Atrakcje

Ciekawostki o Portugalii 30 faktów o Portugalii

Ciekawostki o Portugalii. Portugalia ma bogatą historię i żywą kulturę. Oto kilka ciekawostek o Portugalii, które przygotują Cię do życia na Półwyspie Iberyjskim.
Jak dużo wiesz o historii, rządzie, kulturze, gospodarce i ludziach tego kraju? Przeczytaj te zabawne fakty o Portugalii i dowiedz się.

 

Ciekawostki o Portugalii 30 faktów o Portugalii

 

Obsah článku:

Ciekawostki o Portugalii  Fakty o Portugalii: historia i geografia

Portugalia była pierwszą potęgą morską świata i miejscem narodzin niektórych z pierwszych odkrywców świata. Portugalia była v 15. i XVI wieku na czele europejskiej eksploracji. W Erze Odkryć Ferdynand Magellan został pierwszym człowiekiem, który okrążył kulę ziemską. Vasco de Gama odkrył drogę morską do Indii, a Bartolomeo Diaz jako pierwszy okrążył południowy kraniec Afryki; nazwał go Przylądkiem Dobrej Nadziei. Ostatecznie Álvares Cabral i inni odkryli nowe kraje – w tym Brazylię, część Afryki i Daleki Wschód – i ogłosili, że należą one do Portugalii.
Portugalskie imperium kolonialne trwało 600 lat, co czyni je najdłużej trwającym nowoczesnym imperium europejskim. U szczytu swej potęgi imperium portugalskie rozciągało się na terenie dzisiejszych 53 krajów. Brazylia uzyskała niepodległość w 1822 roku, a wszystkie portugalskie kolonie afrykańskie były niepodległe do końca 1975 roku. Portugalia przekazała swoją ostatnią kolonię, Makau, Chinom w 1999 roku po 442 latach okupacji.

 

Portugalia była pierwszym europejskim krajem, który uczestniczył w transatlantyckim handlu niewolnikami.

 

Ta kolonialna potęga była głównym graczem w globalnym handlu niewolnikami, przewożąc ich z Afryki Zachodniej do obu Ameryk. Była również pierwszą potęgą kolonialną, która zniosła niewolnictwo, około 50 lat przed Wielką Brytanią, Hiszpanią, Francją i Stanami Zjednoczonymi.

 

Lizbona jest starsza od Rzymu i jest jednym z najstarszych miast w Europie

 

Lizbona jest starsza od Rzymu i jest jednym z najstarszych miast w Europie

Lizbona jest miastem portugalskim od 1147 roku, ale jej historia wyprzedza Portugalię o kilka tysięcy lat. Znaleziska archeologiczne sięgające 1200 r. p.n.e. wskazują, że Fenicjanie mieli osady na terenie dzisiejszej Lizbony, co oznacza, że Lizbona jest nieprzerwanie zamieszkiwana od ponad 3 000 lat.

 

Ciekawostki o Portugalii  Portugalia jest najbardziej wysuniętym na zachód punktem Europy

Najdalej na zachód wysuniętym punktem kontynentalnej Europy jest przylądek Cabo da Roca, położony w Sintrze. Jeśli uwzględnimy wyspy Europy kontynentalnej, Portugalia jest nadal najbardziej wysuniętym na zachód krajem; najbardziej wysuniętym na zachód punktem na płycie euroazjatyckiej jest Capelinhos, wulkan na Azorach.
Chociaż Portugalia jest najdalej na zachód wysuniętym punktem Europy, nie jest najdalej na zachód wysuniętym punktem Unii Europejskiej. Ten zaszczyt przypada Francji, której zamorski kolektyw Saint-Martin ma siedzibę na Karaibach.

 

Fakty o Portugalii: rząd

Portugalia dzierży rekord najkrótszego panowania na świecie
Książę koronny Luís Filipe król Portugalii panował w sumie przez 20 minut po tym jak 1. Luty 1908 r. zamordował swojego ojca Carlosa I. Luís Filipe zmarł po odniesieniu obrażeń w tym samym ataku, a tytuł królewski został przekazany Manuelowi II, ostatniemu królowi Portugalii.

