Atrakcje

Top 19 zabawnych faktów o Hiszpanii

Ciekawostki dotyczące Hiszpanii. Czytanie zabawnych faktów o Hiszpanii to nie to samo co podróżowanie po Hiszpanii. Ale nie ma lepszego sposobu na rozbudzenie swojej wędrówki i zdobycie podstawowego zrozumienia lokalnej kultury życia. A kultura hiszpańska to zdecydowanie coś wyjątkowego.
Starannie wybraliśmy 20 faktów o Hiszpanii, aby nie tylko Cię rozbawić, ale również dać Ci wgląd w to, jak naprawdę wygląda życie w tym zalanym słońcem kraju. Są one jednak w większości po stronie rozrywki, więc nie spodziewajcie się nudnych statystyk dotyczących produkcji oliwy z oliwek, najdłuższych rzek (rzeka Ebro) czy energii odnawialnej.

 

Top 19 zabawnych faktów o Hiszpanii

 

1.  Hiszpania odkrywa pomarańcze i czekoladę

 

Hiszpania odkrywa pomarańcze i czekoladę

No, nie całkiem „odkrył”, ale rozpowszechnił je po świecie. Słodkie pomarańcze zostały sprowadzone do Europy pod koniec XV wieku. wiecznych kupców włoskich i portugalskich. Hiszpanie natomiast zabrali owoce do Ameryki Łacińskiej, Meksyku i na Florydę. Uważa się, że pierwsze drzewko pomarańczowe w obu Amerykach zostało zasadzone przez Krzysztofa Kolumba podczas jego drugiej podróży w 1493 roku.
Czekolada poszła w drugą stronę. Nieznanej daty w 1520 roku pierwszy transport kakao dotarł z portu Nueva España na hiszpańskie wybrzeże. Choć początkowo gorzkie kakao nie było tak popularne, to gdy Hiszpanie zaczęli je słodzić trzciną cukrową, stało się cenionym towarem i ulubioną przekąską szlachty.

 

2. Ciekawostki na temat hiszpańskich winogron noworocznych

Tradycji noworocznych jest tyle, ile krajów na świecie. Podczas gdy w mojej ojczyźnie patrzymy, jak prezydent wygłasza przemówienie i jemy banicję z bogaczami, ludzie w Ekwadorze palą strachy na wróble, a Duńczycy tłuką jakieś talerze. Hiszpania ma oczywiście swoje dziwaczne tradycje.
O północy zegar na madryckim placu Puerta del Sol najpierw dzwoni cztery razy (co należy zignorować), a po lekkiej przerwie rozpoczyna serię 12 dzwonków – po jednym na każdy miesiąc nowego roku.
Jeśli jesteś prawdziwym macho, musisz upewnić się, że zjesz winogrono za każdy pierścień. Jakkolwiek prosto to brzmi, pomiędzy każdym dongiem jest tylko kilka sekund i masz przeżuć i połknąć całość, a nie tylko włożyć do ust. Jeśli ci się uda, czeka cię wspaniały rok.

 

3.  Hiszpański jest wszędzie

Nie jest chyba zaskoczeniem, że hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem ojczystym na świecie. Przecież wszyscy wiemy, że Hiszpanie dużo podróżowali i szerzyli swój język i kulturę na całym świecie. Z 460 milionami rodzimych użytkowników może być prześcignięty jedynie przez chiński mandaryński (1,3 miliarda).
Zabawnym hiszpańskim faktem jest to, że nie wszyscy ludzie w kraju mówią po hiszpańsku. W rzeczywistości tylko 72% Hiszpanów uważa hiszpański za swój pierwszy język. W Galicji mówi się po galicyjsku, w hiszpańskim Kraju Basków po baskijsku, a w Katalonii i na Balearach po katalońsku.

