Atrakcje

Najbogatsza osoba na świecie : 10 najbogatszych ludzi na świecie

Na Ziemi żyje podobno 2 095 miliarderów, których łączna wartość netto szacowana jest na 6,5 biliona euro. Najbogatszy człowiek na świecie.  Z tej kwoty na 10 najbogatszych ludzi świata przypada 9,5 mld euro, czyli mniej więcej 14,41%, co przy uwzględnieniu tego faktu daje około 0,48% miliarderów. Poniżej przedstawiamy 10 osób, które są obecnie uznawane za najbogatsze.

 

Jeff Bezos

– jest CEO i założycielem Amazon, największego na świecie sprzedawcy detalicznego, oraz założycielem Blue Origin. Jego szacowana wartość netto to 177 mld dolarów. Z wartością netto szacowaną na 197 miliardów dolarów jest najbogatszym człowiekiem na świecie

Elon Musk

– jest prezesem i współzałożycielem Tesli; prezesem, głównym projektantem i założycielem SpaceX; prezesem i założycielem Neuralink; oraz założycielem The Boring Company. Jego szacowana wartość netto to 152 miliardy dolarów.

Bernard Arnault

– jest prezesem i dyrektorem generalnym LVMH.  która jest największym na świecie sprzedawcą dóbr luksusowych, oraz prezesem jej spółki holdingowej, Christian Dior SE. Jego szacowana wartość netto to 150 mld dolarów.

Bill Gates

– jest współzałożycielem Microsoftu, największej na świecie firmy programistycznej, oraz współprzewodniczącym Fundacji Billa i Melindy Gates. Jego szacowana wartość netto to 124 miliardy dolarów.

Mark Zuckerberg

– jest dyrektorem generalnym, prezesem i współzałożycielem Facebooka, największego na świecie serwisu społecznościowego, a także współzałożycielem i współwykonawcą Chan Zuckerberg Initiative. Jego szacowana wartość netto to 97 miliardów dolarów.

 

1. Jeff Bezos – Najbogatszy człowiek na świecie

 

Najbogatszy człowiek świata Jeff Bezos

Seattle, Washington
Założyciel i dyrektor generalny: Amazon
Wartość netto: 177 mld

Udział własnościowy Amazona: 11% (174 mld )
Inne aktywa: Blue Origin (7,15 mld w private equity), Washington Post (250 mln w private equity) oraz 9,75 mld w gotówce

W 1994 roku Jeff Bezos założył Amazon.com w garażu w Seattle. W rzeczywistości, początkowo przedstawił pomysł księgarni internetowej swojemu byłemu szefowi, Davidowi E. Shawowi, który nie był zainteresowany.

Chociaż Amazon.com początkowo sprzedawał książki, od tego czasu przekształcił się w sklep internetowy oferujący wszystko i jest prawdopodobnie największym sprzedawcą detalicznym na świecie.
Jego wzorzec ciągłej dywersyfikacji jest widoczny w niektórych niespodziewanych rozszerzeniach. Należą do nich przejęcie Whole Foods w 2017 roku oraz wprowadzenie na rynek własnej marki leków OTC w lutym 2018 roku. W 2020 roku cena akcji Amazona gwałtownie wzrosła z powodu zwiększonego popytu na zakupy online, ponieważ blokady zmusiły konsumentów do pozostania w domu. Najbogatszy człowiek na świecie.

Bezos pierwotnie wprowadził Amazon w 1997 roku i stał się pierwszą osobą od czasu Billa Gatesa w 1999 roku, która osiągnęła wartość netto przekraczającą 100 miliardów.  Inne projekty Bezosa obejmują linię lotniczą Blue Origin; Washington Post, który kupił w 2013 roku; oraz zegar na 10 000 lat, znany również jako Long Now.

 

2. Elon Musk

 

  Elon Musk Najbogatszy człowiek świata

 

Miejsce zamieszkania: Austin, Teksas15
Współzałożyciel i dyrektor generalny: Tesla
Wartość netto: 151 mld
Udział własnościowy Tesli: 20% (114 mld )
Inne aktywa: Space Research Technologies (majątek prywatny 29,8 mld ) i Boring Company (majątek prywatny 101 mln )

Elon Musk przez lata pracował w kilku różnych firmach. Musk, który początkowo zapisał się na Uniwersytet Stanforda, odłożył swój udział w uruchomieniu Zip, jednej z najwcześniejszych usług nawigacyjnych online.