 

Portugalia jest najstarszym państwem narodowym w Europie

Portugalia w dzisiejszym kształcie oficjalnie stała się królestwem w 1139 roku. Granice Portugalii pozostają prawie niezmienione od 1297 roku, kiedy to Portugalczycy i Hiszpanie podpisali traktat przekazujący Algarve Portugalii. Pierwszy król, Afonso I, doszedł do władzy w 1143 roku. Portugalia pozostała królestwem przez następne 800 lat, aż do 1910 roku, kiedy to stała się republiką.

 

Oficjalna nazwa Portugalii (República Portuguesa) odnosi się do drugiego co do wielkości miasta kraju – Porto.

Portugalia składa się dziś z Portugalii kontynentalnej, Azorów i archipelagu Madery. Dziewięć wysp Azorów znajduje się około 1300 km na zachód od lądu stałego na Oceanie Atlantyckim. Archipelag Madery (w skład którego wchodzą wyspy Madera, Porto Santo oraz dwie niezamieszkane wyspy) leży około 500 kilometrów od zachodniego wybrzeża Maroka.

Najstarszym sojuszem dyplomatycznym na świecie jest sojusz angielsko-portugalski

Pierwszy traktat między oboma państwami (traktat angielsko-portugalski) został zawarty w 1373 roku. Mimo 60-letniej przerwy w sojuszu, kiedy Portugalia i Hiszpania wchodziły w skład unii politycznej, sojusz angielsko-portugalski jest najstarszym wciąż obowiązującym sojuszem na świecie.

 

Fakty o Portugalii Fakty o Portugalii:

Portugalski jest językiem urzędowym w dziewięciu innych krajach
W wyniku imperialnych ambicji Portugalii język portugalski jest językiem urzędowym Angoli, Brazylii, Cabo Verde, Timoru Wschodniego, Gwinei Równikowej, Gwinei Bissau, Makau, Mozambiku, Wysp Świętego Tomasza i Książęcej oraz indyjskiego stanu Goa. Jest to szósty najczęściej używany język ojczysty na świecie, z około 220 milionami rodzimych użytkowników.

 

Około 81% ludności Portugalii to katolicy.

Chrześcijaństwo po raz pierwszy pojawiło się w Portugalii, gdy była ona częścią Imperium Rzymskiego. Kościół i państwo  oddzielone od czasów I Republiki (1920 – 1926). Jednak katolickie kodeksy moralne i prawne mają głębokie podstawy, a większość tradycyjnych świąt i pielgrzymek ma religijne korzenie. Według spisu powszechnego z 2011 roku 81% mieszkańców Portugalii to katolicy.

 

Mnisi i mniszki stworzyli jedne z najsmaczniejszych tradycyjnych portugalskich przysmaków.

 

Mnisi i mniszki stworzyli jedne z najsmaczniejszych tradycyjnych portugalskich przysmaków.

W Portugalii można zjeść brzuch mnicha (barrigas de freira), podwójny podbródek anioła (papos de anjo) i tłuszcz z nieba (toucinho do céu); wszystkie są pysznymi ciastkami. W przeszłości mnisi i zakonnice w wielu portugalskich klasztorach i zakonnicach używali białka jaj do skrobania habitów i konserwowania wina. W ten sposób pozostało mnóstwo żółtek, które ostatecznie zostały wykorzystane do produkcji pysznych ciast i ciasteczek.

 

Ciekawostki o Portugalii  Najdłuższy most w Europie był kiedyś w Portugalii

 

Ciekawostki o Portugalii  Najdłuższy most w Europie był kiedyś w Portugalii

Sześciopasmowy most Vasco de Gama, zbudowany na wantach, przekracza rzekę Tag w Lizbonie. Most ma 12 kilometrów długości i pozwala na całkowite ominięcie miasta przez ruch dalekobieżny. Most Vasco de Gama był najdłuższym mostem w Europie od 1998 do 2018 roku, kiedy to został prześcignięty o pięć kilometrów przez 17-kilometrowy Most Krymski.