 

4. Ciekawostki o Hiszpanii Nagość jest OK

Jednym z najciekawszych faktów o Hiszpanii jest to, że jest tam naprawdę gorąco. Naprawdę ciekawym faktem jest to, że ponieważ jest tam tak gorąco, nie ma tam obecnie żadnych przepisów dotyczących nagości. Można chodzić nago w każdym miejscu publicznym i nie zostać aresztowanym.
Wiem, że za oceanem to banał, że Europejczycy lubią chodzić nago w plenerze, ale szczerze mówiąc, żaden kraj nie ma tak luźnych przepisów dotyczących nagości jak Hiszpania. I nawet w Hiszpanii nigdy nie widziałam nagich ludzi w parku czy na placu.

 

5. Ciekawostki o Hiszpanii Hiszpanie żyją dużo

Nie wiem, czy to ich luźny styl życia, słoneczna pogoda czy fantastyczne jedzenie, ale Hiszpania wciąż jest jednym z krajów o najwyższej średniej długości życia. Przewiduje się nawet, że do 2040 roku będą mieli najdłuższą średnią długość życia, wyprzedzając wieloletniego lidera – Japonię. Według tego badania przeprowadzonego przez Predimed, głównym powodem jest dieta śródziemnomorska, bogata w oliwę z oliwek, która zwalcza otyłość, wysokie ciśnienie krwi i cukier we krwi niesamowicie.

 

6. Hiszpania dała światu pierwszą nowoczesną powieść

Jeśli chodzi o fakty dotyczące Hiszpanii, to ten jest nieco kontrowersyjny. Wiele książek pretenduje do miana pierwszej powieści, przy czym za najbardziej poczytną uważa się Opowieść o Genji autorstwa pani Murasaki (XI w.). Jednak arcydzieło Miguela de Cervantesa „Don Kichot” uważane jest za najbardziej wpływowe dzieło literackie w historii i pierwszą nowoczesną powieść.
Opowieść, będąca w zasadzie fikcyjną relacją, daje czytelnikowi możliwość zobaczenia świata poprzez jego ekscentrycznych bohaterów. Wiele osób twierdzi, że Don Kichot to najogromniejszy wkład Hiszpanii w świat. Pomniki tego osobliwego rycerza (i jego wiernego giermka Sancho Panzy) są niemal wszędzie.

 

7. Hiszpania jest bogata w UNESCO

Z 48 obiektami UNESCO Hiszpania zajmuje drugie miejsce w Europie i trzecie na świecie (za Włochami i Chinami). Do najbardziej znanych należą twierdza Alhambra w Granadzie, dzieła Antoniego Gaudiego (m.in. Sagrada Familia) w Barcelonie oraz szlak pielgrzymkowy Camino de Santiago.

 

8. Ciekawostki o Hiszpanii Hiszpanie zmagają się z pomidorami

 

Ciekawostki o Hiszpanii Hiszpanie zmagają się z pomidorami

Co roku w sierpniu w małym walenckim miasteczku Buñol odbywa się jeden z najbardziej szalonych festiwali na świecie – La Tomatina, który zamienia się w największy na świecie plac zabaw z walkami o jedzenie.
Festiwal cieszy się niesamowitą popularnością i co roku przyciąga blisko 40 000 osób. Chociaż walka trwa tylko godzinę, ponad 150 000 pomidorów zostanie wykorzystanych, aby zamienić ulice Buñol w szkarłatną Wenecję.
Historia mówi, że festiwal powstał w 1945 roku, kiedy to wybuchła uliczna bójka pomiędzy awanturującym się mieszkańcem miasta a grupą młodych ludzi. W następnym roku bitwę powtórzono (tym razem celowo) i narodziła się tradycja.

