak lub skorzystasz z przejażdżki jeepem z przewodnikiem, będziesz potrzebował butów z grubą podeszwą i ciepłej odzieży. Może to jedna z najgorętszych gór, ale temperatury na wysokościach są dość mroźne.

 

Po co? Etna jest obecnie najwyższą górą w Europie, ale za każdym razem, gdy wybucha jej szczyt, traci swoje uformowanie i staje się krótsza. Jeśli więc myślicie o tym, żeby pójść go zobaczyć, zróbcie to teraz, póki jeszcze jest to europejska czołówka.

 

Kiedy jechać? Nawet jeśli Etna nie jest w trakcie pełnej erupcji, nadal będzie z niej unosił się dym i nie ma gwarancji, że wspinaczka na nią będzie w 100% bezpieczna. Niektóre wulkany są nieprzewidywalne przez naturę i Etna jest jednym z nich. W zimie zbocza Etny zamieniają się w ośrodek narciarski, więc jeśli jazda na nartach to Twoje hobby, możesz naprawdę dobrze wykorzystać swój wyjazd. W połowie lata, w lipcu i sierpniu, przypada szczyt sezonu turystycznego. Jeśli chcesz uniknąć tłumów w kolejkach, spróbuj odwiedzić Etnę wiosną lub jesienią.

 

Ostatnia erupcja: 2017 – z uporczywym dudnieniem

Wysokość: 3 329 metrów

Lokalizacja mapy:Etna, Sycylia

 

  1. Wulkany świata Sakurajima, Kyushu, Japonia

 

Wulkany świata Sakurajima, Kyushu, Japonia

 

Sakurajima może wyglądać jak niewinne wzgórze skalne, gdy patrzy się na nią z daleka, gdy wpływa się do zatoki Kagoshima. Nie tak. To wulkaniczny ekshibicjonista, który w jeden ze spokojniejszych dni strzela pióropuszami popiołu i dymu w powietrze na wysokości szesnastu tysięcy stóp. Nieustanna aktywność Sakurajimy zasypuje okoliczny krajobraz grubą jak koc warstwą popiołu. To wulkan, który lubi dudnić i robi to od dziewięćdziesiątego piątego do dzisiaj.

 

Po co? Jeśli obawiasz się, że będziesz w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie, aby zobaczyć erupcję wulkanu, Sakurajima jest idealnym wulkanem dla ciebie. Eksploduje średnio trzy razy dziennie. Nie spodziewajcie się, że będziecie mogli dotrzeć do niego bezpośrednio lub wejść na szczyt któregoś z jego trzech szczytów. Jest zbyt niebezpiecznie, więc najbliżej jest dwa kilometry. Co, biorąc pod uwagę jego aktywność, jest chyba całkiem blisko.

 

Kiedy jechać? Unikaj świąt państwowych, ponieważ Sakurajima przyciąga wielu lokalnych turystów. Park Narodowy Sakurajima jest popularny nie tylko ze względu na erupcje, ale także na darmowe termalne kąpiele stóp, szlaki lawowe i park dinozaurów dla dzieci. Najbardziej deszczowe miesiące to połowa lata od czerwca do sierpnia, więc celuj w miesiące jesienne od października i prawdopodobnie będziesz mógł zostawić swój parasol w hotelu, o ile zamiast tego nie będzie padał deszcz.

 

Ostatnia erupcja: 2018 r.

Wysokość: 1 117 metrów

Lokalizacja mapy:Sakurajima, Japonia

 

  1. Wulkany świata Whakaari/White Island, Bay of Plenty, Nowa Zelandia

 

Wulkany świata Whakaari White Island, Bay of Plenty, Nowa Zelandia

 

Krajobraz jest niewiele bardziej prymitywny od Nowej Zelandii, a jeśli odwiedzisz Whakaari/White Island, poczujesz, że jesteś w krainie, o której czas zapomniał. Biała Wyspa, która jest tylko czubkiem wulkanu – reszta jest poza zasięgiem wzroku, zanurzona pod powierzchnią morza – jest porównywalna do kociołka czarownicy. Tak, często syczy, bulgocze i pluje jadem. Jest tam jezioro kwasu, wrzące błoto, prądy termiczne i mnóstwo śmierdzącej siarki, która zmienia ziemię na pomarańczowo i żółto.