 

Lizbońska Livraria Bertrand jest najstarszą księgarnią na świecie.

Livraria Bertrand, założona w 1732 roku, była tylko jedną księgarnią. Niestety, ten oryginalny sklep był jedną z wielu ofiar wielkiego trzęsienia ziemi w Lizbonie w 1755 roku. Trzęsienie ziemi miało magnitudę 8,5 w skali Richtera i zabiło około 60 000 osób. Livraria Bertrand następnie otworzyła sklep na Rua Garrett w 1773 roku, gdzie stoi do dziś. W Portugalii jest obecnie około 50 oddziałów Livraria Bertrand.

 

Ciekawostki o Portugalii  Portugalczycy są fatalistami

Portugalia ma tradycję fado, czyli idei, że nie można uciec przed losem. Taką nazwę nosi również forma tradycyjnego portugalskiego śpiewu, która ma status światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Fado to melancholijne pieśni o miłości, stracie, nadziei i rezygnacji – z towarzyszeniem uduchowionych gitar, mandolin i skrzypiec. Często usłyszysz je w barach, kawiarniach i restauracjach. Fado pojawia się również w mowie potocznej. Na przykład ludzie często używają terminu oksalah, który oznacza „miejmy nadzieję” lub „jeśli”, od arabskiego inshallah („Bóg tak chce”).
Japońska tempura to tak naprawdę portugalski wynalazek
Tempura to jedna z najbardziej znanych japońskich potraw. Jednak ta potrawa ze smażonych warzyw i owoców morza została tak naprawdę wymyślona przez portugalskich kupców i misjonarzy mieszkających w Nagasaki. Tempura w 16. wieku rozprzestrzenił się w całej Japonii.

 

Największy na świecie omlet został przygotowany w portugalskim miasteczku

W dniu 11. Sierpień 2012, grupa lokalnych mieszkańców była trochę głodna. W Santerém 55 osób spędziło sześć godzin, gotując największy na świecie omlet. Do wykonania 6 466-kilogramowego omletu zużyto 145 000 jaj, 400 kilogramów oleju i 100 kilogramów masła. Z wykrywaczem metalu znalazł w rzece bezcenny skarb
 

 

Ciekawe fakty o Portugalii  Fakty o Portugalii: Gospodarka

 

Ciekawostki o Portugalii  Gospodarka

Portugalia była jednym z pierwszych krajów, które przyjęły euro, ale nadal można wymienić portugalskie banknoty escudo na euro.
W 1999 roku Portugalia oficjalnie zrezygnowała z własnej waluty, portugalskiego escudo, na rzecz euro. Banco de Portugal wprowadził euro w 2002 roku, ale bank centralny będzie wymieniał banknoty escudo do 28. Luty 2022 r.

Najbardziej znanym eksportem i narodowym napojem Portugalii jest wino porto

 

wino porto ciekawe fakty o Portugalii

Vinho do Porto to wino wzmacniane, które powstaje poprzez dodanie spirytusu winogronowego lub brandy przed zakończeniem fermentacji. Dzięki temu wino porto jest słodkie i ma około 20% alkoholu. Wino jest następnie starzone w dębowych beczkach lub stalowych pojemnikach przez dwa do sześciu lat przed zabutelkowaniem. Winogrona porto uprawiane są wyłącznie na stromych tarasowych zboczach doliny Douro w pobliżu Porto. Dolina Douro jest jednym z najstarszych regionów uprawy winorośli na świecie i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Ponad połowa światowej produkcji korka pochodzi z Portugalii

W Portugalii znajdują się największe na świecie lasy dębu korkowego (montados). Ten dąb korkowy (Quercus suber L) jest w rzeczywistości chroniony przez prawo portugalskie. Kora jest usuwana z pnia dębu korkowego co dziewięć lat bez szkody dla drzewa.