 

9. Ciekawostki o Hiszpanii Zębowa wróżka jest myszą

 

Ciekawostki o Hiszpanii Zębowa wróżka jest myszą

To jeden z najdziwniejszych faktów dotyczących Hiszpanii. Wiecie jak w krajach anglojęzycznych (i w Danii), gdy dzieci stracą ząb, trzymają go pod poduszką, a w nocy Zębowa Wróżka wymienia go na pieniądze? W Hiszpanii zamiast wróżki mają myszkę. Ten mały szkodnik, nazwany Ratoncito Pérez, był częścią opowieści „Cuentos, oraciones, adivinanzas y refranes populares” z 1877 roku, ale stał się częścią hiszpańskiego folkloru w 1894 roku, kiedy Luis Coloma otrzymał zlecenie napisania opowieści dla króla Alfonsa XIII, który właśnie stracił ząb w wieku 8 lat.
Ratoncito Pérez jest znany jako Zębowa Wróżka w większości krajów hiszpańskojęzycznych, ale znowu nie wszędzie w samej Hiszpanii. W Katalonii są to „Els Angelets” (małe aniołki), natomiast w Kraju Basków myszkę zastępuje Mari Teilatukoa (Maria z dachu).

 

10. Ciekawostki o Hiszpanii Hymn narodowy Hiszpanii nie ma słów

Jeśli słuchasz hymnów tylko na olimpiadzie, może nie brzmi to dla ciebie tak dziwacznie, ale w rzeczywistości większość hymnów narodowych ma teksty. Właściwie poza „Marcha Real” tylko hymny Bośni i Hercegowiny, Kosowa i San Marino nie mają oficjalnych tekstów.

 

11. Ciekawostki o Hiszpanii Hiszpania to nie tylko plaże

To nie jest jeden z najbardziej niesamowitych faktów o Hiszpanii, ale jestem pewien, że tego nie wiesz. Powszechnie wiadomo, że Hiszpania ma wiele plaż (około 8000). Ponieważ zajmuje większość Półwyspu Iberyjskiego, a nawet umacnia kilka wysp, nie jest to aż tak wielkim zaskoczeniem.
 W Hiszpanii znajduje się osiem głównych pasm górskich – Pireneje, Kordyliery Kantabryjskie, Sistema Iberico, Sierra de Cuenca, Serrania de Cuenca, Montes de Toledo, Kordyliery Betica i Sierra Nevada. Najwyższym szczytem jest El Teide (3 718 m/12 198 stóp), który, co ciekawe, nie znajduje się nawet na stałym lądzie, ale na Wyspach Kanaryjskich.

 

12.  Hiszpania jest narodem barowym

W obecnych niespokojnych czasach bary wyskakują i znikają niesamowicie szybko, więc nie roszczę sobie prawa do ogromnej dokładności, ale Hiszpania najwyraźniej dzierży europejski rekord w liczbie barów na jednego mieszkańca. W samej Andaluzji jest tyle barów, co w Irlandii, Danii, Finlandii i Norwegii razem wziętych.
A Andaluzja jest domem dla zaledwie jednej piątej barów w kraju, których jest prawie 300 000!

 

13. Ciekawostki o Hiszpanii Kraina królików

 

Ciekawostki o Hiszpanii Kraina królików

Nie, nigdzie w Hiszpanii nie ma dziś ogromnych ilości królików, ale kiedyś mogły być. Nazwa Hiszpania pochodzi od rzymskiej nazwy Hispania. Chociaż pochodzenie Hispanii jest bardzo sporne, uważa się, że pochodzi ona z języka punickiego i w tłumaczeniu oznacza „wyspę hipopotama”, odnosząc się do królika europejskiego.

 

14. Ciekawostki o Hiszpanii Hiszpanie żyją w innym rytmie

Kultura Hiszpanów ma niezasłużoną reputację lenistwa. Znane na całym świecie sjesty (popołudniowe drzemki) przedstawiają Hiszpanów jako ludzi, którzy wolą odpoczywać zamiast pracować. Ale prawda jest taka, że oni po prostu mają inny rytm niż większość Europejczyków. Lunch jest zazwyczaj między 13. a 15. godzina i kolacja około 22. godzin. Taki styl życia nie czyni ich jednak leniwymi. Ogromne sukcesy sportowe tego kraju (piłka nożna, tenis, sporty motorowe) i znane na całym świecie marki (ZARA, Mango, SEAT) są tego żywym dowodem.