 

Część dochodów z tego przedsięwzięcia została następnie ponownie zainwestowana w stworzenie X.com, systemu płatności online, który później przekształcił się w PayPal. Chociaż oba te systemy zostały ostatecznie sprzedane innym firmom, Musk zachował status CEO i głównego projektanta swojego trzeciego projektu, Space Exploration Technologies (SpaceX), którego celem jest uczynienie eksploracji kosmosu bardziej przystępną.

 

W 2004 roku Musk został głównym darczyńcą Tesla Motors, co doprowadziło do tego, że z mocą wsteczną został mianowany współzałożycielem, a jego obecna pozycja to CEO firmy produkującej pojazdy elektryczne. Oprócz swojej linii samochodów elektrycznych – które obejmują sedany, pojazdy sportowo-użytkowe (SUV) i markę „Cybertruck” zapowiedzianą w 2019 roku – Tesla produkuje również urządzenia do przechowywania energii, akcesoria samochodowe, towary i, poprzez przejęcie SolarCity w 2016 roku, systemy słoneczne.

 

Kurs akcji Telsy zanotował astronomiczny wzrost w 2020 roku, rosnąc o 705% rok do roku do połowy grudnia. W 2016 roku Musk założył dwie kolejne firmy, Neuralink i The Boring Company, gdzie pełnił funkcję CEO. Firma Neuralink opracowuje urządzenia z interfejsem mózg-maszyna, które mają pomóc osobom cierpiącym na paraliż i potencjalnie umożliwić użytkownikom mentalną interakcję z ich komputerami i urządzeniami mobilnymi. Tymczasem Boring opracowuje maszyny do drążenia tuneli dla podziemnych systemów transportu publicznego, aby zmniejszyć korki w dużych miastach.

 

3. Bernard Arnault

 

Bernard Arnault Najbogatszy człowiek świata

 

Miejsce zamieszkania: Paryż, Francja
Dyrektor Generalny i Przewodniczący Rady Dyrektorów: LVMH
Wartość netto: 150 mld
Udział własnościowy Christiana Diora: 97,5% (109 mld )

 

Inne aktywa: kapitał własny Moelis & Company (aktywa publiczne w wysokości 21,4 mld ), kapitał własny Hermès (aktywa publiczne w wysokości 2,23 mld ), kapitał własny Carrefour (aktywa publiczne w wysokości 1,26 mld ) oraz środki pieniężne w wysokości 4,50 mld

Pochodzący z Francji Bernard Arnault jest prezesem i dyrektorem generalnym LVMH, największej na świecie firmy produkującej dobra luksusowe. Najbogatszy człowiek na świecie. Ta firma jest właścicielem jednych z największych marek na świecie, w tym Louis Vuitton, Hennessey, Marc Jacobs, Sephora i wiele innych. Ale większość jego bogactwa tak naprawdę pochodzi z jego dużego udziału w Christian Dior SE, spółce holdingowej, która kontroluje 41,2% LVMH.

 

Arnault pozostał prezesem Férinel przez sześć lat, dopóki nie nabył i nie zorganizował producenta dóbr luksusowych Financière Agache w 1984 roku, ostatecznie sprzedając wszystkie swoje udziały innym podmiotom, takim jak Christian Dior i Le Bon Marché. W 1987 roku został zaproszony do zainwestowania w LVMH, a dwa lata później został większościowym udziałowcem, prezesem i dyrektorem generalnym firmy.

