Atrakcje

Ciekawostki o Tajlandii 25 faktów o Tajlandii

Ciekawostki o Tajlandii 25 faktów o Tajlandii.Myślisz, że masz Tajlandię rozgryzioną? Możesz być zaskoczony, czytając tę listę najciekawszych faktów o Tajlandii.

 

Ciekawostki o Tajlandii 25 faktów o Tajlandii

 

Ciekawostki o Tajlandii 25 faktów o Tajlandii

 

Tajlandia to kraj pełen niespodzianek (i przepięknych plażowych kurortów)!

 

1. Tajlandia jest jedynym krajem w Azji Południowo-Wschodniej, który nigdy nie został skolonizowany przez żadne państwo europejskie. W rzeczywistości w języku tajskim nazwa kraju brzmi Prathet Thai, co oznacza „kraj wolnych”. Bardzo trafne!

2. Tajlandia to miejsce, gdzie można spotkać najmniejsze i największe stworzenia. Najmniejszy ssak świata, nietoperz trzmiel, nazywa Tajlandię domem. W wodach Tajlandii można też spotkać największą rybę – rekina wielorybiego.

3. Wszyscy mężczyźni byli przez pewien czas buddyjskimi mnichami. Był czas, kiedy wszyscy młodzi mężczyźni w Tajlandii (w tym członkowie rodziny królewskiej) musieli zostać buddyjskimi mnichami – choćby na krótko – przed ukończeniem 20 roku życia. Jednak ta praktyka nie jest obecnie przestrzegana tak jak kiedyś.

 

Fakty o Tajlandii

 

Fakty o Tajlandii

 

4. Masz szczęście, że znasz Bangkok jako „Bangkok”. Jego prawdziwa nazwa jest jedną z najdłuższych nazw miejsc na świecie, składającą się z palijskich i sanskryckich słów źródłowych Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit. Co oznacza ta nazwa? Oznacza ono „Miasto Aniołów, Wielkie Miasto Nieśmiertelnych, Wspaniałe Miasto Dziewięciu Klejnotów, Siedziba Króla, Miasto Królewskich Pałaców, Dom Wcielonych Bogów, Zbudowane przez Vishvakarmana na rozkaz Indry”.

5. Ludzie często zachwycają się lasami i dżunglami Tajlandii, ale kiedyś było ich więcej. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ponad sto lat temu prawie cała północna Tajlandia była pokryta lasem z twardego drewna. Dziś pozostała około jedna czwarta tego lasu. Tylko Singapur stracił więcej drzew. Z tego powodu wycinka drzew jest w Tajlandii całkowicie zakazana.

6. Jedna dziesiąta wszystkich Tajów mieszka w Bangkoku. Jest to stolica tego wspaniałego stanu i oczywiście największe miasto.

 

Ciekawostki o kulturze Tajlandii

 

Ciekawostki o Tajlandii, których jeszcze nie znałeś

7. Tajlandia kocha swojego króla i okazuje wielki szacunek monarchii. Znany hollywoodzki film „Król i ja” nigdy nie był wyświetlany w tajskich kinach, ponieważ uznano go za obraźliwy dla króla. Jak poważnie traktują swojego króla? W Tajlandii obowiązuje zasada lese majeste, co oznacza, że jeśli nie uszanujesz króla, możesz zostać uwięziony za zdradę.

8. Jego Wysokość Król Bhumibol Adulyadej urodził się w Cambridge, Massachusetts, w Stanach Zjednoczonych. Jest wnukiem króla Chulalongkorna lub Ramy V. Król jest wysoko wykształcony, posiada tytuł inżyniera ze Szwajcarii. Jego dziadek walnie przyczynił się do wprowadzenia modernizmu do Tajlandii.

9. W Tajlandii znajduje się około 35 000 świątyń. Tajlandia to naprawdę kraina świątyń. Ich wizyta wymaga skromnego ubioru, co oznacza brak szortów i koszulek bez rękawów.

 

Muai Thai Tajlandia

 

Muai Thai Tajlandia

 

10. Okazywanie szacunku dla głowy innej osoby jest w Tajlandii niezbędne. Ciekawostki dotyczące Tajlandii. Głowa jest uważana za najważniejszą część ciała, dlatego tajska kultura zabrania dotykania kogokolwiek po głowie (nawet dziecka). Jeśli spotkasz kogoś, kto jest starszy lub ważniejszy od ciebie, najlepiej pochyl głowę na znak szacunku, aby okazać należną cześć.

11. Tajlandia jest domem dla wielu, wielu zwierząt. Około jedna dziesiąta wszystkich gatunków zwierząt na naszej planecie nazywa Tajlandię domem i jedna dziesiąta wszystkich gatunków ptaków. Aby dać ci pomysł, w Tajlandii jest więcej ptaków niż w Europie i Ameryce razem wziętych!

12. Narodowym kwiatem Tajlandii jest orchidea. Jeśli lubisz egzotyczne kwiaty, ucieszy Cię wiadomość, że w lasach Tajlandii swobodnie rośnie 1500 gatunków orchidei. Nie na darmo jest jednym z największych eksporterów storczyków na świecie.