 

Po co? Jeśli nie masz głowy do wysokości, ten wulkan powinien być numerem jeden na twojej liście wiaderek, ponieważ możesz być tu prawdziwym wulkanicznym wędrowcem, nie wspinając się na nic. Zejdź z łodzi na skaliste wybrzeże wyspy. Volcanoes of the World to go exploring and you’ll soon discover that not all islands in the South Pacific are paradise. Jeśli to wszystko brzmi zbyt przygodowo, wybierz się na przejażdżkę helikopterem nad Whakaari/White Island i zobacz najsłynniejszy wulkan Nowej Zelandii z lotu ptaka.

 

Kiedy jechać? Klimat w Bay of Plenty jest dość równomierny przez cały rok. Najgorętsze miesiące przypadają na jesień, która w Nowej Zelandii trwa od marca do maja. Choć Bay of Plenty przyciąga tłumy turystów, zwiedzanie Whakaari/White Island ogranicza się do pozwoleń od zorganizowanych firm turystycznych, więc nigdy nie będzie dużej kolejki.

 

Ostatnia erupcja: 2017 r.

Wysokość: 321 metrów

Lokalizacja mapy:Whakaari/ White Island, Nowa Zelandia

 

  1. Mount Kilimanjaro, Park Narodowy Kilimanjaro, Tanzania

 

Mount Kilimanjaro, Park Narodowy Kilimanjaro, Tanzania

 

Mount Kilimanjaro to śpiący olbrzym wśród wszystkich wulkanów. Jest to nie tylko najwyższy wulkan w Afryce, jest to również najwyższa góra w Afryce, co przyciąga do wulkanów tyle samo wspinaczy, co turystów. Nie spodziewaj się żadnej aktywności wulkanicznej na Kilimandżaro; z jego trzech stożków dwa są wymarłe, a drugi jest nieaktywny i nie obudził się ani nie wyemitował dymu od ponad stu pięćdziesięciu tysięcy lat.

 

Po co? Mount Kilimanjaro to jeden z najbardziej malowniczych wulkanów na naszej planecie. Jego ośnieżone szczyty na tle afrykańskiej sawanny to marzenie fotografa, zwłaszcza gdy uchwyci się je z obiektami dzikiej przyrody, takimi jak słonie czy żyrafy. Jeśli wspinanie się po górach to Twoje hobby, to jest to jedno wyzwanie wspinaczkowe, które na pewno będziesz chciał podjąć. Zdobycie szczytu zajmuje kilka dni i tak, trzeba mieć przewodnika, odpowiedni sprzęt i przygotować się na chorobę wysokościową.

 

Kiedy jechać? Jeśli wybierasz się do Parku Narodowego Kilimandżaro na fotograficzną przygodę w stylu safari, najlepiej wybrać się w porze suchej, między lipcem a październikiem. Pomiń deszczowe miesiące marzec, kwiecień i maj, kiedy chmury mogą przesłonić szczyt z widoku. Jeśli chcesz wejść na górę Kilimandżaro i zdobyć szczyt, to miesiące od czerwca do października są miesiącami o najbardziej sprzyjającym klimacie. Unikaj miesięcy kwiecień i listopad, kiedy pada zbyt dużo deszczu, aby wędrówka na szczyt była komfortowa.

 

Ostatnia erupcja: 150 000 do 200 000 lat temu

Wysokość: 4 900 m

Lokalizacja mapy:Kilimandżaro, Tanzania

 

  1. Wulkany na świecie Wulkan Kelimutu, wyspa Flores, Indonezja

 

Wulkany na świecie Wulkan Kelimutu, wyspa Flores, Indonezja

 

Wulkan Kelimutu na wyspie Flores w Indonezji to wulkan o bardzo wyraźnej odmienności. Kelimutu, choć ma trzy stożki wspólne z wieloma innymi wulkanami świata, nie pluje ogniem i siarką. Zamiast tego są one pełne pięknych kolorowych jezior, które różnią się kolorem od oszałamiającego lodowcowego błękitu, poprzez zieleń, aż do błotnistej czerwieni i czerni, w zależności od aktywności wulkanicznej mającej miejsce pod nimi.

 

Po co? Choć Kelimutu nie wybuchło w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat, nie oznacza to, że nie wybuchnie kiedyś w przyszłości. Jeśli i kiedy wybuchnie ponownie, unikalny cud natury jego jezior czołowych zostanie utracony na zawsze. Więc idźcie to sprawdzić, zanim stanie się tylko kolejnym fotograficznym wspomnieniem w internecie.