4. Bill Gates – Najbogatszy człowiek na świecie

 

Bill Gates

 

Miejsce zamieszkania: Medina, Wash
Współzałożona przez Microsoft Corp.
Wartość netto: 124 mld
Udział Microsoftu: 1,3% (25,8 mld)

Pozostałe aktywa: Canadian National Railway kapitał własny (aktywa publiczne 11,8 mld ), John Deere kapitał własny (aktywa publiczne 11,8 mld ), Republic Services kapitał własny (aktywa publiczne 11,1 mld ), Ecolab kapitał własny (aktywa publiczne 6,59 mld ), Givaudan kapitał własny (aktywa publiczne 4,39 mld ), FEMSA kapitał własny (aktywa publiczne 2,22 mld ), Waste Management equity (aktywa publiczne 1,93 mld ), Berkshire Hathaway equity (aktywa publiczne 1,72 mld ), AutoNation equity (aktywa publiczne 1,67 mld ), Diageo equity (aktywa publiczne 1,56 mld ), Arch Capital Group equity (aktywa publiczne 1,39 mld ), Sika AG equity (aktywa publiczne 1,26 mld ). Przetłuszczające się włosy : 5 domowych sposobów.

 

Signet Jewelers equity (aktywa publiczne o wartości 760 mln ), Televisa equity (aktywa publiczne o wartości 300 mln ), Vroom equity (aktywa publiczne o wartości 260 mln ), Western Asset / Claymore Inflation Linked Opportunities and Income Fund (aktywa publiczne o wartości 229,4 mln ), Liberty Global equity (aktywa publiczne o wartości 225 mln ),. ) kapitał Fomento de Construcciones y Contratas (aktywa publiczne w wysokości 187 mln ), Otter T kapitał ail Corporation (aktywa publiczne w wysokości 160 mln ), kapitał Coca-Cola FEMSA (aktywa publiczne w wysokości 121 mln ), kapitał Owens Corning (aktywa publiczne w wysokości 38,4 mln ) oraz środki pieniężne w wysokości 57,2 mld .

 

Najbogatsza osoba na świecie : 10 najbogatszych ludzi na świecie

 

Podczas studiów na Uniwersytecie Harvarda w 1975 roku Bill Gates poszedł do pracy ze swoim przyjacielem z dzieciństwa Paulem Allenem, aby opracować nowe oprogramowanie dla oryginalnych mikrokomputerów. Po sukcesie tego projektu, Gates porzucił Harvard na pierwszym roku studiów i wraz z Allenem założył Microsoft.

 

Oprócz tego, że jest największą na świecie firmą produkującą oprogramowanie, Microsoft produkuje również własną linię komputerów osobistych, wydaje książki za pośrednictwem Microsoft Press, świadczy usługi poczty elektronicznej za pośrednictwem swojego serwera Exchange oraz sprzedaje systemy gier wideo i związane z nimi urządzenia peryferyjne. Gates, który początkowo był głównym architektem oprogramowania Microsoftu, później w 2008 roku przeszedł do roli prezesa. Do zarządu Berkshire Hathaway dołączył w 2004 roku. Później zrezygnował z obu zarządów 13. Marzec 2020 r.

 

W 2000 roku dwie organizacje filantropijne Gatesów – William H. Gates Foundation i Gates Learning Foundation – połączyły się w Fundację Billa i Melindy Gatesów, której on i jego żona Melinda Gates są współprzewodniczącymi. Wydał miliardy na walkę z polio i malarią. Dodatkowo w 2014 roku zobowiązała się do przeznaczenia 50 milionów dolarów na walkę z Ebolą. W 2020 roku Fundacja zobowiązała się przeznaczyć 300 milionów dolarów na walkę z pandemią COVID-19.

 

5. Mark Zuckerberg

 

Mark Zuckerberg Najbogatszy człowiek na świecie

Współzałożyciel, dyrektor generalny i prezes: Facebook
Wartość netto: 97 miliardów
Stan posiadania Facebooka: 13% (115 mld )

Inne aktywa: 2,93 mld dolarów w gotówce i 225 mln dolarów w nieruchomościach
Mark Zuckerberg po raz pierwszy stworzył Facebooka wraz z kolegami z klasy Eduardo Saverinem, Dustinem Moskovitzem i Chrisem Hughesem podczas studiów na Uniwersytecie Harvarda w 2004 roku. Gdy Facebook zaczął być wykorzystywany na innych uczelniach, Zuckerberg opuścił Harvard, by skupić się wyłącznie na swoim rozwijającym się biznesie. Zuckerberg jest obecnie CEO i prezesem Facebooka, który od 3. ponad 2,8 mld miesięcznych aktywnych użytkowników do kwartału 2020 r. Miliarderzy bez studiów TOP 10 miliarderów.