 

15. Ciekawostki o Hiszpanii Madryt jest fizycznym centrum Hiszpanii

Zabawne fakty o Hiszpanii kontynuujemy z czymś wyjątkowym. Wiecie, że Madryt jest nie tylko administracyjnym, ale i fizycznym centrum Hiszpanii. Na placu Puerta del Sol znajduje się mały kamień, który wyznacza Kilometr 0, czyli punkt, od którego mierzy się wszystkie odległości w Hiszpanii i geograficzny środek kraju.
Tablica umieszczona w 1950 roku została przypadkowo przewrócona w 2002 roku, ale w 2009 roku została ponownie naprawiona.

 

16. Hiszpania ma drugi największy przemysł turystyczny na świecie

Muszę przyznać, że nie spodziewałem się tego. Wiem, że Hiszpania jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów na świecie, ale nie miałam pojęcia, że jest drugim najczęściej odwiedzanym krajem na świecie (po Francji). W 2019 roku Hiszpanię odwiedziło ponad 83 mln turystów (rok 2020 nie jest liczony), wyprzedzając Stany Zjednoczone, Chiny i Włochy.
Teraz wiem, że hiszpańskie plaże są fantastyczne i w ogóle, ale szczerze mówiąc nie sądziłem, że mogą pokonać Statuę Wolności, Wielki Mur Chiński i Koloseum.

 

17. Ciekawostki o Hiszpanii Bieganie z bykami

 

Ciekawostki o Hiszpanii Bieganie z bykami

To jeden z najbardziej szalonych hiszpańskich faktów. Zapewne wiecie, że byk jest narodowym zwierzęciem Hiszpanii. Być może znasz również koridę (walkę z bykami). Ale czy wiesz, że w Pampelunie odbywa się coroczny dziewięciodniowy festiwal, podczas którego byki wychodzą na ulice, by gonić ludzi.
Bieganie z bykami to jedna z najbardziej cenionych tradycji Hiszpanii, sięgająca XIV wieku. wiek. Choć zdarzały się niezliczone kontuzje, a nawet 15 zgonów, co roku biegnie w nim blisko 20 tysięcy śmiałków.

 

18.  Najstarsza restauracja na świecie

Kontynuujemy z hiszpańskim faktem dla smakoszy. W Madrycie znajduje się Sobrino de Botín, który jest również znany jako najstarsza nieprzerwanie działająca restauracja na świecie. Została otwarta w 1725 roku przez Francuza Jeana Botina i jego żonę i do dziś serwuje jego specjalność – cochinillo asado (pieczona świnia). Restauracja była kiedyś znana jako Casa Botín i pojawiła się również w powieści Ernesta Hemingwaya „Słońce też wschodzi”. Ciekawostki o Chinach 30 ciekawostek i faktów o kraju

 

18. Ciekawostki o Hiszpanii Miasto Samurajów

Jeden z najdziwniejszych hiszpańskich faktów dotyczy wsi, w której 700 osób nosi rzadkie skądinąd nazwisko Japończyk. W 1617 roku sześciu samurajów z delegacji Hasekura Tsunenaga poświęciło się założeniu pierwszej japońskiej ambasady i do Hiszpanii, która stała się ich nowym domem. Osiedlili się w miasteczku Coria del Río koło Sewilli i najwyraźniej wiodło im się świetnie, bo dziś prawie 700 potomków nosi nazwisko Japon (Japończyk).

 

19. Ciekawostki o Hiszpanii Podwójne nazwisko

Ostatni z naszych zabawnych faktów o języku hiszpańskim ma związek z nazwami. Każdy chyba wie, że imiona w kulturze hiszpańskiej są długie, a czasem nawet powtarzalne. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie ze zwyczajem Hiszpanie mają dwa nazwiska – ojca i matki. Historycznie, pierwsze nazwisko było nazwiskiem ojca, a drugie nazwiskiem matki, ale dziś ta kolejność może się zmienić.
Ze względu na ten zwyczaj nierzadko można spotkać Fernando Fernandeza Fernandeza czy Gonzalo Gonzaleza Gonzaleza. Wypadanie włosów? Jedz te 9 pokarmów, aby zapobiec wypadaniu włosów

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button