 

Kiedy jechać? Jeśli nie lubisz oglądać wulkanów w deszczu, unikaj pory mokrej w Indonezji, która trwa od października do kwietnia. Każdy czas od maja do końca września jest idealny, ale spodziewaj się zobaczyć więcej turystów w szczycie sezonu turystycznego w lipcu i sierpniu. Wyrusz wcześnie rano, a będziesz mógł zobaczyć wschód słońca przed trekkingiem wokół jezior. Po prostu niesamowite.

 

Ostatnia erupcja: 1968

Wysokość: 1 639 metrów

Lokalizacja mapy:Kelimutu, Indonezja

 

  1. Eyjafjallajökull, Suðurland, Islandia

 

Eyjafjallajökull, Suðurland, Islandia

 

Eyjafjallajökull w Suðurland to całkiem fajny wulkan. W rzeczywistości jest tak zimno, że aż zamarzło. Choć wciąż jest klasyfikowany jako aktywny, a ostatnia duża erupcja miała miejsce w 2010 roku, nie jest wystarczająco gorący, by stopić pokrywającą go pokrywę lodową. Eyjafjallajökull nie jest osobnym wulkanem, ale jednym z łańcucha, który rozciąga się w całym islandzkim krajobrazie. Na pierwszy rzut oka może wydawać się bezpretensjonalny, jeśli chodzi o wulkan, ale nie daj się zwieść. Ostatnia erupcja spowodowała absolutny chaos, gdy pióropusze dymu i popiołu zasypały międzynarodowe trasy lotnicze i zatrzymały tysiące pasażerów na lotniskach w całej Europie.

 

Po co? Jeśli wędrówki lub wspinaczka po stromych górach nie są w twoim programie, Eyjafjallajökull jest wulkanem dla ciebie. Dlaczego? Na szczyt można rzeczywiście wjechać jeepem. Dokładniej mówiąc, zostaniesz podwieziony przez zawodowego kierowcę podczas wycieczki z przewodnikiem. Nie jest to trasa do samodzielnego prowadzenia, gdyż drogi są oblodzone i niebezpieczne. Najbogatszy człowiek na świecie.

 

Kiedy jechać? Nie mając krwi Eskimosa, unikaj miesięcy zimowych, ponieważ temperatury poniżej zera są typowe. Jeśli chcesz więcej światła dziennego i więcej fotografii, odwiedź Islandię od czerwca do sierpnia. Kiedy dni dosłownie nie mają końca. Jeśli chcesz zobaczyć Northern Lights tańczące nad szczytem Eyjafjallajökull, zaplanuj swoją podróż na wrzesień i październik.

 

Ostatnia erupcja: 2010 r.

Wysokość: 1 651 m

Lokalizacja mapy:Eyjafjallajökull, Islandia

 

  1. Wulkan Mayon, Albay, Filipiny

 

Wulkan Mayon, Albay, Filipiny

 

Jeśli poprosisz kogoś o narysowanie wulkanu, najprawdopodobniej narysuje coś, co wygląda bardzo podobnie do wulkanu Mayon na Filipinach. Jak na bycie wulkanem, pod względem kształtu jest to chyba jeden z najlepiej ukształtowanych i najbardziej symetrycznych wulkanów gdziekolwiek na świecie. Jego klasyczna stożkowa konfiguracja jest tak doskonała, że to marzenie każdego geometry. Jest też dobrze wyszkolony w erupcjach i robi je regularnie przez ostatnią dekadę. Wulkany na świecie Jest to najbardziej aktywny wulkan na Filipinach, który ostatnio wylał ze swojego szczytu fontanny lawy o wysokości pięciuset metrów.

 

Po co? Idealny kształt wulkanu Mayon jest wyjątkowy, ale ze względu na ilość aktywności wulkanicznej, której podlega, może się to w każdej chwili zmienić. Nic nie pozostaje takie samo na zawsze, a jeden duży wybuch mógłby zniszczyć jego oszałamiający profil i uczynić go geometrycznie niedoskonałym.

 

Kiedy jechać? Najlepszym czasem, aby pójść zobaczyć wulkan Mayon jest, gdy nie wybucha, ponieważ kiedy wybucha, oznacza to. Domy są ewakuowane, a lawa i przepływy błota mogą spowodować rozległe zniszczenia. Mimo to można ją podziwiać z rozsądnej odległości. Choć przed planowaniem podróży warto sprawdzić aktualny status wulkanu. Można to zrobić na stronie Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii.