Facebook to największy na świecie serwis społecznościowy, pozwalający swoim użytkownikom na stworzenie osobistego profilu, łączenie się z przyjaciółmi i rodziną, dołączanie do grup lub ich tworzenie i wiele innych. Ponieważ strona jest darmowa, większość przychodów firmy generowana jest przez reklamy. Facebook (firma) jest również gospodarzem kilku innych marek, w tym aplikacji do dzielenia się zdjęciami Instagram, którą nabył w 2012 roku; wieloplatformowy mobilny serwis komunikacyjny WhatsApp; i producent zestawów słuchawkowych do wirtualnej rzeczywistości Oculus, z których oba kupił w 2014 roku.

Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan założyli w 2015 roku Chan Zuckerberg Initiative, w której każde z nich pełni funkcję dyrektora wykonawczego. Ich organizacja charytatywna stara się wykorzystywać technologię do rozwiązywania problemów społecznych, takich jak poprawa dostępu i jakości edukacji, reforma amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i systemu imigracyjnego, poprawa dostępności mieszkań, a ostatecznie wyeliminowanie wszelkich chorób.

 

6. Warren Buffett – Najbogatszy człowiek na świecie

 

Warren Buffett

Miejsce zamieszkania: Omaha, Neb
Wartość netto: 96 miliardów dolarów
Udział Berkshire Hathaway: 38,001% (98,503 mld USD łącznie) 60
Inne aktywa: kapitał Wells Fargo & Co (aktywa publiczne 76,6 mln USD), kapitał U.S. Bancorp (aktywa publiczne 50,2 mln USD), kapitał Seritage Growth Properties (aktywa publiczne 38 mln USD) oraz gotówka w wysokości 1,05 mld USD.

Najsłynniejszy inwestor w wartość życia, Warren Buffett, złożył swoje pierwsze zeznanie podatkowe w 1944 roku w wieku 14 lat, deklarując zarobek z wycieczki do chłopięcej gazety. Po raz pierwszy kupił udziały w firmie tekstylnej Berkshire Hathaway w 1962 roku i stał się większościowym udziałowcem. Najbogatszy człowiek na świecie. W 1967 roku rozszerzył firmę o ubezpieczenia i inne inwestycje. Teraz Berkshire Hathaway to firma o wartości pół biliona dolarów. Z pojedynczym udziałem akcji w obrocie na początku 2021 r. handlując po ponad $390,000 za akcję.

Buffett, który jest powszechnie znany jako „Wyrocznia z Omaha”, większość swojej fortuny zdobył kupując akcje spółek o łatwych do zrozumienia operacjach biznesowych. Wielu inwestorów inwestuje w spółki technologiczne. Buffett wybrał bardziej ostrożne podejście, kupując tylko od firm o ugruntowanej pozycji, które łatwiej zrozumieć, takich jak IBM i Apple. Jest też znanym sceptykiem bitcoina.
Oprócz inwestycji, Buffet większość swojego majątku zainwestował w przedsięwzięcia filantropijne. W latach 2006-2020 Buffett przekazał 41 miliardów dolarów – większość z nich Fundacji Billa i Melindy Gates lub organizacjom charytatywnym jego dzieci.

 

7. Larry Ellison

 

Larry Ellison

Miejsce zamieszkania: Lanai, Hawaje
Współzałożyciel, CTO i Prezes Zarządu: Oracle
Wartość netto: 93 miliardy dolarów
Udział własnościowy Oracle: 35,4% (61,8 mld USD)
Pozostałe aktywa: kapitał własny w Tesli (aktywa publiczne w wysokości 10,1 mld dolarów) oraz gotówka w wysokości 14,9 mld dolarów.