 

Portugalia jest światowym liderem w dziedzinie energii odnawialnej

Do lipca 2014 roku około 70% energii pochodziło z odnawialnych źródeł, takich jak wiatr, hydro i słońce. W istocie kraj ten wykazał w ostatnich latach, że Portugalia może zaspokoić całe swoje krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Jedna z największych farm fotowoltaicznych na świecie znajduje się w pobliżu miasta Moura. Innowacyjne projekty obejmują pływającą farmę wiatrową (WindFloat) oraz WaveRoller, który przetwarza ruch fal oceanicznych na energię i elektryczność.

 

Ciekawe fakty o Portugalii  Fakty o Portugalii: Polityka

 

najważniejsze wydarzenia w polityce portugalskiej

Portugalska dyktatura była najdłuższą w Europie
W latach 1926-1974 panował reżim autorytarny, przez większość tego okresu rządził António de Oliveira Salazar. Portugalia przeszła przez trzy fazy dyktatury: pierwszą była dyktatura wojskowa (Ditadura Militar od 1926 do 1928), drugą dyktatura narodowa (Ditadura Nacional od 1928 do 1933) i ostatnią nowe państwo (Estado Novo od 1933 do 1974). Lata dyktatury portugalskiej charakteryzowały się silnym nacjonalistycznym konserwatyzmem napędzanym przez katolicyzm.
Dyktatura została obalona 25. Kwiecień 1974 bezkrwawy zamach stanu, nazwany Rewolucją Goździków. Portugalia upamiętnia tę rewolucję co roku w Dniu Wolności (Dia da Liberdade), który przypada na 25. Kwiecień. Ostatecznie kraj ten stał się demokratyczną republiką w 1976 roku.

 

Portugalia jest członkiem założycielem NATO i członkiem UE.

Portugalia przystąpiła do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), poprzedniczki Unii Europejskiej (UE), w 1986 roku. Kraj ten otrzymał w 2011 roku 78 mld euro pomocy finansowej od UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), przy założeniu, że rząd przyjmie środki oszczędnościowe.

 

Fakty o Portugalii Fakty o Portugalii: Sport i Portugalczycy

Najstarszy odnotowany wzlot balonu na ogrzane powietrze miał miejsce w Portugalii
Model balonu na gorące powietrze, wynaleziony przez ojca Bartolomeu de Gusmão (1685 – 1724), wzniósł się 8. Sierpień 1709 r. Balon wystartował przy Casa da India w Terreiro do Paço.

 

Kobiety w Portugalii żyją o ponad sześć lat dłużej niż mężczyźni.

W Portugalii różnice między płciami w stanie zdrowia są większe niż w większości innych krajów wysoko rozwiniętych. Według CIA World Factbook 2017, średnia długość życia przy urodzeniu w Portugalii wynosi 76,2 lat dla mężczyzn i 82,9 lat dla kobiet. Ciekawostki o Azji – 22 ciekawostki

 

Największa fala, na jakiej kiedykolwiek surfowano, była w Portugalii

Podwodny kanion w Portugalii sprawia, że ta część portugalskiego wybrzeża jest generatorem największych fal na świecie. W lutym 2011 r. amerykański surfer Garrett McNamara pokonał falę Gargantuan o długości 23,77 m u wybrzeży Nazaré w Portugalii – ustanawiając nowy rekord świata.

 

Sport Lisboa e Benfica to najbardziej wspierany klub piłkarski na świecie

 

Ciekawostki o Portugalii  Ikona piłki nożnej

Według Księgi Rekordów Guinnessa, w listopadzie 2006 roku Benfica miała 160 389 opłaconych członków. Chociaż nie odnotowano rekordu świata, Benfica miała ponad 233 000 członków w czerwcu 2019 roku.

 

Ciekawostki o Portugalii  Ikona piłki nożnej Cristiano Rinaldo jest Portugalczykiem.

Supergwiazda urodziła się jako Cristiano Rinaldo dos Santos Averio w 1985 roku w Funchal, stolicy regionu Madery. Ronaldo ma za sobą wspaniałą karierę jednego z najlepszych piłkarzy w historii futbolu, z długim stażem w gigantach piłkarskich Manchesterze United, Realu Madryt i Juventusie. 10 sportowych fryzur, które są ładne i praktyczne.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button