 

Jeśli wszystko jest spokojne, odwiedź Filipiny od maja do listopada i ominie Cię pora deszczowa, chociaż jeśli jesteś tam we wrześniu lub październiku, bądź przygotowany na okazjonalny tajfun. Jeśli chcesz zobaczyć Mayon w najlepszym wydaniu, musisz wyruszyć wcześnie. Wyruszaj o świcie lub tuż po nim, ponieważ do południa szczyt jest często zasłonięty przed wzrokiem przez chmury.

 

Ostatnia erupcja: 2018 r.

Wysokość: 2 463 m

Lokalizacja mapy:Mayon, Filipiny

 

  1. Góra Fuji, Tokio, Japonia

 

Góra Fuji, Tokio, Japonia

 

Od erupcji japońskiej góry Fuji minęło już ponad trzysta lat, ale nadal jest ona klasyfikowana jako aktywny wulkan. Góruje nad miastem Tokio i jest najwyższą górą Japonii. Jeśli jakiś wulkan można by określić jako wielofunkcyjny, to byłaby to góra Fuji. Jego surowy kształt inspirował twórczo pisarzy i artystów, był czczony jako sanktuarium, jest punktem startowym dla paralotniarzy, a zimą służy jako ośrodek narciarski.

 

Po co? Oprócz tego, że szczyt góry Fuji jest rewelacyjny i bardzo kultowy, jest stosunkowo łatwy do zdobycia. Jeśli trzysta tysięcy ludzi rocznie robi to jako pielgrzymka, dlaczego nie mógłbyś tego zrobić jako początkujący wulkaniczny turysta?

 

Kiedy jechać? Jeśli chcesz wybrać się na górę Fuji, zaplanuj swoją wizytę na lipiec i sierpień, kiedy klimat jest najlepszy, a szlaki turystyczne są otwarte. Wybierz się wcześnie rano, ponieważ jest to całodzienna i popularna wędrówka. Jeśli chcesz podziwiać go z daleka lub zrobić zdjęcie z charakterystycznym, pokrytym bielą szczytem, musisz wybrać się w miesiącach zimowych od listopada do końca lutego po opadach śniegu. Włosy przetłuszczające się.

 

Ostatnia erupcja: 1708

Wysokość: 3 776 metrów

Lokalizacja mapy:Fuji, Tokyo

 

  1. Wulkany świata Mauna Loa i Kilauea, Park Narodowy Wulkanów Hawajskich, Hawaje

 

Wulkany świata Mauna Loa i Kilauea, Park Narodowy Wulkanów Hawajskich, Hawaje

 

Kiedy Hawaje robią wulkany, nie robią tego połowicznie. Park Narodowy Hawaii Volcanoes jest domem nie tylko dla Kilauea, jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, ale także dla Mauna Loa. Mauna Loa jest ojcem wszystkich wulkanów i znajduje się na szczycie listy największych wulkanów na świecie. Kilauea, nie ujmując zbyt wiele, jest złośliwym potworem wulkanu, który wybucha nieprzerwanie od początku lat 80-tych.

 

Po co? Jeśli odwiedzisz Park Narodowy Hawaii Volcanoes, znajdziesz się w jednym z najbardziej wulkanicznych miejsc na świecie. Już choćby z tego powodu będziesz mógł z dumą nazwać się prawdziwym wulkanicznym turystą. Wulkany świata – Obserwuj, jak strumienie lawy uderzają w morze i tworzą zupełnie nowy ląd, lub weź udział w przejażdżce z dreszczykiem wzdłuż krawędzi krateru – erupcje są możliwe.

 

Kiedy jechać? Jeśli jesteś na Hawajach i ma padać deszcz, to jest bardziej niż prawdopodobne, że stanie się to między listopadem a marcem, podczas gdy przez resztę roku klimat jest dość stabilny. Jeśli chcesz zobaczyć wspaniałe strumienie lawy w ich najlepszym wydaniu, najlepiej wybrać się na wycieczkę przed lub po południu. W 2018 roku Kilauea obsypywała świat swoim złym humorem, a dostęp do oglądania z bliska był ograniczony. Zanim pójdziesz, sprawdź na stronie Parków Narodowych, co robi wulkan.

 

Ostatnia erupcja Mauna Loa: 1984, Kilauea: 2018 r.

Wysokość: Mauna Loa: 4 169 m; Kilauea: 1 247 m

Lokalizacja mapy: Mauna Loa, Hawaje; Kilauea, Hawaje

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button