Po opuszczeniu Uniwersytetu w Chicago w 1966 roku Larry Ellison przeniósł się do Kalifornii i przez lata pracował jako programista komputerowy dla kilku firm. Najpierw, w 1973 roku, był pracownikiem firmy elektronicznej Ampex, gdzie poznał swoich przyszłych partnerów Eda Oatesa i Boba Minera.
Trzy lata później Ellison dołączył do Precision Instruments i pełnił funkcję wiceprezesa firmy ds. badań i rozwoju. Do 1977 roku Ellison, wraz z Oatesem i Minerem, założył Software Development Laboratories (SDL), które dwa lata później wydało Oracle. Pierwszy komercyjny program relacyjnej bazy danych wykorzystujący strukturalny język zapytań. Program bazodanowy był tak popularny, że firma SDL w 1982 roku zmieniła nazwę na Oracle Systems Corporation. Dodatkowo Ellison dołączył do zarządu Tesli w grudniu 2018 roku.

 

Najbogatsza osoba na świecie : 10 najbogatszych ludzi na świecie

Oracle jest drugą co do wielkości firmą programistyczną i dostarcza szeroką gamę programów do przetwarzania w chmurze, a także inne oprogramowanie, takie jak Java i Linux. I platforma obliczeniowa Oracle Exadata. Firma rozwinęła się również dzięki kilku dużym firmom, w tym dostawcy systemów zarządzania zasobami ludzkimi PeopleSoft w 2005 r., dostawcy aplikacji do zarządzania relacjami z klientami Siebel w 2006 r., dostawcy oprogramowania dla infrastruktury przedsiębiorstw BEA Systems w 2008 r. oraz producentowi sprzętu i oprogramowania Sun Microsystems w 2010 r.

Ellison w ciągu ostatniej dekady wydał miliony na luksusowe nieruchomości, głównie w Kalifornii. W chyba najbardziej imponujących wydatkach Ellison kupił za 300 mln dolarów prawie całą hawajską wyspę Lanai, zbudował farmę hydroponiczną i luksusowe spa, a przez lata przekazał też miliony dolarów na cele charytatywne, zwłaszcza na badania medyczne. Ostatnio, w 2016 roku, Ellison przekazał 200 milionów dolarów Uniwersytetowi Południowej Kalifornii na nowe centrum badań nad rakiem.

 

8. Larry Page – Najbogatszy człowiek na świecie

 

Najbogatszy człowiek na świecie larry page

Miejsce zamieszkania: Palo Alto, Kalifornia
Współzałożyciel i członek zarządu: Alphabet (GOOG)
Wartość netto: 91,5 mld dolarów
Udział Alphabetu: 6% (łącznie 89,7 mld dolarów)
Inne aktywa: gotówka 12,6 mld USD

Podobnie jak wielu innych miliarderów z tej listy, Larry Page zdobył sławę w akademiku. Podczas studiów na Uniwersytecie Stanforda w 1995 roku Page wraz ze swoim przyjacielem Sergeyem Brinem wpadli na pomysł poprawy możliwości pozyskiwania danych podczas dostępu do Internetu. Para wymyśliła nowy typ technologii wyszukiwarki, którą nazwali „BackRub”, od jej zdolności do analizowania „linków zwrotnych”. Stamtąd Page i Brin założyli w 1998 roku firmę Google.

Google jest jedną z największych wyszukiwarek internetowych na naszej planecie i jest odpowiedzialna za ponad 70% globalnych zapytań wyszukiwania online.W 2006 roku, Google (firma) rozszerzyła się poprzez zakup YouTube, największej platformy dla filmów przesyłanych przez użytkowników. W 2008 roku na rynek trafił pierwszy telefon komórkowy wykorzystujący system operacyjny Android, który został pierwotnie opracowany przez firmę Android Inc. przed jej przejęciem przez Google w 2005 roku.

Page jest również inwestorem założycielem Planetary Resources, firmy zajmującej się eksploracją kosmosu i wydobyciem asteroid.

 

9. Sergey Brin

 

Sergey Brin

Miejsce zamieszkania: Los Altos91
Współzałożyciel i członek zarządu: Alphabet
Wartość netto: 89 miliardów dolarów
Udział własnościowy: 5% (łącznie 86,2 mld USD)

Inne aktywa: gotówka 12,7 mld USD

To, co czyni Google wyjątkowym w porównaniu z innymi firmami na tej liście, to fakt, że jego współzałożyciele są stosunkowo blisko siebie pod względem ogólnego bogactwa. Brin pełnił funkcję współprzewodniczącego obok Page’a do czasu, gdy Eric Schmidt objął stanowisko dyrektora wykonawczego w 2001 roku. Podobnie po założeniu Alphabetu w 2015 roku Brin pełnił funkcję prezesa holdingu, po czym odszedł w 2019 roku, gdy Sundar Pichai objął stanowisko CEO.