 

Fakty o Bangkoku

 

Fakty o Bangkoku

 

13. Ludzie kojarzą słonie z Tajlandią. Jest ich ponad 5 tysięcy (choć ponad połowa jest udomowiona). Jednak ponad sto lat temu było ich około 100 tysięcy, z czego około jedna piąta była dzika.
14. Tajlandia ma wiele flag. Jeśli jesteś spostrzegawczy, zauważysz, że narodowa flaga Tajlandii jest podnoszona każdego ranka o 8:00 i opuszczana o 18:00. Istnieje również wiele innych flag, zwanych „flagami królewskimi”, które są podnoszone obok flagi narodowej na cześć monarchii. Królewskie flagi zobaczysz tylko w Tajlandii, ale są one częstym widokiem.

15. Lubisz ciepło? Bangkok w Tajlandii został uznany za najgorętsze miasto świata! Pamiętaj, aby przygotować się i pozostać nawodnionym podczas wizyty.

 

Przyroda w Tajlandii

 

Przyroda w Tajlandii

 

16. Tajlandia ma kilka dużych węży. W tajskiej dżungli można spotkać pytona siatkowanego, największego węża na świecie. Największy znaleziony miał ponad 33 metry długości. Ale na tym się nie kończy. Najdłuższy jadowity wąż świata, kobra królewska? Tak. Można je znaleźć również w Tajlandii.

17) Co roku Tajlandię odwiedza około 6 000 000 turystów. Liczba ta wciąż rośnie, w miarę jak świat odkrywa, jakie to niesamowite miejsce. Bangkok doświadcza co roku napływu 11 000 000 turystów niebędących mieszkańcami.

18. Uśmiech może być zniewalający, a w Tajlandii znajdziesz więcej uśmiechów niż prawie wszędzie indziej. W rzeczywistości, to jest czasami znany jako „Land of Smiles”, ponieważ ludzie w Tajlandii zawsze wydaje się być gotowy z uśmiechem. Jest to kultura, która kocha pokój i pragnie harmonii zamiast konfliktu.

 

Ciekawostki o Tajlandii, których jeszcze nie znałeś

 

Ciekawostki o kulturze Tajlandii

 

19. Najważniejszy minerał, który można znaleźć w Tajlandii? Może cię to zaskoczyć z całą piękną złotą biżuterią i posągami w świątyniach, ale to właściwie cyna. A najbardziej eksportowane zboże? Oczywiście, że ryż! Przypomnij sobie wszystkie pyszne tajskie dania, które uwielbiasz. Ryż jest podstawą kuchni tajskiej.

20. Tajlandia była kiedyś nazywana Syjamem i to właśnie z tego kraju pochodzą koty syjamskie. Choć pierwotnie istniały 23 gatunki kotów syjamskich, obecnie jest ich tylko sześć. Ciekawostki dotyczące Tajlandii. Podarowanie pary kotów syjamskich pannie młodej w dniu jej ślubu jest uważane za szczęśliwe.

21. Red Bull, znany na całym świecie napój energetyczny, ma swoje korzenie w Tajlandii. Jego podstawą jest Krating Daeng, napój popularny w Tajlandii (a w końcu w całej Azji) od 1976 roku. Red Bull został zmodyfikowany tak, by „pasował do zachodnich gustów”.

 

Gospodarka Tajlandii

 

Gospodarka Tajlandii

 

22. ta ulica, po której jeździsz? W przeszłości mogła to być faktycznie woda. Bangkok był kiedyś nazywany „Wenecją Wschodu” ze względu na wiele budynków, które zostały zbudowane na palach nad rzeką. Ciekawostki dotyczące Tajlandii. Stopniowo większość kanałów została wypełniona, tworząc ulice, które widzimy dzisiaj. Top 19 zabawnych faktów o Hiszpanii.
 

23. Tajlandia składa się z około 1 430 wysp. Wiele z wysp zasłynęło dzięki występom w hollywoodzkich filmach. Popularnym zwyczajem powracających turystów jest „wypróbowywanie” nowych wysp, aby znaleźć swoją ulubioną. Jak zmiękczyć włosy: 5 naturalnych sposobów.

24. Czy słyszałeś kiedyś o „Moście nad rzeką Kwai”? Ten most można znaleźć w pobliżu miasta Kanchanburi. Most jest częścią kolei Birma-Syjam, a szacuje się, że przy jego budowie zginęło 80 tys. osób.

25. Czy byliście kiedyś na festiwalu małp? Festiwal małp odbywa się co roku przed świątynią Pra Prang Sam Yot w prowincji Lopburi. Miejscowi widzą w tym podziękowanie dla małp za sprowadzenie do wioski tysięcy turystów, którzy chcą zobaczyć żyjące tam małpy. Czy byliście kiedyś na festiwalu małp? To nie jest mały bufet: dwie tony mięsa, owoce, lody i inne smakołyki składają się na tę ucztę. Czy byliście kiedyś na festiwalu małp?

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button