 

Najbogatsza osoba na świecie : 10 najbogatszych ludzi na świecie

Oprócz tego, że Google jest bardzo popularną wyszukiwarką, oferuje również pakiet narzędzi i usług online znanych jako Google Workplaces. Który obejmuje Gmail, Google Drive, Google Calendar, Google Meet, Google Chat, Google Docs, Google Sheets, Google Slides , i więcej. Oprócz oprogramowania, Google zajmuje się również szeroką gamą urządzeń elektronicznych, w tym swoimi smartfonami Pixel. Komputery i tablety Pixelbook, urządzenia inteligentnego domu Nest oraz platforma do gier Stadia.

Brin spędził znaczną część 2019 roku skupiając się na X, laboratorium badawczym Alphabet „moonshot” odpowiedzialnym za innowacyjne technologie, takie jak samochody samojezdne Waymo i inteligentne okulary Google Glass. Przekazał też miliony dolarów na badania nad leczeniem choroby Parkinsona. We współpracy z Fundacją Michaela J. Foxa w celu zaprojektowania nowych leków przeciwko LRRK, jednemu z największych genetycznych czynników przyczyniających się do powstania choroby.

 

10. Mukesh Ambani – Najbogatszy człowiek na świecie

 

mukesh ambani

Siedziba główna: Mumbai, Indie
Prezes i dyrektor generalny: Reliance Industrie
Wartość netto: 84,5 mld dolarów

Udział Reliance Industries: 42% (łącznie 73,79 mld USD)

Inne aktywa: nieruchomość mieszkalna w Bombaju (410 mln dolarów prywatnej własności) oraz 1,60 dolarów w gotówce.
Firma Reliance Industries została pierwotnie założona jako mały producent tekstyliów przez Dhirubhai Ambani w 1966 roku. W 1979 roku syn Dhirubhaia, Mukesh, przeniósł się do Palo Alto w Kalifornii. By uczęszczać do Stanford Business School. Rok później, na polecenie ojca, Mukesh wrócił do domu, aby nadzorować budowę nowej fabryki poliestrów. W tym czasie dołączył również do zarządu Reliance Industries. Zamiast wrócić do USA, aby ukończyć program uniwersytecki, Mukesh został w Indiach. Kierowanie inicjatywą integracji wstecznej firmy Reliance. W latach 90. kierował działaniami firmy zmierzającymi do stworzenia – a także przejęcia – kilku zakładów petrochemicznych i rafinerii.

 

Najbogatsza osoba na świecie : 10 najbogatszych ludzi na świecie

 

W 2002 roku Dhirubhai doznał udaru mózgu i zmarł. Brak woli spowodował spór między Mukeshem a jego bratem Anilem o to, jak zostanie podzielone imperium ich ojca. Trzy lata później, w wyniku ugody zawartej przez matkę, rodzeństwo zgodziło się podzielić biznes, przy czym Mukesh zachował kontrolę nad rafinacją, petrochemią, ropą i gazem oraz operacjami tekstylnymi. Nie złagodziło to całkowicie napięć między obu braćmi, gdyż do 2010 roku nie rozstrzygną oni sporu prawnego o podział gazu ani nie rozwiążą umów paktowych. W 2014 roku Mukesh i Anil pozornie zakopali topór wojenny, ogłaszając cenę na poziomie 220 dolarów. Pakt na udostępnienie sieci światłowodowej pomiędzy ich dwoma firmami.

 

Najbogatszy człowiek na świecie

 

Pod kierownictwem Mukesha firma Reliance Industries założyła kilka bardzo udanych firm. W tym Reliance Retail i firma telekomunikacyjna Jio. Jest również członkiem Rady Fundacji Światowego Forum Ekonomicznego, wybranym członkiem zagranicznym Narodowej Akademii Inżynierii USA. Jest członkiem Global Advisory Board Bank of America oraz członkiem International Advisory Board Brookings Institution.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button